Puolustusvoimissa uudet alokkaat aloittavat palveluksensa tänään 4. tammikuuta. Ilmasotakoulussa Jyväskylän Tikkakoskella palvelukseen astuu 350 alokasta. Heistä 15 on naisia.
Ilmasotakoulu on tänä vuonna mukana yhteismajoituskokeilussa, jossa varusmiespalvelusta suorittavat eri sukupuolta olevat majoitetaan samoihin tiloihin. Majoittuminen yhteistupiin on vapaaehtoista.
Koronarajoitukset vaikuttavat myös varuskuntien toimintaan. Hygieniaohjeiden noudattamista valvotaan tarkkaan, ja vierailuja varuskunta-alueille rajoitetaan. Valatilaisuuksia voi seurata maksuttoman striimauksen kautta.
Koronapandemian vuoksi varusmiehet viettävät myös enemmän viikonloppuja kasarmeilla. Varusmiesliitto vaatii kevään kuntavaaleissa äänestysmahdollisuutta kasarmeille.
Lue myös: