Sipilän hallitus on 2000-luvun miesvoittoisin – tunnistatko kuvista nämä ministerinä toimineet naiset?

Eniten naisia oli ministereinä Matti Vanhasen (kesk.) toisessa hallituksessa. Kokosimme eri hallitusten kuvat ja sukupuolijakaumat Esko Ahon hallituksesta alkaen.

Suomen politiikka
Presidentti Sauli Niinistö  presidentin esittelyssä perjantaina  5. toukokuuta.
Presidentti nimitti kansanedustaja Jari Lepän maa- ja metsätalousministeriksi, kansanedustaja Antti Häkkäsen oikeusministeriksi ja kansanedustaja Sampo Terhon Eurooppa-, kulttuuri- ja urheiluministeriksi.Martti Kainulainen / Lehtikuva

Suomen hallitus muuttui tänään sukupuolijakaumaltaan entistäkin miesvoittoisemmaksi, kun kolme miestä nimitettiin uusiksi ministereiksi.

Kansanedustaja Jari Lepästä (kesk.) tuli maa- ja metsätalousministeri, kansanedustaja Antti Häkkäsestä (kok.) oikeusministeri ja Sampo Terhosta (ps.) eurooppa-, kulttuuri- ja urheiluministeri.

Nyt 17 ministeristä 12 eli 70,6% on miehiä ja 5 (29,4%) naisia. Ennen kolmen uuden ministerin nimittämistä Sipilän hallituksen 14 ministeristä 9 (64,3%) oli miehiä ja 5 (35,7%) naisia.

Valtioneuvoston verkkosivujen (siirryt toiseen palveluun) mukaan 2000-luvulla ministereistä 91 (52,6%) on ollut miehiä ja 82 (47,4%) naisia. Näihin lukuihin verrrattuna Sipilän hallitus on poikkeuksellisen miesvoittoinen.

Miehet ja naiset ministereinä hallitukissa lukumäärittäin Ahon hallituksesta alkaen.
Taulukkoon on merkitty kaikki nimitetyt ministerit. Mukana ovat myös vajaan hallituskauden istuneet ministerit. Kesken kautta salkkuaan vaihtaneet ministerit on laskettu vain kerran kyseiseen hallitukseen.Yle Uutisgrafiikka

Kesällä valtioneuvoston sukupuolijakauma tulee kuitenkin hieman tasapainottumaan, kun Juha Rehula (kesk.) luovuttaa vaalikauden puolivälissä perhe- ja peruspalveluministerin paikkansa Annika Saarikolle (kesk.).

Suomen tähän mennessä naisvoittoisin hallitus oli Matti Vanhasen (kesk.) toinen hallitus, kun se aloitti kautensa vuonna 2007. Silloin 20 ministeristä 12 oli naisia. Suomessa on toiminut kaksi naista pääministerinä. He ovat Anneli Jäätteenmäki ja Mari Kiviniemi.

Katso tästä kuvat hallitusten nimeämishetkellä ministereinä toimineista naisista pääministeri Ahon hallituksesta alkaen.

Esko Ahon (kesk.) hallitus 26.4.1991–13.4.1995

Ahon hallitus
Esko Ahon hallituksessa oli aloitushetkellä seitsemän naista ministereinä. He olivat ministeri ympäristöministeriössä Pirjo Rusanen (kok.), ympäristöministeri Sirpa Pietikäinen (kok.), sosiaali- ja terveysministeri Eeva Kuuskoski (kesk.), puolustusministeri Elisabeth Rehn (r.) , oikeusministeri Hannele Pokka (kesk.), opetusministeri Riitta Uosukainen (kok.) ja ministeri opetusministeriössä Tytti Isohookana-Asunmaa (kesk.).Pekka Sipilä / Yle, Yle Uutisgrafiikka

Paavo Lipposen (sd.) 1. hallitus 13.4.1995–15.4.1999

Lipposen ykköshallitus.
Sinisessä mekossa oleva Liisa Jaakonsaari oli työministeri Paavo Lipposen ykköshallituksessa 1995 -1999. Tarja Halonen oli saman hallituksen uloministeri. Touko Yrttimaa / Yle, Yle Uutisgrafiikka

Paavo Lipposen (sd.) 2. hallitus 15.4.1999–17.4.2003

Lipposen kakkoshallitus.
Sosiaali- ja terveysministeri Maija Perho (kok.), peruspalveluministeri Eva Biaudet (r.), ministeri valtiovarainministeriössä Suvi-Anne Siimes (vas.), työministeri Sinikka Mönkäre (sd.), opetusministeri Maija Rask (sd.), kulttuuriministeri Suvi Lindén (kok.), ulkoasiainministeri Tarja Halonen (sd.) ja ympäristöministeri Satu Hassi (vihr.).Martti Kainulainen / Lehtikuva, Yle Uutisgrafiikka

Anneli Jäätteenmäen (kesk.) hallitus 17.4.2003–24.6.2003

Jäätteenmäen hallitus
Kulttuuriministeri Tanja Karpela (kesk.), sosiaali- ja terveysministeri Sinikka Mönkäre (sd.), toinen valtiovarainministeri Ulla-Maj Wideroos (r.), pääministeri Anneli Jäätteenmäki (kesk.), opetusministeri Tuula Haatainen (sd.), ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Paula Lehtomäki (kesk.), peruspalveluministeri Liisa Hyssälä (kesk.), liikenne- ja viestintäministeri Leena Luhtanen (sd.) ja työministeri Tarja Filatov (sd.).Touko Yrttimaa / Yle, Yle Uutisgrafiikka

Matti Vanhasen (kesk.) 1. hallitus 24.6.2003–19.4.2007

Vanhasen ykköshallitus.
Sosiaali- ja terveysministeri Sinikka Mönkäre (sd.), työministeri Tarja Filatov (sd.), toinen valtiovarainministeri Ulla-Maj Wideroos (r.), opetusministeri Tuula Haatainen (sd.), ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Paula Lehtomäki (kesk.), liikenne- ja viestintäministeri Leena Luhtanen (sd.) ja peruspalveluministeri Liisa Hyssälä (kesk.).Martti Kainulainen / Lehtikuva, Yle Uutisgrafiikka

Matti Vanhasen (kesk.) 2. hallitus 19.4.2007–22.6.2010

Vanhasen kakkoshallitus.
Sosiaali- ja terveysministeri Liisa Hyssälä (kesk.), oikeusministeri Tuija Brax (vihr.), hallinto- ja kuntaministeri Mari Kiviniemi (kesk.), viestintäministeri Suvi Lindén (kok.), liikenneministeri Anu Vehviläinen (kesk.), ympäristöministeri Paula Lehtomäki (kesk.), opetusministeri Sari Sarkomaa (kok.), työministeri Tarja Cronberg (vihr.), maa- ja metsätalousministeri Sirkka-Liisa Anttila (kesk.) ja sisäasiainministeri Anne Holmlund (kok.).Touko Yrttimaa / Yle, Yle Uutisgrafiikka

Mari Kiviniemen (kesk.) hallitus 22.6.2010–22.6.2011

Kiviniemen hallitus.
Työministeri Anni Sinnemäki (vihr.), peruspalveluministeri Paula Risikko (kok.), maa- ja metsätalousministeri Sirkka-Liisa Anttila (kesk.), maahanmuutto- ja eurooppaministeri Astrid Thors (r.), liikenneministeri Anu Vehviläinen (kesk.), opetusministeri Henna Virkkunen (kok.), ympärsitöministeri Paula Lehtomäki (kesk.), pääministeri Mari Kiviniemi (kesk.), viestintäministeri Suvi Lindén (kok.), oikeusministeri Tuija Brax (vihr.) ja sisäasiainministeri Anne Holmlund (kok.).Valtioneuvosto, Yle Uutisgrafiikka

Jyrki Kataisen (kok.) hallitus 22.6.2011–24.6.2014

Kataisen hallitus.
Kehitysministeri Heidi Hautala (vihr.), sosiaali- ja terveysministeri Paula Risikko (kok.), valtiovarainministeri Jutta Urpilainen (sd.), oikeusministeri Anna-Maja Henriksson (r.), peruspalveluministeri Maria Guzenina (sd.), opetusministeri Krista Kiuru (sd.), hallinto- ja kuntaministeri Henna Virkkunen (kok.), liikenneministeri Merja Kyllönen (vas.) ja sisäasiainministeri Päivi Räsänen (kd.).Kari Kuukka, Yle Uutisgrafiikka

Alexander Stubbin (kok.) hallitus 24.6.2014–29.5.2015

Stubbin hallitus.
Opetus- ja viestintäministeri Krista Kiuru (sd.), kulttuuri- ja asuntoministeri Pia Viitanen (sd.), liikenne- ja kuntaministeri Paula Risikko (kok.), eurooppa- ja ulkomaankauppaministeri Lenita Toivakka (kok.), oikeusministeri Anna-Maja Henriksson (r.), peruspalveluministeri Susanna Huovinen (sd.), sosiaali- ja terveysministeri Laura Räty (kok.) ja sisäministeri Päivi Räsänen (kd.).Valtioneuvosto, Yle Uutisgrafiikka

Juha Sipilän (kesk.) hallitus 29.5.2015–

Sipilän hallitus
Nykyisen hallituksen aloittaessa ministerit olivat nämä: liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner (kesk.), ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Lenita Toivakka (kok.), kunta- ja uudistusministeri Anu Vehviläinen (kesk.), sosiaali- ja terveysministeri Hanna Mäntylä (ps.) ja opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok.). Antti Aimo-Koivisto / Lehtikuva, Yle Uutisgrafiikka