Nokian Renkaiden yt-neuvottelut päättyivät keskiviikkona. Yt-neuvottelut koskivat Nokian-toimipisteen henkilöautonrenkaiden tuotantoa ja kunnossapitoa sekä tuotantoon liittyvää koetoimintaa.
Työsuhde päättyy yhteensä 41 työntekijältä. Näistä 11 työsuhdetta päättyy eläke- ja muiden järjestelyjen kautta. Työntekijäpuolella ollaan tyrmistyneitä määrästä, sillä se ei juuri vähentynyt alkuperäisestä 50:stä neuvotteluissa.
Loppulinen luku voi kuitenkin pienentyä muutamalla, jos Nokian Raskaiden Renkaiden puolelta löytyy sopivia työpaikkoja. Kaikki rekrytoinnit ovat olleet jäissä yt-neuvottelujen ajan.
Myös lomautuksia on tiedossa. Pääluottamusmies Petri Sorvalin mukaan marras-joulukuussa töitä on yhteensä vain kaksi viikkoa. Vuonna 2020 lomautuksia jatketaan enintään 90 päivää jaksoittain.
– Suomalainen ja nokialainen talvirengas alkaa kohta olla keräilyharvinaisuus. Ei niitä täällä enää juurikaan valmisteta, Sorvali sanoo.
Yt-neuvottelujen piirissä oli noin 500 henkilöä. Toimenpiteiden taustalla on auto- ja rengasmarkkinoiden heikentyminen.
Yhtiö tarjoaa irtisanottaville henkilöille mahdollisuuden osallistua koulutus- ja tukitoimiin.
Lue lisää:
Nokian Renkaat vähentää väkeä – yt-neuvottelut koskevat 500:aa henkilöä Nokialla