Poliisi epäilee neljän henkilön syyllistyneen poikkeuksellisen suureen petokseen pörssiyhtiö Cargotecissa.
Poliisin esitutkinnan mukaan neljä henkilöä on huijannut yhtiötä maksamaan miljoonia euroja ulkomaisten yhtiöiden pankkitileille viidentoista vuoden aikana vuodesta 2002 alkaen. Huijattu summa on ollut noin 14 miljoonaa euroa.
Esitutkinnan kuluessa neljää henkilöä on kuulusteltu epäiltynä petoksesta, jossa käytettiin muun muassa tekaistuja laskuja. Yksi rikoksesta epäillyistä on ollut yhdeksän kuukauden ajan tutkintavankina.
Epäillyistä kaksi on muita kuin suomalaisia. Poliisin mukaan he ovat EU:n kansalaisia.
Asia siirtyy syyteharkintaa varten valtakunnansyyttäjille Länsi-Suomeen.
Cargotec on aikaisemmin vahvistanut, että epäily koskee yhtiön MacGregor-liiketoimintoja ja työntekijöitä. Tytäryhtiöllä on toimintaa muun muassa Tampereella.
Nyt valmistunut esitutkinta aloitettiin vuoden 2018 lopulla. Cargotecin epäily petoksesta heräsi sisäisessä selvityksessä.
Lue myös: