Evilä ylsi Turussa kauden parhaaseensa

Turun Urheiluliiton Lewis Korir ohitti Paavo Nurmen kisojen 10 000 metrin juoksussa kaikki muut kilpailijat kierroksella ja juoksi loistavan tuloksen 28.07,34. Tampereen Pyrinnön Tommi Evilä hyppäsi puolestaan ensimmäisenä suomalaisena tänä kesänä pituutta yli kahdeksan metriä.

yleisurheilu
Tommi Evilä.
YLE

Tasoltaan erinomaisen pituushyppykilpailun voitti eteläafrikkalainen hallitseva sisäratojen maailmanmestari Godfrey Mokoena avaushypyllään 814. Evilä sivusi toisella hypyllään kauden kärkitulosta 790 ja lensi neljännellä kierroksella mainiosti 803.

Hallitseva Suomen mestari Lauttakylän Lujan Petteri Lax hyppäsi kolmanneksi kauden parhaalla tuloksellaan 790. Lohtajan Veikkojen Mikko Kivinen ja Nokian Urheilijoiden Otto Kilpi ylittivät molemmat nuorten (22-v.) EM-rajan tuloksin 774 ja 769.

Korir juoksi kaikkien aikojen 10:nneksi

Pienikokoinen Lewis Korir johti 10 000 metrin juoksua lähdöstä maaliin tasaisen tappavaa tahtia. Puolimatkan hän ohitti ajassa 14.03 ja juoksi toisen puolikkaan 14.04. Toiseksi sijoittui ruotsalainen Fredrik Uhrbom ja kolmanneksi Sjundeå IF:ää edustava kenialainen Eliud Esinyen, jotka niukasti alittivat puoli tuntia.

Antti Lähteenmäen valmentama 23-vuotias Korir on syntynyt Keniassa, mutta asuu pysyvästi Suomessa ja hänellä on Kalevan kisojen osallistumisoikeus. Aiempien vuosien käytäntöä noudattaen hän saanee myös osallistua Suomi-Ruotsi-maaotteluun. Lopullinen vahvistus siihen saadaan kuitenkin vasta myöhemmin.

Viimeksi Koriria nopeammin on suomalaisista kympin juossut Risto Ulmala 15 vuotta sitten 1994 ja sitä ennen Harri Hänninen 20 vuotta sitten 1989. Suomen kaikkien aikojen tilastossa Korir nousee kymmenen parhaan joukkoon.

Sonck hurjana vastatuuleen, Halkoaho myötätuuleen

Järjestävän seuran Turun Urheiluliiton Juha Sonck voitti miesten 110 metrin aitajuoksun mainiolla ajalla 13,81. Kilpailu juostiin vastaiseen tuuleen, joka puhalsi tasan metrin sekunnissa.

Niin ikään vastatuuleen juostun miesten satasen voitti Ruotsin mestari Stefan Tärnhuvud ajalla 10,53 ja toiseksi sijoittui järjestävän seuran Timo Salonen ajalla 10,62. Toiseksi paras suomalainen oli veteraanien MM-kilpailuihin valmistautuva Hollolan Urheilijoiden Nnamdi Anusim.

Ainoa myötätuuleen juostu pikamatka oli naisten 100 metrin aitajuoksu, minkä voitti Suodenniemen Urheilijoiden Johanna Halkoaho ajalla 13,55. Tulos alittaisi kauden kotimaisen kärkiajan, mutta tuulen voimakkuus oli yli kaksi metriä sekunnissa. Viipurin Urheilijoiden Annimari Korte aitoi toiseksi ajalla 13,75.

Rantanen kukisti valmennettavansa

Miesten seiväshypyn voitti Suomen Urheiluliiton seiväshyppääjien lajivalmentaja Virtain Urheilijoiden Vesa Rantanen tuloksella 543. Neljä seuraavaa kilpailijaa ylitti 520, Suomen mestari Someron Esan Eemeli Salomäki, Vesilahden Visan Jere Bergius, Helsingin Kisa-Veikkojen Jarno Kivioja ja 20 senttiä ennätystään parantanut Vehmaan Kiiston Jouni Marjaniemi.

19-vuotias viime kesänä naisten maajoukkueeseen noussut Linda Sandblom Hangö IK:sta voitti naisten korkeushypyn uudella ennätyksellään 177 senttiä.

Suomen ennätyksen haltija Frantz Kruger Vasa Idrottssällskapista voitti miesten kiekonheiton avauskierroksen tuloksellaan 59,73. Toiseksi sijoittunut Mikko Kyyrö Keravan Urheilijoista hävisi vain 31 senttiä.

Vastikään avioitunut Tanja Komulainen (o.s. Mäkinen) Pälkäneen Luja-Lukosta heitti naisten kiekkoa uuden ennätyksensä ja kauden kotimaisen kärkituloksen 55,99. Berliinin MM-kilpailuiden B-tulosraja on 2,51 metriä enemmän 58,50.

Kisoja seurasi keskiviikkoiltana 4176 maksaneen kävijän yleisö.

Yleisurheilun Paavo Nurmen kisat, Turku

100 m, miehet

1. Stefan Tärnhuvud SWE 10,53

2. Timo Salonen 10,62

3. Nnamdi Anusim 10,89

100 m, naiset

1. Tiina Leppäkoski 12,18

2. Anna Heiniö 12,36

3. Nelli Toivo 12,41

Pituus, miehet

1. Godfrey Mokoena 814

2. Tommi Evilä 803

3. Petteri Lax 790

800 m, naiset

1. Minna Nummela 2.11,50

2. Janica Mäkelä 2.14,72

3. Carita Riutta 2.14,84

10 000 m, miehet

1. Lewis Korir 28.07,34

2. Fredrik Uhrbom SWE 29.53,21

3. Eliud Esinyen Lokol 29.56,32

Seiväs, miehet

1. Vesa Rantanen 543

2. Jere Bergius 520

3. Eemeli Salomäki 520

Pituus, naiset

1. Tiia Mäki 589

2. Lotta Harala 584

Korkeus, naiset

1. Linda Sandblom 177

2. Reetta Kallio 173

3. Viivi Voutilainen 173

110 m aj, miehet

1. Juha Sonck 13,81

2. Antti Korkealaakso 14,23

3. Vesa Korjus 14,38

Kiekko, miehet

1. Franz Kruger 59,73

2. Mikko Kyyrö 59,42

3. Jouni Waldén 57,65

400 m, miehet

1. Ville Wendelin 48,99

2. Santeri Tukia 49,00

3. Ilari Porkka 49,33

1500 m, miehet

1. Ruben Ramolefi 3.47,25

2. Tommy Granlund 3.50,31

3. Joonas Harjamäki 3.51,20

Kiekko, naiset

1. Tanja Komulainen 55,99

2. Sanna Kämäräinen 52,71

3. Lotta-Kaisa Välkkynen 50,71

100 m aj, naiset

1. Johanna Halkoaho 13,55

2. Annimari Korte 13,75

3. Elisa Leinonen 14,25

Lähteet: YLE Urheilu