Ennätyksellinen lumimyräkkä on riepotellut läntistä ja eteläistä Suomea yöstä saakka.
Ylen meteorologi Matti Huutonen kertoo, että yön aikana lunta ehti tulla Länsi-Suomessa jo 5–10 senttiä. Hän muistuttaa myös kovista puuskista, jotka voivat yltyä jopa 20 metriin sekunnissa rannikkoalueilla.
– Etelä- ja Länsi-Suomessa voi päivän aikana tulla jopa 20–30 senttiä lunta ja muualla maassakin tulee laajalti 10–20 senttiä.
Keskiviikkoon mennessä ennustetaan paikoin jopa puolen metrin sademäärää.
Liikenne on ollut vaikeuksissa ja keli on ollut vaikea. Myös sähkökatkoksia on ollut. Lue lisää tästä uutisestamme.
Keräsimme lukijoidemme kuvia eilisestä saakka, ja voit mielellään lähettää meille vielä lisää kuvia myräkän keskeltä.
Lue myös:
Saitko osuvan kuvan lumimyräkästä? Riemuitsivatko lapset tai eläimet lumikinoksista? Jäitkö jumiin hankeen ja kuvasit tilanteen? Lähetä kuvasi meille! Voit lähettää kuvat alla olevan linkin kautta. Voit lähettää kuvasi myös sähköpostilla osoitteeseen marika.kataja@yle.fi. Lue tästä kuvien lähettämisen pelisäännöt.