Loppilaisilla Milja ja Leila Liedeksellä oli lauantaina kunnia astella Muumimuseoon ensimmäisinä maksavina asiakkaina. Naisten lipuissa komeilivat luvut 1000 ja 1001.
– Tämä oli oikeastaan vahinko, auto rikkoutui ja tulimme junalla – se on pitkä tarina! Leila Liedes nauraa, kun takana kiemurtelee jo pitkä jono museoon tulijoita.


Tamperelaiset Turkka ja Matleena Näppilä olivat liikkeellä 4-, 2- ja 1-vuotiaiden lastensa kanssa.
– Onhan tämä hieno ja iso, Matleena Näppilä arvioi museota.
Näppilöiden mukaan Muumimuseo oli kiinnostava erityisesti aikuisille, mutta myös perheen pienimmille katsottavaa oli riittävästi.

Tampereen taidemuseon Muumilaakson kokoelmaa on esitelty Tampereella jo kolmenkymmenen vuoden ajan, mutta nyt museo on saanut pysyvän ja nykyaikaisen kodin Tampere-talosta. Muuton myötä Muumilaakson nimikin muuttui Muumimuseoksi.
Tamperelaiselle Rauli Saarikankaalle osa teoksista on tuttuja jo vanhasta näyttelystä.
– Tässä paistaa tämä moderni puoli. On ajateltu kaikenikäisiä kävijöitä, Saarikangas sanoo.
Yksityiskohtien taidetta
Muumimuseon ensimmäisessä näyttelyssä on esillä lähes 400 Tove Janssonin alkuperäistä muumiaiheista kuvitusta sekä kolmisenkymmentä graafikko Tuulikki Pietilän rakentamaa kolmiulotteista kuvaelmaa.
Nokialta Tampereelle tullut Salmisen perhe halusi tulla Muumimuseoon heti, sillä sen avaamista oli jo ehditty odottaa. Erityisesti 5-vuotias Viivi ja äiti Janette tunnustautuvat muumi-faneiksi.

– Kävimme myös edellisessä paikassa ja nyt haluttiin heti nähdä uusi museo. Kohokohtia olivat pienoismallit ja Muumitalo, Janette Salminen sanoo.
11-vuotias, piirustusta harrastava Aava oli vaikuttunut Tove Janssonin piirroksista.
– Ihastelin niiden yksityiskohtia. Ne ovat tosi hienoja, Aava Salminen sanoo.
Perhelippu 30 euroa
Alle 18-vuotiaiden päsymaksu uuteen museoon on 6 euroa, aikuisilta peritään 12 euroa. Museolla on tarjolla myös perhelippu ja alle 3-vuotiaat pääsevät sisään ilmaiseksi.
Lipun numero 1001 omistaja maksoi 12 euroa mielellään.
– Hinta on sopiva, Leila Liedes kuittaa.

