Etelä-Karjalassa aluevaaleissa oli sunnuntai-iltaan mennessä äänestänyt 18,3 prosenttia äänioikeutetuista.
Maakunnassa on äänestetty vilkkaammin kuin Suomessa keskimäärin, sillä koko maan äänestysaktiivisuus on 16,3 prosenttia.
Etelä-Karjalan kunnista korkein äänestysaktiivisuus on Rautjärvellä ja matalin Lemillä. Kaupungeista Imatralla on äänestetty vilkkaammin kuin Lappeenrannassa.
Lisäksi naiset ovat äänestäneet ennakkoon enemmän kuin miehet: naisten äänestysaktiivisuus on Etelä-Karjalassa 20,2 ja miesten 16,5 prosenttia.
Aluevaaleissa valitaan päättäjät Etelä-Karjalan hyvinvointialueelle. Hyvinvointialue aloittaa toimintansa vuoden 2023 alussa ja korvaa aloittaessaa nykyiset Etelä-Karjalan sosiaali- ja terveyspiiri Eksoten sekä Etelä-Karjalan pelastuslaitoksen.
Aluevaalien ennakkoäänestys päättyy tiistaina 18. tammikuuta. Varsinainen vaalipäivä on tämän viikon sunnuntai 23. tammikuuta.
Lue myös: