TuuliWatti Oy on aloittanut valmistelut viiden tuulivoimalan rakentamiseksi Korpilahden Maatianvuorelle. Tuulivoimalat olisivat teholtaan kolmesta viiteen megawattia. Alueen maanomistajien kanssa on jo neuvoteltu maa-alueiden vuokraamisesta.
- Yksi haaste on, ettei alueelta ole olemassa tarkkaa tuulimittaustietoa. Ensin on siis tehtävä tuulimittauksia ja ne saadaan todennäköisesti aloitettua nyt kevään aikana, toimitusjohtaja Jari Suominen kertoo.
Rakentaminen alkaisi ensi vuonna
Rakennustyöt voisivat alkaa aikaisintaan ensi vuonna, mikäli tarvittavat luvat heltiävät ongelmitta.
- Sen verran on nyt tehty selvityksiä, että voimalat eivät häiritsisi puolustusvoimien tutkia eikä lentokoneita. Siinä mielessä hankkeella on edellytyksen mennä eteen päin, Suominen toteaa.
Kaikkiaan Keski-Suomessa on vireillä viisi tuulivoimala-hanketta.