Italian poliisi on pidättänyt 114 henkilöä, joiden epäillään kuuluvan järjestäytyneeseen rikollisuuteen.
Etelä-Italian Calabriassa tiistaina tehtyyn iskuun osallistui yli 1 000 poliisia. Viranomaisten mukaan pidätetyistä 23 on johtotason henkilöitä, jotka kuuluvat pahamaineiseen ´Ndrangheta-rikollisliigaan.
– Olemme käyneet kaikista tärkeimpien perheenpäiden kimppuun, sanoi syyttäjä Federico Cafiero de Raho.
Poliisipäällikkö Giuseppe Governale kuvaile poliisioperaatiota iskuksi ´Ndranghetan ”sykkivään sydämeen”.
Rikollisjärjestö on kansainvälistynyt
Kokaiinin salakuljetusta Eurooppaan hallitsevaa ´Ndranghetaa pidetään tällä hetkellä Italian vahvimpana rikollisjärjestönä.
Tiistaisiin pidätyksiin johtaneet tutkimukset ovat paljastaneet, että mafia on hallitsemillaan alueilla perustanut omia, epävirallisia oikeusistuimia ratkomaan erimielisyyksiä.
Huumekaupan ja kiristyksen lisäksi ´Ndrangheta on soluttautunut myös julkisiin rakennushankkeisiin. Järjestön epäillään muun muassa sekaantuneen oikeustalon rakentamiseen Calabriassa.
Italian viranomaisten mukaan ´Ndrangheta toimii nyt yli 30 maassa. Pysyvää jalansijaa järjestö on saanut Hollannissa, Belgiassa ja Saksassa sekä Pohjois-Amerikassa.
– Olemme saaneet jotkut maat ymmärtämään, että ´Ndrangheta on erittäin vaarallinen ilmiö, Italian mafian vastaisen toiminnan johtaja Franco Robertini sanoi viime kuussa.
Lähteet: Deutsche Welle