Ikean lähipiste avautuu Jyväskylän Vasarakadulla keskiviikkona kello 10 aamulla. Lähipisteestä voi ostaa pientä kodin tavaraa heti mukaan, sekä noutaa toimitusmaksua vastaan suurempia huonekaluja. Vastaavat myymälät on avattu Norjassa ja Espanjassa.

– Tämä on nettikaupan ja tavaratalon yhdistelmä. Huonekalunäyttelyssä on nähtävillä kylpyhuoneita, keittiöitä ja sänkyjä. Asiakkaat haluavat nähdä miltä tuotteet oikeasti näyttävät. Tuotteet voi sitten tilata netistä suoraan kotiin tai noutaa täältä lähipisteestä, kertoo myymälän vetäjä Olli-Pekka Nyrölä.
Tilaustuotteisiin lisätään niiden toimitushinta. Heti mukaan ostettavat tuotteet maksetaan itsepalvelukassalla kortilla. Käteistä on turha varata ostoksille mukaan.
– Tämä on alku ja kuuntelemme asiakkaita, mitä asiakkaat haluavat. Esimerkiksi nyt harkitsemme tarvitaanko peräkärryn vuokrausta palveluna, myymälän vetäjä Nyrölä jatkaa.
Ravintolapalveluita uuteen Ikeaan ei tule. Ikean avajaisia kuitenkin juhlitaan ruuan parissa, sillä piha-alueella myydään hodareita ja lihapullia ruokarekasta viikon ajan.