Norjassa turvapaikanhakijoiden rekisteröinti on takkuillut viime viikkoina. Oslossa poliisin ulkomaalaisyksikkö on ylikuormittunut ja tilannetta on luonnehdittu kaoottiseksi.
Norjan oikeusministeri Anders Anundsen kertoo Norjan yleisradiolle, että puolustusvoimilta on pyydetty apua riittävän ison tilan löytämiseksi uutta vastaanottokeskusta varten. Oikeusministeriö pitää Ryggen sotilaslentokenttää Oslon eteläpuolella parhaimpana vaihtoehtona. Uusi keskus olisi tarkoitus perustaa lentokonehalliin, joka saataisiin nopeasti käyttöön.
Alkuvuonna Norjaan tuli aiempaa vähemmän turvapaikanhakijoita mutta nyt tulijoiden määrä on lähtenyt selvään nousuun. Tällä hetkellä Norjaan tulee noin 200 turvapaikanhakijaa päivässä. Viime vuonna Norjaan saapui runsaat 11 000 turvapaikanhakijaa.