Lieksan Vaskiviikko on julkaissut ensi kesän ensimmäiset konserttinsa.
Heinä-elokuun vaihteessa järjestettävän festivaalin teemoina ovat valo ja venäläinen musiikki. Tärkeänä osana festivaalia on myös viides kansainvälinen käyrätorvikilpailu.
Erikoisin esiintyjä on Pietarista Lieksaan saapuva 18-henkinen orkesteri Russian Horn Orchestra.
Orkesteri soittaa klassista musiikkia eripituisilla vaskitorvilla, joista jokainen antaa kokonaisuuteen yhden sävelen.
Musiikkityylin juuret juontavat vuoteen 1751, jolloin Venäjän keisarinna Elisabet sai syntymäpäivälahjakseen uudenlaisen orkesterin säestämään metästysretkiään.
Pietarilaisorkesteri soittaa kaksi konserttia, ensimmäisen Lieksan kirkossa ja toisen Mätäsvaaran kaivoslaguunilla.
Vaskiviikon ensi kesän konsertteja ja musiikkikursseja julkaistaan parhaillaan muun muassa festivaalin joulukalenterissa Facebookissa ja Instragramissa.