Tässä ovat Uudenmaan vaalipiirin kansanedustajat

Suomen suurimman vaalipiirin äänestysprosentti oli 73,3.

eduskuntavaalit
Kokoomus säilytti täpärästi paikkansa Uudenmaan suurimpana puolueena.
Juhlakansaa kokoomuksen vaalivalvojaisissa Helsingin Club Capitalissa.Lehtikuva

Uudenmaan kansanedustajista 15 on uusia. Heidän joukossaan on esimerkiksi perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo, näyttelijä Pirkka-Pekka Petelius sekä Brother Christmas -nimellä julkisuuteen noussut Ari Koponen.

Eduskunnasta tippuivat muiden muassa tähtiliikkeen Paavo Väyrynen, vihreiden Jyrki Kasvi, sinisten ministerit Sampo Terho ja Jussi Niinistö sekä Simon Elo.

Ilman paikkaa jäivät myös porvoolainen Mikaela Nylander (r.), vihtiläinen Eerikki Viljanen (kesk.) ja lohjalainen Joona Räsänen (sd.). Raaseporista eduskuntaan nousi uusi sosialidemokraatti Johan Kvarnström.

Vantaalta kansanedustajia on nyt peräti kuusi edellisen kauden kolmen sijaan. Yksi koko vaalien nuorimmista ehdokkaista, omalla listallaan eduskuntaan pyrkinyt vantaalainen Veeti Salo ei kuitenkaan onnistunut saamaan tavoittelemaansa paikkaa Arkadianmäeltä.

Kaikkiaan Uudeltamaalta valittiin 36 kansanedustajaa, tässä he ovat:

Kokoomus 9:

Elina Lepomäki (Espoo)

Kai Mykkänen (Espoo)

Pia Kauma (Espoo)

Mia Laiho (Espoo)

Kari Tolvanen (Espoo)

Sari Multala (Vantaa)

Heikki Vestman (Sipoo)

Ruut Sjöblom (Tuusula)

Pihla Keto-Huovinen (Mäntsälä)

SDP 7:

Antti Lindtman (Vantaa)

Antti Rinne (Mäntsälä)

Hussein al-Taee (Vantaa)

Kimmo Kiljunen (Vantaa)

Timo Harakka (Helsinki)

Maria Guzenina (Espoo)

Johan Kvarnström (Raasepori)

 Mika Niikko Perussuomalaisten eduskuntavaalien vaalivalvojaisissa Helsingissä 14. huhtikuuta 2019.
Mika Niikko perussuomalaisten vaalivalvojaisissa Helsingissä.Lehtikuva

Perussuomalaiset 6:

Riikka Slunga-Poutsalo (Lohja)

Mika Niikko (Vantaa)

Leena Meri (Hyvinkää)

Riikka Purra (Kirkkonummi)

Arja Juvonen (Espoo)

Ari Koponen (Tuusula)

Vihreät 5:

Pirkka-Pekka Petelius (Espoo)

Inka Hopsu (Espoo)

Noora Koponen (Espoo)

Saara Hyrkkö (Espoo)

Tiina Elo (Espoo)

RKP 3:

Anders Adlercreutz (Kirkkonummi)

Thomas Blomqvist (Raasepori)

Veronica Rehn-Kivi (Kauniainen)

Keskustan Antti Kaikkonen puolueen vaalivalvojaisissa Helsingissä 14. huhtikuuta 2019.
Keskustan Antti Kaikkonen puolueen vaalivalvojaisissa Helsingissä 14. huhtikuuta 2019.Lehtikuva

Keskusta 2:

Antti Kaikkonen (Tuusula)

Matti Vanhanen (Nurmijärvi)

Vasemmisto 2:

Jussi Saramo (Vantaa)

Pia Lohikoski (Kerava)

Liike Nyt 1:

Harry Harkimo (Sipoo)

Kristillisdemokraatit 1:

Antero Laukkanen (Espoo)