Saimaan ammattiopistosta joulukuussa valmistuneet

Joulun alla Saimaan ammattiopisto Samposta valmistui muun muassa datanomeja, laborantteja, lähihoitajia ja sähköasentajia.

Kuva: Yle

Datanomi, tietojenkäsittelyn perustutkinto, informaatioteknologiapalvelujen ja markkinoinnin koulutusohjelma: Kudjoi Joona, Imatra.

Datanomi, tietojenkäsittelyn perustutkinto, käytön tuen koulutusohjelma: Fredriksson Niklas, Imatra, Kotanen Jarno, Imatra, Lappalainen Toni, Imatra, Vanhatalo Arttu, Rautjärvi.

ICT-asentaja, tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, tieto- ja tietoliikennetekniikan koulutusohjelma: Tervo Eetu, Lappeenranta.

Laborantti, laboratorioalan perustutkinto, laboratorioalan koulutusohjelma: Hinkkanen Petra, Lappeenranta.

Koneenasentaja, kone- ja metallialan perustutkinto, valmistustekniikan koulutusohjelma: Matikainen Simo, Parikkala.

Lähihoitaja, sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, kuntoutuksen osaamisala: Hokkanen Kim, Lappeenranta, Jääskeläinen Maija, Lappeenranta, Karttunen Kirsi, Lappeenranta, Lahtinen Kati, Imatra, Laine Saana, Imatra,  Liski Sanna, Imatra, Miettinen Virve, Luumäki, Muukkonen Iitu, Imatra, Pitkänen Niina, Lappeenranta, Suikka Marja-Leena, Luumäki, Tielinen Laura, Lappeenranta, Toikka Anne, Lemi, Turppo Sari, Lappeenranta, Valkonen Elisa, Luumäki, Vähäniitty Johanna, Imatra.

Lähihoitaja, sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, kuntoutuksen osaamisala: Hatakka Maarit, Lappeenranta, Heino-Linnahalme Paula, Lappeenranta, Honkanen Tiina, Taipalsaari, Hämäläinen Emmi, Lappeenranta, Härkänen Minna, Lappeenranta, Jaatinen Marita, Ruokolahti, Kainulainen Tiina, Ruokolahti, Kaipainen Marjo, Parikkala, Kauppinen Erja, Lappeenranta, Kojo Katja, Imatra, Kolehmainen Asta, Rautjärvi, Kortelainen Eija, Imatra, Kuukka Johanna, Lappeenranta, Lallo Tiina, Lappeenranta, Muukkonen Anne, Taipalsaari, Saari Johanna, Lappeenranta, Sikiö Mirja, Parikkala, Taipale Virve, Luumäki.

Lähihoitaja, sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisala: Grén Hanna, Lappeenranta, Hömppi Sini, Savitaipale, Juntunen Tarja, Luumäki, Kaipainen Tero, Lappeenranta, Karjalainen Pamela, Lappeenranta, Kauppinen Jorma, Lappeenranta, Kiesi Taina, Lappeenranta, Kärkkäinen Elena, Lappeenranta, Lasaroff Sari, Lappeenranta, Lundberg Satu, Lappeenranta, Mielonen Satu-Annika, Lappeenranta, Mutanen Miia, Lappeenranta, Rakkola Anneli, Lappeenranta, Ranua Janne, Lappeenranta, Ratilainen Susanna, Lappeenranta, Salakka Satu-Jonna, Imatra, Tuosa Piia, Lappeenranta, Uski Terhi, Lappeenranta, Pasanen Sari, Lappeenranta, Rantakaulio Mari, Lappeenranta, Salakka Pauli, Imatra, Simolin Jorma, Taipalsaari.

Merkonomi, liiketalouden perustutkinto, asiakaspalvelun ja markkinoinnin koulutusohjelma: Kolehmainen Sami, Lappeenranta, Hyvärinen Sami, Imatra.

Merkonomi, liiketalouden perustutkinto, asiakaspalvelun ja myynnin koulutusohjelma: Juvonen Miro, Lappeenranta, Kuikko Katriina, Lappeenranta, Lindh Jenni, Lappeenranta.

Merkonomi, liiketalouden perustutkinto, talous- ja toimistopalvelujen koulutusohjelma: Tompuri Elias, Taipalsaari.

Puuseppä, puualan perustutkinto, teollisuuspuusepän koulutusohjelma: Ruokoniemi Tanja, Imatra.

Sähköasentaja, sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähkö- ja automaatiotekniikan koulutusohjelma: Akkanen Juho, Ruokolahti, Alm Joonas, Imatra, Hartikainen Tuomas, Imatra, Herskoi Saku, Imatra, Karjalainen Joni, Ruokolahti, Kinnunen Sami, Ruokolahti, Klemola Tuomas, Imatra, Kujala Teemu, Imatra, Kääriä Eetu, Parikkala, Lehikoinen Jussi, Imatra, Pakkanen Petri, Lappeenranta, Tella Anna, Lappeenranta, Tonder Lasse, Imatra, Tuononen Joona, Imatra, Turunen Matti, Imatra, Väisänen Tuomo, Imatra.

Tarjoilija, hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, asiakaspalvelun koulutusohjelma: Junkkari Heidi, Lappeenranta.