Paperiliiton hallitus tiedotti perjantai-iltapäivänä jatkavansa viisi viikkoa kestänyttä lakkoa UPM:n paperiteollisuuden työehtosopimusta noudattaneissa tehtaissa 12.3.2022 kello 6 saakka, ellei sitä ennen saavuteta neuvottelutulosta uudesta työehtosopimuksesta.
Lakon ulkopuolelle rajataan ne työt, jotka Helsingin käräjäoikeuden tammikuisen päätöksen mukaan voisivat vaarantaa hengen, terveyden tai ympäristön tilan – eli lämmöntuotanto ja vedenkäsittely.
Rajaus koskee toimipaikkoja Kaukaalla, Kymillä, Pietarsaaressa, Raumalla, Jämsänkoskella ja Tervasaaressa.
Liitto valmis neuvottelemaan
Paperiliiton hallitus päätyi kokouksessaan siihen, että liitto on valmis neuvottelemaan UPM:n toimialojen kanssa, vaikka UPM hankaloittaa neuvotteluja asettamillaan ennakkoehdoilla. Hallitus korostaa, että Paperiliitolla on edelleen omat tavoitteensa koskien työehtosopimuksen sisältöä.
Paperiliitto korostaa tiedotteessa, että se odottaa UPM:n ymmärtävän, kuinka merkittävistä syistä viisi viikkoa kestäneeseen lakkoon on ryhdytty.