Käytetyistä kasvomaskeista on tullut ongelma Tampereen keskustassa. Erityisesti bussipysäkkien läheisyydessä olevat roskakorit ovat täynnä maskeja ja niitä lojuu myös jalkakäytävillä tuulen riepoteltavana.
Ylen kuvaaja oli liikkeellä Hämeenkadulla keskiviikkona puoliltapäivin. Kuvat kertovat, että roskakorit ovat niin täynnä, että niihin ei pysty enää laittamaan mitään sotkematta käsiään.

Käytetyt maskit kuuluvat sekajätteeseen, ja ohjeeksi on annettu, että jäteastia saa olla enintään 3/4 täynnä.
Asiantuntijat kertoivat Ylen jutussa aiemmin, että maskijätteen kanssa on oltava erityisen varovainen.
– Koronavirusta mahdollisesti sisältävä jäte ei saa joutua ympäristöön missään olosuhteissa ja siivoushenkilöstön tulee olla helppo tyhjentää jäteastiat turvallisesti. Täynnä olevasta jäteastiasta roskat saattavat levitä ympäristöön, sanoo esimerkiksi Työterveyslaitoksen vanhempi asiantuntija Erja Mäkelä.
Tampereen kaupunki lupailee maskiroskiksia
Tampereen katualueiden siisteydestä vastaa Tampereen Infra Oy. Työmaapäällikkö Teemu Kylmäkoski vakuuttaa, että roska-astioiden täyttymiseen on jo herätty.
– Pyritään tekemään kaikkemme, että tursuavia roska-astioita ei tule ja pyrimme vaikka toimittamaan keskustaan muutaman isomman roska-astian, jotka voisi olla merkitty kasvomaskeja varten.
Kylmäkosken mukaan keskustelut on aloitettu eri urakoitsijoiden ja työntekijöiden kanssa jo eilen tiistaina.
– Tässä ei hukata yhtään aikaa ja tämä viesti on mennyt perille. Asia on jo laitettu eteenpäin.

Kylmäkoski laittaa vastuuta myös ihmisille itselleen.
– Jos roskakori on jo täysi, sinne ei pidä alkaa mitään sullomaan, hän sanoo.
Kaupungilla on viesti myös pullojen ja tölkkien kerääjille.
– Toivomme, että kerääjät eivät nyt kävisi hämmentelemässä roskiksia. Erittäin tärkeää kaikille on myös laittaa kannelliset roskakorit kiinni.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos antoi viime viikolla suosituksen kasvomaskien käytöstä tilanteissa, joissa turvavälien pitäminen on mahdotonta. Tällaisia paikkoja ovat erityisesti julkiset liikennevälineet.

Lue lisää:
Meillä monella on nyt uusi asuste – Tässä ohjeet maskin käyttöön, puhdistamiseen ja hävittämiseen