Pohjalaismaakunnissa on poliisi joutunut viikonlopun aikana puuttumaan joihinkin joukkokokoontumisiin.
Pohjanmaan poliisilaitoksen tilannekeskuksesta kerrotaan, että perjantain ja lauantain välinen yö oli alueella rauhallinen, mutta sunnuntaita vasten yöllä tapahtumia oli enemmän.
50-100 autokunnan automiittejä oli useilla paikkakunnilla. Kokoontumisia poliisi kirjasi muun muassa Vaasassa, Mustasaaressa, Pietarsaaressa, Seinäjoella ja Kauhavalla.
Komisario Pasi Sillanpää toteaa, että poliisi harkitsee aina tapauskohtaisesti, onko automiitti tarpeen hajottaa. Syynä poliisin puuttumiseen voi olla esimerkiksi se, että musiikkia soitetaan kovaäänisesti ja ilmoitus siitä tulee lähialueen taloista.
– Ja mitä enemmän autokuntia kokoontuu, sitä suurempi riski on, että autoista tullaan myös ulos, toteaa Sillanpää.
Vaasan Kivihaassa Gneissinkujalla parkkipaikalla tarvittiin sunnuntaiyönä useita poliisipartioita rauhoittamaan tilannetta, kun parkkipaikalle kokoontuneista autoista väki tuli ulos ja alkoi rähinöidä keskenään.