Brittiläisessä kartanohotellissa oli tarkoitus viime viikonloppuna järjestää murhamysteeri-ilta, kertoi SkyNews. Hotellivieraiden oli tarkoitus osallistua dekkarihenkiseen tapahtumaan, jossa näyttelijöiden avulla ratkotaan murhamysteeriä.
Hotellin henkilökunta joutui kuitenkin tositoimiin, kun lauantai-iltana kartanohotellin altaasta löytyi kaksi elotonta ruumista.
Apua hälyttänyt henkilökunta yritti turhaan elvyttää uhreja. Poliisi yrittää nyt selvittää mihin noin 30-vuotias mies ja parikymppinen nainen menehtyivät. Viranomaisten mukaan uhrit olivat molemmat kotoisin Lontoon lähistöltä.
Joidenkin lähteiden mukaan uhrit olisi myrkytetty, mutta poliisi ei ole vahvistanut tietoa. Kuolemansyyntutkinta aloitettiin maanantaina.
Essexissä sijaitseva vuonna 1322 rakennettu italialaishenkinen kartano on toiminut luksusluokan hotellina 1980-luvulta lähtien.