Vuosaaren nuorisoyksikön johtaja, Vesa Peipinen kertoo, että puistoa yritettiin avata jo keskiviikkona, mutta sade sotki suunnitelmat. Perjantaina, pienestä tihkusateesta huolimatta, puisto saatiin vihdoin avattua virallisesti.
Mä en ole nähnyt ennen skeittipuistoa, missä on näin paljon näitä kaaria ja kaikkea.
Konsta Koivisto
- Nuoret ovat ansainneet tämän paikan Vuosaareen, Peipinen toteaa.
Skeittipuisto rakennettiin tarkoituksella betonista.
- Kun investoidaan skeittipaikkoihin, niin ne kannattaa tehdä kunnolla. Betoni on sellainen, että se kestää kulutusta. Vaneriset skeittirampit ei tahdo kestää kulutusta.
Rakentamiseen tarvittavat varat saatiin Helsingin lähiörahastosta.
Nuoret mukana suunnittelussa
Paikalliset nuoret ovat olleet liikuntaviraston ja nuorisoasiankeskuksen yhteishankkeessa myös mukana. He osallistuivat muun muassa suunnittelutyöhön.
- Suunnitelija Janne Saario piti pari työpajaa nuorten kanssa. Kaikki muodot ja esimerkiksi toi pooli on nuorten ideoima, Peipinen kertoo.
Työn jälki saa nuorten hyväksynnän.
Täällä on hyvät rampit heittää trickejä... eli temppuja siis.
Eero Stenberg
- Tämä on niinku tosi hyvä puisto. Mä en ole nähnyt ennen skeittipuistoa, missä on näin paljon näitä kaaria ja kaikkea. Mä tykkään tästä tosi paljon, Konsta Koivisto kertoo skeittauksen keskeltä.
Eero Stenberg on samaa mieltä.
- Tämä on paras paikka. Täällä on hyvät rampit heittää trickejä... eli temppuja siis.
Vuosaaren skeittipuisto on avoinna kaikille kellon ympäri.