Pohjois-Pohjanmaalle asetettiin jo viikonloppuna uusia suosituksia koronavirusepidemian kiihtymisen ja leviämisen ehkäisemiseksi.
Kainuussa ollaan vielä koronaepidemian kiihtymisvaiheessa, mutta Pohjois-Pohjanmaalla leviämisvaiheessa. Pohjois-Pohjanmaan aueellisen koordinaatioryhmän viikonloppuna asettamat laajennetut suositukset ovat voimassa 29.11.–18.12.
Suositusten odotetaan muuttuvan ainakin osin myös rajoituksiksi, kun aluehallintovirastoa on pyydetty valmistelemaan esimerkiksi yli kymmenen henkilön kokoontumisrajoitus yleisötilaisuuksiin.
AVI käsitteli Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun koronatilannetta ja kertoi omista päätöksistään infotilaisuudessa tiistaina.
Yle välitti aluehallintoviraston ja Saha Prod -yhtiön striimin tiedotustilaisuudesta Areenassa. Pääset katsomaan sitä yllä olevaa kuvaa klikkaamalla.
Tiedotustilaisuudessa kerrottiin, että aluehallintovirasto on päättänyt rajoittaa yleisötilaisuudet ja yleiset kokoukset 10 henkilöön. Päätös astuu voimaan huomenna ja koskee kaikkia Kainuun ja Pohjois-Pohjanmaan kuntia. Määräys on voimassa 18. joulukuuta asti.
Määräys koskee yleisiä tilaisuuksia, ei siis esimerkiksi perhetapahtumia. Alle 10 henkilön yleisötilaisuuksia voidaan järjestää, jos koronaohjeita noudatetaan.
Rajoituksen tavoitteena on päästä maakunnissa koronaepidemian perustasolle mahdollisimman nopeasti.