Oulun vaalipiirin ehdokkaat puolueittain

Suppea luettelo ehdokasilmoituksista on alustava, eikä sitä vielä ole käsitelty vaalipiirilautakunnassa.

Yleistä

Suomen Keskusta r.p.

Hänninen Tuomo kansanedustaja, agronomi, Kuusamo

Isola Sanna maanviljelijä, agrologi, Haapajärvi

Isomaa Eero maanviljelijä, Nivala

Jarva Marisanna koordinaattori, hallintotieteiden maisteri, Paltamo

Karjalainen Aki toimittaja, yrittäjä, Kajaani

Kerola Inkeri kansanedustaja, opettaja, Raahe

Keränen Niilo terveyskeskusylilääkäri, Taivalkoski

Korhonen Timo kansanedustaja, Sotkamo

Koski Markku kunnanjohtaja, Sievi

Louet Kaisa sairaanhoitaja, Siikalatva

Mattila Juho asiakkuuspäällikkö, Merijärvi

Niskanen Ritva-Liisa yrittäjä, varatuomari, Oulu

Nivala Eija teologian maisteri, kirkkoherra, Kalajoki

Oikarinen Kyösti professori, Oulu

Rantakangas Antti kansanedustaja, Haapavesi

Sipilä Juha diplomi-insinööri, yrittäjä, Kempele

Tölli Tapani hallinto- ja kuntaministeri, kansanedustaja, Tyrnävä

Vehkaperä Mirja kansanedustaja, luokanopettaja, Haukipudas

Kansallinen Kokoomus r.p.

Bergström Pia myyntipäällikkö, Raahe

Ervasti Outi lehtori, apulaisjohtaja, Oulu

Heikkinen Henri opiskelija, toimitusjohtaja, Oulu

Heikkinen Miariikka yrittäjä, vuokravälittäjä, Kajaani

Juntunen Hannu varatuomari, tuntiopettaja, Kajaani

Kangas Mari insinööri, luottamushenkilö, Haukipudas

Kortesoja Jorma toimitusjohtaja, yrittäjä, Oulainen

Kurvinen Esko insinööri, yrittäjä, Oulu

Lindén Suvi viestintäministeri, kansanedustaja, Oulu

Luhtasela Kalle lukion lehtori, pastori, Ylivieska

Niskanen Anne luokanopettaja, perheenäiti, Muhos

Mäntylä Jasmin juontaja, Oulu

Pesämaa Heikki yrittäjä, Oulu

Rajala Lyly kansanedustaja, toimittaja, Oulu

Simonen Pekka suunnitteluinsinööri, Kiiminki

Suutari Eero toimitusjohtaja, insinööri, Kajaani

Talvitie Mari-Leena ympäristötekniikan diplomi-insinööri, Oulu

Turunen Martti filosofian kandidaatti, rehtori, Kuusamo

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue - Finlands Socialdemokratiska Parti r.p.

Tuppurainen Tytti filosofian maisteri, projektisuunnittelija, Oulu

Piirainen Raimo kansanedustaja, veturinkuljettaja, Kajaani

Pohjola Tuija uinninopettaja, projektisuunnittelija, Oulu

Säkkinen Risto aluetoimitsija, opettaja, Ii

Männikkö Jari pääluottamusmies, Oulainen

Sirviö Pirjo erikoissairaanhoitaja, tutkimuskoordinaattori, Oulu

Törmi Paavo radiotoimittaja, Raahe

Kylén Henri yhteisöpedagogian opiskelija, Haukipudas

Partanen Tiina taiteen maisteri, aineenopettaja, Liminka

Heiskanen Miikka-Aukusti luottamustoimihenkilö,Oulu

Halonen Sari diplomi-insinööri, luottamusmies, Oulu

Taka-Eilola Tomi opiskelija, yrittäjä, Oulu

Haapaniemi Jarmo asemamestari, Kempele

Jurmu Jaana nuoriso-ohjaaja, työsuojeluvaltuutettu, Kuusamo

Nikulainen Kari rovasti, Kuhmo

Ruonala Veijo linja-autonkuljettaja, AKT:n hallituksen varapuheenjohtaja, Oulu

Tokola Antti hallintotieteiden maisteri, Ylivieska

Tuikka Tyyne sairaanhoitaja, yrittäjä, Pyhäjärvi

Svenska folkpartiet i Finland r.p. / Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.

Backman Sampo rektor, rehtori, Uleåborg

Hilli Mats läräre, opettaja, Uleåborg

Vasemmistoliitto r.p.

Heinonen Paavo päätoimittaja Oulu

Huotari Anne kouluttaja, entinen kansanedustaja, Oulu

Hänninen Katja yo-merkonomi, myyjä, Raahe

Kaikkonen Vesa näyttelijä, Kajaani

Kailo Kaarina dosentti, filosofian tohtori , Kiiminki

Kalliorinne Risto palvelupäällikkö, puolueen varapuheenjohtaja, Oulu

Korhonen Jouko alueluottamusmies, Sotkamo

Korhonen Martti kansanedustaja, Oulu

Kyllönen Merja kansanedustaja, bioanalyytikko , Suomussalmi

Kyllönen Sari toimistosihteeri, Kajaani

Paasimaa Veli kirvesmies, Muhos

Pinola Sirkka sosionomi, erityisohjaaja, Kempele

Raatikainen Tarmo luokanopettaja, kasvatustieteen maisteri, Kuusamo

Salo Jarmo kirvesmies, Haukipudas

Sarkkinen Hanna opiskelija, Oulu

Tihinen Paavo koneyrittäjä, Pudasjärvi

Valkonen Noora rakennusinsinööri, Muhos

Vehmas Kirsti perhepäivähoitaja, Sievi

Perussuomalaiset r.p.

Hakkarainen Eija sairaanhoitaja, ammattikorkeakoulututkinto, merkonomi, Kajaani

Immonen Olli turvallisuusvalvoja, Oulu

Jämsä-Uusitalo Vaili koordinaattori, Oulu

Kellola Tuula luontaishoitaja, Raahe

Kettunen Pentti entinen kansanedustaja, merkantti, Kajaani

Kyllönen Matti filosofian tohtori, toimitusjohtaja, Oulu

Leskinen Seppo asemamies, entinen junansuorittaja, Haukipudas

Liukkonen Juha johtaja, Sievi

Mattila Pirkko filosofian maisteri, sairaanhoitaja, Muhos

Moilanen Ahti liikenneopettaja, Utajärvi

Pellikka Jussi yrittäjä, Kempele

Poutanen Krista merkantti, tarjoilija, Kuusamo

Puurunen Yrjö rajavartija evp, Suomussalmi

Remes Aimo autoilija, eläkeläinen, Kärsämäki

Sankilampi Jaana palveluasiantuntija, Kajaani

Snellman Anne filosofian tohtori, Oulunsalo

Tykkyläinen Kari kuvanveistäjä, Pudasjärvi

Vähämäki Ville diplomi-insinööri, Oulu

Suomen Työväenpuolue STP r.p.

Männikkö Heikki työteknikko, Helsinki

Suomen Kommunistinen Puolue - Finlands Kommunistiska Parti r.p.

Maksniemi Marianne opiskelija, Kajaani

Kettunen Jonas puuseppä, Kajaani

Oinas Katriina humanististen tieteiden kandidaatti, Oulu

Huhtala Jari työtön, Siikajoki

Heikkinen Marjut hoitoavustaja, Oulu

Nyman Kari kirvesmies, Oulu

Nousiainen Veikko pesulatyöntekijä, työsuojeluvaltuutettu, Oulu

Karttunen Kirsi toiminnanjohtaja, Haapavesi

Kommunistinen Työväenpuolue - Rauhan ja Sosialismin puolesta r.p.

Hahtonen Matti piirinuohooja, eläkeläinen, Muhos

Kinnunen Simo metsuri, Ristijärvi

Moilanen Sari toimistotyöntekijä, Oulu

Piraattipuolue r.p.

Hakkarainen Jere nuorisotyönohjaaja Vaala

Salomäki Toni mediatekniikan insinööri ammattikorkeakoulututkinto, Kokemäki

Tikkanen Niko opiskelija, Kajaani

Muutos 2011 r.p.

Kinnunen Hermanni ohjelmistosuunnittelija, Oulu

Klaar Hantta mielenterveyshoitaja, Ii

Klaar Jukka työtön, Ii

Pekkarinen Lauri opiskelija, Oulu

Puolakka Ritva merkonomi, Oulu

Raitala Juuso filosofian maisteri, Tampere

Voltti Taneli opiskelija, yrittäjä, Ylivieska

Vapauspuolue (VP) - Suomen tulevaisuus r.p.

Kaarlela Jari metsäkoneasentaja, Nivala

Rytkönen Timo, Kajaani

Oikarinen Lauri ympäristösuunnittelija, opiskelija, Kuopio

Suomen Kristillisdemokraatit (KD) r.p. (vaaliliitossa KD+ITSP+KÖY)

Ainali Veli kanttori, eläkeläinen, Kalajoki

Aitto-oja Vesa rakennusmestari, Oulainen

Hoikkaniemi Marko aluepäällikkö, Haukipudas

Hynynen Evelyn kasvatustieteiden maisteri, toiminnanjohtaja, Kajaani

Jukkola Jaakko maanviljelijä, eläkeläinen, Pyhäjoki

Kemppainen Marja-Leena työhyvinvointikoordinaattori, työnohjaaja, Oulu

Kianto Sirkku toimittaja, Suomussalmi

Koivisto Timo insinööriopiskelija, Raahe

Kähtävä Simo seurakuntamestari, Alavieska

Metso Antero diplomi-insinööri, opiskelija, Oulu

Pekkala Alice sairaanhoitaja, yrittäjä, Haapavesi

Similä Kai luokanopettaja, Kempele

Tauriainen Markku yrittäjä, kirjailija, Haukipudas

Vihanto Markku logistiikkainsinööri, Sotkamo

Öster Daisy artenomi, kotiäiti, Oulu

Itsenäisyyspuolue r.p. (Vaaliliitossa KD+ITSP+KÖY)

Nygård Mauri filosofian lisensiaatti, varapuheenjohtaja, Kokkola

Köyhien Asialla r.p. (Vaaliliitossa KD+ITSP+KÖY)

Ågren Leena agrologi, Siikalatva

Krogerus Timo eläkeläinen, Kajaani

Vihreä liitto r.p. - Gröna förbundet r.p.

Asheesh Sirkku yhteiskuntatieteiden maisteri, palvelusihteeri, Kempele

Autio Jussi toimitusjohtaja, pelisuunnittelija, Oulu

Elonheimo Pekka pappi, teologian maisteri, Siikajoki

Haapanen Satu kasvatustieteiden maisteri, luokanopettaja, Oulu

Hakkarainen Janne opiskelija, filosofian ylioppilas, Oulu

Halmeenpää Hanna biologian ja maantiedon opettaja, filosofian maisteri, Kalajoki

Hankonen Sakari maanviljelijä, Siikalatva

Heino Johan yrittäjä, toimitusjohtaja, Puolanka

Hirsikangas Miia luonnontieteiden ylioppilas, Oulu

Kela Juhani maaseudun kehittäjä, Suomussalmi

Kemppainen Marika opiskelija, Kajaani

Kuusela Terttu yhteiskuntatieteiden maisteri, sosiodraamaohjaaja, Haukipudas

Lawson Hellu Latekoe tietoliikenneinsinööri, Oulunsalo

Lähde Marja filosofian maisteri, liiketoimintajohtaja, Oulu

Pulliainen Erkki emeritusprofessori, kansanedustaja, Oulu

Sihvonen Maarit toimitusjohtaja, fysioterapeutti, Oulu

Simola Otto filosofian maisteri, teoreettinen fysiikka, Oulu

Somani Aruna yhteisötyöntekijä, Oulu

Puolueiden asettamien ehdokkaiden lisäksi oli yksi valitsijayhdistys, jossa ehdokkaana

Esko Niskanen, taloustieteiden tohtori, Helsinki

Lähteet: YLE Oulu