Maanantaina aamulla Porvoossa tapahtuneen väkivallanteon tausta on saanut lisävalaistusta. Kolmevuotiaan lapsensa murhasta epäilty mies oli kesäkuussa äidiltä salaa hankkinut lapselle passin ja vienyt tämän kotiseudulleen Karibialle, kertoo MTV:n uutiset (siirryt toiseen palveluun). Äiti kävi heinäkuussa hakemassa lapsen takaisin.
Tiedot käyvät ilmi Itä-Uudenmaan käräjäoikeuden syyskuun alussa antamasta päätöksestä, joka koski tänään puukotetun lapsen huoltajuusriitaa.
MTV:n uutisten mukaan lapsen äiti oli hakenut isälle lähestymiskieltoa elokuussa. Asian käsittely on vielä kesken Itä-Uudenmaan käräjäoikeudessa.
Parin avioliitto oli MTV:n mukaan päättynyt maaliskuussa, eikä miehellä ole tällä hetkellä vakituista osoitetta Suomessa.
Lapsen surma tapahtui maanantaina aamukahdeksalta Porvoon keskustassa. Leikkipuistossa tapahtuneesta puukotuksesta epäilty mies on poliisin mukaan noin 40-vuotias ja Ranskan kansalainen.