Kaivausfirma oli viranomaisten mukaan tuhonnut noin sata metriä muuria etsiessään kultaa Sisä-Mongolian autonomisella alueella. Tuhoutuneet osat olivat yli 2 200 vuotta vanhoja. Ne rakennettiin Qin-dynastian aikana vuosina 221-207 ennen ajanlaskumme alkua.
Viranomaiset keräävät parhaillaan todisteita kaivausfirmaa vastaan. Jos yhtiö todetaan syylliseksi, sen johtajat voidaan tuomita jopa kymmenen vuoden vankeustuomioon.
Sisä-Mongoliassa tuhoutuneet muurin osat olivat matalampia ja vähemmän näyttäviä kuin pääkaupungin Pekingin lähellä sijaitsevat osat muurista. Pekingin lähellä oleva muuri rakennettiin 500 vuotta sitten Ming-dynastian aikana.
- Jotkut ihmiset ajattelevat, että vain Pekingin lähellä olevan osat Kiinan muurista ovat suojelemisen arvoisia. Vaikka Sisä-Mongolian muuri on vaatimattomampi, se on yhtä merkityksellinen, Sisä-Mongolin suojeltavista historiakohteista vastaavan toimiston johtaja Wang Dafang sanoi.
Viime vuonna viisi kaivausyhtiön työntekijää tuomittiin enimmillään kolmen vuoden vankeusrangaistuksiin Kiinan muurin tuhoamisesta.
Lähteet: AP