Vangittuna olevaa diktaattori Muammar Gaddafin poikaa Saif al-Islamia tapaamassa ollut Kansainvälisen rikostuomioistuimen ICC:n asianajaja on pidätetty Libyassa. Libyan viranomaisten mukaan australialainen naisjuristi pidätettiin, koska hän yritti toimittaa Saif al-Islamille ”Libyan turvallisuuden kannalta vaarallisia dokumentteja”.
ICC:n nelihenkinen delegaatio on tapaamassa Gaddafin poikaa Libyan länsiosassa sijaitsevassa Zintanin kaupungissa, jossa tämä on vangittuna. Libyan hallinnon ja ICC:n välimiehenä toimivan lakimiehen Ahmed al-Jehanin mukaan australialaisjuristi on ”kotiarestissa eikä vangittuna ja hänet vapautetaan pian”.
Al-Jehanin mukaan pidätykseen johtaneet dokumentit olivat Saifin entisen avustajan lähettämiä, mutta tarkemmin aineiston sisällöstä ei ole kerrottu.
Muammar Gaddafin poika Saif al-Islam vangittiin viime marraskuussa, kun hän oli pyrkimässä Libyasta naapurimaa Nigerin puolelle.
Kansainvälinen rikostuomioistuin antoi Saif al-Islamista pidätysmääräyksen Libyan väkivaltaisen kansannousun aikana. Saif al-Islamin epäillään syyllistyneen ihmisoikeusrikoksiin ja siviilien murhiin.
ICC on vaatinut Libyaa luovuttamaan Saif al-Islamin Haagiin oikeudenkäyntiä varten, mutta Libya aikoo järjestää itse oikeuskäsittelyn.
Libyan pitkäaikainen diktaattori Muammar Gaddafi surmattiin viime syksynä.
Lähteet: AFP, Reuters