Saga Furs-yhtiön hallituksen jäsen Pentti Lipsanen Kesälahdelta sanoo, että esimerkiksi ketun osalta hinnat ovat olleet samalla tasolla viimeksi markka-aikaan eli 90-luvulla.
Muissa turkiksissa eli minkin ja supin osalta vanhat ennätykset jopa ylitettiin. Huutokaupan koko myynti oli 305 miljoonaa euroa, josta suomalaisten turkisten osuus oli noin 150 miljoonaa.
- Myynnin kasvua selittää osaltaan se, että tekstiiliteollisuus käyttää turkiksia materiaalina entistä enemmän. Lisäksi Euroopan maista Kreikka ja Italia ovat nousseet merkittäviksi turkisten ostajiksi ja välittäjiksi, kertoo Lipsanen.
Savo-Karjalan tuottajien osuus huutokaupan myynnistä oli 1-2 prosenttia eli noin kaksi miljoonaa euroa.
Eniten turkiksiaan myivät pohjalaiset tarhaajat, Pohjanmaalle matkasi huutokaupasta kaikkiaan 145 miljoonaa euroa.
Lähteet: Yle Pohjois-Karjala