Luumäen kunta hakee myönteistä huomiota uudella kampanjalla.
Kunta tarjoaa yhdelle Luumäelle muuttavalle perheelle vuodeksi ilmaisen asunnon joko Taavetista tai Risulahdesta.
Vuoden mittaisen ilmaisen asumisen vastapainoksi perheen on kerrottava sosiaalisessa mediassa elämästään Luumäellä.
Perheen toivotaan julkaisevan tunnelmia, tarinoita ja kuvia vähintään kerran viikossa Luumäen Facebook- ja Instagram-tileillä.
– Oma blogikaan ei ole pahitteeksi, sanoo isännöitsijä Veera Heikkilä Luumäen Isännöintipisteestä.
Valittavassa perheessä toivotaan olevan lapsia. Myös harrastukset olisivat toivottavia, ja ainakin toisen perheen aikuisista pitäisi olla töissä.
– Niin kertyisi kokemuksia päivähoidosta, kouluista, liikenneyhteyksistä ja tietoliikenneyhteyksistä sekä tietenkin harrastusmahdollisuuksista, kaupoista ja muistakin palveluista, Heikkilä luettelee.
Taavettiin tai Risulahteen muuttava perhe valitaan jouluun mennessä. Hakuaikaa on itsenäisyyspäivään asti.
Perheen toivotaan muuttavan Luumäelle alkuvuonna 2021, viimeistään maaliskuussa.