Venäjän ainoalla lentotukialuksella torstaina syttynyt tulipalo saatiin sammutettua perjantaina, kertoivat venäläiset uutistoimistot.
Admiral Kuznetsov -lentotukialuksella riehuneessa palossa kuoli kaksi ihmistä, laivaston sotilas ja upseeri. Näiden lisäksi kymmenen ihmistä vietiin torstaina sairaalahoitoon, koska he olivat hengittäneet savua.
Lentotukialus on ollut korjattavana Murmanskissa jo yli kaksi vuotta. Aluksen on ollut määrä palata palveluskäyttöön vuonna 2021.
Venäläinen sanomalehti Kommersant kertoi perjantaina, että tulipalo alkoi, kun kuumaa metallia putosi kuiluun hitsaustöiden yhteydessä ja joutui kosketuksiin alemmalla kannella olleen roskakasan kanssa. Aluksen palohälytin oli purettu korjaustöiden yhteydessä, ja tulipalo oli tämän vuoksi ehtinyt levitä, lehti kertoi lähteisiinsä viitaten.
Torstaina aloitettiin selvitys mahdollisista korjaukseen liittyvistä turvallisuusrikkomuksista.
Lue myös: