1. yle.fi
  2. Uutiset
  3. Rovaniemi

Rovaniemen luottamuspaikat jaettu

Rovaniemen kaupunginvaltuusto päätti maanantaina alkaneen vaalikauden luottamuspaikoista. Keskustan valtuustoryhmä vaihtoi palvelujohtokunnan puheenjohtajaksi Yrjö Niemen kunnallisjärjestön esittämän Matti Keskinivan sijaan.

Kuva: Yle

Suhteellisten vaalien vaalilautakunta (5)

 Varsinainen jäsenPuolueHenkilökohtainen varajäsenPuolue
PjRapo MikkoSDPKari MickeKokoomus
VpjVesa PuuronenVasemmistoliittoNenonen PiritaPerusS
jViitala SusannaKeskustaHänninen SariVihreät
jHietakangas AnttiKokoomusInget JarmoKD
jHelin LiisaPerusSMäntymäki TuulaKeskusta

Keskusvaalilautakunta (5+5)

Varsinainen jäsenPuoluevarajäsenPuolue
PjPääkkönen MikkoPerusS1. Vähänikkilä JohannesVihreät
VpjTolvanen PenttiSDP2. Inget JarmoKD
jSalmi HeikkiKeskusta3. Stålnacke MirjaKeskusta
jAuvinen AijaKokoomus4. Vartiainen KaukoKokoomus
jVäihkönen RailiVasemmistoliitto5. Mölläri MariannePerusS

Kaupunginhallitus (11)

Varsinainen jäsenHenkilökohtainen varajäsenPuolue
PjTrög SakariKontiola LasseKeskusta
1. vpjAiraksinen MaaritHarju-Autti LeenaKokoomus
2. vpjRapo MikkoLiikkanen AnttiSDP
jSimoska MaaritKarvo SeijaKeskusta
jViitala SusannaMäntyniemi MerjaKeskusta
jTapio RikuJänkälä AarneKeskusta
jJuuruspolvi JuhaniPoranen HeikkiKokoomus
jMariapori LiisaMarttinen SariPerusS
jJuntunen JarmoHärö KariPerusS
jRundgren MarjoSatamo IirisSDP
jNätynki AatosPortti JaakkoVasemmistoliitto

Tarkastuslautakunta (7)

Varsinainen jäsenHenkilökohtainen varajäsenPuolue
PjHuttunen JaakkoNevala KaukoVasemmistoliitto
VpjPaananen AnttiLindroos MikkoKeskusta
jJolanki MariJoensuu AnjaKeskusta
jHaapala HeikkiNykänen JariKokoomus
jHelin LiisaLindberg KatjaPerusS
jKotila-Martti HilkkaTohka TarjaSDP
jHänninen SariTuominen MariVihreät

Perusturvalautakunta (11)

Varsinainen jäsenHenkilökohtainen varajäsenPuolue
PjMäntymäki TuulaMäki MariKeskusta
VpjNiukkanen KimmoLehtinen ReijoSDP
jAhola HilpiPalokangas TaruKeskusta
jToivainen RaunoTervo VeliKeskusta
jErola HeikkiNiemelä MarkkuKeskusta
jHarju-Autti LeenaSuoheimo KirsiKokoomus
jStöckel TuomasPeuraniemi AskoKokoomus
jPaldan AriKinnunen JuhaPerusS
jMäntylä HeidiLindberg KatjaPerusS
jSuoraniemi TerhiHiltunen SeijaSDP
jTennilä Eini MarjaRiskilä MattiVasemmistoliitto

Koulutuslautakunta (11)

Varsinainen jäsenHenkilökohtainen varajäsenPuolue
PjLakkala PerttiHakala JirkaKeskusta
VpjOutila TiinaRaudaskoski PetraVasemmistoliitto
jLehto PekkaSäkkinen TeppoKeskusta
jJoensuu AnjaLammassaari SatuKeskusta
jSomby SirpaKumpula PirjoKeskusta
jSuoheimo KirsiYeasmin NafisaKokoomus
jKarppinen JukkaJakonen Ari-PekkaKokoomus
jNenonen PiritaMellajärvi AnnikaPerusS
jTolonen TimoJaakola RaunoPerusS
jPaksuniemi JariLappalainen TimoSDP
jKoikkalainen SaaraRistaniemi TeijaSDP

Tekninen lautakunta (11)

Varsinainen jäsenHenkilökohtainen varajäsenPuolue
PjHietakangas AnttiHonkavuori AimoKokoomus
VpjMikkola Juha-PekkaMikkonen MikaPerusS
jOvaskainen HannuHeikkilä MattiKeskusta
jHarju-Autti EskoKarvo AriKeskusta
jHuhtalo KaisuTurpeenniemi KaisaKeskusta
jKupulisoja JaanaKinnunen EnniKeskusta
jTorvela TainaArponen SariKokoomus
jMellajärvi AnnikaNenonen PiritaPerusS
jTurunen ErkkiZimmermann LeoSDP
jSatamo IirisPetäjäjärvi Sanna-MariaSDP
jKorjonen MarkusPortti JaakkoVasemmistoliitto

Vapaa-ajan lautakunta (11)

Varsinainen jäsenHenkilökohtainen varajäsenPuolue
PjTorvinen MattiMikkonen MikaPerusS
VpjKari MickeJuotasniemi JuhaniKokoomus
jKarvo SeijaHalonen-Laiti LiisaKeskusta
jKivilahti RaijaAlajääskö Anna-MaijaKeskusta
jNguyen Thaun TriLindroos MikkoKeskusta
jYliniva JuhaPuolakka JaakkoKeskusta
jBallester IsabelleYli-Suvanto SiniKokoomus
jMäntylä HeidiMölläri MariannePerusS
jRissanen ReinoLihtkivi VahurSDP
jJärvelä Maria-RiittaLaiho HannaSDP
jPuuronen VesaLuotola VilleVasemmistoliitto

Ympäristölautakunta (9)

Varsinainen jäsenHenkilökohtainen varajäsenPuolue
PjPaksuniemi SuloPiirainen JouniSDP
VpjJänkälä AarneHakkarainen ArtturiKeskusta
jKarvo AriMalinen PetteriKeskusta
jYlihurula EevaMommo RaijaKeskusta
jKurvinen AnnukkaHaapakangas TiiaKeskusta
jPoranen HeikkiHenttunen MattiKokoomus
jSimonen HanneleHavela SirkkaKokoomus
jLampela JoukoKinnunen JuhaPerusS
jHartzell SaaraLaurila MaijaVasemmistoliitto

Yläkemijoen aluelautakunta (9)

Varsinainen jäsenHenkilökohtainen varajäsenKylä
PjLeiviskä KaukoUusi-Autti TimoPirttikoski
VpjInkeröinen JuhaniMäntylä TiinaViiri
jPääkkönen ErkkiHarju-Autti AstaAutti
jRajatalo ElliLassila LauriJuotasniemi
jKaihua AinoOllila EskoPekkala
jOllonen VeikkoNurmela PasiVanttauskoski
jSääskilahti LeenaSääskilahti MarttiVanttausjärvi
jKiviniemi JormaVaarala LeaTennilä
jMäättä RailiNiskala NiinaPajulampi

Sodankyläntien aluelautakunta (9)

Varsinainen jäsenHenkilökohtainen varajäsenKylä
Pj.Huttunen JaakkoPöykkö TainaVikajärvi
VpjVitikka HilleviTervo VeliPerunkajärvi
jMustonen MaritaSuopajärvi SeppoNiesi
jSaraniemi HeliIivarinen KariTiainen
jKumpu TapaniKumpu HeidiYlinampa
jSeurujärvi JuhaHolm Anna-LiisaAlanampa
jPakonen AnttiMestari KaisaMisi
jTulppo JuhaniHarju TuomoVika
jKorva-Hyötylä RauniHyötylä AarreOlkkajärvi

Yläounasjoen aluelautakunta (8)

Varsinainen jäsenHenkilökohtainen varajäsenKylä
PjChapman BrendaMansikkasalo Ari-PekkaTolonen
VpjUurtamo PerttiUurtamo ArmiPatokoski
jKeskiniva Veli-PekkaTammela AlmaLohiniva
jPallari JukkaYlijääskö SatuPorokari
jMarjomaa AnriPekkala PietariJääskö
jHyötylä AnjaVierelä SeppoPerttaus
jYlijääskö MarikaRiskilä SeppoMeltaus
jJuopperi MaunoKoivuranta MarjattaMarrasjärvi

Alaounasjoen aluelautakunta (6)

Varsinainen jäsenHenkilökohtainen varajäsenKylä
PjEskelinen TimoLinnansaari PäiviSinettä
VpjVaarala TarjaKuoksa PekkaSonka
jHaavikko JarmoPeterin NinaLehtojärvi
jKemppe KatariinaAntti LiljaMäntyjärvi
jMaunula KaijaVitikka LauriTapionkylä
jKuusela IlkkaElo-Kuusela SoileMarraskoski

Alakemijoen aluelautakunta (7)

Varsinainen jäsenHenkilökohtainen varajäsenKylä
PjKemppainen Sirkka-LiisaMariapori LiisaMuurola
VpjHeikkilä MariaKuukasjärvi PenttiRautiosaari
jSöderlund SatuPaakki JukkaHirvas
jKarppinen SaulRajala Marja-LeenaPisa
jOinas JaanaTeerijoki EsaLeipee
jRautiainen AapoHyvönen RaijaPetäjäinen
jKokki Jouko IMustonen IrmaJaatila

Ranuantien aluelautakunta (6)

Varsinainen jäsenHenkilökohtainen varajäsenKylä
PjPalokangas TaruSatta TimoHaukitaipale
VpjMisikangas KatjaSeppälä JuhaNarkaus
jGullsten TerhoJärvelä PirjoTaipale
jSieppi SamuliTeräs PirjoVälijoki
jKörkkö TaistoPikkarainen TerttuSiikakämä
jJääskeläinen MaijaSaarijärvi JarmoSaarikämä

Palvelujohtokunta (5)

Varsinainen jäsenHenkilökohtainen varajäsenPuolue
PjNiemi YrjöSalmi HeikkiKeskusta
VpjKansanniva MikaSimola JariKokoomus
jPaakki JukkaSääskilahti PerttiPerusS
jMeriläinen LainaMursu ArjaSDP
jTuisku MarkettaRaudaskoski LauraVasemmistoliitto

Liikelaitosten johtokunta (5)

Varsinainen jäsenHenkilökohtainen varajäsenPuolue
PjJääskeläinen LeenaTorvela TainaKokoomus
VpjLämsä MerjaKulmala KaisaKeskusta
jTapio MariHiltunen KirsiPerusS
jHovi JormaVuorjoki KaukoSDP
jLipponen JyrkiHalttu SeppoVasemmistoliitto

Rovaniemen koulutuskuntayhtymän yhtymävaltuusto (16)

Varsinainen jäsenHenkilökohtainen varajäsenPuolue
jMäntyniemi MerjaMäntymäki TuulaKeskusta
jKarhu SannaViitala SusannaKeskusta
jSimoska MaaritKarvo SeijaKeskusta
jPaananen AnttiTrög SakariKeskusta
jVäistö KaiNiemi YrjöKeskusta
jLehto PekkaKarvo AriKeskusta
jAlaoja KaarloHietakangas AnttiKokoomus
jPoranen HeikkiKansanniva MikaKokoomus
jJääskeläinen LeenaHarju-Autti LeenaKokoomus
jLiisa HelinNenonen PiritaPerusS
jBjörkbacka KalervoTorvinen MattiPerusS
jNiukkanen KimmoLiikkanen AnttiSDP
jRundgren MarjoSuoraniemi TerhiSDP
jOutila TiinaTennilä Eini MarjaVasemmistoliitto
jHuttunen JaakkoPuuronen VesaVasemmistoliitto
jKuistio JormaSalminen PäiviVihreät

Lapin sairaanhoitopiirin kuntayhtymän yhtymävaltuusto (7)

Varsinainen jäsenHenkilökohtainen varajäsenPuolue
jMäntyniemi MerjaAnsala LiisaKeskusta
jKarvo SeijaKarhu SannaKeskusta
jNiemi YrjöJänkälä AarneKeskusta
jSuoheimo KirsiBallester IsabelleKokoomus
jTorvinen MattiHalmetoja HenriPerusS
jRissanen ReinoRapo MikkoSDP
jTennilä Esko-JuhaniNätynki AatosVasemmistoliitto

Kolpeneen palvelukeskuksen kuntayhtymän valtuusto (7)

Varsinainen jäsenHenkilökohtainen varajäsenPuolue
jMäntymäki TuulaMäntyniemi MerjaKeskusta
jHaapala VesaTapio RikuKeskusta
jLehto PekkaKarvo AriKeskusta
jKerola RailiSuoheimo KirsiKokoomus
jMikkonen MikaPaldan AriPerusS
jSulasalmi ReijoRissanen ReinoSDP
jOutila TiinaTennilä Eini MarjaVasemmistoliitto

Käräjäoikeuden lautamiehet (20)

Puolue
jRemsu PenttiKeskusta
jVallivaara HeikkiKeskusta
jKämä AnuKeskusta
jHeikkilä HarriKeskusta
jNiemi YrjöKeskusta
jSomby SirpaKeskusta
jKarvo SeijaKeskusta
jVartiainen KaukoKokoomus
jJuutilainen TerjeKokoomus
jArponen SariKokoomus
jBallester IsabelleKokoomus
jSääskilahti PerttiPerusS
jHalmetoja HenriPerusS
jAhola-Tuisku IrmeliSDP
jJuotasniemi JoukoSDP
jYlijurva SeppoSDP
jVäihkönen RailiVasemmistoliitto
jHaverinen TuulaVasemmistoliitto
jTuominen MariVihreät
jInget JarmoKD

Kiinteistötoimitusten uskotut miehet (vähintään 6)

Puolue
jRahko TeuvoKeskusta
jKunnari KimmoKeskusta
jKivilahti RaijaKeskusta
jSimonen HanneleKokoomus
jHonkavuori AimoKokoomus
jAlanampa EeroVasemmistoliitto
jPallari MaaritVihreät
jHelistekangas ErkkiKD

Poliisin neuvottelukunta (3)

Varsinainen jäsenHenkilökohtainen varajäsenPuolue
jKylmänen PekkaHeikkilä MattiKeskusta
jTurpeenniemi KaisaSaraniemi TimoKeskusta
jBallester IsabelleMiettunen SeijaKokoomus