Saamelaiskäräjät valitsi toimielimet

Saamelaiskäräjät valitsi keskiviikkona järjestäytymiskokouksessaan Inarissa lautakunnat ja muut toimielimet vaalikaudeksi 2012-2015. Saamelaiskäräjien ensimmäinen kokous kesti pitkälle iltaan.

saamelaiset

Lista on epävirallinen kunnes pöytäkirja on tarkistettu

Hallitus:

Puheenjohtaja Klemetti Näkkäläjärvi

I varapuheenjohtaja Tiina Sanila-Aikio

II varapuheenjohtaja Heikki Paltto

jäsen Petra Magga-Vars

jäsen Ilmari Tapiola

jäsen Asko Länsman

jäsen Pirita Näkkäläjärvi

LAUTAKUNNAT:

Koulutus- ja oppimateriaalilautakunta

Jäsen Varajäsen

Yrjö Musta (pj) Teija Linnanmäki

Rauni Äärelä (vpj) Anna-Liisa Väyrynen

Inker-Anni Magga Maarit Magga

Asla Järvensivu Kati Eriksen

Aslak Holmberg Pirjo Länsman-Kiimalainen

Seija Sivertsen Pirjo Lotvonen

Liisa Holmberg Outi Länsman

Kulttuurilautakunta

Jäsen Varajäsen

Tauno Haltta (pj) Heidi Hänninen

Pirita Näkkäläjärvi (vpj) Martti Laiti

Jouni Näkkälä Minna Näkkäläjärvi

Martti Hetta Maarit Pajuranta

Marjukka Helander Timo Portti

Outi Paadar Raija Lehtola

Riitta Orti-Berg Sisko Länsman

Saamen kielineuvosto

Jäsen Varajäsen

Anna Morottaja (pj) Ilmari Mattus

Ulla Magga (vpj) Ellen Pautamo

Petter Morottaja Marja-Liisa Olthuis

Erkki Lumisalmi Vladimir Feodoroff

Merja Fofonoff Tiina Sanila-Aikio

Kaarina Vuolab-Lohi Bigga-Helena Magga

Ailu Valle Anna-Liisa Väyrynen

Elinkeino- ja oikeuslautakunta

Jäsen Varajäsen

Nilla Tapiola (pj) Merja Nillukka

Jouko Hetta (vpj) Antti Aikio

Terhi Halonen Veikko Porsanger

Janne Näkkäläjärvi Per Uula Juuso

Tiina Sanila-Aikio Veikko Feodoroff

Osmo Seurujärvi Arvi Kustula

Teija Linnanmäki Kaisu Nikula

Sosiaali- ja terveyslautakunta

Jäsen Varajäsen

Arto Pohjanrinne (pj) Elle Aikio

Nihkolas Valkeapää (vpj) Ulla Magga

Marjo Semenoff Mervi Semenoff

Pentti Valle Laila Aikio

Katja Magga Heikki Hirvasvuopio

Heidi Eriksen Pentti Morottaja

Pekka Pekkala Marja Selkälä

Nuorisoneuvosto

Jäsen Varajäsen

Laura-Maija Niittyvuopio (pj) Aslak Holmberg

Saara-Maria Salonen (vpj) Heli Huovinen

Elli-Marja Hetta Nils-Heikki Paltto

Lauri Semenoff Lasse Lehtola

Niila Rahko Inga Helander

Asiantuntijajäsen

Ella Näkkäläjärvi

Jouna Näkkälä

Mira Rauhala

Anna-Katariina Feodoroff

Niila-Matti Aikio

MUUTA:

Tilintarkastajaksi valittiin Risto Hyvönen ja hänen varamiehekseen Tiina Mikkonen-Bränkärr

Barentsin alkuperäiskansojen lautakuntaan valittiin edustajaksi Klemetti Näkkäläjärvi ja vara-edustajaksi Tiina Sanila-Aikio.

Saamelaisten kirkollisen kokouksen valittiin edustajaksi Veikko Guttorm ja hänen I varamiehek-seen Pentti Valle, II Anu Avaskari.

Luterilaisen kirkon Oulun hiippakunnan hiippakuntavaltuustoon valittiin edustajaksi Veikko Guttorm ja hänen I varamiehekseen Pentti Valle, II Anu Avaskari.

Saamelaisten koulutusasiain yhteistyöelin

Jäsen Varajäsen

Yrjö Musta Outi Länsman

Rauni Äärelä Pigga Keskitalo

Saamelainen parlamentaarinen neuvosto

Jäsen Varajäsen

Anne Nuorgam Ilmari Tapiola

Klemetti Näkkäläjärvi Ulla Magga

Tiina Sanila-Aikio Pertti Heikkuri

Heikki Paltto Yrjö Musta

Rauni Äärelä Petra Magga-Vars

Nihkolas Valkeapää Pirita Näkkäläjärvi

Pentti Valle Tauno Haltta

Yhteinen saamen kielilautakunta:

Jäsen I varajäsen II varajäsen

Inarinsaame:

Anna Morottaja Petter Morottaja Marja-Liisa Olthuis

Koltansaame:

Erkki Lumisalmi Tiina Sanila-Aikio Merja Fofonoff

Pohjoissaame:

Ellen Pautamo Kaarina Vuolab-Lohi Ailu Valle

Lähteet: YLE Lappi