Imatran yhteislukion penkkarit ja vanhojentanssipäivä siirtyvät koronavirusepidemian takia tavanomaista myöhempään ajankohtaan.
Järjestelyllä pyritään turvaamaan maaliskuussa järjestettävien kevään ylioppilaskirjoitusten onnistuminen.
Jos koronavirustilanne sallii, penkkareita vietetään huhtikuussa ja vanhat tanssitaan toukokuussa. Normaalisti tapahtumia vietetään helmikuussa.
– Molemmat tapahtumat ovat lukion opiskelijoille tärkeitä ja ikimuistoisia. Tämän vuoksi pyrimme tapahtumien siirroilla saamaan ne toteutettua, toteaa Imatran yhteislukion rehtori Mika Strömberg kaupungin tiedotteessa.
Penkkareiden suunnittelu alkaa yhteistyössä abiturienttien kanssa lähiviikkoina. Vanhojen tanssit -kurssi alkoi jo joulukuun alussa ja harjoittelu on tapahtunut pääosin opettajien tekemien etäharjoitteiden avulla.