Pohjois-Karjalan pelastuslaitos turvaa vuoden vaihteen jälkeen kokonaisvaltaisesti myös heinäveteläisten arkea.
Pelastuslaitos on tuottanut Heinävedelle jo ensihoitopalvelut. Kunnan vaihtaessa maakuntaa vuoden vaihteessa, saavat Heinäveden asukaat myös pelastustoimen palvelut Pohjois-Karjalasta.
Samalla Heinäveden paloasemien henkilöstö, kalusto ja sopimukset siirtyvät Pohjois-Karjalan pelastuslaitokselle. Maakunnan pelastuslaitokseen liittyvät esimerkiksi palomestari ja kuutisenkymmentä aktiivista sopimuspalokuntalaista Heinäveden, Karvion, ja Vihtarin paloasemilta.
Muutoksen yhteydessä Heinäveden paloaseman toiminta vahvistuu. Asemalle tulee neljä uutta palomies-ensihoitajan virkaa. Uudet tekijät sijoittuvat ensihoitajien kanssa moniammatilliseen ensihoitoyksikköön.
Lue myös: