Lapin ammattikorkeakoulusta kesäkuussa 2016 valmistuneita

Lapin ammattikorkeakoulusta valmistui kesäkuussa muun muassa insinöörejä, liikunnanohjaajia ja tradenomeja.

ammattikorkeakoulut
Ruusu ja laukku koulun juhlassa.
Kati Siponmaa / Yle

Lapin ammattikorkeakoulusta kesäkuussa 2016 valmistuneita:

Agrologi (AMK)

Kraft Marru Rovaniemi,

Fysioterapeutti (AMK)

Hietala Jorma Kokkola, Jokelainen Ville Rovaniemi, Kaartinen Eemeli Rovaniemi, Paloniemi Laura Rovaniemi

Geronomi (AMK)

Eskelinen Kati Tornio, Hiltula Suvi Tornio, Pajula Janika Nivala, Ruokamo Minna Rovaniemi

Insinööri (AMK)

Alatossava Matias Rovaniemi, Alfaro Munoz Victor Espanja, Balk Antti Kemi, Ek Marjo Pöytyä, Eteläaho Juha Rovaniemi, Gavrilenko Aleksandr Venäjä, Haataja Anna Kuusamo, Hailu Nahom Etiopia, Harrinkoski Markus Keminmaa, Hiltunen Miikka-Petteri Rovaniemi, Hirigo Dereje Etiopia, Huhtiniemi Toni Kemi, Huusko Sauli Rovaniemi, Ikäläinen Jouni Salla, Immonen Heikki Kajaani, Iushchenko Ivan Ukraina, Jaako Aki Keminmaa, Jankkila Marko Jyväskylä, Jatkola Janina Rovaniemi, Juntunen Miika Rovaniemi, Juopperi Rauli Rovaniemi, Jylhä Tuomas Rovaniemi, Järvinen Niina Parkano, Kanto Henri Oulu, Karvonen-Köykkä Auli Muhos, Kauvosaari Joni Ylitornio, Kauvosaari Jyri Ylitornio, Kolpachnikov Alexey Venäjä, Komulainen Lauri Kemi, Kujansuu Tuomas Keminmaa, Köyhäjoki Tero Kannus, Lahtela Jaakko Kemijärvi, Lehtonen Hanna Kolari, Liedes Antti Kajaani, Löytäinen Jari Tampere, Ohenoja Hannu Keminmaa, Oinas Sami Tornio, Olsen Tapani Tornio, Orjala Veli-Pekka Kemi, Palo Hannu Rovaniemi, Parikka Kalle Rovaniemi, Parviainen Jari Sotkamo, Pennanen Marko Oulu, Penttilä Henna Rovaniemi, Pöykkö Jaakko Rovaniemi, Pöyliö Samuli Kemijärvi, Ruokamo Virve Rovaniemi, Ruokojärvi Tapani Kolari, Räsänen Pekka Inari, Saukkoriipi Saija Tornio, Sieppi Antti Rovaniemi, Simontaival Ville Rovaniemi, Smeds-Päkkilä Minna Tornio, Suorsa Monica Oulu, Tapio Juha Kittilä, Tikkanen Tuomas Rovaniemi, Timonen Matias Oulu, Tumelius Henrik Kempele, Tuovila Janne Rovaniemi, Tuovila Jukka Oulu, Turunen Hannu Rovaniemi, Varkki Olli Oulu, Vesala Toni Rovaniemi, Vierimaa Heikki Oulu, Viitala Ville Oulu, Virtala Tuomas Kemi, Ylinen Joonas Kemi, Ylitepsa Mikko Inari

Insinööri (ylempi AMK)

Lehtiranta Kirsti Nurmijärvi, Bergman Jouni Oulu, Hast Heikki Keminmaa, Hietakangas Antti Rovaniemi, Hiltunen Harri Rovaniemi, Katajamaa Matti Rovaniemi, Kemiläinen Esa Rovaniemi, Kontsas Henna Inari, Luukkonen Terhi Rovaniemi, Ruotsalainen Ari Kemi, Semenoja Jani Rovaniemi, Springare Tapio Rovaniemi, Tiiperi Jani Kemi

Kuvataiteilija (AMK)

Kammonen Marianne Kempele, Karjalainen Tytti Oulu, Mäkinen Miia Rovaniemi

Liikunnanohjaaja (AMK)

Eskelinen Petri Kajaani,Kangas Joona Oulu, Leinonen Wiljam Rovaniemi, Loukusa Kristi Rovaniemi, Nurmela Niina Rovaniemi, Nyländen Paula Oulu, Puranen Annika Rovaniemi, Pätsi Julia Rovaniemi, Rantanen Joonas Rovaniemi, Repo Toni Rovaniemi, Starobinets Gleb Rovaniemi, Tirri Ville-Petteri Rovaniemi, Wesslin Juho Rovaniemi.

Liikunnanohjaaja (ylempi AMK)

Piuva Arto Tervola

Medianomi (AMK)

Huuhtanen Petteri Hämeenlinna, Jaakkonen Juho Alavieska, Kujansuu Maarit Oulu, Polvi Jukka-Pekka Helsinki, Saarela Jaakko Helsinki, Tervo Hannele Oulu.

Metsätalousinsinööri (AMK)

Alatalo Juho Pudasjärvi, Junttila Markus Oulu, Jussila Miikka Simo, Kemppainen Henri Ristijärvi, Kuusela Aku Taivalkoski, Mattila Niina Utajärvi, Niemelä Marko Kemijärvi, Paukkunen Reetta Rovaniemi, Pesonen Henrik Rovaniemi, Pohjanen Aleksi Tornio, Pöyskö Perttu Rovaniemi.

Metsätalousinsinööri (ylempi AMK)

Väisänen Anne-Mari Rovaniemi

Restonomi (AMK)

Badun Roksolana Ukraina, Hannula Jenna Rovaniemi, Hautajärvi Pekka Rovaniemi, Holck Janita Rovaniemi, Kivelä Salla Rovaniemi, Kokkarinen Van Dongen Marjaliisa Rovaniemi, Korhonen Tuire Joensuu, Kuivalainen Sanna Tornio, Lauhamaa Heikki Rovaniemi, Lehtola Erika Rovaniemi, Merkkiniemi Helena Liminka, Pienimäki Oskari Kangasala, Ritola Jukka Kerava, Salovaara Susanna Oulu, Syrjälä Essi Seinäjoki, Tarvainen Toini Rovaniemi, Tastula Aino-Maria Rovaniemi, Tuisku Elisa Rovaniemi, Visuri Mirja Kolari.

Restonomi (ylempi AMK)

Juntura Nita Kittilä, Kasvi Sari Kempele, Mourujärvi Jonna Kuusamo, Pesonen Marja Oulu, Pietilä Jonna Inari

Sairaanhoitaja (AMK)

Ansamaa Annika Oulu, Front Sanna Kemijärvi, Hiekkapelto Kristiina Rovaniemi, Huhtala Jonna Sodankylä, Miettunen Mari Ii, Niva Anette Kolari, Niva Laura Kolari, Niva Nadja Tornio, Peltonen Katri Simo, Pitkänen Kati Kuusamo, Pitkänen Ville Kuusamo, Powell Amanda Rovaniemi, Sysmäläinen Anni Helsinki, Teppola Roosa Tornio, Ylönen Anna-Mari Keminmaa.

Sairaanhoitaja (ylempi AMK)

Berg Merja Keminmaa, Jauhojärvi Ari Rovaniemi, Rompasaari Teija Rovaniemi, Ylisuvanto Päivi Ii.

Sosionomi (AMK)

Ehovuo Antti Oulu, Fahim Amina Kemi, Hermunen Hanna Pelkosenniemi, Joensuu Satu Oulu, Kanto Laura Kemi, Knuuti Heini Oulu, Kuusela Krista Rovaniemi, Lampela Joni Kemi, Ollikainen Anne Liminka, Paaso Elina Oulu, Simola Miia Oulu, Simonen Kirsi Oulu, Toppila Katri Siikajoki, Tryyki Ilona Keminmaa, Vähämaa Hannu Oulu.

Terveydenhoitaja (AMK)

Kauppila-Hopeevaara Pauliina Kemi, Peura Laura Helsinki.

Terveydenhoitaja (ylempi AMK)

Minkkinen Virpi Rovaniemi.

Tradenomi (AMK)

Acharya Kiran Nepal, Adisa Adedayo Nigeria, Domina Aleksandra Venäjä, Erkkilä Nina Oulu, Granroth Hanna Rovaniemi, Heinänen Michael Ruotsi, Hyvönen Taina Kuusamo, Isojärvi Petri Rovaniemi, Kerttula Minna-Maria Rovaniemi, Kuukasjärvi Noora Kemi, Laukkanen Tero Rovaniemi, Li Jin Kiina, Luu Tuan Vietnam, Martimo Marjukka Keminmaa, Mustonen Marjut Rovaniemi, Niemelä Marita Vaasa, Pallari Johanna Rovaniemi, Pesonen Heli Kemi, Pohjalainen Santeri Espoo, Rahtu Tiia Rovaniemi, Rauhala Teemu Rovaniemi, Rauhala Ville Rovaniemi, Riskilä Tiia Rovaniemi, Salminen Miia Rovaniemi, Stenius-Veijola Anri Ii, Trunova Polina Venäjä, Uusi-Autti Tiia Rovaniemi.

Tradenomi (ylempi AMK)

Keskikuru Johanna Rovaniemi, Saariniemi Nina Rovaniemi.