Tarkastuksia tehtiin muutamia kymmeniä Haukivedellä, Pihlajavedellä ja Luonterilla sekä Mikkelin eteläpuolisella alueella ja Kangasniemellä. Pääpaino kohdistui kuljettajien ja ajoneuvojen kuntoon, aseiden kuljetuksen ja patruunoiden laillisuuteen, sekä metsästys- ja aseenkantolupiin. Myös ampumaetäisyyksiin asuttuihin rakennuksiin nähden tarkkailtiin.
Lähinnä pelastusliivien puuttuminen moottoriveneissä on antanut aihetta toruihin. Savonlinnassa tavattiin yksi ruorijuoppo.
Poliisi tulee näkymään metsästäjien keskuudessa myös syksyllä, erityisesti hirvijahdin aikana. Viime kerralla poliisin tekemissä tarkastuksissa hirvijahtiporukoissa ei ollut merkittäviä puutteita. Luvat olivat erinomaisessa kunnossa.