Turku Energian alustavan arvion mukaan putken rikkoutuminen johtui putken päälle tippuneen veden aiheuttaman korroosion sekä pitkään jatkuneen pakkaskauden yhteisvaikutuksesta. Putken päälle oli pudonnut vettä kaukolämpöputken kannesta.
- Rikkoutunut putki oli asennettu 1980-luvun alussa ja sillä oli teknistä käyttöikää jäljellä vielä yli 20 vuotta, yhtiöstä kerrotaan.
Kaukolämpöputken rikkoutuminen katkaisi veden ja lämmön kaikilta Turun kaukolämpöasiakkailta lauantai-iltana kello 18:n jälkeen. Noin 90 prosenttia Turun talouksista kuuluu kaukolämpöverkkoon, ihmisiä oli vian piirissä pahimmillaan arviolta 150 000.
Pelastuslaitos ei joutunut evakuoimaan ketään eikä liikekiinteistöihinkään jouduttu toimittamaan lämpöpuhaltimia pakkasvaurioiden pelossa. Onneksi, sanoo päivystävä palomestari.
- Tästä selvittiin säikähdyksellä. Putkirikossa oli kuitenkin aineksia katastrofiinkin. Pelastuslaitos ja sosiaalitoimi olivat jo valmistautuneet evakuoimaan lämpimään majoitukseen väkeä, joille olisi voinut tulla liian kylmä, kuten pienten lasten perheitä, palomestari Frans Schaper kertoo YLE Uutisille.
Vauriokohta kuitenkin paikallistettiin, kaivettiin esiin ja suljettiin jakeluverkosta nopeasti. Lämmönjakelu saatiin palautettua suurimpaan osaan Turkua ennen puoltayötä ja lämpötilan kerrotaan palautuneen näissä kiinteistöissä normaalille tasolleen aamuyön aikana.
Tuhat kuutiota vettä viemäreihin
Noin 40 - 50-asteista vettä pääsi valumaan rikkoutuneesta putkesta alustavan arvion mukaan yli tuhat kuutiota alueen sadevesiviemäreihin.
Pidemmäksi ajaksi vaille vettä jäi suoraan vauriokohdan syötöstä riippuvaiset kiinteistöt Turun keskustassa. Kyseessä oli kuitenkin vain muutama Aurakadun varrella Linnakadun ja Eerikinkadun välillä, joissa sijaitsee lähinnä liiketiloja ja ravintoloita. Vauriokohta saatiin korjattua aamuyöllä kahden maissa ja lämmönjakelu palautettiin loppuihinkin kiinteistöihin sen jälkeen.
Turku Energian käyttöpäällikön Toni Ahon mukaan putkirikosta selvittiin melko vähällä. Yhtiön arvion mukaan huonelämpötilat laskivat katkoksen aikana 1 - 2 astetta ja lämmin käyttövesi loppui pian niissä kiinteistöissä, joissa ei ole lämminvesivaraajaa.
Toistaiseksi tietoon ei ole tullut vauriosta johtuvia vahinkoja.
Myös Aho kuitenkin myöntää, että putkirikossa oli aineksia paljon vakavampiinkin seurauksiin. Ensimmäisen viasta tehdyn arvion mukaan kaikki kaukolämpöasiakkaat olisivat joutuneet odottamaan veden paluuta pitkälle yöhön ja tuhannet ihmiset keskustan alueella vielä sunnuntaiaamuun.
Tilanne alkoi illalla kello 18:n jälkeen, kun kaukolämpöputki pamahti rikki maan alla Turun keskustassa lähellä Kauppatoria. Tieliikennekeskuksen mukaan Linnankadulla ja Aurakadulla oli runsaasti vettä ja ilmassa höyryä. Ahon mukaan putkirikko johtui putken ruostumisesta.
Vuodot yleisiä Turun putkissa
Ruostuneista putkista johtuvia yllätyksiä saattaa olla luvassa lisää, sillä Turun kaukolämmön putkisto on melko vanhaa. Turussa alkoi kaukolämpö vuonna 1976, ja vanhimmat putket ovat siltä ajalta. Pienemmät vuodot putkissa ovat Turussa yleisiä.
- Se on vaan valitettava tosiasia, että aika ajoin näitä vuotoja täällä tapahtuu. Toki onneksi näin isoja vuotoja tapahtuu harvemmin, mutta pienempiä on noin luokkaa 20 vuotoa vuodessa. Näin isoja ja laajalla alueella vaikuttavia vuotoja on erittäin harvoin, Aho kertoo.