Viime syksynä avatulle Ummeljoen lentokentälle tehdään toinen kiitorata ensi keväänä. Uusi rata on 800 metriä pitkä, ja se sijoittuu poikittain nykyiseen kiitorataan nähden.
Kentän omistaja Tuomo Salonen on ostanut lentokentän läheisyydestä lisää maata, ja rakennustyöt alkavat syksyn aikana.
Salosen mukaan lentäjien käyttöön tehdään parakkeja, joihin tulee majoitus- ja saunatiloja. 160-neliöinen parakkirakennus tulee kaikkien ilmailuharrastajien käyttöön ensi kesänä.
Ummeljoen lentokentällä on tällä hetkellä noin kilometrin pituinen nurmipohjainen kiitorata ja lentokonehalli, jossa on paikat kymmenelle lentokoneelle. Nyt hallissa on kolme konetta.
Tuomo Salosen mukaan Ummeljoen kentällä on käynyt vierailijoita ympäri Suomen.
- Majoitusmahdollisuutta on kyselty Rovaniemeltä asti.
Kymenlaaksossa toimii Ummeljoki KW:n lisäksi lentokenttiä Selänpäässä, Utissa, Wredebyssä ja Kymissä.