Rakennus on purettu käytännössä rungolle. Kaikki uusitaan talotekniikkaa myöten, kertoo Rovaniemen seurakunnan kiinteistöpäällikkö Kalle Kenttälä.
– Julkisivu uusitaan, salaojitukset ja maanvastaiset vesieristykset menee uusiksi. Kaikki LVIA-tekniikka uusitaan eli lämmitys, ilmastointi, vesi ja viemäröinti, sähköt ja automatiikka rakennetaan kokonaisuudessaan uusiksi.
Vuonna 1978 valmistunut rakennus kaipasi jo uudistusta. Myös toimisto- ja muut tilat rakennetaan seurakunnan nykyisiä vaatimuksia vastaaviksi.
– Seurakunnassa on tilatarpeet muuttuneet paljon, ja se saneli hyvin pitkälle näitä muutoksia. Nyt saadaan enemmän niin sanotusti hyötykäyttöön tuo rakennus, saadaan lisää työtilaa sinne, Kenttälä sanoo.
Rakennuksen remontti kestää suunnitelman mukaan ensi vuoden heinäkuun loppuun asti.