Pohjois-Ruotsissa tuli viime viikolla tietoon 462 koronatartuntaa. Toissa viikolla todettiin 463 tapausta. Tilanne on siis pysynyt yhtä vaikeana.
Myös Haaparannalla koronaa on edelleen paljon. Kunnassa tuli viime viikolla tietoon 34 tapausta. Kahdessa viikossa Haaparannalla on todettu 816 tartuntaa sataatuhatta asukasta kohti.
Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirissä vastaava ilmaantuvuusluku on 97 ja Lapin sairaanhoitopiirissä 31. Lapin maakunnassa ilmaantuvuusluku on 53.
Yhdessä kunnassa ei tartuntoja
Norrbottenissa Jokkmokkissa ei todettu viime viikolla yhtään tartuntaa.
Länsirajalla Pajalassa tuli tietoon vain yksi tartunta. Övertorneålla todettiin 10 ja Kirunassa 44.
Eniten tartuntoja todettiin Luleåssa, 156. Piteåssa tuli tietoon 68, Kalixissa 58, Överkalixissa 28, Bodenissa 22, Gällivaressa 17, Arjeplogissa 11, Arvisdjaurissa 10 tapausta ja Älvsbynissä 3 tapausta.
Edit 9.2.2021 kello 13.04: Jutussa on korjattu Lapin sairaanhoitopiirin ja koko Lapin ilmaantuvuusluvut.
Uusimmat tiedot Lapin koronatilanteessa löytyvät tästä artikkelista.