Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu on valmis jatkamaan iskujaan Libanonin Hizbollah-sissejä vastaan kostona korkea-arvoisen israelilaisupseerin surmasta.
Pääministeri Benjamin Netanjahun mukaan Israel ei kuitenkaan aio aloittaa iskuja, jolleivat sissit iske ensin.
- Mutta koneemme ovat jo valmiina ja kohteet on valittu, Netanjahu muistutti tavattuaan turvallisuusneuvostonsa ministerijäsenet.
Sissien lisäiskujen pelossa Pohjois-Israelin asukkaita on kehotettu pysyttelemään pommisuojissa.
Israelilaiskoneet pommittivat sunnuntai-iltana epäiltyjä sissiasemia Libanonin etelä- ja itäosissa sekä palestiinalaisen ääriryhmän tukikohtaa lähellä Beirutia.
Sissien pommit tappoivat Israelin armeijan Etelä-Libanonin komentajan ja kolme muuta israelilaista sunnuntaina.
Yhdysvallat on vaatinut osapuolia lopettamaan voimankäytön. Kiinassa vieraileva ulkoministeri Madeleine Albright ilmaisi maanantaina huolensa tilanteen kärjistymisestä.
Paula Tiessalon raportti (video)