Arviolta 160 - 180 vuotta vanha puu oli heikkokuntoinen ja se aiottiin kaataa jo muutama vuosi sitten. Tuolloin syntynyt kansanliike sai kuitenkin estettyä puun kaatamisen ja keräsi rahaa, jotta puulle saatiin rakennettua suojakehikko.
Suojakehikko ei kuitenkaan pelastanut puuta maanantaina nousseelta myrskyltä. Anne Frankin museon edustajan mukaan kukaan ei loukkaantunut, eikä museorakennuskaan vaurioitunut puun kaatuessa.
Puusta otettiin vuosien mittaan useita taimia, joten rakennuksen edustalle voidaan tarvittaessa istuttaa uusi puu. Uuden puun istuttaminen ei kuitenkaan ole varmaa, sillä puu kasvoi museon naapuritalon tontilla.
Anne Frankin perhe piileskeli natseja nykyisin museona toimivassa rakennuksessa ennen kiinnijäämistään vuonna 1944. Anne kuoli vuonna 1945 Bergen-Belsenin keskitysleirillä pilkkukuumeeseen vain 15-vuotiaana.