Ylioppilaiden terveydenhuoltosäätiö YTHS ja Kela ovat allekirjoittaneet sopimuksen korkeakouluopiskelijoiden terveydenhuollon järjestämisestä.
Sopimus on askel eteenpäin ensi vuoden alusta voimaan tulevassa lakimuutoksessa, jonka myötä myös ammattikorkeakouluopiskelijat siirtyvät YTHS:n terveydenhuollon piiriin. Tähän asti YTHS:n palveluita ovat voineet käyttää vain yliopisto-opiskelijat.
Eduskunta hyväksyi lakimuutoksen viime maaliskuussa.
YTHS:lle lisää toimipisteitä
Kun opiskelijaterveydenhuollon asiakasmäärä yli kaksinkertaistuu, myös toimipisteitä tarvitaan lisää. Terveydenhoito voidaan järjestää joko YTHS:n omana palveluna tai yhteistyökumppaneiden tuottamana.
YTHS tuottaa palvelun itse, jos paikkakunnalla on vähintään 2 000 opiskelijaa. Suunterveyden osalta YTHS tuottaa palvelun, jos paikkakunnalla on vähintään 4 000 opiskelijaa.
Lisäksi palveluiden on oltava niin lähellä opiskelijoita, että matkustusaika julkisilla on enintään 45 minuuttia, liikenneyhteydet kulkevat vähintään tunnin välein ja yhdensuuntaisen matkan hinta on enintään 7 euroa.
Näillä kriteereillä YTHS:n palveluita tarjotaan jatkossa 52 paikkakunnalla nykyisten 18 sijaan. Omia palvelupisteitä näistä on 21, kun nyt niitä on 12.
Samat palvelut kaikille opiskelijoille
YTHS:n omissa palvelupisteissä voivat asioida kaikki opiskelijat opiskelupaikkakunnasta riippumatta. Yhteistyökumppaneiden toimipisteissä asioivat vain kyseisellä paikkakunnalla opiskelevat.
Suurin osa, 95 prosenttia opiskelijoista, asioi YTHS:n omissa palvelupisteissä.
– Riippumatta siitä, tuotetaanko lähivastaanottopalvelut omana palveluna tai yhteistyössä kumppaneiden kanssa, kaikki opiskelijat ovat yhdenvertaisesti palveluidemme piirissä, sanoo YTHS:n laajentumisen projektipäällikkö Tiina Andersén tiedotteessa.
Näin opiskelijaterveydenhuolto muuttuu:
- YTHS:n henkilöstön ja palvelupisteiden määrä lisääntyy ja asiakasmäärä kaksinkertaistuu, kun kaikki korkeakouluopiskelijat siirtyvät YTHS:n palveluiden piiriin.
- YTHS:n omia palvelupisteitä on jatkossa 21 paikkakunnalla. Tähän asti omia palvelupisteitä on ollut 12 paikkakunnalla. Lisäksi ostopalveluina tuotetaan
- Opiskelijat maksavat terveydenhoitomaksun Kelalle. Aiemmin ylioppilaskunnat ovat keränneet sen jäsenmaksun yhteydessä.
- YTHS perii maksun vain perumatta jääneistä ajoista. Käyntimaksuja ei enää peritä.
Lue myös: