Kunniamerkkien saajat julki: Suomen Leijonan suurristi Bengt Holmströmille, Pro Finlandia Juha Hurmeelle – katso listasta kaikki kunniamerkin saajat

Arvostetun Pro Finlandia -mitalin saajien joukossa ovat Pirkka-Pekka Petelius, Juha Hurme ja Aku Louhimies.

kunniamerkit
Bengt Holmström.
Bengt Holmström.Jani Saikko / Yle

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö myöntää itsenäisyyspäivänä kunniamerkkejä isänmaan palveluksessa ansioituneille Suomen kansalaisille tunnustukseksi huomattavista siviili- ja sotilasansioista. Ulkomaalaisille kunniamerkki voidaan myöntää tunnustukseksi ansiokkaasta toiminnasta Suomen hyväksi. Vuonna 2017 myönnetään yhteensä 3 791 kunniamerkkiä.

Itsenäisyyspäivänä 2017 annettu korkein kunniamerkki on Suomen Leijonan suurristi. Tänä vuonna Suomen Leijonan suurristi myönnettiin Nobel-palkitulle ekonomistille Bengt Holmströmille.

Yleisölle parhaiten tutuksi tullut tunnustus on puolestaan Suomen Leijonan ritarikunnan Pro Finlandia -mitali, joka on korkein taiteilijoille ja kulttuurivaikuttajille tarkoitettu kunniamerkki. Tasavallan presidentti on myöntänyt Suomen Leijonan Pro Finlandia -mitalin itsenäisyyspäivän kunniaksi ansioituneille taiteilijoille vuodesta 1945 lähtien.

Klo 12.17 Korjattu tekstistä itsenäisyyspäivänä 2017 jaettavan korkeimman kunniamerkin kuvaus. Tarkennettu Pro Finlandia -tunnustusta koskevaa tekstiä: vuodesta 1945 alkaen myönnettyjen Pro Finlandia -mitalien määrää ei ole rajattu kymmeneen vaan lukumäärä on vaihdellut vuosittain.

Alla on listattu kaikki tänä vuonna myönnetyt kunniamerkit. Voit etsiä nimeä tai paikkakuntaa listasta esimerkiksi selaimen hakutoiminnolla (tavallisesti ctrl+F). Hakutulosten välillä voi liikkua Enter-näppäimellä.

Suomen Leijonan suurristi

Holmström, Bengt Robert, ekonomisti, Yhdysvallat

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan komentajamerkki

Meyer, Bernard, hallituksen puheenjohtaja, Saksa

Suomen Leijonan I luokan komentajamerkki

Härkönen, Heikki Aleksi, ulkoasiainneuvos, Helsinki

Pokka, Pirkko Hannele, kansliapäällikkö, Espoo

Saariaho, Kaija Anneli, säveltäjä, Ranska

Tanner, Teemu Arto Juhani, kansliapäällikkö, Helsinki

Väyrynen, Raimo Veikko Antero, hallituksen puheenjohtaja, Helsinki

Suomen Valkoisen Ruusun komentajamerkki

Anttonen, Mika Kalevi, hallituksen puheenjohtaja, Helsinki

Ehrnrooth, Henrik Georg Fredrik, toimitusjohtaja, Kirkkonummi

Forsén, Kjell Arne, toimitusjohtaja, Kirkkonummi

Granskog, Christer Olav Johannes, hallitusammattilainen, Helsinki

Häkkinen, Seppo Auvo Antero, Mikkelin hiippakunnan piispa, TT, Mikkeli

Kola, Jukka Tuomo Sakari, rehtori, Helsinki

Koponen, Pekka Tapani, oikeusneuvos, Vantaa

Lehikoinen, Anita, kansliapäällikkö, Helsinki

Mutikainen, Riitta Johanna, oikeusneuvos, Riihimäki

Mäkelä, Jukka Tapio, kaupunginjohtaja, Espoo

Ranta, Hannu Sakari, oikeusneuvos, Espoo

Rudanko, Jorma Tapio, oikeusneuvos, Kauhava

Saloheimo, Jorma Oskari, työtuomioistuimen presidentti, Helsinki

Soini, Timo Juhani, ulkoasiainministeri, Espoo

Tiitinen, Pekka Tapio, toimitusjohtaja, Helsinki

Suomen Leijonan komentajamerkki

Aaltonen, Lauri Antti, akatemiaprofessori, Espoo

Blinnikka, Päivi Kyllikki, ulkoasiainneuvos, Helsinki

Broman, Eero Väinö, hallituksen puheenjohtaja, KTM, Joensuu

Bruun, Marjo-Riitta Sylvia, pääjohtaja, Palojoki

Dunderberg, Ismo Olavi, dekaani, professori, Helsinki

Groop, Leif Christer, professori, Espoo

Haga, Ingmar Erik Johan, toimitusjohtaja, Espoo

Heikkilä, Liisa Helena, hallinto-oikeuden ylituomari, Helsinki

Karvonen, Seppo Sakari, käräjäoikeuden laamanni, Vantaa

Kaski, Kimmo Kauko Kullervo, professori, Espoo

Kaukoranta, Päivi Marjaana, ulkoasiainneuvos, Helsinki

Kerminen, Harri Lasse Juhani, vuorineuvos, Helsinki

Keskitalo, Jukka Antero, kansliapäällikkö, Helsinki

Kotkasaari, Eero Matti, yrittäjäneuvos, Riihimäki

Kuusinen, Lea Katriina, kansainvälisen osaston johtaja, Helsinki

Lammila, Raija Anne, ulkoasiainneuvos, Helsinki

Lappalainen, Pekka Juhani, professori, Porvoo

Luhtanen, Vesa Pekka, toimitusjohtaja, Lahti

Malinen, Heikki Pekka Mikael, toimitusjohtaja, Helsinki

Manninen, Sami Jaakko, osastopäällikkö, Helsinki

Mattila-Budich, Satu Mervi Katriina, ulkoasiainneuvos, Helsinki

Mäkelä, Marja-Leena Marika, taidemaalari, Helsinki

Nurmi, Veli-Pekka, johtaja, Turku

Ojanen, Aki Edvard, toimitusjohtaja, Espoo

Orpana, Pekka Einari, ulkoasiainneuvos, Helsinki

Paasikivi-Ilves, Lilli Katriina, oopperan taiteellinen johtaja, Helsinki

Palin-Lehtinen, Eira Carola, hallituksen varapuheenjohtaja, Helsinki

Palola, Antti Matias, puheenjohtaja, Vantaa

Pipatti, Tarmo Juhani, toimitusjohtaja, Helsinki

Rasku-Puttonen, Helena Marjatta, vararehtori, professori, Jyväskylä

Ruuhonen, Pekka Magnus, pääjohtaja, Helsinki

Räisänen, Antti Veikko Aapeli, professori, Espoo

Saarela, Anu-Maija, ulkoasiainneuvos, Emäsalo

Salakka, Jouko Lauri Elias, teollisuusneuvos, Espoo

Sarjo, Jari Tapani, toimitusjohtaja, Espoo

Suominen, Eero Antero, ulkoasiainneuvos, Helsinki

Tanhua, Jarmo Kalevi, toimitusjohtaja, Rauma

Tervo, Juha Ensio, laamanni, Oulu

Thesleff, Thomas Fredrik, filosofie magister, Helsingfors

Timonen, Marjo Hannele, tiedotuspäällikkö, Helsinki

Tuominen, Jaana Maija-Liisa, toimitusjohtaja, Helsinki

Vanninen, Paula Sinikka, tutkimusjohtaja, professori, Sundsberg

Varhila, Kirsi Tuulikki, osastopäällikkö, Helsinki

Vesteri, Topi Heikki, varatoimitusjohtaja, Helsinki

Virmavirta, Jarmo Veijo, professori, OTK, Espoo

Virtanen, Juha Ilari, ulkoasiainneuvos, Helsinki

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan ritarimerkki

Alvarez Esteban, Luis, professori, Parainen

Andersson, Mårten Hjalmar, kyrkoherde, Eckerö

Anttonen, Anneli Maria Irmeli, professori, Tampere

Arkkio, Matti Antero, professori, Espoo

Björklund, Siv Elisabet, professori, Luoto

Bonsdorff, Björn Erik Avenir, professor i marinbiologi, Åbo

Díaz-Kommonen, Lily, professori, Espoo

Eerola, Paula Anna-Maria, professori, Helsinki

Eeva, Marita Anneli, esittelijäneuvos, Helsinki

Hakkarainen, Heimo Antero, konsernijohtaja, Sipoo

Helsky, Petri Olavi, toimitusjohtaja, Espoo

Hentunen, Päivi Maj-Lis Kristiina, kuluttaja-asiamies, ylijohtaja, Vantaa

Hirvonen, Maija-Riitta, professori, Kuopio

Hoikkala, Maria Margareta, polismästare, Mariehamn

ter Horst, Kati Elina, paperidivisioonan johtaja, Kauniainen

Huokuna, Jari Pekka, kirkkoneuvos, Helsinki

Hyartt, Seppo Johannes, hovioikeudenneuvos, Rovaniemi

Hyppänen, Timo Eero, professori, Karhula

Hämäläinen, Heikki Antero, professori, varadekaani, Turku

Ijäs, Hannu Sakari, johtaja, Helsinki

Ikävalko, Tuula Hellevi, valiokuntaneuvos, Helsinki

Jakosuo-Jansson, Eeva Hannele, henkilöstö- ja turvallisuusjohtaja, Porvoo

Jokinen, Kalle Johannes, kansanedustaja, Orimattila

Kaivola, Matti Aimo Juhani, professori, Helsinki

Kalliokoski, Jyrki Tapio, suomen kielen professori, Helsinki

Karhu, Jorma Juhani, opetusneuvos, Vantaa

Katajisto, Jari Petteri, johtava kihlakunnanvouti, Lahti

Kaurola, Jussi Tapio, johtaja, Lappeenranta

Keloharju, Matti Raimo Tapani, professori, Helsinki

Kiander, Jaakko Sakari, johtaja, Helsinki

Kilpinen, Kimmo Matti, varatoimitusjohtaja, Lahti

Kinnunen, Jukka Kalevi, toimitusjohtaja, Lahti

Kiviniemi, Tero Björn, varatoimitusjohtaja, Kirkkonummi

Kjisik, Hennu, professori, Helsinki

Knaapinen, Petri Juhani, ylijohtaja, Helsinki

Kock, Bo Sören, professor, Kvevlax

Koivisto, Teppo Kaarlo, finanssijohtaja, Espoo

Kolström, Juha Taneli, johtaja, Joensuu

Korpela, Jukka Jari, professori, Joensuu

Korppi, Matti Olavi, professori, Tampere

Korvenranta, Markku Tapani, johtaja, Kauniainen

Kotiranta, Matti Juhani, professori, Joensuu

Kurkinen, Harri Juhani, hovioikeudenneuvos, Vaasa

Laakso, Marja-Leena, professori, Jyväskylä

Lahesmaa, Riitta Liisa Maria, akatemiaprofessori, Turku

Lahti, Merja Sinikka, hovioikeudenneuvos, Kuopio

Laine, Arttu-Perttu, kenttäjohtaja, Espoo

Lankinen, Pasi Pekka, henkilöstöjohtaja, Riihimäki

Latva-aho, Matti Sakari, akatemiaprofessori, Oulu

Lehesjoki, Anna-Elina, professori, Espoo

Leiman, Pentti Mikael, emeritusprofessori, Outokumpu

Levo, Timo Kari Kalevi, kauppaneuvos, Oulu

Lindblom, Sari, professori, vararehtori, Espoo

Lundberg, Louise Britt, president för Nordiska rådet 2017, Mariehamn

Luukkonen, Irene Marja Anneli, toimitusjohtaja, Espoo

Malinen, Jorma Olavi, puheenjohtaja, Espoo

Marjamaa, Sisko Irene, toimitusjohtaja, Helsinki

Mattila, Ilkka Petteri, johtaja, Klaukkala

Mikkola, Armi Aulikki, opetusneuvos, Helsinki

Mäenpää, Johanna Unelma, professori, ylilääkäri, Tampere

Mäkelä, Pia, osastonjohtaja, Helsinki

Mäkinen, Juha Ilmari, professori, Turku

Nevala, Jukka Tapio, lääninrovasti, Vantaa

Niemisvirta, Petri Kalervo, toimitusjohtaja, Helsinki

Nokela, Ilona Marian, kiinteistöpäällikkö, Helsinki

Nummela, Heidi Hannele, henkilöstö- ja hallintojohtaja, Espoo

Nuopponen, Anita Tellervo, professori, Vaasa

Nuotto, Antero Juhani, laamanni, Tampere

Närhi, Timo Olavi, professori, Helsinki

Piirainen, Marko Kalevi, puheenjohtaja, Porvoo

Pirttilä-Backman, Anna-Maija, professori, Helsinki

Randell, Aleksi Aulis, kaupunginjohtaja, Turku

Rauhala, Jorma Antero, varatoimitusjohtaja, Espoo

Rautiola, Matti Aarne Ernest, yliasiamies, Helsinki

Rautsi, Riitta-Liisa, hovioikeudenlaamanni, Kuopio

Reponen, Jarmo Tuomo Sakari, ylilääkäri, professori, Raahe

Rintala, Risto Juhana, lastenkirurgian professori, Helsinki

Rouhe, Ari Juhani, hallintojohtaja, Helsinki

Räikkönen-Talvitie, Katri Anneli, professori, Espoo

Saariluoma, Pertti Olavi, professori, Pirkkala

Salminen, Paavo Heikki, professor i matematik, Åbo

Salo, Jukka Olavi Iisakki, kirkkoherra, Seinäjoki

Seikkula, Jaakko Asko Tapio, professori, Helsinki

Sihvola, Ari Henrik, professori, Helsinki

Takala, Jarmo Henrik, vararehtori, Tampere

Teeri, Teemu Heikki, professori, Espoo

Tiirola, Kari Matias, kirkkoherra, Haapajärvi

Timonen, Pekka Harri Olavi, vastaava pääsihteeri, Helsinki

Tuomela, Tiina Marjukka, Generation-liiketoimintadivisioonan johtaja, Espoo

Tuominen, Raimo Kalevi, professori, Vantaa

Turunen, Hannele, professori, Kuopio

Tyrväinen, Liisa, tutkimusprofessori, Helsinki

Vainio-Kivinen, Outi Maritta, professori, Turku

Vanamo, Tapio Jaakko, hovioikeudenneuvos, Helsinki

Vappula, Heikki Antero, johtaja, Espoo

Virtanen-Salonen, Leena Tuulikki, hovioikeudenneuvos, Turku

Yki-Järvinen, Hannele, professori, Espoo

Yli-Renko, Helena Kaarina, professori, Yhdysvallat

Suomen Leijonan Pro Finlandia -mitali

Harjanne, Maija-Liisa, lastenkirjailija, kuvittaja, Siuntio

Hurme, Juha, ohjaaja, kirjailija, Tampere

Kapari-Jatta, Jaana, suomentaja, Loviisa

Kuusisto, Jaakko, viulisti, säveltäjä, kapellimestari, Lahti

Lehtinen, Tuija, kirjailija, Espoo

Louhimies, Aku, elokuvaohjaaja, Helsinki

Mikkola, Marja-Leena, kirjailija, Helsinki

Minkkinen, Arno Rafael, valokuvataiteilija, dosentti, professori, Yhdysvallat

Möller, Marianne, dramaturg, Helsingfors

Nukari, Pirkko, kuvanveistäjä, Helsinki

Petelius, Pirkka-Pekka, viihdetaiteilija, Helsinki

Piri, Markku, muotoilija, taiteilija, toimitusjohtaja, Hämeenlinna

Rauhala, Osmo, taiteilija, Yhdysvallat, Nokia

Ruuhinen, Erkki, graafinen muotoilija, emeritus taitelijaprofessori, Joutsa

Widnäs, Karin, keramiker, Raseborg

Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki solkineen

Ala-Aho, Tiina Marita, paralympiavoittaja, Oulu

Argillander, Jaana, paralympiavoittaja, Helsinki

Forsberg, Jere Aleksi Juhani, paralympiavoittaja, Espoo

Harju, Arsi Ilari, olympiavoittaja, Sastamala

Härkönen, Arto Kalevi, olympiavoittaja, Vantaa

Kari, Tanja, paralympiavoittaja, Yhdysvallat

Kolehmainen, Mikko Yrjö Ilmari, olympiavoittaja, Mikkeli

Korjus, Seppo Tapio Aleksanteri, olympiavoittaja, Lapua

Lahtela, Janne Petteri, olympiavoittaja, Helsinki

Lajunen, Samppa Kalevi, olympiavoittaja, Jyväskylä

Leinonen, Minna Sinikka, paralympiavoittaja, Jyväskylä

Matikainen-Kallström, Marjo Tuulevi, olympiavoittaja, Espoo

Mäkelä-Nummela, Satu Silja Päivikki, olympiavoittaja, Pennala

Nieminen, Toni Markus, olympiavoittaja, Oulu

Niinimäki, Markku, paralympiavoittaja, Mäntsälä

Nykänen, Matti Ensio, olympiavoittaja, Joutseno

Piispanen, Toni Olavi, paralympiavoittaja, Helsinki

Poikolainen, Tomi Jaakko, olympiavoittaja, Hyvinkää

Rantanen, Heli Orvokki, olympiavoittaja, Korpilahti

Rechardt, Esko Tapani, olympiavoittaja, Espoo

Rolig, Anne Marjut Astrid, olympiavoittaja, Hämeenlinna

Salomäki, Jouko Johannes, olympiavoittaja, Hyllykallio

Soininen, Jani Markus, olympiavoittaja, Lievestuore

Takalo, Anni Helena, olympiavoittaja, Pyhäsalmi

Ukkola, Pertti Olavi, olympiavoittaja, Tampere

Väre, Marjaana, paralympiavoittaja, Helsinki

Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki

Ahopelto, Maire Annikki, kuntayhtymän johtaja, Kajaani

Aila, Minna Tiina Anneli, yhteiskuntasuhdejohtaja, Helsinki

Almila, Atso Aksel, professori, Kuopio

Birkstedt, Johanna Maria, lähetystöneuvos, Helsinki

Bisi, Jukka Birger, erätalousjohtaja, Vaala

Biskop, Kim Peter, toimitusjohtaja, Kokkola

Carlstedt, Carl-Henrik Arvid, vicehäradshövding, Åbo

Eerola, Markus Mauri Pellervo, maatalousyrittäjä, Hyvinkää

Grönlund, Sirpa Helena, henkikirjoittaja, Vaasa

Haapanen, Jarmo Harri Antero, pelastusjohtaja, Nivala

Haapaniemi, Elina Mirjami, ylilääkäri, Tampere

Haapasalo-Pesu, Kirsi-Maria, vastuualuejohtaja, dosentti, Ulvila

Haikala, Olli Juhani, valmiusjohtaja, Helsinki

Hakkarainen, Taina Hilkka Hillevi, hallinto-oikeustuomari, Espoo

Hannonen, Pekka Johannes, ylilääkäri, Jyväskylä

Hannula, Outi Johanna, palvelukeskuksen päällikkö, Helsinki

Heikinheimo, Marjo Terttu, ylilääkäri, Espoo

Heikkinen, Pekka, professori, arkkitehti, Helsinki

Heikkinen, Päivi Birgitta, osastopäällikkö, Helsinki

Heikura, Markku, tietohallintojohtaja, Kerava

Henrichson, Kjell Stefan, työ- ja elinkeinotoimiston johtaja, Parainen

Herranen, Mari Anneli, kansainvälisten asiain neuvos, Helsinki

Hiltunen, Rauno Uolevi, johtaja, Helsinki

Hiukka-Poikela, Tuula Marjatta, käräjätuomari, Rovaniemi

Hokkanen, Erkki Olavi, pelastusjohtaja, Lappeenranta

Holm, Tarja Anita, vastuualuejohtaja, Vaasa

Holopainen, Ari Sakari, finanssineuvos, Helsinki

Hyvärinen, Jari Pekka, pelastusjohtaja, Lahti

Häkkinen, Olli-Pekka, toimistopäällikkö, Mäntsälä

Ilvesniemi, Hannu Sakari, tutkimusprofessori, Helsinki

Inha, Jyri Arvi Wäinämö, lainsäädäntöneuvos, Kauniainen

Isomaa, Liisa Johanna, asianajaja, Rovaniemi

Janhunen, Pekka Juhani, tutkimuspäällikkö, Hämeenlinna

Johansson, Christian, överläkare, Mariehamn

Jokela, Anna Elisa, viestintäjohtaja, Helsinki

Jokipii, Pekka, ylilääkäri, Seinäjoki

Jäntti, Sirkka Liisa Marjatta, käräjätuomari, Helsinki

Jörgensen, Kirsten Schannong, johtava tutkija, Helsinki

Kahri, Pekka Juhani, tietojohtaja, Helsinki

Kallio, Jouko Kustaa, ylihammaslääkäri, Jyväskylä

Kamras, Laura Johanna, lähetystöneuvos, Helsinki

Kangas, Annika Susanna, tutkimusprofessori, Kontiolahti

Kantanen, Juha Tapio, tutkimusprofessori, Kuopio

Karjalainen, Keijo Mikael, lähetystöneuvos, Helsinki

Karjalainen, Timo Juhani, professori, Joensuu

Karppinen-Njock, Katja Pauliina, lähetystöneuvos, Helsinki

Kataja, Pekka Gunnar, turvallisuussuunnittelija, Riihimäki

Kauranen, Soile Annikki, lähetystöneuvos, Helsinki

Kemiläinen, Raija Anneli, toimitusjohtaja, Helsinki

Kenraali, Juha Pekka, tietojohtaja, Hattula

Kentala, Erna Lemmikki, toimialajohtaja, Helsinki

Kesti, Marja Terttu Anneli, mielenterveys- ja päihdepalvelujen päällikkö, Iisalmi

Koponen, Jyri, toimitusjohtaja, Helsinki

Kopsakangas-Savolainen, Maria, tutkimusprofessori, Martinniemi

Kortelainen, Risto Tapani, kuntayhtymän johtaja, Mikkeli

Koskinen, Minna Kristiina, hallinto-oikeustuomari, Hämeenlinna

Kosonen, Tero Tapani, toimitusjohtaja, Kiina

Kruus, Leena Liisa Kristiina, tutkimusprofessori, Espoo

Kuivalainen, Kim Mikael, lähetystöneuvos, Helsinki

Kujala, Marjo Päivikki, kirkkoherra, Kouvola

Kukkonen, Mika Kristian, lähetystöneuvos, Helsinki

Kullberg, Anssi Kristian, lähetystöneuvos, Helsinki

Kuusisto, Jaana Satu Sinikka, talousjohtaja, Espoo

Laakkonen, Marja-Liisa, ylilääkäri, Helsinki

Laatikainen, Terttu Liisa Marjatta, käräjätuomari, Kuopio

Laine, Jorma Mikael, kihlakunnanvouti, Sipoo

Lampinen, Risto Antero, kalatalousneuvos, Kirkkonummi

Laurila, Pekka Kalevi, osastonylilääkäri, dosentti, Espoo

Lee, Seung-Hoon Stefan, lähetystöneuvos, Helsinki

Lehtimäki, Timo Juhani, toimitusjohtaja, Espoo

Lehtinen, Lauratuulia, lähetystöneuvos, Helsinki

Lehto, Ilpo Sakari, kihlakunnansyyttäjä, Kajaani

Lehtonen, Timo Antero, käräjätuomari, Hämeenlinna

Leikas, Minna Helena, käräjätuomari, Oulu

Lepistö, Hanna Karoliina, lähetystöneuvos, Helsinki

Liljemark, Olavi, pelastusjohtaja, Porvoo

Lindgren, Liisa, intendentti, Helsinki

Lindström, Sabina Maria, liikenneneuvos, Kirkkonummi

Linnavuori, Kimmo Heikki, ylilääkäri, Helsinki

Lintinen, Petri Tapio Johannes, johtaja, Helsinki

Liukkonen, Juho Otto Tapani, ylilääkäri, Mikkeli

Loikas, Antti Juhani, kaupallinen neuvos, Espoo

Lukkarila, Johanna Maaria, lähetystöneuvos, Helsinki

Luopajärvi, Katja Maria, lähetystöneuvos, Helsinki

Luosma, Timo Pertti Vilhelm, kihlakunnansyyttäjä, Pori

Luosujärvi, Riitta Anneli, kehityspäällikkö, Hyvinkää

Luosujärvi, Riitta Sisko, sairaanhoitopiirin johtaja, Kemi

Luukkanen, Jari Pekka, toimitusjohtaja, Helsinki

Matikainen, Kalervo Veikko, toimitusjohtaja, Espoo

Metso, Helena Hannele, käräjätuomari, Kouvola

Murole, Jussi, arkkitehti, Helsinki

Mutanen, Jari Otto Johannes, johtaja, Kuopio

Mälkki, Marja Terttu, käräjätuomari, Järvenpää

Mäntyranta, Taina Maaret, lääkintöneuvos, Helsinki

Määttä, Teuvo Kalervo, osastonylilääkäri, Helsinki

Napola, Krista Annika, lähetystöneuvos, Helsinki

Nevala, Päivi Anne Maria, lähetystöneuvos, Helsinki

Nevalainen, Risto Olavi, vanhempi neuvonantaja, Espoo

Nieminen, Vesa Janne Antero, laboratorion johtaja, Järvenpää

Nikkilä, Hanna Kaarina, kansliapäällikkö, Helsinki

Nikula, Sirkka Susanna, henkilöstöjohtaja, Helsinki

Nordman, Stefan Alarik, istuntoasiainneuvos, Kauniainen

Oksanen, Tuuli Maarit, verojohtaja, Vantaa

Pakarinen, Anna Maritta, käräjätuomari, Helsinki

Pakkala, Sirpa Helena, käräjätuomari, Tampere

Palin-Palokas, Tuija Pirkko Hannele, ylihammaslääkäri, Kuopio

Palmén, Erik, riskienhallintajohtaja, Helsinki

Peltonen, Hannu Olavi, rakennuttajapäällikkö, Lohja

Pennanen, Kari Matti Juhani, liiketoimintajohtaja, Kuopio

Penttilä, Veli Yrjö Sakari, hallintojohtaja, Hollola

Pettersson, Susanna Kristina, museonjohtaja, Helsinki

Piekkari, Lauri Eero Tapani, rahoitusjohtaja, Espoo

Pieski, Taina Maarit, viestintäjohtaja, Helsinki

Pihlajamäki, Päivi Elina, lähetystöneuvos, Helsinki

Pitkänen, Kari Jouko, strategiajohtaja, Jyväskylä

Poikonen, Outi Elina, lähetystöneuvos, Helsinki

Pulkkinen, Esa Ilkka Tapani, pelastusjohtaja, Ruokolahti

Pulkkinen, Jyrki, kehityspolitiikan neuvonantaja, Helsinki

Puumalainen, Markku Juhani, finanssineuvos, Espoo

Päivinen, Reima Pekka Ensio, johtaja, Vantaa

Pääkkö, Seppo Kullervo, toimitusjohtaja, Kuopio

Raahensalo, Hannu Juhani, hallinto-oikeustuomari, Turku

Rantala-Korhonen, Piia Maarit, johtaja, Oulu

Rantanen, Miia Maria Johanna, lähetystöneuvos, Helsinki

Repo-Carrasco-Valencia, Ritva, yliopistonopettaja, professori, Järvenpää

Risikko, Tanja Katriina, johtaja, Kokkola

Rosendahl, Eija Orvokki, hallinto-oikeustuomari, Helsinki

Rosengren, Matti Johannes, tuotantojohtaja, Pirkkala

Rummukainen, Maija-Liisa, ylilääkäri, Jyväskylä

Ruoho, Olli Olavi, asiantuntijaeläinlääkäri, Ilmajoki

Ruotsalainen, Mika Kullervo, lähetystöneuvos, Helsinki

Saloranta, Pirjo-Liisa Irmeli, hallinto-oikeustuomari, Vaasa

Sarjanen, Merja Helena, ylilääkäri, Lohja

Sirén, Stig Erik Oskar, johtaja, Helsinki

Sneck, Heikki Ensio, käräjätuomari, Kokkola

Somervuori, Eija Kristiina, opetusneuvos, Järvenpää

Song, Wangqiu, Stora Enson Kiinan maajohtaja, Kiina

Stenborg, Markku Ilmari, finanssineuvos, Espoo

Suomi, Kirsi Maaret, lainsäädäntöneuvos, Helsinki

Suuperko, Mauri Ensio, liiketoimintajohtaja, Espoo

Taipale, Jari Pekka, Länsi-Suomen maistraatin päällikkö, Kokkola

Tarkkanen, Jussi Olavi, osastonylilääkäri, Helsinki

Tenhula, Ari Kalevi, varadekaani, professori, Helsinki

Tenn, Jyrki Teodor, vakuutusoikeustuomari, Vantaa

Tuomisto, Leena Esteri, osastonylilääkäri, Seinäjoki

Turunen, Matti Juhani, toimitusjohtaja, Kerava

Vattulainen, Pentti Olavi, kirjastonjohtaja, Helsinki

Wendell, Michel, toimitusjohtaja, Yhdysvallat

Veranen, Tiina Helinä, käräjätuomari, Kirkkonummi

Wikström, Leena Kaarina, ylijohtaja, Masku

Viljanen, Marko Antero, johtaja, Vihtijärvi

Virolainen-Julkunen, Anni-Riitta, lääkintöneuvos, Helsinki

Virtanen, Pertti Kalevi Artturi, markkinaoikeustuomari, Espoo

Virtanen, Suvi Mirjami, tutkimusprofessori, Hämeenlinna

Vuorilahti, Janne Tapio, asianajaja, Tampere

Vähähyyppä, Kaisa Maija, pääsihteeri, Kauniainen

Ylinampa, Jaakko Johannes, ylijohtaja, Rovaniemi

Yli-Äyhö, Janne, johtaja, Kauniainen

Yrjönen, Timo Antero, tutkimusjohtaja, Helsinki

Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki

Aakula, Kari Matti, toimitusjohtaja, Orivesi

Ahanen, Pirjo Maarit, henkilöstöjohtaja, Espoo

Ahava, Olli Juhani, investointijohtaja, Pietarsaari

Akkanen, Mika Antero, kansainvälisten asioiden päällikkö, Naantali

Ala-Harja, Marjukka Annuli, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Ala-Ilomäki, Jari Johannes, erikoistutkija, Porvoo

Andersson, Laila Johanna, rektor, Sjundeå

Antikainen, Riina Kaarina, tutkimusohjelman koordinaattori, Helsinki

Antila, Heli Kyllikki, Fortum-konsernin teknologiajohtaja, Espoo

Anttoora, Marjo Elina, lakimies, VT, Sastamala

Arnkil, Jarl Erkki, lainsäädäntöneuvos, Hämeenlinna

Aro, Susanna, koulutusjohtaja, Helsinki

Auero, Risto Johannes, kaupallinen johtaja, Helsinki

Eerikäinen, Jussi Tapani, toimitusjohtaja, Lahti

Eira, Pekka Juhani, IT-johtaja, Helsinki

Flander, Jukka-Pekka, ympäristöneuvos, Helsinki

Flinck, Aune Ilona, kehittämispäällikkö, Espoo

Forss, Heikki Juhana, yksikön päällikkö, Kuopio

Forsström, Thomas Wilhelm, taloussuunnittelupäällikkö, Helsinki

Haarla, Liisa Christina, johtava asiantuntija, Vantaa

Hakaste, Heikki Tapio, neuvotteleva virkamies, Hämeenlinna

Halonen, Juha Tapani, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Hasu, Mika Jyrki Antero, yrityspankin johtaja, Mikkeli

Havu, Eva Elisabeth, ranskalaisen filologian yliopistonlehtori, Helsinki

Heikkilä, Juha Petri Ylermi, kouluneuvos, Järvenpää

Heikkonen, Teuvo Tapani, johtaja, Tuusula

Heino, Erja-Outi, viestintäsuunnittelija, Helsinki

Heinonen, Martti Olavi, tutkimuspäällikkö, Espoo

Heinonen, Timo Tapio, investointijohtaja, Helsinki

Heinämäki, Liisa Kaarina, neuvotteleva virkamies, Alavus

Heiskanen, Eija Riitta Irmeli, IT-palvelujohtaja, Vantaa

Hellström, Mats Bertel Johannes, försäljningsdirektör, Helsingfors

Helminen, Ville Petteri, ryhmäpäällikkö, Tuusula

Herkkola, Antti Sakari, rovasti, Tampere

Hiitti, Harri Antero, sivistysjohtaja, Parkano

Hirviniemi, Helena, yliarkkitehti, Oulu

Hohti, Marjaana Helena, johtava neuvonantaja, Helsinki

Holappa, Arja-Sisko, opetusneuvos, Tyrnävä

Holopainen, Pekka Antero, teknologiajohtaja, Helsinki

Huovinen, Kirsti Elina, eläinlääkintöylitarkastaja, Espoo

Huttunen, Markku Tapio, kehittämispäällikkö, Helsinki

Hypén, Kimmo Ilari, arviointikeskuksen johtaja, Turku

Hyvönen, Jaakko Tapani, teollinen muotoilija, Helsinki

Hyvönen, Pekka Juhani, toimitusjohtaja, Helsinki

Häkkänen, Kirsi Marketta, johtaja, Helsinki

Hämäläinen, Hannu Olavi, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Hänninen, Jari Juhani, asemanjohtaja, Lieto

Isoaho, Jorma Kalle, majuri, Jämsä

Jalava, Maunu Artturi, verojohtaja, Kuopio

Jarva, Anne, kehittämispäällikkö, Helsinki

Jokilehto, Tero Tapani, erityisasiantuntija, Tampere

Jomppanen, Inka Marjatta, yliopistonlehtori, Oulu

Junnila, Jaana Birgitta, lainsäädäntöneuvos, Vantaa

Juola, Vesa Tapio, toimitusjohtaja, Helsinki

Jääskeläinen, Kyösti Pauli Juhani, toimitusjohtaja, Kouvola

Kalo, Ilkka Juhani, perusopetuksen johtaja, Vantaa

Kankaanpää, Salli Katriina, erityisasiantuntija, Vantaa

Karavirta, Olli Sakari, johtaja, Vesilahti

Karjalainen, Irma Kyllikki, tulosaluejohtaja, Hyvinkää

Kauniskangas, Esa Tapani, yksikön päällikkö, Kuopio

Kautto, Hannu Anton, rikostarkastaja, Tuusula

Kela, Eine Anita, yksikönpäällikkö, Oulu

Kemppainen, Esa Juhani, liiketoimintajohtaja, Vantaa

Kerkelä, Leena Päivi Tellervo, tutkija, Helsinki

Kettunen, Juha Matti, johtaja, Turku

Kilpeläinen, Arja Anneli, rehtori, Pieksämäki

Kirjavainen, Eija Liisa, kalastusneuvos, Hämeenlinna

Koponen, Kari Pekka Eerik, toimitusjohtaja, Espoo

Korhonen, Kirsi Johanna, hydrologi, Helsinki

Korhonen, Veijo Antero, erikoislääkäri, Kuopio

Korpi, Juho Olavi, kehittämisjohtaja, Espoo

Koskinen, Heli Maija, erityisasiantuntija, Järvenpää

Koskinen, Jussi Olavi, lakiasiainjohtaja, Espoo

Kovanen, Vuokko Marjatta, laboratoriopäällikkö, Jyväskylä

Kuhmonen, Kaisamari, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Kujala, Seppo Antero, ylikomisario, Helsinki

Kummoinen, Katri Johanna, lainsäädäntöneuvos, Helsinki

Kumpu, Arja Hannele, hyvinvointipalvelujen johtaja, Kouvola

Kurttio, Päivi Hannele, laboratorionjohtaja, Sipoo

Kusmin, Heikki Olavi, johtaja, Rovaniemi

Kuusimäki, Kalle Pekka, johtaja, Helsinki

Lahtela, Juha Uolevi, neuvotteleva virkamies, Tuusula

Lahti, Ari Markus, rikostarkastaja, -

Lahti, Veikko Antti, kuntayhtymäjohtaja, Ylöjärvi

Laikari, Juha Maunu, sosiaalineuvos, Oulainen

Lampinen, Harri Antero, yksikönjohtaja, Jämsä

Lampinen, Juha Sakari, rikosinsinööri, Järvenpää

Laurinen, Tommi Kalevi, apulaisjohtaja, Helsinki

Lehmus, Outi Heli Marita, osastopäällikkö, Tampere

Lehtikari-Anttonen, Virve Päivikki, rouva, Helsinki

Lehto, Kari Ensio, kehittämispäällikkö, Vantaa

Lehtomäki, Elina, yliopistotutkija, Jyväskylä

Lehtonen, Iiris Päivikki, kuntalaispalveluiden johtaja, Vantaa

Lehtonen, Jukka Ensio, asiantuntija, Espoo

Lehtovirta, Helena, Ulkopoliittisen instituutin hallintojohtaja, Espoo

Lindén, Ulf Erik, paikallisjohtaja, Loviisa

Linderborg, Henrik, erikoistutkija, Helsinki

Lindroos, Riikka Katriina, rehtori, Turku

Lumijärvi, Petri Antti, osastopäällikkö, Hyvinkää

Lundelin-Nuortio, Liisa Katriina, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Lundén, Anna, johtaja, Helsinki

Lähteenmäki-Smith, Anna-Kaisa, tiedeasiantuntija, Espoo

Mahonen, Mirja Anitta, yliopistonlehtori, dosentti, Kuopio

Marttila, Oili Maria, neuvottelupäällikkö, Espoo

Mattila, Paula Kaarina, opetusneuvos, Palojoki

Matturi, Mika Jaakko, toimitusjohtaja, Espoo

Melin, Paul Henry Kristian, johtaja, Espoo

Merikallio, Timo Heikki Tapani, projektijohtaja, Rauma

Metsälampi, Merja Sisko Susanna, osastopäällikkö, Helsinki

Mikkonen, Pasi Jukka, liiketoimintadivisioonan investointijohtaja, Espoo

Moisio, Ulla-Maija Helena, päälakimies, Turku

Mononen, Jouko Kalervo, johtava asiantuntija, Helsinki

Mononen, Markku Juhani, IT-johtaja, Helsinki

Mustonen, Tuomo Juhani, varatoimitusjohtaja, Juuka

Mykkänen, Harri Juhani, yksikön johtaja, Vaasa

Mäkinen, Anita, johtava asiantuntija, Helsinki

Mäkinen, Tuula Tellervo, tutkimusalueen johtaja, Espoo

Männikkö, Minna Marika, tutkimusjohtaja, Oulu

Mäntyniemi, Jussi Petri, liiketoimintayksikön johtaja, Ylöjärvi

Nevalainen, Jaana Maria, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Niemi, Juha Petteri, johtaja, Helsinki

Nieminen, Jari Juhani, kehittämispäällikkö, Vantaa

Nikula, Silja Marketta, yliopistonlehtori, Rovaniemi

Niskala, Markku Juhani, toimitusjohtaja, Nivala

Närhinen, Antti Tapani, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Oinonen, Tiina Katriina, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Ojasalo, Katri Pauliina, vararehtori, Espoo

Paananen, Rauli Tuomas, apulaisjohtaja, Hyvinkää

Paldanius, Kai Allan, rahoitusjohtaja, Helsinki

Palmén, Henrik Johan, lektor i finansiell ekonomi, Helsingfors

Pasanen, Anna-Liisa, tuloksellisuustarkastuspäällikkö, Helsinki

Pekkala, Leo Esaias, apulaisjohtaja, Helsinki

Peljo, Tapio Sakari, osastonylilääkäri, Vaasa

Penkkala, Matti Tapio, apulaisjohtaja, Espoo

Pesonen, Viljo Armas, kunnanjohtaja, Sodankylä

Petro, Pekka, pankinjohtaja, Helsinki

Pietilä, Kirsi Maarit Helena, apteekkari, Helsinki

Pietola, Liisa Mirjam, ympäristöjohtaja, Helsinki

Pihkala, Antti, yliarkkitehti, Turku

Piispa, Minna, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Pirilä, Anne Heleena, viestintäjohtaja, Helsinki

Pousi, Jari Uolevi, toimitusjohtaja, Helsinki

Poutiainen, Ulla Helena, yksikönjohtaja, Helsinki

Puhto, Marko Tapani, toimitusjohtaja, Sievi

Puolamäki, Esa Tapani, lehtori, Pori

Putkiranta, Martti Jyrki Petteri, liiketoimintajohtaja, Espoo

Pyysalo, Risto Olavi, hallituksen puheenjohtaja, Raisio

Pääkkö, Seppo Olavi, ratkaisuarkkitehti, Oulu

Ranki, Laura Kristina Emilia, kuraattori, FD, Helsinki

Rannikko, Janne Juhani, kaupallinen johtaja, Helsinki

Rantala, Harri Uolevi, rehtori, Akaa

Rantanen, Teppo Tuure, johtaja, Tampere

Rastas, Taru Maarit, viestintäneuvos, Helsinki

Rauhala, Pirkko-Liisa Kristiina, yliopistonlehtori, Helsinki

Raulo, Saara Marjatta, johtaja, Helsinki

Raunemaa, Antti-Pekka Mikael, yksikönjohtaja, Espoo

Raunio, Kari Leo, johtava kielenkääntäjä, Helsinki

Rehell, Ulla-Anneli, Fortum-konsernin kestävän kehityksen johtaja, Kantvik

Repo, Veijo Tapani, johtava tutkija, Joensuu

Retulainen, Elias Antero, johtava tutkija, Jyväskylä

Rissanen, Heikki Olavi, strategiajohtaja, Helsinki

Rissanen, Pekka Juhani, koulutuspäällikkö, Riihimäki

Ristimäki, Juha Veikko, teknologiajohtaja, Thaimaa

Roihuvuo, Jyri Valtteri, lehtori, Joensuu

Ruohoniemi, Mirja Orvokki, yliopistonlehtori, Nurmijärvi

Ryynänen, Pasi Jaakko Sakari, johtaja, Oulu

Salminen, Pirkko Eeva Anneli, talous- ja rahoitusjohtaja, Espoo

Salo, Timo Kalevi, käyttöpäällikkö, Äänekoski

Salonen, Päivi Tellervo, kulttuuriasiainneuvos, Helsinki

Sandström, Caroline Zaida Christine, erityisasiantuntija, Helsinki

Saranpää, Pekka Tapio, johtava tutkija, Helsinki

Sarantola, Jaakko Antero, johtaja, Espoo

Savolainen, Juha Reima, apulaisjohtaja, Helsinki

Sergelius, Merja Hannele, johtaja, Espoo

Sievi-Korte, Mika Uolevi, palvelujohtaja, Viitala

Sievänen, Risto Pekka, johtava tutkija, Helsinki

Simola, Kreetta Maria, viestintäneuvos, Helsinki

Solin, Jarmo Lasse Ilmari, talouspäällikkö, Helsinki

Sulin, Jaana Katariina, yksikönjohtaja, Helsinki

Suominen, Jani Esa Johannes, varatoimitusjohtaja, Raisio

Sutinen, Päivi Marja Anneli, palvelujen kehittämisjohtaja, Espoo

Suutari, Minna Pauliina, asiakaskokemusjohtaja, Espoo

Suvanto, Jari Olavi, lakiasiainjohtaja, Espoo

Talkkari, Heikki Kustaa, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Tammi, Helena Terttu Marjatta, johtaja, Espoo

Tanninen, Eila Kaarina, talous- ja hallintojohtaja, Vantaa

Tanninen-Ahonen, Tiina Annikki, kehityspäällikkö, Helsinki

Tarjanne, Petra Katariina, neuvotteleva virkamies, Hanko

Tiesmäki, Marko Antero, myyntijohtaja, Kiina

Toivo, Jari Ilmari, rahoitusjohtaja, Tuusula

Torttila, Annamari, agronomi, Hämeenlinna

Tuohimaa, Ritva-Liisa, johtaja, Tampere

Tuomi, Timo Olavi, johtava asiantuntija, Helsinki

Tuori, Risto Jaakko Kalevi, asianajaja, Sastamala

Tynkkynen, Soile Sisko Hannele, filosofian tohtori, Helsinki

Uskola, Elena Maria, verkkoviestintäpäällikkö, Helsinki

Wagello-Sjölund, Wivi-Ann Elisabeth, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Vahalahti, Matti Kalevi, toimitusjohtaja, Parainen

Vakkilainen, Petri Juhani, tuotantojohtaja, Jyväskylä

Werdi, Erja Tuulia, lainsäädäntöneuvos, Espoo

Vesterinen, Nina Maria, erityisasiantuntija, Helsinki

Weurlander, Magnus Gustaf, direktör, Kyrkslätt

Vierros, Tero Tapani, myyntijohtaja, Helsinki

Viherkoski, Väinö Matti, tilintarkastusjohtaja, Espoo

Viljamaa, Juha Erkki Rafael, yli-insinööri, Lahti

Virkkunen, Tapio Paavo, kehittämispäällikkö, Helsinki

Virtanen, Taru Johanna, neuvotteleva virkamies, Vesivehmaa

Virtanen, Turo Ilari, yliopistonlehtori, Vantaa

Virtanen, Vesa Kaarlo, kehittämispäällikkö, Kirkkonummi

Vuollo, Jouni Ilmari, yksikön päällikkö, Rovaniemi

Värelä, Ilpo Jalmari, tulosyksikön johtaja, Helsinki

Öörni, Seija Erja Elisa, tietopalvelupäällikkö, Tuusula

Suomen Leijonan ritarimerkki solkineen

Alenius, Toni Eerik, paralympiavoittaja, Pertteli

Jauhojärvi, Sami Olavi, olympiavoittaja, Hollola kk

Johanson, Thomas Mark Mikael, olympiavoittaja, Espoo

Järvi, Jyrki Heikki, olympiavoittaja, Espoo

Koivisto, Arto Ilmari, olympiavoittaja, Kaskinen

Laakkonen, Risto Juhani, olympiavoittaja, Kuopio

Laitinen, Mika Antero, olympiavoittaja, Kuopio

Manninen, Hannu Kalevi, olympiavoittaja, Nummela

Mantila, Jari Sakari, olympiavoittaja, Hollola

Mattila, Jarno Johannes, paralympiavoittaja, Espoo

Mieto, Juha Iisakki, olympiavoittaja, Mieto

Miinala, Erkki Ilmari, paralympiavoittaja, Espoo

Montonen, Ville Eemil, paralympiavoittaja, Espoo

Nikkola, Ari-Pekka, olympiavoittaja, Toivala

Niskanen, Iivo Henrik, olympiavoittaja, Kuopio

Nousu, Tuomas Antero, paralympiavoittaja, Espoo

Pitkänen, Matti Keijo Juhani, olympiavoittaja, Kilvakkala

Posio, Petri Kalevi, paralympiavoittaja, Kuusankoski

Puikkonen, Jari Markus, olympiavoittaja, Lahti

Tallus, Jaakko Tapio, olympiavoittaja, Jyväskylä

Teurajärvi, Pertti Benjam, olympiavoittaja, Kolari

Ylipulli, Tuomo Sakari, olympiavoittaja, Rovaniemi

Suomen Leijonan ritarimerkki

Aaltonen, Timo Tapani, päällikkö, Rauma

Aarnos, Markku Veli, lentokapteeni, Korpilahti

Aho, Päivi, kehityspäällikkö, Helsinki

Aho, Tiina Irmeli, johtaja, Turku

Ahokas, Eero Juhani, erikoistutkija, Kirkkonummi

Ahola, Kimmo Tapio, johtava asiantuntija, Vantaa

Ainamo, Seppo, valtiotieteiden kandidaatti, Zimbabwe

Ala-Mantila, Ossi Matti, ylitarkastaja, Vantaa

Alhola, Katriina Marianne, erikoistutkija, Hyvinkää

Alm, Jukka Pekka, erikoistutkija, Joensuu

Antila, Saila Karin, erikoistutkija, Helsinki

Anttonen, Erkki Antero, erikoistutkija, Helsinki

Aro, Marja Helena, johtava asiantuntija, Mikkeli

Arola, Paula Annikki, henkilöstöpäällikkö, Espoo

Astala, Jarmo Tapio, yhteyspäällikkö, Espoo

Bergbacka, Eeva Katariina, hallintojohtaja, Iisalmi

Bister, Tero Heikki, johtaja, Kantvik

Blomberg, Jan Patrik, yksikön päällikkö, Kuopio

Blomkvist, Håkan Henrik, tehdaspäällikkö, Kristiinankaupunki

Boij, Johan Erik, diplomingenjör, Vasa

Brax, Anna-Leena, terveydenhoitaja, Alavieska

Brinkas, Henri Sven Erik, lantbruksföretagare, Pyttis

Ekberg, Petri Juha Tapani, aluepalopäällikkö, Kokemäki

Ekman, Klaus Markus, viestintäpäällikkö, Pornainen

Eronen, Aimo Juhani, johtava asiantuntija, Helsinki

Fagerstolt, Karl Krister, prosessiteknologian päällikkö, Helsinki

Gullstén, Usko Ano, yliopettaja, Lempäälä

Gustafsson, Maria Christina, päätoiminen tuntiopettaja, Vaasa

Haavanlammi, Leena Katariina, hallitussihteeri, Espoo

Halimaa, Sirkka-Liisa, yliopettaja, Kuopio

Halonen, Kari Ensio, tietoturvallisuuspäällikkö, Joensuu

Halttunen, Paavo Sakari, johtava tutkija, Espoo

Hamberg, Camilla Elisabeth, tandläkare, Malax

Hannuksela, Miska Matias, erityisasiantuntija, Tampere

Harju, Anni Maria, erikoistutkija, Punkaharju

Hartikainen, Tarja Terttu, erityisasiantuntija, Tampere

Heikka, Jarmo Veikko, suunnittelupäällikkö, Vihti

Heikkilä, Ulla-Maija, lakimies, Oulu

Heinimaa, Sauli Juhani, ylitarkastaja, Lempäälä

Helander, Jari Olavi, lukion rehtori, Alavus

Helander, Merike Helena, lakimies, Helsinki

Hernesniemi, Jukka Esko Tapani, tehtaanjohtaja, Lappajärvi

Hildén, Eira Kristiina, erityisasiantuntija, Helsinki

Hindström, Rolf Magnus Tor, tekninen johtaja, Turku

Hirvi, Harri Seppo Juhani, lakimies, Tampere

Hirvonen, Arja, johtava hallintopäällikkö, Kuopio

Hirvonen, Juha Ensio, aluepäällikkö, Outokumpu

Hokka, Heikki Antero, maatilayrittäjä, Padasjoki

Holappa, Jouko Sakari, toimipistejohtaja, Rovaniemi

Huikari, Jyrki Juhani, ylitarkastaja, Mäntsälä

Huikuri, Satu Anneli, johtava asiantuntija, Rovaniemi

Huotari, Eila Marjatta, lakimies, Ylöjärvi

Huttunen, Marja Kaarina, maahanmuuttopäällikkö, Tampere

Huuskonen, Antti Jaakob, johtaja, Palojoki

Hytönen, Erkki Kaarlo Väinämö, lukion rehtori, Lempäälä

Hyvönen, Raili, toimitusjohtaja, Kontiolahti

Hägg, Margareta Ingegärd Viveka, bedömningsledare, Sjundeå

Hämäläinen, Jouko Antero, erityisasiantuntija, Kuopio

Hämäläinen, Timo Johannes, johtava asiantuntija, Espoo

Hänninen, Jari Ilmari, asiakasrahoitusjohtaja, Espoo

Härkönen, Juha Pentti, turvallisuusjohtaja, Espoo

Härmä, Petri Tapio, johtaja, Espoo

Härmä, Timo Kalevi, tutkimuspäällikkö, Espoo

Höysniemi, Kaarlo, apulaisrahoitusjohtaja, Espoo

Ikonen, Jaana Susanna, lehtori, Kuopio

Ilola, Riitta Susanna, rahoituspäällikkö, Oulu

Ilvonen, Juha Tapani, suunnittelujohtaja, Espoo

Innilä, Suvi Maria, ohjelmapäällikkö, Naantali

Johansson, Hanna Maj-Britt, translator, Helsingfors

Johansson, Harri Martti Johan, projektipäällikkö, Vantaa

Johansson, Matti Juhani, toimitusjohtaja, Oulu

Jokinen, Ilpo Kaarlo Juhani, riskienhallintapäällikkö, Helsinki

Joutsensaari, Riikka-Liisa Kristiina, aikuiskoulutuspäällikkö, Kangasala

Jänkälä, Sinikka Tuulikki, talousjohtaja, Kemi

Jäppinen, Antti Akseli, apulaisjohtaja, Lappeenranta

Järvenpää, Seppo Juhani, kauppatieteiden maisteri, Kuusamo

Järvenpää, Virve Elise, erikoissuunnittelija, Helsinki

Järvensivu, Petri Johannes, pelastuspäällikkö, Isojoki

Järvinen, Kari Jaakko, toimitusjohtaja, Helsinki

Kakko, Irma Aulikki, perusopetuksen rehtori, Nokia

Kaljonen, Minna Liisa, erikoistutkija, Helsinki

Kalliala, Leila Marita, translator, Helsingfors

Kanerva, Ulla-Maija, Lapin kamariorkesterin intendentti, Rovaniemi

Kangas, Merja Talvikki, apulaisjohtaja, Helsinki

Kangas, Yrjö Jaakko, liikunnan lehtori, Vihti

Kangastie, Keijo Tapio, pelastuspäällikkö, Lappajärvi

Kantola, Mika Henrik, toimitusjohtaja, Hämeenlinna

Karhusaari-Pusa, Birgitt, talouspäällikkö, Joensuu

Karjalainen, Katri Elina, varatoimitusjohtaja, Joensuu

Karppanen, Ari Matti, johtava asiantuntija, Nurmijärvi

Karppi, Kristiina Tuuli Hannele, aluekehityspäällikkö, Tampere

Kaukonen, Maarit Marianne, kehittämispäällikkö, Paimio

Kauppinen, Jyrki Tapio, yli-insinööri, Helsinki

Kekki, Jyrki Risto, osastopäällikkö, Hollola

Kesseli, Pekka Tapani, myynninkehitysjohtaja, Ylöjärvi

Kestilä, Kaija-Leena, talousryhmän päällikkö, Rovaniemi

Kettunen, Mikko Ilmari, palvelujohtaja, Helsinki

Kilpinen, Tuure Petteri, johtaja, Kauniainen

Kinnunen, Auvo, myymäläkaupan johtaja, Porvoo

Kinnunen, Kari Aarne, erikoistutkija, Helsinki

Kirkinen, Seppo, yliopiston lehtori, Kuopio

Kiukas, Erkki Tapani, riistapäällikkö, Hamina

Kiuru, Louna Katariina, asiakaspalveluesimies, Vantaa

Kivenmaa, Harri Kalevi, lukion rehtori, Kokemäki

Kivioja, Keijo Jari Tapani, ylikonstaapeli, Kokkola

Koistinen, Jarmo Tapani, rikostarkastaja, Vantaa

Koivula, Veijo Matti, keskusrekisterin johtaja, Oulu

Koivusaari, Rauno Olavi, ammattisukeltaja, Chile

Koliseva, Antti Juhani, sisäinen tarkastaja, Espoo

Kolmonen, Jukka Antero, seurakuntapastori, Oulu

Korhonen, Seija Sinikka, kielipalvelujen johtaja, Helsinki

Korhonen, Seppo Olavi, tietohallintojohtaja, Imatra

Korko, Keijo Asser Sakari, ylitarkastaja, Tampere

Korpi, Esko Sakari, yksikön johtaja, Kurikka

Korpinen, Helena Hilja-Maria, hallitussihteeri, Helsinki

Koskinen, Heikki Kalervo, tehtaanjohtaja, Jyväskylä

Koskinen, Jussi Valtteri, kiinteistö- ja turvallisuuspäällikkö, Pori

Koskiniemi, Tapani Kaleva, lukion rehtori, Seinäjoki

Kuisma, Päivi Arja Annikki, päällikkö, Heinola

Kuittu, Ulla Kirsi Tuulikki, sosiaalipalveluiden palvelujohtaja, Jyväskylä

Kukkonen, Esa Olavi, teknologiajohtaja, Sievi

Kumlander, Pirjo Kristiina, terveyskeskuslääkäri, Säkylä

Kuoppala, Anne Eliisa, ylitarkastaja, Kerava

Kusnetsov, Jaana Maria, erikoistutkija, Kuopio

Kyrkkö, Kirsi Hannele, ylitarkastaja, Ylöjärvi

Kytölä, Juha Kaarlo, johtaja, Vaasa

Kähkönen, Tuula Irmeli, lakiasiainpäällikkö, Helsinki

Laaksonen, Harri Olavi, toimitusjohtaja, Espoo

Lahti, Jari Olavi, strategiapäällikkö, Helsinki

Laine, Taina Marjatta, erikoistutkija, Vantaa

Laine-Salminen, Anne Helena, hallintopäällikkö, Vantaa

Lampelo, Saara Annikki, vararehtori emerita, Turku

Lankinen, Matti Antero, toimitusjohtaja, Helsinki

Lappalainen, Heikki Tapio, tuotantojohtaja, Mikkeli

Latvala, Kai Olavi Kustaa, henkilöstöhallintopäällikkö, Kouvola

Lehikoinen, Pekka Ilari, talouspäällikkö, Helsinki

Lehkonen, Raine Leena Marjatta, lehtori, Mikkeli

Lehtinen, Susanne, socialdirektör, Mariehamn

Lehto, Jari, toiminnanjohtaja, Helsinki

Lehtonen, Harri Seppo Juhani, rehtori, KM, Eura

Lehto-Vahtera, Johanna, museon johtaja, Turku

Lehtoviita, Timo Tapani, lehtori, Lappeenranta

Leivo, Anneli May-Ling, päällikkö, Kerava

Lepola, Janne Ilmari, kaupunginvaltuutettu, Loviisa

Leskinen, Teemu Antero, johtava asiantuntija, Helsinki

Liikkanen, Hilkka Sisko Mirjami, taidemuseon johtaja, Rovaniemi

Liljaniemi, Petri Juhani, ylitarkastaja, Helsinki

Lindberg, Ben Lars Göran, yksikönjohtaja, Helsinki

Lindblad, Marina Elisabet, erikoisasiantuntija, Helsinki

Lindqvist, Hans-Erik Johan, stadsdirektör, Närpes

Litmanen, Aira Martta Irene, kehityspäällikkö, Helsinki

Lotta, Tuomo Tapani, rikosylikomisario, Espoo

Lumia, Margit, koulutus- ja aluepalveluyksikön johtaja, Hämeenkyrö

Lund, Anders Gustav Johan, diplomingenjör, Borgå

Lunnela, Jaana Helena, tilapalvelupäällikkö, Helsinki

Luostarinen, Jaana Marjukka, verkkopäätoimittaja, Helsinki

Lyra, Leena Kaisa, ylitarkastaja, Helsinki

Lyytikäinen, Satu Marjut, lakimies, Vantaa

Lång, Raimo Anders, päällikkö, Helsinki

Lääkkölä, Jari Olavi, riskienhallintajohtaja, Kokkola

Malinen, Ismo Mikael, yli-intendentti, Helsinki

Manninen, Esa Antero, neuvontapäällikkö, Forssa

Márquez Garrido, José, yliopisto-opettaja, Tampere

Mattila, Arto Tapio, johtaja, Espoo

Meissner, Kai Kristian, erikoistutkija, Jyväskylä

Meriläinen, Arja Helena, jaostopäällikkö, Helsinki

Merisalo, Matti Lauri, johtava lakimies, Helsinki

Metsänheimo, Oili Maria Kristiina, ylikielenkääntäjä, Helsinki

Mikkonen, Eija Anita, kehityspäällikkö, Joensuu

Mikkonen, Jukka Tapani, kunnanjohtaja, Taivalkoski

Mikkonen, Tuomo Eino Veikko, elinkeinopäällikkö, Kajaani

Moilanen, Hannu Antero, sopimustoimitsija, Porvoo

Monte, Ilkka Tapio, myyntikonttorin johtaja, Espoo

Murtosaari, Satu Kirsi Marjukka, hallintopäällikkö, Jyväskylä

Mutanen, Jari Olavi, hankintajohtaja, Kouvola

Mutikainen, Jouni Sakari, lehtori, Jyväskylä

Mäkelä, Arsi Pertti Oskari, ATK-palvelupäällikkö, Helsinki

Mäkelä, Veli Kalle Tapio, kaupunginjohtaja, Ikaalinen

Mäkeläinen, Veli-Pekka, rehtori-sivistyspalvelujen päällikkö, Hyrynsalmi

Märri, Anne Kristiina, talousjohtaja, Turku

Määttänen, Heli Marika, hallintojohtaja, Joensuu

Möller, Stefan Torsten Johannes, toimitusjohtaja, Pernaja

Möttönen, Veikko Tapani, erikoistutkija, Joensuu

Neiro, Seppo Jaakko Sameli, laskentapäällikkö, Helsinki

Niemelä, Eero Antero, tutkija, Oulu

Niemeläinen, Tarja Marjatta, kielenkääntäjä, Masala

Niemi, Jukka Ilmari, johtaja, Espoo

Niemi, Kimmo Johannes, tuotantoesimies, Kouvola

Nieminen, Lea Kristiina, yksityishammaslääkäri, Vaasa

Nisula, Heikki Juhani, kunnossapitopäällikkö, Hämeenlinna

Noppari, Seppo Olavi, projektipäällikkö, Tampere

Noroviita, Timo-Pekka, kaupunginvaltuutettu, Loviisa

Nöjd, Pekka Johannes, erikoistutkija, Riihimäki

Oasmaa, Kyösti Kalevi, yksikönpäällikkö, Vantaa

Oikarinen, Keijo Juhani, ylitarkastaja, Vantaa

Oja, Leo Tapani, aluevastaava, Oulu

Okkonen, Kirsi-Marja, mediasääntelyn päällikkö, Helsinki

Orava, Eva Margareta, sakkunnig i översättning, Helsingfors

Orvall, Markku Olavi, liiketoimintadivisioonan IT-johtaja, Nurmijärvi

Ovaska, Pia Maarit, lakimies, Helsinki

Paakkarinen, Markku Tapani, vesihuoltopäällikkö, Loviisa

Paasonen-Kivekäs, Maija Elina, toiminnanjohtaja, Espoo

Pajukoski, Kari Pekka, erityisasiantuntija, Oulu

Palokangas, Jukka Tapani, pääekonomisti, Jorvas

Paloste, Airi Maria, yliopettaja, Kemi

Patrikainen, Esko Lauri, apulaisosastopäällikkö, Helsinki

Paulaniemi, Tarja Kaarina, palvelujohtaja, Ylöjärvi

Peltola, Juha Lauri Ilmari, johtaja, Turku

Pentti, Erja, sosiaali- ja terveysjohtaja, Akaa

Perälä, Markku Jaakko, lakiasiainpäällikkö, Helsinki

Piironen, Jorma Antero, erikoistutkija, Joensuu

Pirinen, Pirkko Liisa, läänineläinlääkäri, Rovaniemi

Pirskanen, Päivi Hannele, palvelujohtaja, Rantasalmi

Pirttilä, Päivi Marjaana, EU-asioiden viestintäasiantuntija, Helsinki

Pitkänen, Harri Pekka, ylitarkastaja, Porvoo

Pohjola, Vesa Vilhelmi, kaupunginarkkitehti, Hamina

Poijärvi, Elina Hellevi, myyntipäällikkö, Vantaa

Porkholm, Kari Johannes, Apros-liiketoiminnan päällikkö, Helsinki

Puhto, Anne Maarit, tietohallintopäällikkö, Espoo

Puranen, Hannu Ilmari, palopäällikkö, Lapua

Purhonen, Olli-Pekka, johtaja, Hämeenlinna

Pusa, Jouni Tapio, kuljetusyrittäjä, Lieto

Pyhälahti, Antti Juhani, erikoisasiantuntija, Helsinki

Pylkkänen, Hanna-Kaisa, rehtori, Mikkeli

Pylkkö, Mauri Mikael, osaamisen kehittämisen päällikkö, Espoo

Pöllänen, Esa-Pekka, lentokapteeni, Helsinki

Raitanen, Raimo Ilmari, osastonjohtaja, Tesjoki

Ralli, Esko Ilmari, metsäteollisuuden edustaja, Espoo

Rantala, Jyri, viestintäpäällikkö, Helsinki

Rantanen, Jorma Olavi, ryhmäpäällikkö, Vantaa

Rautava, Jouko Tapio, neuvonantaja, Helsinki

Rautava, Tapio Mikael, hallintojohtaja, Sastamala

Ravea, Hannu Mauri, toimitusjohtaja, Turku

Reivinen, Jukka Tapio, ohjelmapäällikkö, Helsinki

Riihimäki, Juha Olavi, rakennuspäällikkö, Eurajoki

Rinne, Harri Pellervo, läänineläinlääkäri, Rovaniemi

Ropponen, Veli-Jukka Tapani, toimitusjohtaja, Espoo

Roth, Wolfram, johtaja, Helsinki

Ruokonen, Ilpo Jorma Matias, ylitarkastaja, Kotka

Ruopuro, Leena Kristiina, lakimies, Lahti

Ruoranen, Raija Kaarina, HR-johtaja, Tampere

Ruotsila-Uusitalo, Leena Anneli, ylitarkastaja, Helsinki

Ruuska, Risto Marino, läänineläinlääkäri, Rovaniemi

Ruutu, Kaarle Ilkka, tekninen johtaja, Helsinki

Rytkönen, Jussi Ilkka Einar, perheneuvoja, Kokkola

Räsänen, Satu Irmeli, johtava asiantuntija, Helsinki

Rönnholm, Jan Christian, direktör, Korsholm

Saarenpää, Timo, suunnittelupäällikkö, Chile

Saari, Seppo Arvid, TKI-päällikkö, Kemi

Saarijärvi, Mirja Marketta, yliopettaja, Kuopio

Saarinen, Kaisa Marjaana, ylitarkastaja, Lohja

Saarinen, Vesa Pekka Juhani, yksikön päällikkö, Mäntyharju

Saarisalo, Eeva Maria, erityisasiantuntija, Helsinki

Sainio, Panu Henrik Mikael, yli-insinööri, Espoo

Sallinen, Pirjo Anneli, projektijohtaja, Turku

Salminen, Matti Tapio, erikoistutkija, Espoo

Salonen, Jari-Pekka, diplomi-insinööri, Sipoo

Salonen, Jouko Johannes, johtaja, Säynätsalo

Sarlin, Kimmo Edvard, kehityspäällikkö, Tampere

Savola, Ahti Pekka Kullervo, riskienhallintalakimies, Lohja

Schulman, Nina Fredrika, erikoistutkija, Ypäjä

Seeck-McLintock, Iris Maria, opettaja, Iso-Britannia

Seppäläinen, Kirsi Maria, viestintäjohtaja, Kauniainen

Sievänen, Olli-Pekka, johtava neuvontainsinööri, Helsinki

Siirto, Osmo Kullervo, johtaja, Sipoo

Sipilä, Kaija Annikki, johtava tietoasiantuntija, Helsinki

Sipiläinen, Pirjo Anita, arkkitehti, Espoo

Sironen, Jukka Olavi, yksikönpäällikkö, Hyvinkää

Sistonen, Markku Antero, liikuntapalvelupäällikkö, Espoo

Sjögren, Kaj Erik, asiakkuusjohtaja, Tampere

Sjöholm, Mika Risto Jorma, johtaja, Helsinki

Skoglund, Kjell, verkställande direktör, Kyrkslätt

Snellman, Olli Pekka, tulosalueen johtaja, Helsinki

Spets, Kimmo Henrik, henkilöstöpäällikkö, Oulu

Stén, Sirje Tanja Emiilia, erityisasiantuntija, Helsinki

Suominen, Kimmo Pekka, erikoistutkija, Vantaa

Söderlund, Kai, infrastrukturdirektör, Mariehamn

Takki, Tero Toivo, lentokapteeni, Kauniainen

Tallila, Martti Johan, johtava kiinteistölakimies, Helsinki

Talonen, Irma Helena, ylikielenkääntäjä, Espoo

Tanhuanpää, Asko Kalevi, yrittäjä, Pyhäranta

Tarvainen, Elise Helena, johtaja, Joutsa

Tauriainen, Aki Sakari, johtava tarkastaja, Riihimäki

Tervanen, Heikki Antero, toimialajohtaja, Jyväskylä

Tervilä, Klaus Leo, myyntijohtaja, Helsinki

Toivonen, Minna-Liisa Kyllikki, tietohallinto- ja kehitysjohtaja, Mäntsälä

Tonteri, Tero Seppo, rikoskomisario, Helsinki

Tuikkala, Timo Aulis, aluepäällikkö, Raahe

Tunis, Bengt Erik Mikael, registerchef, Vörå

Tuokko, Heikki Ahti, sivistystoimenjohtaja, Akaa

Tuovinen, Reijo Paavo Johannes, ylikomisario, Helsinki

Turunen, Erika Tuulia, pukusuunnittelija, Helsinki

Töyrylä, Pekka Juhani, energiapäällikkö, Lahti

Ulander, Ritva Orvokki, toimitusjohtaja, Espoo

Uotila, Esa Tapani, tutkija, Vantaa

Utukka, Ritva Maarit Kaarina, tuotepäällikkö, Jyväskylä

Vaari, Anu Maaria, erikoistutkija, Espoo

Vaittinen, Pirjo Ritva Inkeri, toimialajohtaja, Lappeenranta

Walkamo, Mika Matti Valdemar, hallituksen puheenjohtaja, Kauniainen

Valkeajärvi, Simo Tapio, palvelupäällikkö, Helsinki

Valla, Marja Kristiina, kielenkääntäjä, Ranska

Valve, Jorma Tapani, strategiajohtaja, Sipoo

Vanhala, Heikki Tapio, erikoistutkija, Espoo

Vanhoja, Auli Ellen, projektipäällikkö, Helsinki

Vapalahti, Timo Kalevi, energia-asiamies, Vantaa

Vartola, Perttu Yrjänä, lentokapteeni, Espoo

Vattulainen, Esko Tapani, liiketoimintajohtaja, Seinäjoki

Vesivalo, Jaakko Matias, ympäristösuojelupäällikkö, Kouvola

Viertola, Päivi Marjaana, toimistopäällikkö, Espoo

Viklund, Pia Eliisa, hallintojohtaja, Kuopio

Wik-Portin, Karen Alice, regionaldirektör, Esbo

Vuola, Marjo Kaarina, ylitarkastaja, Vantaa

Vuori, Matti Kalevi, käyttöpäällikkö, Lohja

Välimäki, Markus Tapio, poliisilakimies, Lempäälä

Värttiö, Esko Henrik, johtava tutkija, Kerava

Ylimäki, Rauli Kaarlo Antero, taksiyrittäjä, Kotka

Ylitalo, Jari Mikael, kv-operaatio-, hankinta- ja turvallisuusjohtaja, Vantaa

Ylitalo, Teppo Matias, tohtorikoulutettava, Lapua

Zilliacus-Korsström, Nicolina, programchef, Helsingfors

Zitting, Eija Tuulikki, päällikkö, Tuusula

Örn, Erik Werner Mikael, vastaava terveyskeskushammaslääkäri, Valkeakoski

Suomen Valkoisen Ruusun ansioristi

Aalto, Pasi Pekka, laboratorioinsinööri, Helsinki

Aaltonen, Erna Kaarina, keraamikko, Raasepori

Ahava, Tuuli Katariina, innovaatiojohtaja, Espoo

Ahokas, Arto Juhani, maanmittausteknikko, Pori

Ahola, Markku Aarre, yrittäjä, Liminka

Ahtola, Seppo Olavi, psykoterapeutti, Vantaa

Ahtonen, Sisko Birgitta, yliopettaja, Kuopio

Ala-Louko, Ritva Liisa Hannele, lehtori, Rovaniemi

Ala-Maakala, Ilkka Petri, liikennejohtaja, Sastamala

Alatalo, Ritva Liisa, kehittämispäällikkö, Helsinki

Aliranta, Tuija Helena, logistiikkajohtaja, Kuopio

Apaja, Martti Tapani, yrittäjä, Muhos

Aspholm, Yvonne Helén, biträdande myndighetschef, Mariehamn

Asp-Lehtinen, Marja Terttu, lehtori, Tampere

Assmann, Dolf Dietrich, kirjastonhoitaja, Helsinki

Aula, Jari Juhani, kuuluttaja, Helsinki

Autio, Ari-Pekka, rakennusmestari, Helsinki

Björkqvist, Anders Johan, förvaltare, Salo

Björn, Risto Juhani, toimialajohtaja, Tampere

Brück, Christer, myyntijohtaja, Helsinki

Claussen, Michael, Musiikkikeskuksen johtaja, Mikkeli

Edén-von Numers, Jessica, producent, Helsingfors

Enlund, Pertti Akseli, yhtiölakimies, Helsinki

Eriksson, Githa Lilian Hildega, gruppchef, Åbo

Eronen, Ari Antero, järjestelmäpäällikkö, Järvenpää

Fagerström, Hans-Peter, chef för försäljning, Helsingfors

Fagerström, Tom Henrik, toimitusjohtaja, Espoo

Falck, Ritva Helena, ylitarkastaja, Espoo

Fogel, Karina Camilla Elisabeth, rahoituspäällikkö, Turku

Friman, Hannu Kalevi, ympäristöjohtaja, Hamina

Grönberg, Matti Tapani, ohjaaja, Vesilahti

Grönholm-Paananen, Pirjo Anitta, sairaalapalvelujohtaja, Viitasaari

Haapanen, Jorma Olavi, apulaisjohtaja, Hyvinkää

Haimi, Pauli, diplomi-insinööri, Kouvola

Hakanpää, Pirjo Marita, asiantuntija, Pori

Hakkarainen, Mervi Anita, johtava veroasiantuntija, Kuopio

Halin, Helmer Magnus, vanhempi asiantuntija, Loviisa

Halme, Seija Kaarina, business controller, Helsinki

Hamilo, Marja Anneli, asiantuntija, Espoo

Hannula, Leena, vastaava museolehtori, Helsinki

Hautala, Päivi-Maria, lehtori, Huittinen

Hedman, Karl Johan, balettitanssija-opettaja, Helsinki

Heikinniemi, Erja Annikki, peruspalvelujohtaja, Isojoki

Heikkilä, Esa Tapio, maatalousyrittäjä, Kuusamo

Heikkilä, Keijo Juhani, projektipäällikkö, Rovaniemi

Heikkinen, Jouko Juhani, tutkimuspäällikkö, Helsinki

Heikkinen, Teemu Tapio, rikosylitarkastaja, Kokkola

Heimdahl, Paul Kenneth, utvecklingschef, Jakobstad

Heinonen, Eila Orvokki, lehtori, Tampere

Heinranta, Eeva-Liisa, projektipäällikkö, Kerava

Heiskanen, Jarmo Matti, tietopalvelupäällikkö, Joensuu

Helin, Päivi Maria, sivistysjohtaja, Eura

Hietaharju, Arto Tapani, tarkastuspäällikkö, Vaasa

Hietaniemi, Tiina Marjukka, kiinteistöhallintopäällikkö, Espoo

Hietikko, Esa Antero Ensio, yliopettaja, Kuopio

Hirvonen, Jukka Petteri, lehtori, Joensuu

Hirvonen, Tiina Helena, sivistystoimenjohtaja, Vantaa

Honkala, Martti Ilmari, kehitysinsinööri, Orivesi

Honkala, Timo, ketjujohtaja, Salo

Hovinranta, Pirjo Kyllikki, lakimies, Joensuu

Huumonen, Ilkka Osmo, elintarviketieteiden maisteri, Lapinlahti

Häggblom, Ulla Marianne, skolföreståndare, Geta

Hämäläinen, Tuija Eliisa, rikosseuraamusesimies, Tampere

Hämäläinen, Yrjö Tapani, erityisasiantuntija, Klaukkala

Hätönen, Tarja Helena, amanuenssi, Helsinki

Ihatsu, Maija Helena, vastaava suunnittelija, Helsinki

Ikonen, Arto Kalervo, järjestelmäpäällikkö, Numminen

Illi, Marja Tellervo, johtava asiantuntija, Turku

Immonen, Jukka Tapani, tarjoomajohtaja, Helsinki

Inha, Risto Viljami, talousjohtaja, Ikaalinen

Isaksson, Eva Kristiina, tietoasiantuntija, Helsinki

Jalonen, Esko Eemil, asiakkuusjohtaja, Järvenpää

Johansson, Camilla Margareta, linjechef, Åbo

Jokelainen, Jarmo Petri Tapani, controller, Kajaani

Joki-Korpela, Jorma Sakari, peruskoulun rehtori, Sipoo

Jukantupa, Kari Kalervo, toimitusjohtaja, Vimpeli

Juusela-Pekkarinen, Sirkka, audionomi, Kannus

Juuti, Jouni Veikko Olavi, ylitarkastaja, Tampere

Juutilainen-Saari, Jaana Talvikki, viestintäpäällikkö, Espoo

Jäntti, Jarkko Olavi, riskienhallintapäällikkö, Muurame

Jäntti, Pekka Aarne Tapio, rikoskomisario, Kuopio

Järvi, Aila Sinikka, lehtori, Valkeakoski

Kaikkonen, Raimo Olavi, vanhempi asiantuntija, Rovaniemi

Kainulainen, Erkki Olavi, talous- ja suunnittelupäällikkö, Jämsä

Kankaanpää, Pekka Olavi, toimialuepäällikkö, Raahe

Kankainen, Heikki, tuoteosaston päällikkö, Jyväskylä

Karhu, Risto Kaleva, kaupungingeodeetti, Kokkola

Karjalainen, Krista Kyllikki, erityisopettaja, Lahti

Karjalainen, Leena Marja, perusturvajohtaja, Tornio

Karjula, Suvi Satu Irmeli, projektiasiantuntija, Espoo

Karvanen, Seija Maria Anneli, kirjastonhoitaja, Oitti

Karvonen, Seppo Lauri, suunnittelupäällikkö, Rovaniemi

Kauhanen, Leena Kristiina, palvelujohtaja, Varkaus

Kaukoaho, Jorma Kalevi, metsäenergiapäällikkö, Porvoo

Kaukonen, Liisa Anneli, ylitarkastaja, Hämeenlinna

Kauppi, Timo Veli, aluejohtaja, Jyskä

Kauppila, Riitta Hannele, johtaja, Helsinki

Kemppainen, Heimo Aulis, yläkoulun rehtori, Alajärvi

Keränen, Juha Tapio, metsäenergiaesimies, Kuopio

Keskinen, Aarno Kalevi, voimalaitostekniikan pääinsinööri, Espoo

Kettunen, Päivi Hellen, suunnittelupäällikkö, Kirkkonummi

Kiiski, Lauri Tapani, yrittäjä, Pyhtää

Kilpelä, Sakari, toimittaja, Helsinki

Kinnunen, Esa Juhani, bioenergian ja biotalouden asiantuntija, Joensuu

Kivelä, Eila Kaarina, laskenta-asiantuntija, Lapua

Kivi, Vertti Jaakko Tuomas, sisustusarkkitehti, Espoo

Knifsund, Ulla Maria, controller, Turku

Kohopää, Eila Marja, sosiaalineuvos, Kouvola

Kokko, Kaarina Eeva Hilma, taloushallintopalveluiden päällikkö, Kerava

Kokkonen, Yrjö Eemil, toiminnanjohtaja, Siilinjärvi

Kolehmainen, Eeva Mar-Leena, tiedottaja, Helsinki

Konttinen, Outi Kristiina, pääsihteeri, Helsinki

Korkeakoski, Helena Marjatta, rehtori, Ikaalinen

Kormu, Anna Johanna, johtava tilintarkastaja, Helsinki

Korpihete, Seija Anneli, sisäinen tarkastaja, Kouvola

Korteniemi, Paula Sylvia, lehtori, Rovaniemi

Kortesola, Markku Tapio, terveyskeskushammaslääkäri, Turku

Koskelainen, Tero Tapani, toimitusjohtaja, Masku

Koski, Heikki Juhani, tieinsinööri, Ylöjärvi

Koski, Sari Marjatta, erikoistutkija, Helsinki

Kosonen, Pirjo Helena, viherkunnossapitopäällikkö, Mäntsälä

Kovanen, Matti Kalevi, jakelujohtaja, Espoo

Kuisma, Riitta Sinikka, kirjastonjohtaja, Sysmä

Kuivalainen, Arja Hannele, ylitarkastaja, Helsinki

Kukko, Jouni Ilari, kehittämispäällikkö, Espoo

Kukkonen, Tuula Jaana Anitta, yliopettaja, Joensuu

Kumpulainen, Timo Tapani, erityisasiantuntija, Espoo

Kunelius, Jari Antero, yhtenäiskoulun rehtori, Viitasaari

Kuumola, Veikko Severi, tuotemyyntipäällikkö, Lempäälä

Kuusisto, Risto Johannes, pääsuunnittelija, Tampere

Kykkänen, Juha Heikki, kehityspäällikkö, Vihti

Kylänpää, Jouko Reino, johtaja, Tampere

Kytöharju, Tarja Tellervo, ylitarkastaja, Ylöjärvi

Kytölä, Liisa Kristiina, yliopistonopettaja, Jyväskylä

Käkelä, Helena Tuulikki, erikoissuunnittelija, Hämeenlinna

Käkelä, Kai Juhani, rikoskomisario, Espoo

Kämäräinen, Juha-Petri, vesitalousasiantuntija, Rovaniemi

Kärkkäinen, Ari Mikael, insinööri, Rovaniemi

Kärkkäinen, Ilkka Juhani, graafinen muotoilija, Helsinki

Kärkkäinen, Olavi Tapio, överinspektör, Hyvinge

Kärkönen, Ari Heikki, lakimies, Vantaa

Laaksonen, Maija, henkilöstöjohtaja, Espoo

Laihanen, Pekka Juhani, vanhempi tutkijainsinööri, Helsinki

Laine, Terttu Helena, asiantuntija, Inkoo

Laitinen, Leena Eeva Hellevi, toimitusjohtaja, Espoo

Lappalainen, Hannu Martti Kalevi, johtaja, Oulu

Larja, Kimmo Päiviö, lakiasiainpäällikkö, Helsinki

Latomaa, Sari Annikka, johtaja, Kangasala

Lattu, Matti Petteri, projektipäällikkö, Helsinki

Laukkarinen, Teuvo Ilmari, suunnittelija, Helsinki

Laulumaa, Jari Antero, ylitarkastaja, Rovaniemi

Launiala, Heikki, sisäinen tarkastaja, Parola

Laurio, Minna Marjut, kotihoidon päällikkö, Enonkoski

Lehikoinen, Ari-Pekka, tuottaja, Espoo

Lehtinen, Mika Tapani, toimialalakimies, Kerava

Lehto, Raija Hannele, HR-päällikkö, Helsinki

Lehtonen, Jouko Lennart, yliopettaja, Turku

Lehtovaara, Tarja Irmeli, tuottaja, Vantaa

Leino, Anja Marita, apulaisrehtori, Pukkila

Leino, Ilpo Olavi, turvallisuuspäällikkö, Helsinki

Lempinen, Juha Henrik, projektipäällikkö, Tampere

Liimatta, Hannu Erkki Tapio, rahoituksen ja tarkastuksen asiantuntija, Reijola

Lindfors, Jukka Tapani, toimittaja, Espoo

Lindholm, Markku Tapani, hankintapäällikkö, Hyvinkää

Lindholm, Tero Kullervo, diplomi-insinööri, Porvoo

Lindroos, Kicka Anna Catharina, IKT-koordinator, Sibbo

Loikkanen, Jouko Ilmari, ryhmäpäällikkö, Espoo

Lumme, Tuula Annikki, esimies, Evitskog

Luode, Marja-Sisko Annikki, lehtori, Kotka

Luostarinen, Juha Pekka Tapio, myyntipäällikkö, Kuopio

Luukkainen, Sirpa Kaarina, lehtori, Savonlinna

Lövdahl, Mårten Rainer, projektchef, Vasa

Maksimainen, Merja Kaarina, toimistopäällikkö, Joensuu

Maksniemi, Jarkko Petteri, rikosylikomisario, Kajaani

Maliniemi, Pertti Tapio, kehitysinsinööri, Raahe

Manelius, Hans-Åke, redaktör, Kyrkslätt

Markelin, Kristiina, henkilöstöjohtaja, Espoo

Markkanen, Pekka Juhani, operaatiopäällikkö, Liperi

Martin, Pekka Henrik, projektipäällikkö, Espoo

Mauno, Elsa Arja-Liisa, järjestöpäällikkö, Riihimäki

Meijer, Marko Tapani, pastori, Mäntsälä

Meriluoto, Riitta Helena, tutkimusrahoituksen asiantuntija, Espoo

Meristö, Tarja Irmeli, yliopettaja, Kirjala

Meronen, Arja-Helena, kehittämispäällikkö, Riihimäki

Mertakorpi, Pekka Tapani, tuotantopäällikkö, Iitti

Miettinen, Juha Antero, vanhempi projektipäällikkö, Imatra

Miilunpalo, Jussi Eerikki, kuoron oopperalaulaja, Tuusula

Mikkola-Roos, Markku Juhani, vanhempi tutkija, Helsinki

Mikkonen, Jari Kalevi, yksikönpäällikkö, Jyväskylä

Mikkonen, Pia Maria, varainhankinnan päällikkö, Vantaa

M Rabet, Anne Kristiina, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Romania

Mulari, Kirsi Marjatta, toimistopäällikkö, Keminmaa

Munkki, Kaarlo Juhani, luotsivanhin, Paimio

Muotka, Jukka Kalervo, vanhempi asiantuntija, Hyvinkää

Murtola, Olli Markus, rikoskomisario, Rovaniemi

Mustajärvi, Jari Pekka, erityisasiantuntija, Espoo

Mäenpää, Helena Taina Kaarina, prosessipäällikkö, Hämeenlinna

Mäkelä, Juha Samuli, maatalousyrittäjä, Kalajoki

Mäkelä, Tuula Maria Christina, henkilöstöpäällikkö, Helsinki

Mäkynen, Pirjo Hannele, johtava veroasiantuntija, Vaasa

Mäntysola, Ansa Johanna, ylitarkastaja, Helsinki

Neuvonen, Tuulia Marja-Liisa, kirjastonhoitaja, Helsinki

Nieminen, Aki Kai, tietoliikenneasiantuntija, Kutajärvi

Niiranen, Taina Maria, sosiaalijohtaja, Parkano

Niittynen, Pauli Kalevi, tuoteryhmäpäällikkö, Orivesi

Niskanen, Jouni Johannes, rikostarkastaja, Helsinki

Nivola, Hannu Veli Sakari, maanviljelijä, Uusikaupunki

Nordbo, Tapio Juhani, projektihallintopäällikkö, Vantaa

Nousiainen, Ari Jukka, hankintajohtaja, Kesälahti

Nurmela, Pirkko Anneli, yliaktuaari, Helsinki

Nurmi, Timo Tapio, controller, Turku

Nurmi-Koikkalainen, Päivi, kehittämispäällikkö, Helsinki

Nyrhinen, Jukka-Pekka, esimies, Tampere

Nystrand, Lena Caroline, ekonomidirektör, Korsholm

Oinaala, Sirkka-Liisa, toiminnanjohtaja, Rovaniemi

Ojennus, Reijo Emil, yrittäjä, Parkano

Ollila, Tuomo Heikki, ylitarkastaja, Rovaniemi

Oranen-Pyykönen, Auli Maarit, ylitarkastaja, Joensuu

Oravuo, Kimmo, toimitusjohtaja, Säkylä

Orne, Pekka Antero, toimitusjohtaja, Rusko

Ovaska, Esko Juhani, tutkimus- ja kehityspäällikkö, Turku

Ovaskainen, Sari Kaarina, toimistopäällikkö, Joensuu

Paasilinna-Helminen, Taija Riitta, erityisasiantuntija, Lohja

Paaso, Mika Petteri, vanhempi rikoskonstaapeli, -

Paasovaara, Kaisa, suomen kielen tarkastaja, Helsinki

Paavilainen, Heikki Markus, sivistystoimenjohtaja, Ylivieska

Paju, Pekka Kalevi, kunnanjohtaja, Turku

Palmgren, Camilla, vanhempi lakimies, Kauniainen

Partanen, Jan Eerik, järjestelmäintegraattori, Riihimäki

Partanen, Rauni Annikki, palvelukoordinaattori, Enontekiö

Parviainen, Anu Sinikka, järjestöpäällikkö, Orivesi

Paulanto, Kaisu, neuropsykologi, Nurmijärvi

Peltola, Aarre Olavi, yliaktuaari, Vantaa

Peltonen, Juha Yrjö Kalevi, toimittaja, Nurmijärvi

Peltoniemi, Timo Aulis, kiinteistöpäällikkö, Kerava

Perttu, Esa Juho Jaakko, talouspäällikkö, Seinäjoki

Perttula, Leena Marjaana, historiantutkija, Pori

Perttunen, Caritta Irmeli, palvelupäällikkö, Lohja

Pesonen, Jari Martti Antero, vanhempi asiantuntija, Rauma

Piekkala, Jussi, servicekoordinator, Helsingfors

Pieskä, Pekka Heikki, matematiikan, fysiikan ja kemian lehtori, Ylivieska

Pietilä, Jukka Tapani, A-kanttori, Turku

Pihala, Anita Marianne, yleiskaavapäällikkö, Tuusula

Pihkanen, Hanna Ilona, ylitarkastaja, Helsinki

Piiparinen, Liisa Marjukka, asiantuntija, Helsinki

Piisilä, Juha Valtter, maakuntainsinööri, Rovaniemi

Pikkarainen, Kalle Antero, erityisasiantuntija, Espoo

Pirttimaa, Markus Jaakko Tapio, rikoskemisti, Espoo

Plosila, Kari Johannes, oppisopimusjohtaja, Rovaniemi

Pohjalainen, Pasi Antero, markkinointijohtaja, Kauniainen

Pokela, Heikki Antti, työsuhdeasianjohtaja, Espoo

Pouta, Jari Olavi, turvallisuusasiantuntija, Helsinki

Pulkkinen, Riitta Liisa Helena, luontotalon johtaja, Helsinki

Pullinen, Juha Pentti Tapio, toimitusjohtaja, Riihikoski

Purastie, Risto Juhani, rikoskomisario, Hämeenlinna

Putila, Pirjo Helena, suunnittelija, Espoo

Puttonen, Seppo Ilmari, toimittaja, Helsinki

Päivänsalo, Antero Oskar, tietoturvajohtaja, Helsinki

Päivänsalo, Jussi Mika, ylikomisario, Vantaa

Pöyliö, Ari Sulevi, toimitusjohtaja, Kemijärvi

Rahkonen, Anne Maria, pääarkkitehti, Nurmijärvi

Rainio, Päivi, viestintäjohtaja, Vantaa

Ranne, Markus Tuomo Sakari, kauppias, Espoo

Ranta, Janne Juhana, päällikkö, Helsinki

Ranta-aho, Karri Markus, erityisasiantuntija, Espoo

Rantapuska, Seppo Vilho, yliopettaja, Petäjävesi

Ranta-Salonen, Heli Leea Annette, sosiaalipalvelupäällikkö, Lohja

Rauman-Aalto, Eva Paulina, markkina-analyytikko, Helsinki

Rentola, Pentti Eero, peruskoulun rehtori, Alajärvi

Repo, Tomi Juhani, rikoskomisario, Forssa

Riiali, Ilkka Martti Juhani, Prismajohtaja, Laukkoski

Rinne-Kylänpää, Tiina Hannele, viestintä- ja kehittämispäällikkö, Naantali

Rintala, Jukka Tapani, aluepäällikkö, Aura

Ritari, Eija Helena, apulaisrehtori, Seinäjoki

Rosbäck, Mikael, rektor, Mariehamn

Rosenblad-Antus, Leena, ekonomichef, Korsholm

Rydman, Jussi Mikko, luottojohtaja, Vantaa

Räsänen, Veli Matti, rikoskomisario, Tuusula

Räty, Markku Olavi, yliaktuaari, Porvoo

Saarela, Ulla Inkeri, suunnittelupäällikkö, Lahti

Saarenmaa, Anne-Marjo Alice, johtava ylihoitaja, Forssa

Saari, Markku Juhani, päällikkö, Kokkola

Saari, Susanna Maaria, henkilöstöpäällikkö, Espoo

Saarinen, Jukka Heikki, kehittämispäällikkö, Helsinki

Saarinen, Päivi Maritta, controller, Helsinki

Saario, Stefan Olof, ingenjör, Vasa

Saastamoinen, Mikko Jonne, kuljetuspäällikkö, Helsinki

Saharinen, Eija Satu Maarit, materiaalitarvesuunnittelija, Jämsä

Salonen, Maija Helena, ylitarkastaja, Hyvinkää

Santavuori, Raili Maija, varhaiskasvatuksen johtaja, Kirkkonummi

Sarkio, Maria Hannele Kristiina, palvelukeskuksen johtaja, Helsinki

Schneider, Anne Ingeborg, administrativ direktör, Esbo

Schulman, Max O. G., vilja-asiamies, Lohja

Selin, Jarkko Juhani, palopäällikkö, Pornainen

Selkäinaho, Kaija Leena, ylitarkastaja, Helsinki

Seppä, Pertti Johannes, toimittaja, Helsinki

Seppälä, Mikko Iisakki, yliperämies, Helsinki

Siivo, Kari Johannes, ylikomisario, Vantaa

Siivonen, Raimo Johannes, laatupäällikkö, Helsinki

Sipilä, Ilkka Akilles, erityisasiantuntija, Turku

Sirviö, Anja Inkeri, osastopäällikkö, Kajaani

Sivonen, Päivi Sinikka, työhyvinvointipäällikkö, Espoo

Sjöblom, Berit Susanne Helene, lukion kielten lehtori, Lohja

Soininen, Tuija-Liisa, kulttuuriympäristöyksikön päällikkö, Tampere

Sovelius, Teppo Eerikki, rikoskomisario, -

Strandvik, Peter Leif, lektor, Mariehamn

Suomi, Arja Elina, palveluvastaava, Valkeakoski

Sutela, Minna Johanna, talousjohtaja, Lappeenranta

Syväniemi, Anni-Mari, ruokakulttuuriasiamies, Kirkkonummi

Säilä, Tommi Ilari, johtaja, Helsinki

Takalo, Jaakko Tapani, informaatikko, Rovaniemi

Talkara, Ari Tapani, toimitusjohtaja, Pukkila

Talvinen, Seija Marketta, sovellusasiantuntija, Riihimäki

Taponen, Tuomo Kalevi, kaupunginpuutarhuri, Espoo

Tarvonen, Tiina Sarianna, kirjastonjohtaja, Helsinki

Taskinen, Satu Hannele, talouspäällikkö, Vantaa

Tassila, Petri Juha, riskienhallintapäällikkö, Kuusisto

Tiainen, Irja Anneli, lehtori, Pihtipudas

Tihilä, Kristina Linnea, ryhmäpäällikkö, Turku

Tikka, Kari Olavi, pankinjohtaja, Joensuu

Timonen, Jarkko Johannes, rikoskomisario, Joensuu

Tolvanen, Esko Jukka Antero, liikenneturvallisuusasiantuntija, Kuopio

Tuominen, Eeva Maria, erityisasiantuntija, Helsinki

Tuppurainen, Anja Leena, IT-kehityspäällikkö, Espoo

Turkia, Kyösti Antero, bioenergian ja biotalouden asiantuntija, Parikkala

Turkulainen, Juha Kalevi, palopäällikkö, Kurikka

Turpeinen, Markku Ensio, perheneuvolan johtaja, Lahti

Turunen, Jonna Pauliina, rikosylikomisario, Vantaa

Typpö, Sakari Eino Johannes, kirkkoherra, Kannus

Uutela, Tuula Birgitta, talouspäällikkö, Espoo

Vainio, Jouni Juhani, vanhempi meriasiantuntija, Espoo

Wallenius, Kristiina Anneli, ratkaisukeskuksen päällikkö, Tampere

Valli, Satu Sirpa Helena, lehtori, Keminmaa

Valta, Hannu Petteri, meteorologi, Sipoo

Varjonen, Tuija Marita, sisäinen tarkastaja, Turku

Vasara, Marja Kristiina, erikoisasiantuntija, Helsinki

Vaskelainen, Tuula Helena, työmarkkina-asiamies, Helsinki

Vehviläinen, Pekka, projektijohtaja, Kirkkonummi

van der Weij, Maija Heleena, valvontapäällikkö, Kuopio

Wessman, Kaj Stefan, specialsakkunnig, Sjundeå Kby

Wester, Siw, planeringschef, Vasa

Westerholm, Annika Kristina, specialsakkunnig, Ingå

Vesterlin, Mervi Maarit, radioverkkoasiantuntija, Helsinki

Viertola, Mika Heikki Sulevi, palomestari, Lieksa

Vihtilä, Riku Juhani, rikoskomisario, Hämeenlinna

Viilo, Keijo Johannes Henrik, tutkimusjohtaja, Tampere

Viiri, Arto Johannes, rakennerahastoasiamies, Rovaniemi

Viita, Rauno Jaakoppi, yliaktuaari, Espoo

Vilén, Seppo Johannes, perusopetuksen rehtori, Kuhmo

Virolainen, Timo Tapani, pedagoginen koordinaattori, Kokkola

Voutilainen, Leena Anitta, ylitarkastaja, Helsinki

Vuola, Ulla Sanna Maria, B-kanttori, Naantali

Vuori, Mirjami Raila, johtava asiantuntija, Espoo

Vuorinen, Markku Olavi, yrityspankin varajohtaja, Espoo

Västi, Antti, ruokaosaston hoitaja, Seinäjoki

Yli-Mannila, Sari Päivi, ryhmäpäällikkö, Alajärvi

Yliniva, Elina Aulikki, lehtori, Porvoo

Ylinärä-Jäämuru, Leila, Pohjois-Teksasin Suomi-koulun puheenjohtaja, Yhdysvallat

Yli-Paunu, Pekka Antero, tutkimusjohtaja, Tampere

Ylipelkonen, Riitta Elisabet, sosiaalijohtaja, Naantali

Yli-Rahnasto, Sami Matti, maatalousyrittäjä, Kauhajoki

Ylönen, Osmo Antero, perusopetuksen rehtori, Kouvola

Äijälä, Kari Juhani, lakimies, Helsinki

Österman, Päivi Terhikki, sivistysjohtaja, Rauma

Österås, Carl Anders Mikael, avdelningschef, Åbo

Suomen Leijonan ansioristi

Aalto, Kimmo, asiantuntija, Tampere

Aalto, Markku Aki Johannes, myyntijohtaja, Helsinki

Aalto, Riku Antero, tulliylitarkastaja, Helsinki

Aario, Hannu Olavi, näyttämömestari, Espoo

Ahde, Asko Juhani, maatalousyrittäjä, Lappajärvi

Ahlgren, Tom Christer, komisario, Helsinki

Ahlholm, Arvi Esa Matias, asemamestari, Kokkola

Aho-Koivula, Maija Heleena, laatupäällikkö, Seinäjoki

Ahopelto, Olavi Jyry, myyntipäällikkö, Espanja

Ahtonen, Juha Petteri, kansanedustajan avustaja, Kuhmo

Ahvenainen, Aulis Antero, tuotantotoimialan osaamiskehittämisen päällikkö, Espoo

Aikio, Antero Onni Fredrik, puistomestari, Sodankylä

Alakoski, Markku Johannes, projektipäällikkö, Jyväskylä

Aminoff, Hilma Sinikka, kehittämispäällikkö, Vantaa

Annala, Mirja Johanna, ensihoitopäällikkö, Kannus

Antola, Jukka Allan, asiantuntija, Espoo

Anttila, Seppo Tapani, ajoneuvosuunnittelun jaospäällikkö, Jyväskylä

Anttonen, Jyrki Juhani, tarkastaja, Helsinki

Anunti, Päivi Mari-Anne, suunnittelija, Helsinki

Argillander, Niina Marjut, palveluyksiköiden johtaja, Iisalmi

Arkonkoski, Leena Inkeri, ICT-palveluvalvoja, Helsinki

Aro, Erkki Reijo Mikael, yhteyspäällikkö, Laihia

Aro, Heli Marjatta, hankintapäällikkö, Lohja

Astikainen, Tuija Päivi Hannele, EU-ohjelmapäällikkö, Joensuu

Astola, Matti Antero, kappalainen, Miehikkälä

Attila, Mikko Tapani, suunnittelija, Helsinki

Autio, Raimo Antero, rakennusmestari, Helsinki

Autti, Anne Maaria, opintopäällikkö, Rovaniemi

Auvinen, Katri Johanna, varhaiskasvatuksen palvelupäällikkö, Lempäälä

Bergman, Ulf Karl Albin, lots, Pargas

Bergroth-Lampinen, Diana, viestintäpäällikkö, KTM, Pori

Bergström, Siv Marianne, johtava työterveyshoitaja, Mustasaari

Björkman, Eero Juha Tapio, kehityspäällikkö, Helsinki

Bondas, Arja Helena, sijoitusjohtaja, Vaasa

Brunni, Ismo Joel Ilmari, johtaja, Kiiminki

Bäck, Beatrice Christina, seniorexpert, Kyrkslätt

de la Chapelle, Arja, sopimuspäällikkö, Espoo

Danso, Merja Orvokki, äidinkielen lehtori, Kuusamo

Eerikäinen, Juha Tapio, asiantuntijajohtaja, Helsinki

Eerola, Merja Mariitta, johtava lastenvalvoja, Iitti

Ehn, Ulf Åke, kreditriskchef, Replot

Ek, Tarja Kaarina, toimitilapäällikkö, Espoo

Eloranta, Teppo Sakari, tuotantopäällikkö, Helsinki

Eskel, Ismo Antti Mikael, osaston johtaja, Helsinki

Eskola, Jari Viljam, projektipäällikkö, Turku

Eskola, Päivi Orvokki, erikoissairaanhoitaja, Siikajoki

Eskola-Säteri, Marja Helena, vakuutuspäällikkö, Espoo

Falck, Tom Bernhard, finansieringschef, Esbo

Fischer, Outi Tuulikki, ylihoitaja, Helsinki

Fordell, Merja Marita, tulosalueen ylihoitaja, Oulu

Friman, Åsa, kvalitetssamordnare, Mariehamn

Grundström, Anne Maria, yritysinfrajohtaja, Helsinki

Haapaniemi, Jari Juhani, toimitusjohtaja, Nokia

Haapaniemi, Risto Juhani, rakennuspäällikkö, Seinäjoki

Haavisto-Vihavainen, Riitta, tuotantopäällikkö, Helsinki

Hakala, Vesa Jyrki Jalmari, verotarkastaja, Tampere

Hakamäki, Tarja Kaarina, kuluttajaoikeusneuvoja, Tampere

Hakola, Kimmo Mikael, yrittäjä, Lapua

Halenius, Jarmo Tapani, kehityspäällikkö, Espoo

Halinen, Harri Ensio, sijoituspäällikkö, Mikkeli

Halinen, Timo Sakari, suunnittelija, Lahti

Hallikainen, Heikki Tapio, kunnankamreeri, Polvijärvi

Hallila, Riitta Aulikki, johtaja, Kirkkonummi

Hamina, Raija Paula Annikki, kansanedustajan avustaja, Eura

Hannukkala, Antti Elias, tutkija, Rovaniemi

Harjulahti, Juha Veikko, asiakasvastuullinen johtaja, Oulu

Harmoinen, Unto Kalevi, maatalousyrittäjä, Kiuruvesi

Hartzell, Jari Juhani, toimitusjohtaja, Hyvinkää

Hauta-aho, Liisa Kristiina, tietojärjestelmäasiantuntija, Helsinki

Hautala, Heikki Matti Tapio, kanttori, Seinäjoki

Heikkinen, Lea Margit Elisa, ylitarkastaja, Kuhmo

Heikkinen, Urpo Ensio, tulosyksikön johtaja, Paltamo

Heino, Jouni Kalevi, laboratorioinsinööri, Helsinki

Heiskanen, Markus Aslak, rikosylikonstaapeli, Vantaa

Heiskanen, Sirpa Kaarina, viestintä- ja järjestöpäällikkö, Helsinki

Helen, Sirkku Pauliina, tarkastaja, Riihimäki

Helkiö, Anna-Leena, johdon assistentti, Hyvinkää

Helle, Virpi Maritta, taloussuunnittelija, Kerava

Helminen, Henri Valter, komisario, Tuusula

Helminen, Mika Tapani, rikoskomisario, Helsinki

Help, Anne Tuulikki, laskentatoimen asiantuntija, Helsinki

Hetemäki, Hanna Katri, peruskoulun lehtori, Espoo

Hettula, Pertti Päiviö, toimitusjohtaja, Kittilä

Hietanen, Tuula-Maija, veroasiantuntija, Hyvinkää

Hietasarka, Tauno Mikael, linja-autonkuljettaja, Haapavesi

Hihnala, Kauko Johannes, metsätalousyrittäjä, Kalajoki

Hiltunen, Kari, yhteyspäällikkö, Helsinki

Hiltunen, Paula Tuulikki, koulutusasiantuntija, Joensuu

Hohenthal, Sami Kristian, järjestelmäasiantuntija, Espoo

Hoikka, Lasse Eerik, muusikko, Rovaniemi

Holappa, Anitta Maarit, lakimies, Helsinki

Hostikka, Jari Tapani, PHC-koordinaattori, Loviisa

Hovinmaa, Irma Riitta Hannele, farmaseutti, Espoo

Hoyer, Saimi Aune Annikki, yrittäjä, Savonlinna

Huikko, Jukka Tapio, päätoiminen tuntiopettaja, Järvenpää

Huttunen, Antti Jussi, maanmittausinsinööri AMK, Rovaniemi

Hytinkoski, Matti Juhani, projektipäällikkö, Seinäjoki

Hyvönen, Ari Juhani, vanhempi asiantuntija, Kerava

Hyvönen, Jukka Pekka, kuljetusyrittäjä, Iisalmi

Hälikkä, Pirjo Hannele, konsernipääkirjanpitäjä, Mikkeli

Ihamäki, Hannele, palveluesimies, Vaasa

Iivarinen, Pasi Eerik, palveluesimies, Kuopio

Ilves, Sirkku Anni Johanna, verkkoviestintäsuunnittelija, Lappeenranta

Immonen, Pirjo Liisa, aluepäällikkö, Savitaipale

Ingves, Johan Erik, kontorschef, Skaftung

Intke, Reijo Olavi, erikoisasiantuntija, Varkaus

Isoniemi, Ari-Pekka, rehtori, Joroinen

Isotalo, Antti-Jussi Aleksander, palopäällikkö, Alajärvi

Itkonen, Erja, kapasiteetin hallintapäällikkö, Varkaus

Janhunen, Aira Annikki, asiantuntija, Pieksämäki

Jansson, Stefan Caj, avainasiakaspäällikkö, Turku

Jauhiainen, Raija Margit, kotihoidon johtaja, Merijärvi

Johansson, Sari Inkeri, ylihoitaja, Parainen

Juhajoki, Jukka Erik, kauppias, Aura

Juhala, Eila Marjatta, veroasiantuntija, Järvenpää

Junttila, Mika Jarkko Sakari, liiketoiminnan kehityspäällikkö, Vantaa

Juslin, Reino Henrik, undervisningsråd, Pargas

Jänisniemi, Laura Anita, suomentaja, Urjala

Jäppinen, Erkki Antero, henkilöstöjohtaja, Laukaa

Järvenranta, Anne Maarit, tekninen johtaja, Kankaanpää

Jäske, Kari Tapani, hankevastaava, Vantaa

Kaikkonen, Jaakko Juhani, asiakasvastuullinen johtaja, Taipalsaari

Kainulainen, Ari Pekka Sakari, ylivirastomestari, Helsinki

Kainulainen, Keijo Olavi, hankintapäällikkö, Jyväskylä

Kajantie, Sari Annikki, erikoistutkija, Helsinki

Kaleton, Kari Juhani, suunnittelun asiantuntija, Sotkamo

Kallava, Juha Henrikki, ylikonstaapeli, Kokemäki

Kallio, Jarmo Juhani, toimittajatakuidenpäällikkö, Ylöjärvi

Kallio, Seppo Kalevi, musiikkiopiston rehtori, Kuusamo

Kallioniemi, Tapio Vesa, maanviljelijä, Alavus

Kanerva, Heikki Niilo Olavi, rakennusmestari, Helsinki

Kanervo, Kirsi-Kaisa Hannele, tuotepäällikkö, Tuusula

Kankare, Eero Matti, riski-insinööri, Nummela

Kannala, Sari Aulikki, asiakkuusvastaava, Lahti

Kantola, Kari Pentti, Kuusamo-opiston rehtori, Kuusamo

Kapanen, Matti Petteri, automaatiopäällikkö, Jyväskylä

Karhu, Jaana Kristiina, ylitarkastaja, Oulu

Karhula, Sulo Ari Johannes, toimitusjohtaja, Muhos

Karinkanta, Jari Juhani, sijoitusjohtaja, Helsinki

Karlsson, Henrik Börje, överinspektör, Mariehamn

Karsimus, Tuija Kristiina, ylitarkastaja, Tampere

Kaski, Olli Ensio, johtaja, Pori

Katz, Heidi, kirjanpitopäällikkö, Helsinki

Kaukonen, Keijo, tuotantopäällikkö, Porvoo

Kauti, Hannu Tapani, rakennusalan yrittäjä, Mellilä

Kauttio, Raija Maarit, konttorinjohtaja, Kuusamo

Keinonen, Päivi Kristiina, suunnittelija, Lahti

Keisanen, Matti Henrikki, tietohallintopäällikkö, Espoo

Kemppainen, Timo Antero, isännöitsijä, maaseutuyrittäjä, Pihtipudas

Keski-Hakuni, Pipsa, tarpeistosuunnittelija, Helsinki

Kettunen, Aino Kyllikki, verotarkastaja, Vantaa

Kiiski, Erkki Juhani, yrittäjä, Pyhtää

Kilpikoski, Pirkko Sinikka, perusopetuksen rehtori, Jyväskylä

Kinanen, Kari Pekka, ylitarkastaja, Ylöjärvi

Kinnari, Kirsi Marja Kristiina, tiiminvetäjä, Imatra

Kinnunen, Arto Lauri, yksityispankkiiri, Vantaa

Kinnunen, Juha Matti, operaatiopäällikkö, Jyväskylä

Kiuru, Tiina Elina, palveluesimies, Kemijärvi

Kivirinta, Jyrki Olavi, komisario, Oulu

Klemetti, Harri Aleksi, vanhempi projektipäällikkö, Helsinki

Knaappila, Leena Kristiina, strateginen partneri, Helsinki

Knuutila, Hanna Helinä, ammatillinen opettaja, Akaa

Kock, Juho Sakari, vanhempi tutkimus- ja kehitysinsinööri, Helsinki

Kodis, Jukka Päiviö, koulunjohtaja, Siikajoki

Koikkalainen, Christina Margaretha, skattesakkunnig, Esbo

Koiravuori, Risto Kalervo, metsäasiantuntija, Sysmä

Koistinen, Hanna Marja Helena, peruskoulun luokanopettaja, Tuusniemi

Koivukangas, Olli Rauli Kalevi, kiinteistöpäällikkö, Paimio

Koivunen, Auli Kaarina, kehitysjohtaja, Vaasa

Koivunen, Harri Tapio Sakari, ammattivalmentaja, Lieto

Kokki, Heidi Marianne, tuotantokoordinaattori, Helsinki

Kokkonen, Pekka Reino Juhani, maatilayrittäjä, Juuka

Kokkoniemi, Tapio Juhani, maanviljelijä, Reisjärvi

Kontkanen, Ritva Aila Annikki, kirjaaja, Kerava

Koponen, Maija Anneli, palvelupäällikkö, Rovaniemi

Korhonen, Hannu Kalevi, maaseutuasiantuntija, Mikkeli

Korhonen, Pekka Veikko Tapio, IT-järjestelmäasiantuntija, Espoo

Korpela, Raija Helena, palvelupäällikkö, Eurajoki

Korpela, Riitta Eliisa, vastaava suunnittelija, Helsinki

Korpelainen, Riitta Anneli, rikosseuraamusesimies, Joensuu

Kortelainen, Hannu, rikoskomisario, Helsinki

Koskela, Erkki Tapio, puheenjohtaja, Reisjärvi

Koskela, Lasse Tapani, tulliylitarkastaja, Miehikkälä

Koski, Juha Kalevi, data-analyytikko, Helsinki

Koskinen, Krister, brandmästare, Mariehamn

Koskiniemi, Anri Annikki, ryhmäpäällikkö, Rovaniemi

Kraft, Heikki Tapani, metsäneuvoja, Siilinjärvi

Kubin, Aaro Väinö Antti, lehtori, Lapinlahti

Kujala, Helena Tuulikki, perusopetuksen lehtori, Nivala

Kukkonen, Anna-Leena Kristiina, varajohtaja, Oulu

Kulmala, Jarmo Aatos, hankintapäällikkö, Kauhajoki

Kultanen, Paula Sinikka, peruskoulun lehtori, Evijärvi

Kuoppala, Hannu Juhani, vesilaitoksen toimitusjohtaja, Lappajärvi

Kuparinen, Heikki, maatalousyrittäjä, Paimio

Kurikka, Heikki Tapio, hankintapäällikkö, Tuusula

Kurki, Hanna, yksikön päällikkö, Helsinki

Kuusela, Päivi Helena, palveluesimies, Ranua

Kuusisto, Kari Antero, konttorinjohtaja, Imatra

Kuusisto, Mika Juhani, globaali asiakkuusjohtaja, Vaasa

Kuusisto-Kallioinen, Merja, konttorinjohtaja, Tuusula

Kuuteri, Marja Kaarina, toiminnanjohtaja, Tampere

Käcko, Monica Lilian, rektor, Pedersöre

Kärkkäinen, Ismo Kalevi, vanhempi opettaja, Siilinjärvi

Kärkkäinen, Panu Jukka, puumarkkinapäällikkö, Jämsä

Kärkkäinen, Vesa Tuomo Antero, tekninen päällikkö, Joensuu

Kärppä, Esa Kalervo, luottopäällikkö, Turku

Köngäs, Jukka Pekka, maanviljelijä, Tervola

Laiho, Pekka Artturi, kaupunginkamreeri, Tampere

Laine, Hannu Tapani, kehityspäällikkö, Hikiä

Laine, Harri Ensio, rakennusinsinööri, Naantali

Laine, Lassi-Pekka, suunnittelija, Vantaa

Lamberg, Matti Tapio, palomestari, Kontiolahti

Lamberg, Simo Sakari, verotarkastaja, Nokia

Landor, Ulla-Maija, projektisuunnittelija, Kaarina

Lappalainen, Teemu Olavi, komisario, Kaarina

Lappalainen, Tiina Ruusu, sosiaalipoliittinen asiantuntija, Helsinki

Lassas, Lars Olof Bernhard, företagskundchef, Lovisa

Launis, Päivi Marita, hankintapäällikkö, Espoo

Lehti, Voitto Antero, metsäasiantuntija, Pori

Lehtinen, Arja Henriikka, rehtori, Siikainen

Lehtiniemi, Olavi Antero, maatalousyrittäjä, Hausjärvi

Lehto, Liisa Marianna, arkistotutkija, Espoo

Lehto, Marja Kyllikki, tutkija, Helsinki

Lehtonen, Gun-Maj, administrativ chef, Mariehamn

Lehtonen, Jussi Olavi, apulaisjohtaja, Helsinki

Lehtonen, Raimo Olavi, vanhempi laadunvarmistusinsinööri, Akaa

Leminen, Arja Kaarina, pankinjohtaja, Vihti

Lemmetyinen, Riitta Anneli, kouluttaja, TM, Kauniainen

Lepola, Timo Veli Tapani, tuotepäällikkö, Espoo

Leppänen, Markku Juhani, opettaja, Salo

Liehu, Mika Tapani, myyntipäällikkö, Kangasala

Liinamaa, Heikki Olavi, urakointipäällikkö, Orivesi

Lilja, Kimmo Olavi, toimittaja, Raisio

Lilja, Marjatta Eliisa, talousjohtaja, Orivesi

Lindqvist, Leena-Maija, valokuvaaja, Viljakkala

Liukkonen, Ari Ahti Tapio, toimitusjohtaja, Mikkeli

Liukkonen, Juha-Matti, suunnittelun osastopäällikkö, Turku

Lukkarinen, Esa-Pentti, pelastusylitarkastaja, Janakkala

Luukkanen, Kari Sakari, ylietsivä, Kuopio

Luukkonen, Jari Juhani, maanviljelijä, Sonkajärvi

Luukkonen, Mari Johanna, erikoissuunnittelija, Helsinki

Lyytinen, Sirpa Hannele, alueidenkäytönasiantuntija, Kajaani

Lähteenmäki, Antti Matti, sijoitusjohtaja, Tampere

Löfstedt, Maija Marjatta, hallintojohtaja, Nousiainen

Lönnbäck, Riitta Helena, överskötare, Pedersöre

Löyttyniemi, Raili Annikki, toimittaja, Helsinki

Maisila, Päivi Helene, vanhustyön johtaja, Mynämäki

Makkonen, Erkki Juhani, metsäteknikko, Parikkala

Maksimainen, Risto Juhani, ylikonstaapeli, Vantaa

Malinen, Kari Tapio, kalustopäällikkö, Muhos

Manner-Raappana, Liisa Johanna, ylihoitaja, Rovaniemi

Manninen, Hanna Marja Kristiina, ympäristöasiantuntija, Kajaani

Manninen, Jari Pekka, kehityspäällikkö, Helsinki

Manninen, Kirsi Maria, palveluyksiköiden johtaja, Mikkeli

Mansikka, Ismo Tapio, rakennusliiton Satakunnan aluepäällikkö, Noormarkku

Marisa, Arja Helena, suunnittelun asiantuntija, Aura

Marjakangas, Raili Sisko, pankinjohtaja, Alavieska

Marjamäki, Tapio Olavi, tuotepäällikkö, Nokia

Mattila-Lempinen, Anja Kyllikki, henkilöstöasiantuntija, Järvenpää

Mattinen, Jorma, tarkastusinsinööri, Savonlinna

Miettinen, Aila Pirjo Maritta, veroasiantuntija, Toivakka

Mikkonen, Anne Irmeli, hoito- ja hoivajohtaja, Iisalmi

Mikkonen, Anu Marjaana, ylitarkastaja, Kuhmo

Moisio, Tapio Matias, kaupungingeodeetti, Lapua

Mulari, Keijo Olavi, maa- ja metsätalousyrittäjä, Suomussalmi

Multaharju, Pentti Kalevi, tuotantopäällikkö, Lappeenranta

Mustonen, Asko Tapani, maaseutuyrittäjä, Polvijärvi

Myllylä, Lasse, osastopäällikkö, Helsinki

Myllyvuori, Tuija Aulikki, tarkastaja, Kerava

Mähönen, Anne Helena, tiimipäällikkö, Espoo

Mäkelä, Anita Tuulikki, laatupäällikkö, Vantaa

Mäkelä, Tuula Terhikki, asiakkuuspäällikkö, Pälkäne

Mäkinen, Kirsti Helena, prosessivastaava, Hämeenlinna

Mäkinen, Lassi Juhani, maanviljelijä, Lieto

Mäntylä, Ulla Marjatta, palvelupäällikkö, Jyväskylä

Mäntyniemi, Jouni Antero, ylietsivä, Rovaniemi

Määttä, Juha Pekka, ympäristöasiantuntija, Kajaani

Naakka, Liisa Anneli, konttorinjohtaja, Vantaa

Nahkiaisoja, Pirkko Hannele, palvelupäällikkö, Ylitornio

Nenonen, Martti Olavi, kauppapaikkapäällikkö, Muurame

Nevanperä, Pia Sinikka, henkilöstöpäällikkö, Kajaani

Niemelä, Ari Jukka Kalevi, osastopäällikkö, Masku

Niemelä, Juha Antero, komisario, Muhos

Niemenlehto-Järvinen, Heidi, palvelupäällikkö, Espoo

Niemi, Tauno Tapio, luokanopettaja, Kangasala

Nieminen, Simo Ilmari, autoinsinööri, Hämeenlinna

Niklas-Salminen, Risto Olavi, kauppias, Tampere

Nikula, Ari Ilmari, kehityspäällikkö, Raahe

Nissinen, Raili Inkeri, matemaattisten aineiden lehtori, Lohja

Nissinen, Urpo Tapio, virastopalvelupäällikkö, Vantaa

Nojonen, Jarmo Juhani, hallinnollinen avustaja, Helsinki

Norismaa, Minna Maria, kotieläintuotannon erityisasiantuntija, Polvijärvi

Norja, Heli Anneli, hyvinvoinnin edistämisen johtaja, Kuopio

Nuottajärvi, Jarmo Jyrki Kalervo, operatiivinen johtaja, Seinäjoki

Nurminen, Pauli Tapani, hallinto- ja talouspäällikkö, Jyväskylä

Nuutinen-Kuikka, Seija Irmeli, rakennusarkkitehti, Lappeenranta

Nygård, Jari Pekka, palotarkastaja, Kannus

Nyman, Heidi Sanna Maarit, kehittämisasiantuntija, Kauhajoki

Oikari, Olli Tapani, esikoulun opettaja, musiikin tuntiopettaja, Karstula

Ojala, Arto Tapio, kiinteistöpäällikkö, Kuortane

Ojala, Jukka Tapio, rahoitusjohtaja, Espoo

Ojanen, Jyrki Tapio, liikenneinsinööri, Kouvola

Ojanperä, Ritva Mirja Kaarina, henkilöstöpalvelupäällikkö, Espoo

Oksanen, Jukka Taneli, koulutussuunnittelija, Tampere

Ollikainen, Seija Marjatta, psykologi, Helsinki

Ollikainen, Seppo Juhani, kehityspäällikkö, Rovaniemi

Onttonen, Marko Mikael, tulliylitarkastaja, -

Osmala, Lauri Ilmari, aluejohtaja, Kuopio

Ovaska, Antti Juhani, järjestelmäasiantuntija, Espoo

Ovaskainen, Mika Juhani, tulliylitarkastaja, Helsinki

Paananen, Jyrki Päiviö, tehdaspalvelupäällikkö, Tampere

Paasovaara, Juha Kalevi, poroisäntä, Suomussalmi

Paksu, Markku Juhani, toimitusjohtaja, Mikkeli

Palander, Tuija Kaarina, johdon assistentti, Helsinki

Palmunen, Antti Pellervo, ylitarkastaja, Turku

Paloluoma, Ari Tapani, ylikonstaapeli, Vaasa

Paloniemi, Markku Tapani, maaseutuyrittäjä, Posio

Papinaho, Juha Sakari, tulliylitarkastaja, Espoo

Partanen, Päivi Helena, henkilöstöpäällikkö, Vantaa

Peltonen, Eija Anneli, asiantuntijahoitaja, Tampere

Peltonen, Marja-Liisa Esteri, myymäläpäällikkö, Pori

Pennanen, Outi Hannele, komisario, Heinola

Penttinen, Raija Anneli, kirjastonjohtaja, Porvoo

Perälä, Esa Tuomas, vanhempi kehityspäällikkö, Helsinki

Pettersson, Marianne, erikoisasiantuntija, Porvoo

Pietilä, Sisko Anneli, toiminnanjohtaja, Joutsa

Pietilä, Timo Taavetti, metsätalousinsinööri, Liminka

Piiroinen, Satu Pirkko Aulikki, Prismajohtaja, Tammela

Piironen, Kyösti Juhani, verotarkastaja, Helsinki

Pirskanen, Marita Aune Inga, notaari, Kuopio

Pohjanpalo, Yrjö Tapio, osastopäällikkö, Muurame

Poutanen, Pirkko Tuulikki, sovellusasiantuntija, Helsinki

Poutanen, Risto Johannes, pastori, Tuusula

Puhakka, Suvi Marjo Kaarina, korvausasiantuntija, Vantaa

Pursiainen-Vakkari, Tarja Helena, johtaja, Vantaa

Puurula, Kauko Aaro, maanviljelijä, Reisjärvi

Pykäläinen, Juha Kalevi, ensimmäinen konemestari, Vantaa

Pyykkönen, Arto Kauko Kalevi, notaari, Kuopio

Pölönen, Auli Irene, koordinointipäällikkö, Tampere

Ragnäs, Patrick Valdemar, ombudsman, Kristinestad

Rahja, Esa Juha, maanviljelijä, Kalajoki

Rahkila, Satu Helena, erikoissuunnittelija, Hämeenlinna

Raitanen, Sinikka Hannele, konttorinjohtaja, Piikkiö

Raitio, Anneli, vakuuttamisratkaisija, Lahti

Raitio, Tarja Elina, johtava talousasiantuntija, Jyväskylä

Raittinen, Aina Elina, asiakkuusjohtaja, Toivala

Rantala, Anneli Marjatta, sijoitusjohtaja, Seinäjoki

Rantala, Kirsi Helena, henkilöstösuunnittelija, Helsinki

Rantala, Riku Ailo, palomestari, Kirkkonummi

Rantalainen, Sinikka Liisa, ympäristösuunnittelija, Helsinki

Rantanen, Ari Mikael, myyntipäällikkö, Turku

Rantanen, Päivi Helena, kunnansihteeri, Pori

Rantanen, Terho Tapani, MRB-asiantuntija, Jämsä

Raukio, Päivi Jaana Helena, tulliylitarkastaja, Jokela

Rautsia, Anja Kaarina, esimies, Järvenpää

Rauvala, Veli-Pekka, vanhempi tuotannonoptimoija, Espoo

Ravantti, Tauno Juhani, verosihteeri, Helsinki

Rekonen, Petri Mikael, tuotantopäällikkö, Porvoo

Repo, Mauno Antero, komisario, Oulu

Ridanpää, Jaakko Juhani, rikosylikonstaapeli, -

Riekkinen, Hannu Tapio, tekninen asiantuntija, Järvenpää

Rimali, Pentti Sakari, verkkojohtaja, Rovaniemi

Rindell, Marja Kristiina, tekninen tuottaja, Järvenpää

Rinne, Helena Kristiina, sosiaalityöntekijä, Järvenpää

Rinne, Leevi Johannes, maanviljelijä, Lapinlahti

Ritamäki, Arto Antero, projektipäällikkö, Paimio

Ritvala, Outi Anitta, asiakasvastuullinen johtaja, Helsinki

Ronkainen, Ritva Anneli, ryhmäpäällikkö, Lapinlahti

Rostedt, Marko Tapio, palomestari, Turku

Ruohonen, Pertti Juhani, uutistuottaja, Kuopio

Ruokamo, Timo Eerik, poromies, Posio

Ruottu, Heli Kaarina, palvelupäällikkö, Helsinki

Rusko-Laitinen, Jaana Anneli, luokanopettaja, Hämeenlinna

Ruusunen, Sami Juha-Pekka, yksityispankkiiri, Raisio

Ryynänen, Juha-Pekka Tapani, talonrakennusmestari, Kirkkonummi

Råholm, Martin Karl Johan, ingenjör, Korsholm

Räsänen, Seppo Juhani, luokanopettaja, Kaavi

Rönkkö, Liisa Inkeri, erikoissuunnittelija, Kuopio

Saarelainen, Raimo Tapio, rakennusmestari, Kontiolahti

Saari, Esa Mainio, järjestelmäasiantuntija, Vantaa

Saari, Petri Tapani, kalustoinsinööri, Helsinki

Saarikallio, Pekka Emil Juhani, urakointipäällikkö, Loimaa

Saarinen, Ann-Helen, hoitotyön johtaja, Parainen

Saarinen, Mika Tapio, kategoriapäällikkö, Helsinki

Saharinen, Risto Juhani, psykiatrinen sairaanhoitaja, Laihia

Sairanen, Timo Tapani, maatalousyrittäjä, Lieto

Salervo, Esko Tapani, asiantuntija, Helsinki

Sallinen, Petri Juhani, ostoasiantuntija, Orimattila

Salminen, Juha Olavi, tilastosuunnittelija, Tampere

Salminen, Katriina Helena, palvelupäällikkö, Valkeakoski

Salo, Paula Elina, äidinkielen ja ilmaisutaidon lehtori, Oulunsalo

Salomäki, Saila Maarit, palotarkastusinsinööri, Tampere

Sangi, Leea Marjatta, maatalousyrittäjä, Liminka

Santalahti, Kari Pekka, turvallisuuspäällikkö, Vantaa

Sarajärvi, Kari Veikko, eräsuunnittelija, Taivalkoski

Saranpää, Johanna Katriina, pääjohtajan assistentti, Helsinki

Sarvela, Jukka Jarmo, kemikaaliryhmän esimies, Valkeakoski

Saukkonen, Reijo Olavi, sovellusasiantuntija, Helsinki

Savolainen, Ilkka Antero, järjestelmäasiantuntija, Vantaa

Seppänen, Timo Antero, projektipäällikkö, Tampere

Setälä, Jouni Ylermi, terminaalipäällikkö, Raisio

Setänen, Arvo Ilmari, taloustirehtööri, Sastamala

Shecter, Helka Kristiina, yhteisötoimittaja, Kuopio

Siltanen, Terhi Marja Tuulikki, projektipäällikkö, Hämeenlinna

Simola, Maija Sisko Annukka, kirjastoamanuenssi, Helsinki

Simola, Marja Helena, tietokirjailija, Joensuu

Siren, Tuija Hannele, osastonjohtaja, Helsinki

Sjölund, Tiina Birgitta, förvaltningsdirektör, Jakobstad

Sokolowski, Leena Anita, vastuullisuusasiantuntija, Helsinki

Sorvari, Olli-Pekka Sakari, rikosseuraamusesimies, Riihimäki

Strand, Lea Anneli, konttorinjohtaja, Tornio

Sulamaa, Matti Arif, projektinjohtaja, Helsinki

Sundman, Ragnhild Anita, koordinator, Österhankmo

Suokas, Juha Antti, insinööri, Tampere

Suokko, Marko Juhani, rahoituspäällikkö, Lapua

Suomalainen, Arto Tapio, palomestari, Imatra

Suomalainen, Eija Tuulikki, verotarkastaja, Helsinki

Suomalainen, Janne Tapio, aluepäällikkö, Porvoo

Suomela, Mari, erityisasiantuntija, Vantaa

Suominen, Olli Seppo Juhani, palomestari, Uusikaupunki

Suominen, Pentti Sakari, virastomestari, Helsinki

Suonio, Risto Ilkka Antero, hankepäällikkö, Espoo

Suopajärvi, Pekka Juhani, insinööri, Keminmaa

Suorsa, Leena-Anneli, johdon assistentti, Espoo

Suorsa, Sinikka Kyllikki, vanhustyönjohtaja, YTM, Rovaniemi

Suoverinaho, Kari Aatos, toimistopäällikkö, Ilmajoki

Suuronen, Jari Veikko, talotekniikkapäällikkö, Helsinki

Suuronen, Keijo Olavi, metsäasiantuntija, Juva

Suutari, Jouko Tapio, ostoasiantuntija, Espoo

Suvanto, Titta Eeva-Riitta, kuvataiteen lehtori, Porvoo

Särkinen, Jari Pekka, myyntipäällikkö, Vantaa

Söderblom, Mikael Georg, lots, Hangö

Taavitsainen, Esko Erkki, toiminnanjohtaja, Mikkeli

Takkinen, Outi Iiris Anneli, asiakaspalvelun kehityspäällikkö, Tampere

Takkula, Timo Aslak, palomestari, Kuortane

Tala, Juha-Matti, aluepäällikkö, Tampere

Talvitie, Kari Ilmari, IT-arkkitehti, Helsinki

Tarvainen, Jari-Pekka Juhani, ylikonstaapeli, Vihti

Teerijoki, Veli Petteri, tuotepäällikkö, Jyväskylä

Teir-Bäckström, Åsa Gunilla, kielenkääntäjä, Vaasa

Tervanen, Timo Kalervo, luotsi, Ylöjärvi

Tiainen, Juha Tapio, ensihoitopäällikkö, Lappajärvi

Tiainen, Pirjo Anneli, aluemyyntijohtaja, Helsinki

Tikka, Joonas Hannu Henrikki, komisario, Kaarina

Tolvanen, Heikki Kari Akseli, hallintokoordinaattori, Lohja

Tonteri, Jarkko Tapani, tietohallintopäällikkö, Muurame

Touru, Marja-Riitta Annele, lehtori, Urjala

Tuominen, Tuire Irmeli, talousasiantuntija, Tampere

Turkkila, Anne Maarit Kristiina, ekonomisti, Helsinki

Tuukkanen, Tiina Silja, amanuenssi, Helsinki

Tuunainen, Sirkka Anneli, ylihoitaja, Keminmaa

Tynkkynen, Kaija Hannele, palvelupäällikkö, Helsinki

Töyry, Pekka Kalevi, tulliylitarkastaja, Kotka

Uitti, Petri Miikka Matti, rahoitusjohtaja, Pori

Uusinarkaus, Jari Juhani, yrityskehitysasiantuntija, Rovaniemi

Uusitalo, Aimo Juhani, tekninen johtaja, Tampere

Uusivirta, Jukka, insinööri, Tuusula

Uusivuori, Pia Maria, vastaava suunnittelija, Helsinki

Vaahtoranta, Jouni Hannu, tuotantopäällikkö, Evitskog

Vaara, Ilkka Uuno Artturi, metsätalousinsinööri, Rovaniemi

Vainiola, Jukka Esa, sovellusasiantuntija, Helsinki

Vaissalo, Antti Juhani, vakuutuspäällikkö, Espoo

Valtonen, Teemu Mikael, tulliylitarkastaja, Helsinki

Vanhala, Kari Jaakko, suunnitteluinsinööri, Vähäkyrö

Vanhanen, Juha Petri, logistiikka- ja tuotantojohtaja, Mynämäki

Vasara, Tuula Marjatta, verotarkastaja, Ruokolahti

Vaske, Anni Irmeli, yksikön päällikkö, Vantaa

Weckström, Kaj Juhani, varikon päällikkö, Helsinki

Vehmasvaara, Ari Jukka, aluemyyntijohtaja, Taipalsaari

Weinreich, Kirsi Elina, hankintapäällikkö, Vantaa

Wenman, Niklas Roy Vilhelm, kielenkääntäjä, Helsinki

Vepsäläinen, Hannele Marianne, asiakkuuspäällikkö, Espoo

Vepsäläinen, Kai Petri, komisario, Vantaa

Westerdahl, Caroline Ann-Marie, ekonomichef, Korsnäs

Vieno, Ari Tapani, kehityspäällikkö, Kerava

Viik, Teppo Tapio, kuljetusyrittäjä, Konnevesi

Vilén, Pirjo Susanna, pääjohtajan assistentti, Kirkkonummi

Vilja, Marja Sisko, tutkija, Hyvinkää

Vinberg, Bengt Johan, toimialajohtaja, Espoo

Virkki, Leena Marjatta, palvelupäällikkö, Lahti

Virkkunen, Merja Kaarina, johtava hoitaja, Iisalmi

Virtanen, Jukka Olavi, metsäasiantuntija, Eno

Visuri, Teijo Osmo Tapani, kunnanvaltuuston puheenjohtaja, Alavieska

Vuorenmaa, Juha Olavi, rakennuttajapäällikkö, Hyvinkää

Vuori, Riitta Helena, logistiikkapäällikkö, Tampere

Vähätiitto, Kimmo Mikael, kehityspäällikkö, Hämeenlinna

Väisänen, Matti Jussi, pankinjohtaja, Joensuu

Väkiparta, Harri Matti, matemaatikko, Espoo

Yli-Antola, Tarja Anneli, ylitarkastaja, Vantaa

Ylinen, Elina Kristiina, verotarkastaja, Tampere

Ylipoussu, Tuija Hannele, myyntipäällikkö, Nokia

Ylitalo, Pentti Kari Olavi, rakennustarkastaja, Rovaniemi

Ypyä, Reino Kustaa, maanviljelijä, Nivala

Åberg, Carl Henrik, kundansvarig direktör, Helsingfors

Åbonde, Johan Henrik, lots, Malax

Österlund-Holmqvist, Eivor Linnea, chef för social service, Raseborg

Övermark, Anne Katariina, tekninen johtaja, Lappajärvi

Öystilä, Milla Maaret Johanna, matkailuasiantuntija, Helsinki

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali kultaristein

Aarnio, Jouko Olavi, palveluneuvoja, Vantaa

Aarvala, Minna Maria, analyytikko, Helsinki

Ahlfors, Vuokko Hannele, konservaattori, Helsinki

Ahlgrén, Päivi Kristiina, taloussuunnittelija, Tampere

Ahlström, Bo Ingmar, direktör, Malax

Aho, Aulis Olavi, satamamestari, Kalajoki

Aho, Riikka Johanna, lähiesimies, purseri, Sipoo

Ahola, Niilo Kalevi, käyttöteknikko, Vantaa

Ahonen, Tomi Tapani, maanviljelijä, Uurainen

Ahtiainen, Esko Tapio, suunnitteluinsinööri, Vantaa

Ahvenainen, Raija-Liisa, sairaanhoitaja, Lieto

Ahvenjärvi, Marja Liisa, tarkastaja, Muurame

Ahvenjärvi, Mikko Olavi, tullitarkastaja, Saarenkylä

Airola, Matti Antti Juhani, insinööri, Nurmijärvi

Alakotila, Leea Sylvia, meijeristi, Toholampi

Ala-Lantela, Tuula Hannele, erityisluokanopettaja, Lappajärvi

Alamäki, Anita Hannele, terveydenhoitaja, Tornio

Alanen, Mervi Katariina, ylikonstaapeli, Järvenpää

Alanenpää, Oiva Elof, kiinteistöpäällikkö, Helsinki

Alanko, Karita Marianne, pääluottamusmies, Oulu

Ala-Nojonen, Anne Hannele, peruskoulun lehtori, Virrat

Alanärä, Veli-Matti, luokanopettaja, Keminmaa

Ala-Rohdainen, Jarkko, mela-asiamies, Rauma

Alaruikka, Mirja Maarit, alkionsiirtoseminologi, Rovaniemi

Alavuoma, Kirsti Anneli, toimistopäällikkö, Kuusamo

Almusa, Liisa Marjatta, varhaiskasvatuspäällikkö, Pirkkala

Andsten, Leena Hannele, verosihteeri, Isokyrö

Annala, Tuula Marjatta, terveydenhoitaja, Sodankylä

Antas, Thomas Anders Johannes, jordbrukare, Lappträsk

Antikainen, Saija Marika Mirjam, yksikönpäällikkö, Helsinki

Anttila, Matti Antero, maanviljelijä, Nousiainen

Anttila, Mikko Antero, kuivaamon esimies, Renko

Anttila, Mira Susanna, fysioterapeutti, Mänttä-Vilppula

Anttila-Varpula, Elina Annikki, palveluvastaava, Kuortane

Arnberg, Kati Marjaana, rikosylikonstaapeli, Pornainen

Arola, Leena Kaisa, johdon assistentti, Vantaa

Arpiainen, Sirpa Tellervo, asiantuntija, Vantaa

Arttijeff, Tarja Inkeri, terveydenhoitaja, Inari

Astala, Stina Maria, johdon assistentti, Espoo

Aunio, Jani Samuli, ylikonstaapeli, Vantaa

Aura, Raija Liisa, projektikoordinaattori, Lappeenranta

Auvinen, Veli Tapani, kuljetusyrittäjä, Mikkeli

Axelsson, Lennart, enhetsledare, Sund

Backman, Gunilla Margareta, regionchef, Borgå

Backman, Mats Mikael, språklärare, Mariehamn

Bergholm, Päivi Helena, hallinnollinen avustaja, Venäjä

Berts, Ulf Peter, ylietsivä, Mustasaari

Biskop, Tuija Maija, toiminnanjohtaja, Kokkola

Björklund, Anders Valdemar, produktchef, Karperö

Björkman, Mervi Annukka, tietoasiantuntija, Espoo

Brandt, Pasi Olavi, varhaiskasvatuksen asiantuntija, Helsinki

Brandtell, Ulla Helena, laskenta-assistentti, Mikkeli

Brors, Tom Anders Mikael, lantbrukstekniker, Vörå

Broumand, Pia Hannele, turvallisuuspäällikkö, Helsinki

Bunda, Jari Kalevi, maanviljelijä, Pielavesi

Bäckström, Heikki Kalevi, varaosapäällikkö, Espoo

Bärlund, Lars Erik, Kaarela-seuran puheenjohtaja, Helsinki

Carling, Lars Alfons, häradsutmätningsman, Lovisa

Cavander, Virpi Hillevi, kotihoidon aluevastaava, Salo

Coles, Matti Edward, ylietsivä, Oulu

Damén, Sari Annika, taloussihteeri, Vaasa

Dobre, Victorita, myymäläpäällikkö, Oulu

Eira, Tuula Anneli, suunnittelija, Nummela

Ekman, Lars-Åke Mikael, kundrådgivare, Svartå

Ekström, Sirkka Sisko, laboratoriomestari, Lohja

Elo, Toni Tapio, ylikonstaapeli, Salo

Elonsalo, Irene, tuotekehityspäällikkö, Lohja

Enberg, Tiina, biträdande avdelningsskötare, Mariehamn

Engblom, Yngve Vilhelm, jordbrukare, Kimitoön

Eskelinen, Markku Juhani, luokanopettaja, Juuka

Eura, Aron Juha-Pekka, tulliylitarkastaja, Naantali

Fagerström, Karl-Fritz Erland, sopimuspalokunnan päällikkö, Lappohja

Fant, Leila Hellevi, tarkastaja, Mustasaari

Favorin, Pirjo Anneli, asiantuntija, Tuusula

Favorin, Raila, tuotekoordinaattori, Espoo

Federley, Osse Ilmari, harjoitusmestari, Vantaa

Filenius, Catrina, erikoissuunnittelija, Helsinki

Fogde, Roy Martin, mediatekniker, Övermalax

Fossi, Liisa Kaarina, apulaissuunnittelija, Turku

Fredriksson, Jari Matti, työmaamestari, Lempäälä

Fredriksson-Haramo, Eva Hannele, assistentti, Espoo

Friman, Matti, asiantuntijapäällikkö, Vantaa

Fäldt, Marja-Leena, osastonhoitaja, Lohja

Gammelin, Veli-Matti, ryhmäesimies, Kotka

Gillen, Outi Maria, johdon sihteeri, Kuopio

Granell, Christel Maria, avdelningssekreterare, Lemland

Gröhn, Anne Kirsi Maria, kihlakunnanulosottomies, Lieksa

Grönman, Aila Ingrid, erikoiskäsittelijä, Helsinki

Grönqvist, Teija, kehityspäällikkö, Helsinki

Grönroos, Esa Juhani, käynnissäpitopäällikkö, Naantali

Grönros, Teemu Tapio, rikosylikonstaapeli, Uusikaupunki

Haakana, Reijo Kalevi, vuoroinsinööri, Lappeenranta

Haapala, Kaisu Maria, asiantuntija, Oulu

Haapamaa, Hannu Juhani, maanviljelijä, Vesanto

Haarala, Arja Sylvia, sairaanhoitaja, Oulainen

Haatainen, Kari Juhani, tietotekniikka-asiantuntija, Helsinki

Hahl, Petri, tuotantopäällikkö, Lappeenranta

Hakkarainen, Raija Anneli, järjestösihteeri, Jyväskylä

Hakkarainen, Raija Marjatta, ravitsemisjohtaja, Kuopio

Hakkarainen, Seija Orvokki Helena, hallinnollinen avustaja, Kerava

Halinen, Arto Aleksi, Laukaan Asumispalvelusäätiön puheenjohtaja, Laukaa

Halme, Harri Kalevi, turvalaitesuunnittelija, Hyvinkää

Halmela, Ilmo Juhani, varastopäällikkö, Vantaa

Halmemies, Sirpa Annikki, johtava sosiaalityöntekijä, Lapinlahti

Halonen, Airi Marita, osastonhoitaja, Vantaa

Halonen, Paavo Tapio, apulaistarkastaja, Vantaa

Halttunen, Ritva Elina, maksatusasiantuntija, Jyväskylä

Hamara, Ritva Anneli, rahoitusasiantuntija, Helsinki

Hamberg, Leena Marjatta, lehtori, Kurikka

Hamm, Paula, työnjohtaja, Lahela

Hankamäki, Pirjo Kyllikki, henkilöstösuunnittelija, Jämsä

Hansson, Kenneth Runar Gösta, fullmäktigeledamot, Lovisa

Happonen, Veli Pekka, vuoromestari, Joutseno

Hares, Anu Johanna, hallinnollinen avustaja, Espoo

Harju, Merja Anne Inkeri, lainkäyttösihteeri, Turku

Harju, Pertti Juhani, ylikonstaapeli, Rovaniemi

Harjunpää, Mika Tapio, ylikonstaapeli, -

Hassinen, Rauha Martta Anneli, palvelupäällikkö, Tampere

Hatanpää, Satu Anneli, yrittäjä, Pori

Hauru, Alpo Ensio, vanhempi tuotekehitysinsinööri, Vaasa

Hautaniemi, Mika Antero, ylikonstaapeli, Pori

Hautaviita, Pekka Juhani, tiemestari, Kankaanpää

Haverinen, Pentti Antero, kehityspäällikkö, Espoo

Heikkilä, Kaija Päivikki, laboratoriohoitaja, Espoo

Heikkinen, Mikko Olavi, korjuuesimies, Kuhmo

Heinonen, Keijo Tapio, veturinkuljettaja, Pieksämäki

Heinonen, Markku Kalevi, kenttäpäällikkö, Helsinki

Heinonen, Osmo Antero, tarjouspääsuunnittelija, Turku

Heinonen, Tarja Kristiina, assistentti, Helsinki

Heinäsuo, Paula Sinikka, farmaseutti, Ulvila

Heiskanen, Pekka Henry, opettaja, Kuopio

Helin, Janne Ilmari, kenttämyyntipäällikkö, Akaa

Helin, Pia Hannele, hallinnollinen avustaja, Yhdysvallat

Helin, Sirpa Tuulikki, tuotantoneuvoja, Jyväskylä

Helldan, Mika Ilmari, kihlakunnanulosottomies, -

Hellen, Melica, johdon assistentti, Helsinki

Hellman, Esa Matias, hallintojohtaja, Oulainen

Hemming, Vilma Mirjami, johtava maatalouslomittaja, Kuusamo

Hentilä, Ari Immo, työnjohtaja, Kuusamo

Henttunen, Pekka Juhani, rikosylikonstaapeli, Rovaniemi

Herlevi, Anna-Maija, suunnittelija, Kannus

Hertteli, Taina Tuulikki, myymäläpäällikkö, Saarijärvi

Herva, Marju Riitta, osastonhoitaja, Lohja

Hiekka, Matti Johannes, maanviljelijä, Ikaalinen

Hietanen, Helvi Tuulikki, osastonhoitaja, Espoo

Hietasalo, Pertti Uolevi, valmistuspäällikkö, Raisio

Hiilesniemi, Antti Tapio, kauppias, Espoo

Hiiva, Marja Helena, tarkastaja, Lappeenranta

Hildén, Hanna Sabina, koulukuraattori, Pori

Hiltunen, Seija Sisko Anneli, sosiaalityöntekijä, Rovaniemi

Himanen, Markku Ensio, lääkintäesimies, Rusko

Hippi, Anne Tuula Marjaana, vuoroesimies, Vantaa

Hirvelä, Jari Kalevi, suunnitteluinsinööri, Laihia

Hirvimäki, Eija Irmeli, tietopalvelupäällikkö, Tampere

Hirvonen, Jussi Petri, rikosylikonstaapeli, Joensuu

Hirvonen, Petri Mikael, työllistämiskoordinaattori, Porvoo

Hokkanen, Arto Tapani, ylikonstaapeli, Kauniainen

Holappa, Hemmo Tapio, lastentarhanopettaja, Vaala

Holm, Hilkka Maarit Helena, maatalousyrittäjä, Askola

Holm, Lasse Juhani, koneasentaja, Kaskinen

Holm, Petri Aleksi, vanginvartija, Muhos

Holmberg, Pia Carita, johdon assistentti, Helsinki

Holopainen, Marra, erityisluokanopettaja, Lempäälä

Holtti, Ann-Christine, sakkunnig, Vasa

Honkanen, Anni Kristiina, asiakaspalveluspesialisti, Joensuu

Honkanen, Matti Tapio, ylikonstaapeli, Kontiolahti

Honkanen, Risto Sakari, tullitarkastaja, Lappeenranta

Honkaniemi, Maarit Anneli, vapaa-aikajohtaja, Ylitornio

Honkavaara, Sisko-Elisa, osastosihteeri, Venäjä

Hopsu-Neuvonen, Arja Liisa, kehittämispäällikkö, Vantaa

Horneman, Tiina Carita, viestintäpäällikkö, Espoo

Huhdanmäki, Matti Juhani, laaja-alainen erityisopettaja, Sastamala

Huhta, Juho Yrjö Henrik, ylikonstaapeli, Porvoo

Huhtakangas, Timo Kalervo, lehtori, Kemi

Huhtala, Anneli Helena, toimistopäällikkö, Vaasa

Huhtala, Hannu Kustaa, rakennustarkastaja, Virrat

Huhtanen, Petri Kalevi, rikosylikonstaapeli, Nurmijärvi

Humalamäki, Heikki Tapio, kehitysinsinööri, Vaasa

Huotari, Keijo Tapio, tuotantoesimies, Oulu

Huovilainen, Marja Helena, suunnittelija, Helsinki

Huovinen, Minna Charlotta, asiantuntija, Järvenpää

Hurskainen, Seija, tarkastaja, Kauniainen

Huttunen, Anna-Maija, osastonhoitaja, Savonlinna

Huttunen, Asta Maria Elisa, päivähoidon johtaja, Siikalatva

Huttunen, Hemmo Eemeli, tekninen päällikkö, Turku

Huuho, Kari Eemil, asiantuntija, Kuopio

Huuskonen, Heidi, HR-asiantuntija, Vantaa

Huvila, Jukka Pekka, ketjupäällikkö, Tuusula

Hynninen, Pirjo Liisa, osastonjohtaja, Tampere

Hynynen, Veijo Ari, työnjohtaja, Iisalmi

Hytönen, Seija Maria, hallintosihteeri, Savonlinna

Hyvärinen, Pirkko Elina, maatilan emäntä, Liperi

Hyvärinen, Päivi Margit, henkilöstöpäällikkö, Hattula

Hyvönen, Jussi Tapio, rikosylikonstaapeli, Jyväskylä

Hård, Artturi Ari-Pekka, ylikonstaapeli, Raisio

Häggblom, Gunilla Maria-Louise, sjukskötare, Mariehamn

Häggdahl, Bengt Ove Immanuel, ansvarig kutterskötare, Karleby

Häkkinen, Hannu Olavi, vanhempi tekninen asiantuntija, Vantaa

Häkkinen, Vesa Juhani, maksatusasiantuntija, Jyväskylä

Hämäläinen, Ilmari, toimitusjohtaja, Seinäjoki

Hämäläinen, Kalevi Tapio, tuotantoteknikko, Kempele

Hämäläinen, Laura-Maria, luokanopettaja, Iisalmi

Hämäläinen, Päivi Annikki, käräjäsihteeri, Oulu

Hämäläinen, Timo Tapani, matkailuyrittäjä, Pöytyä

Hämäläinen, Tuija Helena, asiantuntija, Vantaa

Hänninen, Minna Anita, rikosylikonstaapeli, Taipalsaari

Härmälä, Riitta Kaisa, kehittämispäällikkö, Helsinki

Högkvist, Susanne Elisabeth, dagvårdsledare, Kronoby

Ignatius, Maija Liisa Anneli, esimies, purseri, Helsinki

Ihanainen, Eija Merja, osaamisen kehittämisen päällikkö, Helsinki

Iittiläinen, Esa Pekka, hankintapäällikkö, Hollola

Iivarinen, Jaana, maaseutuyrittäjä, Kuopio

Iivarinen-Roth, Satu Minna, osastosihteeri, Etelä-Afrikka

Ikonen, Marja Helena, musiikin suunnittelijaopettaja, Rantasalmi

Ikonen, Raija Kaarina, henkilöstöasiantuntija, Vantaa

Illikainen, Ritva Eija Anneli, toimitusjohtajan sihteeri, Rovaniemi

Ilmonen, Iiris Hannele, yrittäjä, Joutsa

Ilmonen, Mikko Einar Kristian, ylikonstaapeli, Kirkkonummi

Ilola, Erkki Antero, radioverkkoasiantuntija, Rovaniemi

Ilpala, Hanna Leena, suunnittelija, Espoo

Immonen, Antti Tapio, palvelupäällikkö, Kouvola

Immonen, Ari Pertti Juhani, suunnittelun asiantuntija, Espoo

Immonen, Maria Anneli, johdon assistentti, Vantaa

Immonen, Pekka Kalle Reetrikki, ammattimies, Tuusniemi

Ingman, Ronny Carl Andreas, ingenjör, Nykarleby

Innanen, Erkki Mikael, henkilöstöpäällikkö, Helsinki

Isometsä, Pirjo Kaarina, myyntijohtaja, Tornio

Isometsä-Tihinen, Sari Kaarina, rikosylikonstaapeli, Oulu

Isotalo, Katariina Marjatta, maatalousyrittäjä, Salo

Itkonen, Risto Matti Juhani, varastonhoitaja, Helsinki

Jaakkola, Brita Anneli, SAP-suunnittelija, Masku

Jaakkola, Paavo Matias, korjuuesimies, Ilomantsi

Jaanto, Veli Martti Antero, kaupunginvaltuutettu, Naantali

Jaatinen, Maija Kaarina, puhelunvälittäjä, Jyväskylä

Janhonen, Raija Kyllikki, ICT-konsultti, Jyväskylä

Jaskari, Hannu Ilmari, prosessivalvoja, Vantaa

Jekunen, Sari Katariina, sairaanhoitaja, Espoo

Jerkku, Teija Helena Marianne, neuvonnan johtaja, Helsinki

Jeskanen, Veera, emäntä, Ilomantsi

Joensuu, Matti Herman, työsuhdepäällikkö, Vaasa

Johans, Maud Lucienne Agneta, avdelningschef, Sund

Jokikokko, Eeva Kaarina, kihlakunnanulosottomies, Oulu

Jokikokko, Markku Antero, tarkastaja, Jääli

Jokinen, Pirjo Annele, rakennustarkastaja, Alavus

Jokinen, Timo Kalevi, taksiyrittäjä, Valkeakoski

Jokisalo, Irja Helena, apulaisosastonhoitaja, Jyväskylä

Jormakka, Mika Tapani, koneyrittäjä, Parikkala

Joska, Marjut Hannele, maksatusasiantuntija, Jyväskylä

Joutsenlahti, Johannes, työvoimapalveluiden päällikkö, Turku

Juhola, Päivi-Sisko Irene, sairaanhoitaja, Turku

Junna, Erja Maria, kehittämispäällikkö, Lapinjärvi

Juntunen, Heli Birgitta, sairaanhoitaja, Espoo

Juntunen, Jaana Ilona, palkka- ja henkilöstösihteeri, Espoo

Juutinen, Hannu Olavi, metsuri, Nurmes

Juvakka, Eivor Helena, johtava sosiaalityöntekijä, Lohja

Juvonen, Jouni Krister, tullitarkastaja, Kerava

Jylhä, Asko, tarjouslaskija, Espoo

Jämbeck, Elina Eevi, aluepäällikkö, Lohja

Järvinen, Alli Mirja Kaarina, sovellussuunnittelija, Saimaanharju

Järvinen, Harri Juhani, tuotetuki-insinööri, Akaa

Järvinen, Harri Kalevi, virastomestari, Vantaa

Järvinen, Kaija Kristiina, sovellusasiantuntija, Ylöjärvi

Järvinen, Mirva Hannele, asiantuntija, Kankaanpää

Järvinen, Petri Tapani, pääluottamusmies, Vantaa

Järvinen, Timo Uolevi, projekti-insinööri, Vaasa

Järvinen, Toivo Sakari, työnjohtaja, Pori

Järvinen, Tommi Johannes, ylikonstaapeli, Nurmijärvi

Jäälinoja, Seppo Tuomas, teknisen tuen päällikkö, Mäntsälä

Jääskeläinen, Päivi Helena, osastonhoitaja, Helsinki

Kaartinen, Pekka Tapani, kihlakunnanulosottomies, Vantaa

Kaijanen, Kari Valdemar, matkatavaraprosessin omistaja, Helsinki

Kaipiainen, Esko Samuli, osastonhoitaja, Hämeenlinna

Kaisla, Sirpa Helena, sairaanhoitaja, Siuntio

Kakko, Pirjo Riitta, tarjouspääsuunnittelija, Helsinki

Kalajainen, Heli Anneli, jaostosihteeri, Helsinki

Kallio, Arto, myymäläpäällikkö, Kangasniemi

Kallio, Erkki Mikael, työnjohtaja, Järvenpää

Kallio, Jarkko, aluepäällikkö, Paimio

Kallio, Ossi Jaakko Petteri, ravintola- ja keittiöpäällikkö, Seinäjoki

Kallio, Reijo, maarakennusmestari, Virrat

Kallio, Vesa Kimmo, rakennusmestari, Turku

Kallioinen, Päivi Kaarina, informaatikko, Helsinki

Kalliomaa, Pentti Kalevi, toimitusjohtaja, Isokyrö

Kalliomäki, Jukka Petteri, rikosylikonstaapeli, Vantaa

Kallioniemi, Vesa Matti Hermanni, työmaamestari, Seinäjoki

Kalsi, Helena, emäntä, Loimaa

Kangas, Antti-Pekka Olavi, ylietsivä, Helsinki

Kangas, Jari Matti Juhani, ostaja, Turenki

Kannas, Kirsi Johanna, laskentasihteeri, Helsinki

Kannisto, Kalevi Jaakko, pääluottamusmies, Helsinki

Kanto, Henna Katriina, projektipäällikkö, Seinäjoki

Kantola, Petri Jaakko Anselm, vastaava kutterinhoitaja, Kotka

Kapanen, Marjo Irmeli, asiantuntija, Helsinki

Kara, Lasse Kaarlo, maanviljelijä, Salo

Karjalainen, Erkki Olavi, maanviljelijä, Mäntyharju

Karkkola, Juha-Pekka Mikael, vanhempi rikoskonstaapeli, Oulu

Karlsson, Bengt Erik Peter, ansvarig kutterskötare, Saltvik

Karlsson, Kaj-Ola, växthusodlare, Korsnäs

Karlsson, Kim Christian, päätoiminen tuntiopettaja, Vantaa

Kasonen, Mika Sakari, ylikonstaapeli, Vantaa

Kastinen, Kai Otto Olavi, aluepäällikkö, Joensuu

Kauhanen, Arja Maritta, osastosihteeri, Järvenpää

Kauppinen, Mikko Kalervo, metsäasiantuntija, Viitasaari

Kauppinen, Sirpa Anita, apulaisosastonhoitaja, Savonlinna

Kauppinen, Sirpa Annikki, erityisopettaja, Leppävirta

Keihäs, Pia-Annika, taloussuunnittelija, Parainen

Kekkonen, Pia Susanna, käräjäsihteeri, Tampere

Kellokumpu, Arja Anneli, toimistonhoitaja, Salla

Kempe-Ketola, Carola, asiantuntija, Kauniainen

Kemppainen, Alpo Yrjö, tuotantopäällikkö, Tuusula

Kemppainen, Juhani Antero, työmaapäällikkö, Suomussalmi

Kenttälä, Eija-Liisa, asiantuntija, Rauma

Keskikuru, Leena Kaarina Kristina, hallintosihteeri, Rovaniemi

Keskinen, Maija Irmeli, musiikin pääopettaja, Savonlinna

Keskinen, Pirjo Tuulikki, kihlakunnanulosottomies, Parkano

Kestilä, Päivi Elina, assistentti, Rauma

Ketonen, Raisa Kristiina, palveluasiantuntija, Karkkila

Kettunen, Immo Tapani, kunnossapitomestari, Helsinki

Kettunen, Jyrki Pekka Sakari, kehityspäällikkö, Vantaa

Kettunen, Jyrki Petteri, ajoneuvotarkastaja, Hamina

Kettunen, Tarja Tellervo, IT-asiantuntija, Kirkkonummi

Kettunen, Ulla Helena, johdon assistentti, Vantaa

Kiesi, Ulla-Maija, asiakaspalvelupäällikkö, Turku

Kiiskinen, Arja Tellervo, kaupunginhallituksen 2. varapuheenjohtaja, Lieksa

Kiiskinen, Armi Iiris Sinikka, koulusihteeri, Lappeenranta

Kiiskinen, Pekka Juhani, luokanopettaja, Kontiolahti

Kilpi, Sari Auli Päivikki, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Espoo

Kilpinen, Aarno Olavi, työnjohtaja, Janakkala

Kilpiö, Reetta-Liisa, tiestötietovastaava, Vaasa

Kinnunen, Anne-Mari Hellevi, tiiminvetäjä, Espoo

Kinnunen, Ari Antero, rikosylikonstaapeli, Vantaa

Kinnunen, Jukka Toivo Tapio, marketpäällikkö, Helsinki

Kirjavainen, Ulla-Maija, johdon assistentti, Järvenpää

Kittilä, Petri Veli Johannes, tuotantopäällikkö, Vantaa

Kiuru, Anneli Sirkka Liisa, farmaseutti, Hämeenlinna

Kivelä, Timo Tapani, ylikonstaapeli, Seinäjoki

Kivelä-Anttila, Katri Johanna, apulaiskirjaaja, Vaasa

Kivi, Tuula Annikki, johtava henkilöstöasiantuntija, Kirkkonummi

Kiviharju, Satu Riitta Orvokki, sairaanhoidon opettaja, Hämeenlinna

Kivilahti-Korva, Tuula Anneli, kehityspäällikkö, Rovaniemi

Kiviniemi, Tuula Sisko, marketpäällikkö, Isojoki

Kivioja, Sari Marianne, mallimestari, Helsinki

Koikkalainen, Pirjo Maritta, tullitarkastaja, Saimaanharju

Koistinen, Eija Helena, tuottajapalvelun päällikkö, Kuopio

Koivisto, Matti Jalmari, myymäläpäällikkö, Kangasala

Koivisto, Seppo Aarno, yrittäjä, Rovaniemi

Koivu, Anneli, lehtori, Teuva

Koivunen, Pirkko-Liisa, suunnittelija, Vantaa

Koivuniemi, Markku Ilmari, kunnossapidon järjestelmäasiantuntija, Askola

Kojo, Aila Eliisa, hallinnollinen avustaja, Helsinki

Kokko, Helena Elisabeth, verotarkastaja, Palojoensuu

Kokko, Tomi Mikael, ylikonstaapeli, Oulu

Kokko, Tuuli, palveluasiantuntija, Helsinki

Koliini, Juha Matti, rikosylikonstaapeli, Seinäjoki

Kolvanki, Tuula Irene, erikoissairaanhoitaja, Kuusamo

Komulainen, Keijo Taito, yrittäjä, Kolari

Kontkanen, Arto Juhani, henkilöstöpäällikkö, Ilomantsi

Kontturi, Risto Matti, kauppias, Oulu

Koponen, Pekka Erkki Olavi, marketpäällikkö, Helsinki

Koponen, Pentti Sakari, työnjohtaja, Helsinki

Koppelomäki, Jarmo Aulis, hinnoitteluinsinööri, Jyväskylä

Korhonen, Päivi Anelma, lastentarhanopettaja, Kerava

Korhonen, Satu Pauliina, kokki, Kouvola

Korhonen, Tuula Anitta, vastaava perintäasiantuntija, Nurmijärvi

Korpiaho, Kirsti Irene, kuluttajaoikeusneuvoja, Kokkola

Kortelainen, Marja Elise, osastonhoitaja, Espoo

Korteniemi, Heikki Atso, laboratoriotekninen, Porvoo

Kosenoja, Jukka Tapio, tulosyksikön päällikkö, Luumäki

Koskela, Kari Tapani, logistiikkakoordinaattori, Helsinki

Koskela, Kristiina Riitta Irmeli, rahoituspäällikkö, Järvenpää

Koskela, Ritva Helena, lakiassistentti, Oulu

Koskinen, Johanna Tuulikki, esikoulun opettaja, Lapinjärvi

Koskinen, Jukka Ensio, ylietsivä, Lappeenranta

Koskinen, Pirjo Anneli, asiantuntija, Tuusula

Koskinen, Päivi Helena, osastosihteeri, Viro

Koskinen, Ritva Anneli, pääkirjanpitäjä, Polvijärvi

Koskinen, Simo Olavi, maanviljelijä, Uurainen

Koskinen, Sohvi Päivi Inari, kirjastonhoitaja, Kuhmoinen

Kosonen, Merja Eeva, osastonhoitaja, Seinäjoki

Kotilainen, Tiina Maria, materiaalihallintosuunnittelija, Tampere

Kotonen, Satu Jaana Hannele, KT-osastonhoitaja, Iitti

Kotro, Päivi Helena, talouspäällikkö, Juva

Kouvo, Juha Erkki, maatalousyrittäjä, Punkalaidun

Kovalainen, Aune, emäntä, Vaala

Kovalainen, Juha Esko, laatu- ja turvallisuusasiantuntija, Raahe

Krook, Jens Magnus, överkonstapel, Malax

Kuha, Tuija Helena, päivähoidon aluejohtaja, Jyväskylä

Kuhanen, Arvo Tapio, teknikko, Helsinki

Kuivalainen, Lars Markus Johannes, myyntipäällikkö, Kangasala

Kujala, Mari, tekninen tuottaja, Helsinki

Kujanpää, Tuija Tytti Irmeli, suunnittelija, Kauhava

Kukkonen, Ingegerd Elisabet, tuotekehittäjä, Kirkkonummi

Kull, Rainer Vilhelm, överkonstapel, Lemland

Kulmala, Lea Inkeri, assistentti, Laihia

Kumpu, Tarja Susanna, käräjäsihteeri, Rovaniemi

Kunelius, Taina Hannele, asiakaspalvelupäällikkö, Helsinki

Kunnari, Anne Marja, talousasiantuntija, Rovaniemi

Kuosmanen, Ari Väinö Kalevi, korjaamoteknikko, Jämsä

Kuosmanen-Finér, Ritva Anneli, osastonhoitaja, Vantaa

Kurvinen, Lea Hannele, maksuliikepäällikkö, Tuusula

Kuusimurto, Annika Margareta, kosthållschef, Lovisa

Kuusinen, Tarja Elisabet, raportointipäällikkö, Kurikka

Kuusisto, Jukka Aarne Kalevi, taksiyrittäjä, Helsinki

Kuusisto, Timo Aukusti, ylivartija, Vaasa

Kuvaja, Heikki Juhani, veroasiantuntija, Rovaniemi

Kyllönen, Kari Antero, kaupunginpuutarhuri, Lieksa

Kymäläinen, Marja-Leena, maksatusasiantuntija, Turku

Kynkäänniemi, Jarmo Tapio, poromies, Tannila

Kyröjoki, Hannu Ilmari, vuoromestari, Hämeenkyrö

Kähkölä, Mirva Helena, asiantuntija, Rovaniemi

Kämäri, Ritva Anneli, vastaava työterveyshoitaja, Virrat

Kärki, Riitta Helena, osastosihteeri, Rovaniemi

Kärpänen, Markku Pekka Antero, ylikonstaapeli, Parikkala

Kääriäinen, Jari Juhani, pääsuunnittelija, Tampere

Kääriäinen, Sari Anne, asiakkuuspäällikkö, Mikkeli

Köninki, Tiina Irmeli, kotihoidon henkilöstövastaava, Kouvola

Könönen, Timo Herman, suunnitteluinsinööri, Nokia

Laajarinne, Tuuli Helena, johdon assistentti, Helsinki

Laajisto, Suoma Hellevi, tietopalvelusihteeri, Helsinki

Laakso, Harri Antero, rikosylikonstaapeli, Hausjärvi

Laakso, Marja-Leena Hannele, tiedottaja, Hyvinkää

Laakso, Merja Tuulikki, myyntilupakoordinaattori, Helsinki

Laakso, Seppo Sakari, elinkeinoneuvoja, Heinola

Laakso, Tapio Armas, tutkimusassistentti, Helsinki

Laaneots, Leea Päivikki, luokanopettaja, Forssa

Laasonen, Jouni Veli, ylikonstaapeli, Kotka

Laatikainen, Mervi Helena Orvokki, fysioterapeutti, Leppävirta

Lahti, Jarkke Tapio, paloesimies, Jyväskylä

Lahti, Olli Tapani, vanhempi kehitysinsinööri, Turku

Lahtinen, Tommi Kalervo, laskentapäällikkö, Muurame

Laiho, Kirsi-Marja Inkeri, osto- ja myyntipäällikkö, Pernaja

Laine, Elina Marjatta, apulaisosastonhoitaja, Kerava

Laine, Esa Pertti Juhani, kuljetusyrittäjä, Helsinki

Laine, Jari Tapani, lehtori, Asikkala

Laine, Pirjo Marjatta, sairaanhoitaja, Koski Tl

Laitinen, Kari Erkki, yrittäjä, Rautalampi

Lammi, Simo Olavi, taksiyrittäjä, Tampere

Lamminen, Katja Marjatta, tekninen palveluasiantuntija, Leppävesi

Lanki, Jukka Petri, palvelutuotantopäällikkö, Porvoo

Lankinen, Anja Suvi, diakoni, Pälkäne

Lappalainen, Juha Tuomas, rikosylikonstaapeli, Helsinki

Lappalainen, Sari Susanna, esiluokan opettaja, Kiuruvesi

Larikka, Merja Hannele, ratkaisuasiantuntija, Kouvola

Laukkanen, Lasse, rikosseuraamusesimies, Jyväskylä

Laukkanen, Maria Teresa, asiantuntija, Joroinen

Launonen, Tuukka, rikosylikonstaapeli, Oulu

Laurén, Kari Henrik, palvelupäällikkö, Pori

Laurila, Eeva-Maija Anneli, toiminnanjohtaja, Rovaniemi

Laurila, Pekka Juhani, toimistosihteeri, Kauhajoki

Lautala, Aki Juhani, suunnitteluinsinööri, Tampere

Lehikoinen, Elise Tuulikki, maankäyttöpäällikkö, Naantali

Lehikoinen, Seija Anneli, merkantti, Lehmo

Lehmusta, Taito Valdemar, puheenjohtaja, Forssa

Lehti, Martti Kalervo, aluemyyntijohtaja, Turku

Lehti, Risto Kalevi, ensihoitomestari, Turku

Lehtonen, Hilkka Maarit, tietopalvelusuunnittelija, Jyväskylä

Lehtonen, Marja Helena, osastosihteeri, Vantaa

Lehtonen, Tommi Tapani, ylikonstaapeli, Helsinki

Lehtoranta, Hannu Tapani, luonnonhoidon asiantuntija, Juuka

Leikkonen, Matti Lauri, vanhempi konstaapeli, Virolahti

Leino, Aila Hellevi, alkionsiirtoseminologi, Mäntyharju

Leino, Marja-Riitta, vuorotyönjohtaja, Raahe

Leinonen, Veli Erkki, agrologi, Vaala

Lempinen, Reijo Elias, yrittäjä, Parkano

Lepo, Kirsi-Marja, tuoteryhmäpäällikkö, Helsinki

Lepolahti, Harri Tapio, kihlakunnanulosottomies, Klaukkala

Leppä, Olavi Antero, myyntipäällikkö, Vimpeli

Leppälä, Pirjo Hannele, opiskelijapalvelujen päällikkö, Joensuu

Leppänen, Kaija Liisa Maria, biologian ja maantiedon lehtori, Haapajärvi

Leppänen, Kimmo Johannes, järjestelmäpäällikkö, Turku

Leppänen, Ulla Annikki, apulaisosastonhoitaja, Hollola

Leskinen, Ilkka Tapani, avainasiakaspäällikkö, Tampere

Leskinen, Vesa Aki Juhani, polttoaineteknikko, Eurajoki

Lietsala, Sari Aulikki, hallinnollinen avustaja, Helsinki

Liljeblad-Hirvonen, Marja Leena, palvelupäällikkö, Helsinki

Lindfors, Margit Helena, sairaanhoitaja, Espoo

Lindfors-Nenonen, Ann-Charlotte, avdelningsskötare, Borgå

Lindgren, Gunilla Inga-Britt, lektor, Nykarleby

Lindholm, Eeva Helena, farmaseutti, Hämeenlinna

Lindqvist, Seppo Ilmari, logistiikkasuunnittelija, Helsinki

Lindqvist, Ylva Maria, suunnittelupäällikkö, Helsinki

Lindroos, Aatos Henrik, tarkastaja, Lohja

Lindström, Jari Petteri, aluemyyntipäällikkö, Klaukkala

Lindström, Knut Mikael, asiantuntija, Helsinki

Linna, Liisa-Terttu, ruokapalveluesimies, Nivala

Linnaluoto, Mikko Sakari, rikosylikonstaapeli, Oulu

Liukkonen, Hannu Tapani, rikosylikonstaapeli, Pieksämäki

Liukkonen, Marjo Hannele, erityisohjaaja, Helsinki

Lonka, Jaana-Liisa Kristiina, osastonhoitaja, Savonlinna

Loppi, Tarja Anneli, asiantuntija, Joensuu

Luhta, Marja-Leena, kirjaamosihteeri, Vaasa

Luhta, Veli-Matti, myymäläpäällikkö, Eura

Luhtajärvi, Markku Juhani, myyntipäällikkö, Vaasa

Lukka, Heli Marjatta, sairaanhoitaja, Nakkila

Lukkari, Markku Tapio, vastaava mestari, Helsinki

Lummukka, Martti Antero, IT-tukihenkilö, Jyväskylä

Lundsten, Aya Eva Sofia, handledare på arbetscentralen, Pargas

Lundström, Anne Kaarina, käräjäsihteeri, Espoo

Luojola, Christina Anne Marie, ekonomisekreterare, Åbo

Luoto, Eija-Riitta Helena, johdon sihteeri, Nousiainen

Luoto-Aho, Seija Birgitta, johdon assistentti, Vantaa

Luukkainen, Pekka Reino Juhani, tuotantopäällikkö, Espoo

Luukkanen, Antti Juhani, hallintosihteeri, Vihti

Lähteenmäki, Aino Sirkka Liisa, rahoitussihteeri, Turku

Lönn, Leena Sisko Inkeri, tilastosuunnittelija, Jyväskylä

Lönnmark, Ismo Kalevi, sosiaalityön esimies, Kuusamo

Löppönen, Jouko Matti, asiantuntija, Kurikka

Makkonen, Kirsi-Marja, henkilöstöasiantuntija, Vantaa

Makkonen, Lea Sinikka, myyntipäällikkö, Kotka

Maliranta, Mikko Samuli, merkonomi, Raisio

Malmberg, Rita Maria, yksikön sihteeri, Helsinki

Mangeloja, Birgitta Hannele, kihlakunnanulosottomies, Huittinen

Manner, Kalle Olavi, rikosylikonstaapeli, Vantaa

Mannila, Riikka Marjatta, 4H-yhdistyksen toiminnanjohtaja, Raahe

Mannila, Tiina Kerttuli, talous- ja henkilöstösihteeri, Turku

Manninen, Jari Eerik, järjestelmäpäällikkö, Kuusamo

Marttinen, Esa Mikael, tullitarkastaja, Taipalsaari

Matikainen, Armi Maria, käräjäsihteeri, Imatra

Matis, Irene Margit, graafikko, Helsinki

Matkaselkä, Pirkko Kaarina, maahanmuuttajakoordinaattori, Vantaa

Mattsson, Gunni, sjukskötare, Hammarland

Merenheimo, Lauri Sakari, kihlakunnanulosottomies, Helsinki

Merisalo, Esa Väinö, vastaava kutterinhoitaja, Ulvila

Metsola, Rita Annina, viestintäpäällikkö, Helsinki

Metsävainio, Pirjo Hannele, konttoriesimies, Oulu

Michelsson, Marie, biträdande avdelningsskötare, Lemland

Miettilä, Ulla Maija, palvelupäällikkö, Ylivieska

Mikkola, Jari Tapani, työpäällikkö, Vantaa

Mikkola, Timo Pekka, liikunnan lehtori, Savitaipale

Moilanen, Sinikka, veroasiantuntija, Espoo

Moisander, Tarja Hannele, rahoitusasiantuntija, Helsinki

Monto, Merja Tuulikki, suunnittelija, Lahti

Mulari, Kai Risto Mikael, asiakasneuvoja, Muhos

Mursu, Aulis Kalervo, projekti-insinööri, Oulu

Mustakallio-Sorvari, Minna, päiväkodin johtaja, Ylöjärvi

Muteli, Kai Antero, kunnossapidon esimies, Mänttä

Muukkonen, Heikki, työnjohtaja, Savonlinna

Myller, Aija, peruskoulun luokanopettaja, Vesanto

Myllymäki, Jari Tapio, ylikonstaapeli, Seinäjoki

Myllymäki, Marita Johanna, controller, Vaasa

Mähkä, Timo Juhani, vuoromestari, Sastamala

Mähönen, Vuokko Tuulikki, talousasiantuntija, Joensuu

Mäkelä, Merja Hannele, aluemyyntipäällikkö, Kuusankoski

Mäkeläinen, Marko Matti Antero, sovelluspäällikkö, Espoo

Mäki, Heidi Hannele, sihteeri, Kirkkonummi

Mäkilä, Jukka Antero, maanviljelijä, Kokemäki

Mäkinen, Leena Tarja Hannele, emäntä, Kouvola

Mäkynen, Petri Aarre Mikael, työnjohtaja, Laihia

Mäntykoski, Antti Kosti, tuotantoinsinööri, Seinäjoki

Mäntylä, Anne Irene, luokanopettaja, Ulvila

Mäntysaari, Pasi Sakari, työsuojeluvaltuutettu, Porvoo

Määttä, Pirkko Tuulia, vastaava sairaanhoitaja, Kuusamo

Määttä, Rauha, sosiaalikasvattaja, Kuhmo

Mönkölä, Aino Sinikka, maaseutuyrittäjä, Luhanka

Naukkarinen, Janne Jyri Tapio, pääluottamusmies, Savonlinna

Nevala, Ritva Tuulikki, englannin kielen lehtori, Kuusamo

Nevalainen, Antti Ilmari, kuljetusyrittäjä, Kontiolahti

Nevalainen, Päivi Anneli, taloussuunnittelija, Helsinki

Nevalainen, Vesa Juhani, kunnossapitoinsinööri, Ylöjärvi

Nevamaa, Tarja Sinikka, henkilöstösihteeri, Vantaa

Niemi, Antti Kullervo, metsäasiantuntija, Kotka

Niemi, Elisa Pauliina, palveluasumisen esimies, Somero

Niemi, Jouko Sakari, luokanopettaja, Ylivieska

Niemi, Leena Marjatta, lupaesimies, Jyväskylä

Niemi, Minna Kristiina, hallinnollinen avustaja, Kiina

Niemi, Sirpa Aulikki, pankkineuvoja, Imatra

Niemi, Tiina Asta Katriina, projektipäällikkö, Espoo

Nieminen, Arja Hillevi, maksuliikeasiantuntija, Vantaa

Nieminen, Hannu Kalervo, erityisluokan opettaja, Jyväskylä

Nieminen, Mika Tapani, työnjohtaja, Rusko

Nieminen, Tarja Tuulikki, ryhmäpäällikkö, Toijala

Niittylä, Riitta Päivi Tellervo, purseri, Vantaa

Nikander, Jari Pentti, palokunnan varapäällikkö, Lohja

Nikander-Koivula, Riitta Tuulikki, projektimyyntipäällikkö, Karkkila

Nikkilä, Leena Mirjami, päiväkodinjohtaja, Turku

Nikula, Hannu Nestor, 2. rakennustarkastaja, Kiukainen

Nikula-Häkli, Tuula, sosiaaliohjaaja, Kokemäki

Nikupaavo, Hanna Maria, lomatoimenjohtaja, Kalajoki

Niskanen, Tuula Kaarina, hallinnollinen avustaja, Helsinki

Nissi, Tuire Marjaana, riskienhallintapäällikkö, Hämeenlinna

Nokkonen, Maija Annikki, maksatusasiantuntija, Mikkeli

Noso, Jukka Tapani, ylikonstaapeli, Tuusula

Nousiainen, Hannu Kalevi, päivämestari, Porvoo

Nuojua, Eeva Annikki, rouva, Vaala

Nuoritalo, Totti Mikko Tapio, maanviljelijä, Somero

Nurkkala, Kirsti Tellervo, julkaisutoimittaja, Oulu

Nurmela, Raija Liisa, henkilöstöpalveluesimies, Nurmijärvi

Nurmenaho, Eira Annikki, virastomestari, Helsinki

Nurmi, Salme Mirjami, korvauskäsittelijä, Turku

Nurmi, Teijo Uolevi, pääsuunnittelija, Tampere

Nuutinen, Esa, vanhempi projektipäällikkö, Helsinki

Nylund, Pertti, autotalonpäällikkö, Liperi

Nylund, Taina Maritta, järjestöassistentti, Espoo

Nylund-Gustafson, Mona Kristina, klasslärare, Pargas

Nyman, Tomi Juhani, asiantuntija, Helsinki

Nysand, Birgitta Ann-Helen, planerare, Vasa

Näkkäläjärvi, Jouni Erkki, poromies, Inari

Oikarainen, Aila Irene, taloudenhoitaja, Rovaniemi

Oikkonen, Matti Tapio, kalustoesimies, Lappeenranta

Oilinki, Satu Maarit, myyntipäällikkö, Kajaani

Ojajärvi, Jarmo Jaakko, kuntatekniikkapäällikkö, Kurikka

Ojala, Pekka Markus, kihlakunnanulosottomies, Helsinki

Ojala, Satu Tuulikki, koulutuskoordinaattori, Helsinki

Ojanen, Arto Olavi, vanhempi rikoskonstaapeli, -

Ojanperä, Anne Marjatta, informaatikko, Helsinki

Ojanperä, Hannu Tapani, työsuhdeasiainhoitaja, Luohua

Ojansivu, Kauno Uolevi, yrittäjä, Sastamala

Okkolin, Toni Kristian, ylipäivystäjä, Järvenpää

Oksanen, Kirsi-Marja, henkilöstöpäällikkö, Kerava

Oksanen, Ritva Tuulia, asiakaspalvelupäällikkö, Helsinki

Oksman, Risto Heikki, prosessiteknologiapäällikkö, Kotka

Okuogume, Päivi Elina, erikoissuunnittelija, Helsinki

Olavuo, Pia Kirsi Marjaana, asiantuntija, Järvenpää

Olli, Raija Annikki, tuotetuen asiantuntija, Tampere

Olli, Tapio Sakari, ylikonstaapeli, Ivalo

Ollila, Elisa Susanna, tuotantoeläintalouden kouluttaja, Orimattila

Ollilainen, Aino Irmeli, tietoasiantuntija, Vantaa

Ollila-Regina, Johanna Kristiina, sovellusasiantuntija, Keminmaa

Ontronen, Sanna, kirjaaja, Helsinki

Ormala, Eija Marjatta, diakonissa, Mikkeli

Ortamala, Jani Antero, rikosylikonstaapeli, Pirkkala

Osala, Mikko Johannes, rikosylikonstaapeli, Espoo

Osara, Marja-Liisa Annikki, johdon assistentti, Espoo

Ottavainen, Risto Tapio, rikosylikonstaapeli, Oulu

Ovaska, Esko Sakari, asiantuntija, Espoo

Ovaska, Tuuli Anneli, päätoiminen tuntiopettaja, Järvenpää

Paananen, Silja Mirjam, alkionsiirtoseminologi, Pieksämäki

Paarsalo, Jaana Kaarina, testauspäällikkö, Helsinki

Paasimaa, Veli Petteri, kirvesmies, Muhos

Paavilainen, Aila Sinikka Tellervo, asumispalvelujen esimies, Leppävirta

Pajari, Tarja Helena, yritysasiantuntija, Savonlinna

Pajoslahti, Mikko Tapani, metsän- ja luonnonhoidon asiakasneuvoja, Vaasa

Pajukoski, Ari Juhani, maksatustarkastaja, Orivesi

Pakarinen, Tuula Kaarina, hoitotason ensihoitaja, Liperi

Pakkanen, Sari Anneli, rikosylikonstaapeli, Lahti

Palm, Seppo Tapio, verkonrakennuspäällikkö, Turku

Palola, Taina Marjatta, lehtori, Merijärvi

Palomäki, Jari Tapio, työnjohtaja, Seinäjoki

Paloniemi, Märtha Eeva-Leena, tietopalvelusuunnittelija, Helsinki

Palorinne, Lauri Juhani, aktuaari, Espoo

Palosaari, Anni Anneli, sairaanhoitaja, Kokkola

Palovuori-Moisio, Saija Tuulikki, järjestelmäsuunnittelija, Ylöjärvi

Parkkinen, Tarja Marita, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Singapore

Partanen, Eila Inkeri, tarkastaja, Kuhmo

Partanen, Lena Sinikka, HR-koordinoija, Porvoo

Partti, Ulla Marjaana, metsätalousneuvoja, Mikkeli

Parviainen, Heikki Pekka, asiakkuuspäällikkö, Lapinlahti

Pasanen, Tapio Kalervo, reaktoriohjaaja, Eurajoki

Paso, Kari Ensio Vilhelm, turvallisuusasiantuntija, Oulu

Pauna, Liisa Kyllikki, hallintosihteeri, Kemijärvi

Peippo, Timo Antero, pääluottamusmies, Pieksämäki

Pekkarinen, Matti Olavi, sähköpäällikkö, Siilinjärvi

Pekola-Heinonen, Päivi Anneli, asiakaspalvelupäällikkö, Jyväskylä

Pekonen, Kari Pekka, maatalousyrittäjä, Parikkala

Pelamo, Eija Hannele, palvelusuunnittelija, Veikkola

Pelkonen, Eija Annikki, apulaistoimistopäällikkö, Joensuu

Pelkonen, Pirjo Riitta Anneli, henkilöstöasioiden asiantuntija, Tampere

Pelkonen, Risto Kalevi, maatalousyrittäjä, Leppävirta

Pellikka, Matti Tapani, ratatyövaunun kuljettaja, Nurmes

Peltola, Vesa Antero, rikosseuraamusesimies, Mäntsälä

Peltomaa, Arto Sakari, toimitusjohtaja, Isojoki

Peltomaa, Minna Eeva Kaarina, tarkastaja, Pori

Peltonen, Päivi Irmeli, erityisopettaja, Akaa

Peltoniemi, Ari Juhani, yrittäjä, Kauhajoki

Penttinen, Paula Irene, vanhempi projektihuolitsija, Jyväskylä

Perho, Tiina Liisa, johdon erityisavustaja, Loimaa

Perälä, Juhani Matias, projektipäällikkö, Vaasa

Peräsaari, Jouni Kalervo, asiantuntija, Lohja

Pesonen, Anu Maarit, viestintävastaava, Joensuu

Petrovic, Stevo, pakolaisohjaaja, Kajaani

Peuralinna, Minna Maarit, johtava HR-asiantuntija, Kirkkonummi

Pienimäki, Sami Juhani, ensihoitaja, Vaasa

Piirainen, Reijo Juhani, tullitarkastaja, Lahti

Piiroinen, Sanna Maria, tietoasiantuntija, Järvenpää

Pikkarainen, Kaarlo Tapio, maanviljelijä, Ristijärvi

Pikkarainen, Lauri Jarmo Eemeli, myyntipäällikkö, Kajaani

Pilkkakangas, Jouko Juhani, ketjupäällikkö, Kalvitsa

Pirinen, Arja Helena, hallinnollinen avustaja, Helsinki

Pirttiaho, Eija Amanda, koordinaattori, Chile

Pitkänen, Jaana Maritta, ruoka- ja puhtauspalvelupäällikkö, Parikkala

Pitkänen, Jouni Ilari, huoltotoiminnan päällikkö, Tampere

Pitkänen, Maarit Sisko Susanna, pääkirjanpitäjä, Kalajoki

Pitkänen, Merja Kaarina, asiantuntijajohtaja, Espoo

Pohjanpää, Arja Leena, verosihteeri, Kangasala

Poikonen, Osmo Olavi, metsäneuvoja, Virrat

Pollari, Olli Matti, kauppias, Kannus

Polvinen, Jouko Sakari, suunnittelupäällikkö, Jyväskylä

Polvinen, Tarja Hannele, asiakaspalvelupäällikkö, Kuopio

Posio, Pentti Väinö Antero, elektroniteknikko, Vantaa

Pramila, Sauli Juhani, vastaava kutterinhoitaja, Hailuoto

Prittinen, Ulla-Britt, avdelningsskötare, Larsmo

Puikkonen, Sirpa Riitta Hannele, palvelupäällikkö, Espoo

Pulkkinen, Petri Pauli Matias, luokanopettaja, Mikkeli

Puoskari, Seija Anneli, toimistonhoitaja, Nurmes

Putkonen, Anita Hannele, terveydenhoidon esimies, Järvenpää

Putula, Hannu Olavi, IT-asiantuntija, Alavus

Puumalainen, Jukka Kalevi, maatalousyrittäjä, Kontiolahti

Puustinen, Mika Heikki Kristian, vuorotyönjohtaja, Kouvola

Pyky, Ari Juhani, S-market Kiimingin päällikkö, Kiiminki

Pyötsiä, Pia Irmeli, ohjaaja, Helsinki

Päkkilä, Markku Antero, marketpäällikkö, Oulu

Päykkönen, Minna Kaija, ylikonstaapeli, Sulkava

Pöllänen, Sari Eila Johanna, laboratoriokemisti, Järvenpää

Pöysti, Rauno Ilmari, palveluasiantuntija, Helsinki

Qvick, Leena Annikki, sairaanhoitaja, Kiuruvesi

Raesalmi, Alvi Antero, varastopäällikkö, Kajaani

Rahikainen, Anne Maarit Kaarina, apulaistutkija, Kempele

Raininko, Tuomo Pellervo, maanviljelijä, Kankaanpää

Rantahalvari, Elvi Kaarina, hallintosihteeri, Rovaniemi

Rantala, Jaana Kristiina, keittiömestari, Helsinki

Rantala, Markku, tutkimusinsinööri, Lapinjärvi

Rantala, Riku Aarno Juhani, peruskoulun luokanopettaja, Oulainen

Rantanen, Arja Helena, joukkoliikennesuunnittelija, Kirkkonummi

Rantanen, Henna Katariina, hankintapäällikkö, Akaa

Rantti, Esa Matti, yrittäjä, Hämeenlinna

Rasimus-Järvinen, Tarja Irene, perusopetuksen lehtori, Jyväskylä

Rasmussen, Anne Kristiina, käräjäsihteeri, Oulu

Rauhamaa, Timo Johannes, työnjohtaja, Mäntsälä

Rautanen, Tiina Johanna, asiantuntija, Helsinki

Rautiainen, Tapio Juhani, marketpäällikkö, Nurmes

Rautio, Matti Juhani, peruskoulun ja lukion lehtori, Orivesi

Rautio, Pekka Sakari, tuotesuunnitteluinsinööri, Siikajoki

Reen, Maritta, vaatimusmäärittelijä, Vantaa

Reimari, Tuija Helena, tietojärjestelmäkoordinaattori, Hollola

Reittu, Ritva Helena, kehityspäällikkö, Kuopio

Rekola, Aatto Juhani, koneyrittäjä, Huittinen

Relander, Keijo Antero, tuotantosihteeri, Helsinki

Renlund, Vesa-Heikki Kenneth, myyntipäällikkö, Pyhtää

Renqvist, Kristina, kuraattori, Helsinki

Reponen, Seppo Olavi, kalatalousasiantuntija, Mikkeli

Riehunkangas, Päivi Vuokko, suunnittelija, Helsinki

Riihimäki, Hannu Antero, kaupunginvaltuutettu, Ähtäri

Riihimäki, Mauno Heikki, toimitusjohtaja, Seinäjoki

Rinne, Heikki Tapani, riskienhallintajohtaja, Hyvinkää

Rinne, Veli-Matti Henrik, paloesimies, Loviisa

Rintamäki, Olli Juhani, tuotepäällikkö, Vähäkyrö

Ristimäki, Rauno Tapio, tekninen asiantuntija, Sastamala

Ritala, Allan Yrjö, kehitysasiantuntija, Vaasa

Roine-Rupponen, Sirkku Maj-Lis, terveydenhoitaja, Lohja

Roitto-Mäkelä, Niina Kristiina, henkilöstösuunnittelija, Mänttä

Romakkaniemi, Kati Annikki, tietoturva-asiantuntija, Rovaniemi

Romano, Tomi Henrik, aluepäällikkö, Espoo

Ronkainen, Harri Aulis, marketpäällikkö, Posio

Roos, Kirke Marjo Hannele, liikuntapaikkapäällikkö, Kouvola

Rosenberg, Jan Thomas, fullmäktigeledamot, Lovisa

Rossi, Timo Johannes, työnjohtaja, Konnevesi

Rosvall, Tom Roger, myyntipäällikkö, Helsinki

Roumio, Päivi Birgitta, johdon assistentti, Vantaa

Ruokola, Juha Pekka, rikosylikonstaapeli, Tampere

Ruokolainen, Jari Pekka, kihlakunnanulosottomies, Joensuu

Ruokonen, Mirja Tuulikki, henkilöstöasiantuntija, Helsinki

Ruonakangas, Eino Juhani, tuotantomestari, Oulu

Ruonala, Jari Erik, musiikinopettaja, Oulu

Rusanen, Esa Tapio, apulaisosastonhoitaja, Rovaniemi

Rytkönen, Susanna Marika, perhepäivähoidon ohjaaja, Kiuruvesi

Ryynänen, Petri Kalevi, kihlakunnanulosottomies, -

Räikkönen, Erika Helena, päiväkodin johtaja, Iitti

Räsänen, Leena Kristiina, taloussihteeri, Heinävesi

Räsänen, Reijo, pääluottamusmies, Siilinjärvi

Saarelainen, Seija Irene, kaupunginvaltuuston jäsen, Lieksa

Saari, Tuija Hannele, kihlakunnanulosottomies, -

Saarimaa, Päivi Anneli, ministerin sihteeri, Helsinki

Saarinen, Aulis Kalevi, isännöitsijä, Harjavalta

Saarinen, Eila Annikki, perheneuvoja, Espoo

Saario, Martti Tapio, informaatikko, Turku

Saaritsa-Lantta, Merja, hallinnollinen notaari, Helsinki

Saarnio-Liukku, Liisa Irene, markkinointipäällikkö, Porvoo

Saastamoinen, Kari Johannes, hankevastaava, Kiuruvesi

Sahlberg, Jouko Antero, työnjohtaja, Vesanto

Salakka, Janne Armas, kihlakunnanulosottomies, Joensuu

Salin, Veikko Juhani, toimitusvastaava, Akaa

Sallinen, Teija, marketpäällikkö, Pirkkala

Salmela, Hannu Jouko, yrittäjä, Pelkosenniemi

Salmela, Tarja Helinä, ylikonstaapeli, Merijärvi

Salmenhaara, Eeva Birgit, henkilöstökoordinaattori, Kotka

Salmi, Kirsi Hannele, suunnittelija, Rovaniemi

Salminen, Anne Maarit, myyntipäällikkö, Hyvinkää

Salminen, Ari Ossi Juhani, työsuojelupäällikkö, Helsinki

Salminen, Eeva Anneli, tiimipäällikkö, Tampere

Salo, Markus Mikael, liikuntasihteeri, Loimaa

Salomäki, Eine Kaarina, myyntijohtaja, Outokumpu

Salonen, Ari Juhani, taksiyrittäjä, Jämsä

Salonen, Irene Anneli, peruskoulun luokanopettaja, Enontekiö

Salonen, Janne Erik, tulosyksikön päällikkö, Vaasa

Salonen, Raija Helena, osastonhoitaja, Tampere

Salovaara, Risto Kustaa, yksikön päällikkö, Kouvola

Sandelin, Kai Olof, brandförman, Korsholm

Savolainen, Päivi, luokanopettaja, Kangasala

Seinijoki, Kari Aukusti, tietohallintopäällikkö, Oulu

Seitamaa, Jyrki Sebastian, ammatillisten aineiden lehtori, Keminmaa

Seppelin, Tiina Susanna, taloussuunnittelija, Helsinki

Sepponen, Raija Kaarina, kontrolleri, Järvenpää

Seppälä, Erkki Tapani, pääsuunnittelija, Pyhäjoki

Seppälä, Kaija Marketta, kotitalouden ja tekstiilitaidon opettaja, Jurva

Setälä, Reima Kullervo, maanviljelijä, Ähtäri

Shekarak Ghashghaei, Korosh, tekninen tuotepäällikkö, Espoo

Sihvonen, Riitta, luokanopettaja, Sonkajärvi

Siimes, Matti Antero, työnjohtaja, Hamina

Siltala, Tarja Tuulia, pankkineuvoja, Kalajoki

Simonen, Hilkka Annikki, asiantuntija, Helsinki

Sinervo, Jarmo Rainer Kai, insinööri, Vantaa

Sinijärvi, Kauko Päiviö, kunnanvaltuutettu, Laukaa

Sinisaari, Kati Anneli, kihlakunnanulosottomies, Kauhajoki

Sinisalo, Nora Teresa, ylikonstaapeli, Vantaa

Sinisalo, Terttu Leena, musiikin lehtori, Vantaa

Sinkkonen, Tarja Tellervo, markkinointijohtaja, Nurmijärvi

Sipiläinen, Tarja Helena, kehittämispäällikkö, Lappeenranta

Sironen, Raili Marjatta, kalataloustarkastaja, Kajaani

Sirpola, Juha Matti, myynnin esimies, Helsinki

Sjöberg, Bernice Clary-Ann, lektor i engelska och tyska, Korsholm

Sjöberg, Ulla Agneta, johdon assistentti, Vaasa

Sjöblom, Maria Kristina, klasslärare, Nykarleby

Sköld, René Christian, lektor, Föglö

Snickars, Jan-Mikael, kundservicechef, Sundom

Sohlman, Sari Johanna, henkilöstösuunnittelija, Vantaa

Soini Billstam, Auli Leniitta, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Liettua

Somero, Pekka, myymäläpäällikkö, Sievi

Sonninen, Kari Aukusti, tekninen asiantuntija, Lapinlahti

Sorvaniemi, Leena Marketta, assistentti, Espoo

Sorvo, Sari Kirsi Marja, myyntipäällikkö, Lappeenranta

Sorvoja-Rajala, Sanna Kaisa, osastonhoitaja, Espoo

Stenberg, Arja Anneli, osastonhoitaja, Vantaa

Stenros, Erik Göran, skärgårdsbrukare, Sottunga

Strand, Timo Olavi, kuluttajaoikeusneuvoja, Kemijärvi

Suhonen, Ilkka Ilmari, toimitusjohtaja, Keminmaa

Suhonen, Raimo Juhani, maanviljelijä, Isokyrö

Suihko, Marja-Stiina Anneli, peruskoulun lehtori, Kuhmo

Sulonen, Simo Kalevi, laadunohjausinsinööri, Turku

Sulosalmi, Sami Mikael, ylikonstaapeli, Vantaa

Sume-Hänninen, Heidi Birgitta, perusopetuksen luokanopettaja, Vihti

Sumén-Tirkkonen, Sointu, erikoissairaanhoitaja, Pihtipudas

Sunnari, Veli-Matti, maanviljelijä, Keminmaa

Suojalehto, Helena Kaarina, päiväkodin johtaja, Kouvola

Suomalainen, Matti Juhani, projektipäällikkö, Helsinki

Suomalainen, Sirpa, aluejohtaja, Vaasa

Suomela, Arja-Riitta Kaarina, marketpäällikkö, Hikiä

Suominen, Jouko Olavi, tekninen tutkija, Espoo

Suominen, Päivi Hannele, maatalousyrittäjä, Karvia

Suomu, Anne-Marie Margareta, järjestösihteeri, Järvenpää

Suonpää, Jari Kristian, ylikonstaapeli, Helsinki

Syväoja, Raimo Tenho Juhani, maanmittausteknikko, Lapua

Säiläkivi, Paavo Antero, aluepäällikkö, Vihti

Söderholm, Leni, sairaanhoitaja, Kerava

Taanila, Anna-Maija, pääluottamusmies, Oulu

Tahvanainen, Reijo Juhani, verhoilualan lehtori, Vantaa

Taipalus, Pentti Heikki, maanviljelijä, Seinäjoki

Taivalmäki, Jari Jukka Veli, turvalaitesuunnittelija, Riihimäki

Takala, Minna Maarit, luokanopettaja, Lappajärvi

Tammi, Seppo, systeemivastuullinen, Turku

Tammilehto, Esko Ilmari, perusopetuksen lehtori, Jyväskylä

Tamminen, Kaisa Helena, luokanopettaja, Kyyjärvi

Tamminen, Ritva Irene, suunnittelija, Helsinki

Tapio, Helka Tellervo, taloussihteeri, Ii

Tapio, Sinikka Sirpa-Leena, päivähoidon johtaja, Vaasa

Tapiovaara, Päivi Kaarina, kehittämispäällikkö, Espoo

Tarhonen, Olli Johannes, vuoromestari, Lappeenranta

Tarula, Matti Helmer, maanviljelijä, Iitti

Tarvainen, Reijo Johannes, tarkastaja, Vantaa

Tast, Leif Håkan, specialklasslärare, Malax

Teinilä, Eija, kehityspäällikkö, Hämeenlinna

Teittinen, Seppo Tuomas Tapani, ylikonstaapeli, Helsinki

Temonen, Kari, sähkömestari, Nurmijärvi

Tenhunen, Kaija Liisa, palveluesimies, Espoo

Terviö, Juha Olavi, ylietsivä, -

Tiihonen, Reijo Ensio, yrittäjä, Honkajoki

Tiitinen, Irja Helena, emäntä, Leppävirta

Tikkanen, Mika Juhani, turvallisuusasiainsihteeri, Vesivehmaa

Tikkanen, Tuomo, maaseutuyrittäjä, Vesanto

Tiljander, Kari Juhani, sähköverkonrakennuttaja, Sipoo

Timperi, Päivi Maarit, controller, Miehikkälä

Tirkkonen, Hannu Emerik, tuotantosihteeri, Naantali

Titola, Risto Olavi, projektipäällikkö, Vaasa

Toivola, Antti Antero, liikkeenharjoittaja, Sievi

Toivola, Juha-Matti, hallinnollinen avustaja, Helsinki

Toivonen, Aarno Tapani, yrittäjä, Pöytyä

Toivonen, Eija Anneli, talouspäällikkö, Kihniö

Toivonen, Jami Petteri, rikosylikonstaapeli, Rauma

Tolonen, Hannu Tapani, käyttöpäällikkö, Tampere

Tolonen, Liisa Annikki, veroasiantuntija, Mikkeli

Tolonen, Veijo Kalevi, työnjohtaja, Kemi

Tolppanen, Veijo Sakari, taksiyrittäjä, Salla

Tolvanen, Leo Kalevi, vanhempi pääsuunnittelija, Toivakka

Torpakko, Tarja Leena Anneli, sairaanhoitaja, Savonlinna

Trogen, Timo Pekka, tuotekehitysinsinööri, Pirkkala

Tuikka, Jukka-Pekka, maatalousyrittäjä, Lestijärvi

Tukia, Ari-Pekka, ylikonstaapeli, Oulu

Tulenheimo, Pirjo Helena, toimistosihteeri, Kangasala

Tunturi, Kirsti Maria, notaari, Helsinki

Tuohino, Tapio Kalervo, tuotantopäällikkö, Kempele

Tuomaala, Jouni Sakari, tuotantosihteeri, Lahti

Tuomisto, Anne-Mari, rikosylikonstaapeli, Orimattila

Tura, Merja Tellervo, osastosihteeri, Helsinki

Turunen, Anne Irmeli, nuorisoviestinnän suunnittelija, Vantaa

Turunen, Ari Mikael, tehdaspalopäällikkö, Joensuu

Turunen, Jari Kalevi, sähköteknikko, Joensuu

Turunen, Petri Juha Tapio, vanhempi projektipäällikkö, Jokela

Tutti, Jukka Uolevi, rakennusmestari, Kankaanpää

Tuukkanen, Jari Ensio, tietohallintopäällikkö, Espoo

Tyvitalo, Sirpa Aulikki, sosiaalityöntekijä, Kuusamo

Tähkäpää, Sari Elise, osastonhoitaja, Turku

Tähtinen, Jari Ossian, palotarkastaja, Lapinjärvi

Tätilä, Ulla Birgitta, IT-suunnittelija, Oulu

Tölkkö, Raija Marja Annikki, yrittäjä, Porvoo

Törmä, Marita Tuulikki, talouspäällikkö, Kihniö

Törmänen, Outi Mirjami, ryhmäpäällikkö, Inari

Törmänen, Tarmo Jafet, suunnittelusihteeri, Kemijärvi

Uimonen, Jarmo Kullervo, suunnittelija, Kauhajoki

Ulvinen, Kari Juhani, haastemiesten esimies, Kotka

Uschanoff, Markku Aleksanteri, työturvallisuuspäällikkö, Parainen

Uski, Helena, mela-asiamies, Taipalsaari

Uusimäki, Seppo Johannes, työnsuunnittelija, Kokkola

Uusitalo, Panu Esa Ensio, rikosylikonstaapeli, Kouvola

Wacklin, Veikko Tapani, perheneuvoja, Espoo

Wahlroos, Leena, kätilö, Nurmijärvi

Vainikka, Viljo Seppo, ylirajavartija, Imatra

Vainio, Vesa Marko Antero, luokanopettaja, Kiuruvesi

Vainioranta, Mika Lauri Kristian, ylikonstaapeli, Teuva

Vairio, Mikael Henrik, kriminalöverkonstapel, Vanda

Vajavaara, Maria Kristiina, osastonhoitaja, Helsinki

Valander, Päivi Marjatta, työterveyshoitaja, Lohja

Valkonen, Esa, asettaja, Savonlinna

Vallentin, Reija Helena, päiväkodin johtaja, Luumäki

Vallin, Marja Tuulikki, johdon assistentti, Hyvinkää

Vallinhovi, Sari, erityisasiantuntija, Isokyrö

Valminen, Tapio Kauko Antero, vanhempi projektipäällikkö, Helsinki

Valtonen, Hanna Mari, laboratoriotutkija, Helsinki

Vartiainen, Ari Seppo Juhani, vanhempi suunnittelija, Vantaa

Vartiainen, Eemil Juhani, työnjohtaja, Kuopio

Vartiainen, Teuvo Antero, työnjohtaja, Espoo

Wasström, Jan Ruben, metsäasiantuntija, Inkoo

Watjus, Sinikka Johanna, piirisihteeri, Helsinki

Veijonmaa, Tero Juhani, ylikonstaapeli, Lahti

Welin, Mirja Irmeli, johdon assistentti, Helsinki

Vepsäläinen, Kari Juhani, veturinkuljettaja, Kauppilanmäki

Vertanen, Jorma Tapio, vartioinnin esimies ja työsuojeluasiantuntija, Pietarsaari

Vesala, Kirsi Marianne, hallintosihteeri, Lapua

Vesala, Salme Marita, varhaiskasvatuksen alue-esimies, Kauhajoki

Westersund, Brita, timlärare, Jakobstad

Wiberg, Jouni Tapio, vanhempi projektipäällikkö, Turku

Vihmalaakso, Tero Tapani, toimitusjohtaja, Hämeenlinna

Viita-aho-Tohni, Maria, yrittäjä, Lappajärvi

Viitala, Ari Jouko Tapani, yrittäjä, Pomarkku

Viitasalo, Taina Elina, maksatusasiantuntija, Oulu

Viitikko, Pauli Juhani, myynti-insinööri, Helsinki

Vikberg, Britta Anna-Lisa, sjukskötare, Korsnäs

Wilén, Marja Annika, sosiaaliohjaaja, Porvoo

Viljamaa, Aino-Maija, perusopetuksen lehtori, Nivala

Vilokkinen, Eeva Helena, kirjaaja, Helsinki

Winqvist, Anne Säde Sinikka, hankepäällikkö, Espoo

Virala, Petri Väinö Simeon, perintäneuvottelija, Helsinki

Virkki, Jaakko Kalevi, rikosylikonstaapeli, Espoo

Virolainen, Birgitta Hannele, osastonhoitaja, Lohja

Virolainen, Matti Tapani, tarjooma-arkkitehti, Lappeenranta

Virta, Pertti Tapani, suunnittelukonsultti, Vihti

Virtanen, Anita Hillevi, terveydenhoitaja, Lohja

Virtanen, Esa Matti, työmaapäällikkö, Vantaa

Virtanen, Jouko Olavi, vanhempi projektipäällikkö, Hyvinkää

Virtanen, Kari Antero, valmistussuunnittelija, Tampere

Virtanen, Liisa Marjatta, riskiasiantuntija, Espoo

Virtanen, Marjo Tuulikki, kirjanpitäjä, Tampere

Virtanen, Veijo Veikko Jalmari, palvelupäällikkö, Joutsa

Voutilainen, Harri Juha Tapani, yrittäjä, Leppävirta

Voutilainen, Merja-Liisa, toimistosihteeri, Kouvola

Voutilainen, Sirkka Irene, osastosihteeri, Kerava

Vuolab, Marketta Selma Katri, projektityöntekijä, Utsjoki

Vuorela, Sari Anneli, maatalousyrittäjä, Siikainen

Vuorenpää, Harri Matti Juhani, kunnossapidon työnjohtaja, Valkeakoski

Vuori, Eeva Kristiina, johdon assistentti, Orimattila

Vuorinen, Eija Maarit, lupaesimies, Uusikaupunki

Vuorinen, Pasi Henrik, ylietsivä, Helsinki

Vuorinen, Seppo Ilmari, yrittäjä, Kouvola

Vuorio, Heimo Tapani, kansainvälinen kategoriapäällikkö, Loppi

Vyhnalek, Päivi Hillevi, asiantuntija, Lahti

Väisänen, Esa Petteri, vuoromestari, Helsinki

Väliaho, Päivi Elisabeth, myymäläpäällikkö, Soini

Välimäki, Sini Susanna, käräjäsihteeri, Vantaa

Väntsi, Sam Sampo Ilmari, päätoiminen tuntiopettaja, Porvoo

Värtö, Lea Katri, välinehuoltopäällikkö, Kotka

Väänänen, Aimo Tapani, suunnittelija, Helsinki

Väänänen, Anu Maria, sovellussuunnittelija, Espoo

Väänänen, Väinö Jooseppi, maatalousyrittäjä, Muhos

Ylikoski, Kauko Olavi, maanviljelijä, Siikainen

Ylinentalo, Kari Antero, opettaja, Karvia

Ylinärä, Raimo Juhani, työmaapäällikkö, Kerava

Yliselä, Erkki, viljapäällikkö, Seinäjoki

Ylitalo, Alpo, yrittäjä, Kokkola

Ylitalo, Maija-Leena, tuotantopäällikkö, Lapinlahti

Ylänen, Raija Aulikki, työhyvinvointikoordinaattori, Kaarina

Ylätalo, Jarmo Heikki, maaseutuyrittäjä, Padasjoki

Yski, Eeli, työnjohtaja, Säkylä

Ågren, Helmi Maria, etuuskäsittelijä, Lapinlahti

Öhgren, Maila Kaarina, assistentti, Kotka

Österman, Hemmo Ensio, kiinteistöpäällikkö, Turku

Östman, Jan Magnus, teknisk direktör, Vörå

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali

Aalto, Anne Helena, apulaistarkastaja, Lappeenranta

Aalto, Eija Irmeli, lähihoitaja, Espoo

Aalto, Eija-Riitta, laskuntarkastaja, Raisio

Aalto, Tero Kalervo, vanhempi konstaapeli, Hattula

Aaltonen, Mika Juhani, vanhempi konstaapeli, Tampere

Aaltonen, Saija, tutkintasihteeri, Vantaa

Aapajärvi, Juha Tapani, vanhempi konstaapeli, Oulu

Adler, Helena Tuulikki, rahoitusneuvoja, Jämsä

Aho, Seppo Allan, työnjohtaja, Pietarsaari

Ahola, Asko Matias, sähkömies, Tampere

Ahonen, Anna Sinikka, maatilan emäntä, Lapinjärvi

Ahonen, Sari Marita, vanhempi konstaapeli, Pori

Ahonen, Tuula Anneli, hankesihteeri, Jyväskylä

Ailinpieti, Mirja Tellervo, verosihteeri, Nokia

Ainasoja, Matti Jaakko, projektivastaava, Nivala

Aitto-Oja, Hannu, asiantuntijamyyjä, Raahe

Akkala, Leena Annikki, kiinteistösihteeri, Virrat

Ala-Fossi, Raija Pirjo Tuulikki, kulttuurisihteeri, Ilmajoki

Ala-Keturi, Antti Tapio, asiantuntija, Vaasa

Ala-Luoma, Hannu Antero, sähköasentaja, Nurmo

Alanen, Pirjo Maarit, yksikön sihteeri, Vaasa

Alaputto, Lauri Tapani, työnjohtaja, Orimattila

Alaranta, Mika Antero, koneasentaja, Turku

Alho, Riitta-Liisa, myymäläpäällikkö, Kokkola

Alhomäki, Maarit Anneli, myynnin tuen assistentti, Inkoo

Alhonsalo, Marja-Liisa, jäsensihteeri, Vantaa

Almark, Ylva Elise, kundrådgivare, Esbo

Andersson, Johan Robert, bokförare, Lovisa

Antosalo, Jaana Kristiina, tutkintasihteeri, Pornainen

Anttila, Aune Annikki, asiakasneuvoja, Mäntsälä

Arajärvi, Marja-Riitta Sinikka, laboratoriomestari, Marttila

Arola, Seppo Olavi, ylipalomies, Siikalatva

Arrenius, Oiva Ilmari, kunnossapitovastaava, Turenki

Asikainen, Jari Antero, vanhempi rikoskonstaapeli, Kuopio

Aspholm, Jukka Tapani, virastomestari, Helsinki

Auhtola, Leena Anneli, lähihoitaja, Pihtipudas

Autio, Markku Juhani, kunnanvaltuutettu, Laukaa

Berghem, Jonna Pauliina, osastosihteeri, Espoo

Bergman, Deciré, barnträdgårdslärare, Mariehamn

Bergman, Lisa Joanna, apulaistarkastaja, Espoo

Blom, Mirja Johanna, tutkimusavustaja, Vaasa

Blomqvist, Toni Kristian, vanhempi konstaapeli, Panelia

Boström, Rune Jan-Erik, lantbrukare, Vörå

Buttiglieri, Pirkko Annikki, lähihoitaja, Helsinki

Buuri, Päivi, myyntisihteeri, Lappeenranta

Dahl, Tuula Anneli, tilastonlaatija, Vantaa

Dahlström, Pia Maarit, ostoassistentti, Sipoo

Eerola, Kaija Elisa Johanna, myyjä, Lahti

Einiö, Ville Oskari, etsivä, Helsinki

Ek, Aila Päivi, assistentti, Loviisa

Elkomaa, Tanja Helena, lupa-asiantuntija, Ylöjärvi

Enholm, Karl Mikael Henrik, vuoropäällikkö, Mäntsälä

Enroth, Eeva-Liisa, palveluneuvoja, Vantaa

Ericsson, Kim Ensio, överbrandman, Esbo

Erkkilä, Veijo Juhani, asentaja, Tampere

Erola, Erkki Veli, sähköasentaja, Nilsiä

Ervasti, Aira Sisko Marketta, keittäjä, Pudasjärvi

Eskelinen, Aino Tuulikki, henkilöstösihteeri, Joensuu

Eskelinen, Tuomo Kalevi, vanhempi konstaapeli, Pielavesi

Fagerström, Juha Olavi, myyjä, Helsinki

Falck, Maj, byråsekreterare, Mariehamn

Forssas, Heidi Annika, toimistosihteeri, Hyvinkää

Franzén, Jan, hemvårdare, Lemland

Fredriksson, Birgitta Karita, säkerhetsspecialist, Ekenäs

Frondelius, Tiina Anne Monica, henkilöstösihteeri, Oulu

Försti, Matti Elias Tapani, vesihuoltolaitoksen hoitaja, Evijärvi

Gerdt, Jarkko Olli Juhani, pastanvalmistaja, Lappeenranta

Gillberg, Laila Tuulikki, asiakkuuspäällikkö, Hyvinkää

Grahn, Kaj Walter, vanhempi konstaapeli, Kuopio

Granström, Yvonne Margareta, järjestelmäpäällikkö, Tammisaari

Gull, Göta Carita, bespisningschef, Närpes

Gustafsson, Karl Henrik Gustaf, menekinedistäjä, Naantali

Haanperä, Jari Otto Olavi, elektroniikka-asentaja, Turenki

Haapa-Aho, Keijo Matias, rata-asentaja, Lapua

Haapala, Leena Katri, vartija, Janakkala

Haapanen, Heikki Tuomas, myyntiedustaja, Turku

Haapasalo-Lonka, Elise Maritta, toimistosihteeri, Lohja

Haaranen, Petri Lassi Markus, vartija, Riihimäki

Haaraoja, Arja Marjatta, vanhempi rahoitusasiantuntija, Helsinki

Haavisto, Seppo Jarmo Juhani, sähkörata-asentaja, Parikkala

Hagström, Pertti Aarne Alvar, asiantuntija, Kerava

Hakala, Terhi Johanna, osastosihteeri, Japani

Hakala, Veikko Aulis, maanviljelijä, Isokyrö

Hakamäki, Pentti Juhani, tekninen myyjä, Pori

Hakkarainen, Erkki Antero, postityöntekijä, Kuopio

Hallikainen, Pekka Antero, automaatioasentaja, Kuopio

Halme, Pasi Ilkka, projektipäällikkö, Tampere

Halonen, Minna Susanna, tietopalvelusihteeri, Vantaa

Hamari, Päivi Kaarina, fysioterapeutti, Helsinki

Hanhela, Leena Annikki, asiantuntija, Raahe

Happonen, Olli Pekka, kokki, Siilinjärvi

Happonen, Suvi Johanna, sosiaalikasvattaja, Kiuruvesi

Harjula-Lahti, Pia Maarit, sihteeri, Muurame

Hartikainen, Eila Marjaana, hallintosihteeri, Kuopio

Hassinen, Riitta Liisa Orvokki, palveluohjaaja, Kalajoki

Hastell, Markku Antero, kiinteistö- ja huoltovastaava, Kaarina

Haukkajärvi, Hannu Raimo, näytepalvelun hoitaja, Lahti

Hedberg, Kaija Kaarina, lastenhoitaja, Lohja

Heikkinen, Anna Liisa Marjatta, asiantuntija, Kajaani

Heikkinen, Elsa Annikki, suuhygienisti, Lapinlahti

Heikkinen, Mauri Reino Antero, laboratoriomestari, Rovaniemi

Heikkinen, Rolf Henry Mikael, valiokunta-avustaja, Espoo

Heino, Eija Kirsi Irmeli, henkilöstöasiantuntija, Kaarina

Heino, Pasi Väinämö, laiteasentaja, Rauma

Heinonen, Jorma Olavi, katuosaston työntekijä, Uusikaarlepyy

Heinonen, Jukka Pertti, prosessimies, Reila

Heinonen, Paula Marjatta, palveluneuvoja, Vantaa

Heinonen, Rita Maarit, laboratoriolaite- ja järjestelmäasiantuntija, Tampere

Helander, Hannu Tapio, ylipalomies, Nivala

Helander, Sirpa Marketta, jälkilaskija, Tampere

Helin, Heikki Kalevi, sähköasentaja, Hyvinkää

Helin, Pekka Antero, operaattori, Kerava

Hellstén, Henna Heli, taloussihteeri, Kuhmoinen

Helsing, Lars Lasse, fastighetsskötare, Lumparland

Henninen, Harri Kalervo, turvatarkastaja, Helsinki

Hento, Eeva-Liisa, tutkimussihteeri, Vantaa

Hermansson, Heidi Marika, raitiovaununkuljettaja, Helsinki

Herukka, Marja Liisa, asiantuntija, Pudasjärvi

Hietanen, Tarja Tellervo, palkanlaskija, Valkeakoski

Hilander, Irma Anneli, vientiassistentti, Vantaa

Hiltunen, Elsa Anneli, käsityönohjaaja, Suomussalmi

Hiltunen, Mika Kristian, palomies, Kokkola

Hintsanen, Päivi Marketta, käräjäsihteeri, Lahti

Hirvisuo, Sirpa Kristiina, röntgenhoitaja, Turku

Hirvonen, Päivi Erja Anneli, perintäsihteeri, Joensuu

Hokkanen, Anne Maria, sihteeri, Helsinki

Honkanen, Jarmo Tapio, liikuntasihteeri, Lieksa

Honkanen, Markku Ilmari, ahtaaja, Kotka

Honkilahti, Katri Maria, yrittäjä, Teuva

Hotti, Leila Anneli, toimistovirkailija, Helsinki

Huhtakangas, Jouni Juha Matias, vanhempi konstaapeli, Vaasa

Hukka, Virpi Eva Maria, vanhempi rikoskonstaapeli, Nurmijärvi

Hulkko, Armi Helena, asiakirjahallinnon asiantuntija, Espoo

Huoman, Raija Sinikka, kokoonpanija, Vantaa

Huovinen, Helvi Kaarina, tilastohaastattelija, Posio

Husa, Tauni Elina, johdon assistentti, Vantaa

Husu, Satu Heljä Susanne, vanhempi rikoskonstaapeli, Lappeenranta

Huttu, Liisa Irmeli, verosihteeri, Nurmes

Huttunen, Jouko Juhani, konduktööri, Lapinlahti

Hynynen-Ellenberg, Päivi Helena, kotihoidon ohjaaja, Espoo

Hyrkäs, Eija Annikki, sijoitusasiantuntija, Espoo

Hyrkäs, Tommi Kristian, ohjaaja, Lappeenranta

Hyttinen, Merja Anitta, taloussihteeri, Vantaa

Hyvärinen, Kimmo Mikael, autonkuljettaja, Vantaa

Hyytiäinen, Jukka Olavi, vanhempi rikoskonstaapeli, Littoinen

Hägg, Tiina Liisa, toimistosihteeri, Lohja

Häggblom, Tove Marie, vanhempi konstaapeli, Loviisa

Hämäläinen, Heidi Birgitta, käräjäsihteeri, Kuopio

Hämäläinen, Leo Kalervo, sahatyöntekijä, Mäntyharju

Hämäläinen, Sami-Jukka, vanhempi rikoskonstaapeli, Kouvola

Hämäläinen, Tarmo Matias, vanhempi rikoskonstaapeli, Laukaa

Hänninen, Juha Pertti, vanhempi konstaapeli, Iisalmi

Ihajärvi, Jukka Ensio, kunnossapitäjä, Riihimäki

Iitti, Mervi, palveluassistentti, Vantaa

Ikonen, Paula Irmeli, veripalveluvirkailija, Helsinki

Ikonen, Timo Ensio, logistiikkatyöntekijä, Helsinki

Ikäläinen, Anneli Riitta, assistentti, Lahti

Isoviita, Leila Orvokki, asiakaspalvelusihteeri, Ikaalinen

Ivanoff, Esa Ilmari, asiantuntijaoperaattori, Porvoo

Jaakkonen, Eija Inkeri, verosihteeri, Jyväskylä

Jaakola, Eeva-Liisa, vastaanottohoitaja, Vantaa

Jaatinen, Martti Sakari, laillistettu hieroja, Juuka

Jakobsson, Marjo Elisa Aulikki, assistentti, Kokkola

Jalkanen, Jussi-Pekka, turvatarkastaja, Helsinki

Jalonen, Jorma Antero, konduktööri, Vantaa

Janhunen, Marja Hannele, kotihoidon ohjaaja, Helsinki

Jansson, Margaretha Annica, byråsekreterare, Saltvik

Javarus, Hannu, vuoropäällikkö, Rovaniemi

Joensuu, Tuomo Juhani, sähköasentaja, Ylöjärvi

Johansson, Iina Maria, maisema-asiantuntija, Helsinki

Johansson, Pertti Jaakko Juhani, yrittäjä, Ylöjärvi

Jokilaakso, Jouko Tapio, vanhempi konstaapeli, Kerava

Jokinen, Risto Juhani Antero, koneistaja, Nokia

Jokinen, Urpo Eelis, koneenhoitaja, Valkeakoski

Jukkanen, Eija Kristiina, IT-asiantuntija, Vaasa

Julin, Anne Marita, apulaistarkastaja, Helsinki

Julkunen, Marko Johannes, CNC-operaattori, Rantasalmi

Julkunen, Mirja Inkeri, ravitsemisesimies, Sonkajärvi

Junnola, Martti Johannes, trukinkuljettaja, Kouvola

Juntunen, Pentti Olavi, operaattori, Porvoo

Jurvanen, Eija Aulikki, perushoitaja, Muhos

Jurvelin, Asta Maarit, palveluassistentti, Jääli

Jutila, Antti Juhani, asiantuntija, Helsinki

Juuri, Soili Anneli, assistentti, Klaukkala

Juvonen, Veli-Pekka, järjestelmäasiantuntija, Helsinki

Jylhä, Esa Matti, liikenteen valvoja, Järvenpää

Jyräkoski, Jorma Olavi, asiantuntija, Jokioinen

Jäderholm, Maria Gabriella, vårdare, Sibbo

Jämsinen, Arja Tuulikki, vanhempi konstaapeli, -

Järvenoja, Tuija Tuulikki, palvelupäällikkö, Turenki

Järvensivu, Seppo Evert, asentaja, Lempäälä

Järvinen, Markku Allan, rata-asentaja, Kokkola

Järvinen, Päivi Helena, myyntineuvoja, Vantaa

Järvinen, Sami Johannes, asiakkuuspäällikkö, Mikkeli

Jääskeläinen, Paula, kirjastovirkailija, Rautjärvi

Jääskö, Airi Irmeli, rakennuttajasihteeri, Turku

Kaihola, Armi Hannele, ostoreskontranhoitaja, Virrat

Kainulainen, Teppo Sakari, vanhempi konstaapeli, Tammisaari

Kaisalmi, Aki Markus, luottamushenkilö, Masku

Kaislama, Eija Inkeri, matkalippujen tarkastaja, Helsinki

Kaislavuo, Hannu Johannes, verosihteeri, Hämeenlinna

Kaitila, Tuija Orvokki, talousasiantuntija, Kouvola

Kallio, Hannu Juhani, vanhempi konstaapeli, Joensuu

Kallio, Pasi Olavi, lasityöntekijä, Ylöjärvi

Kallio, Riitta Marjukka, henkilöstöhallinnon asiantuntija, Vantaa

Kalliokoski, Eija Maritta, luotonvalvoja, Espoo

Kalliolevo, Kaija Kristiina, opiskelijapalvelusihteeri, Säkylä

Kalliomaa, Sanna Katariina, vanhempi rikoskonstaapeli, -

Kalliomäki, Saila Sisko Irene, myyjä, Tampere

Kalliomäki, Tarja Anna-Liisa, henkilöstöasiantuntija, Kankaanpää

Kallioniemi, Markku Asko Jaakko, rata-asentaja, Seinäjoki

Kaltiokumpu, Ulla Maritta, käräjäsihteeri, Sodankylä

Kanerva, Aimo Olof Tapani, koneenhoitaja, Valkeakoski

Kankaanpää, Ari Pekka, kirjastovirkailija, Muhos

Kankainen, Hannele Maria, ratkaisuasiantuntija, Vantaa

Kankkonen, Carola Elisabet, tuotantoneuvoja, Kokkola

Kannasoja, Kalevi Antero, moottoriasentaja, Hämeenkyrö

Kannisto, Tuija Kaarina, käräjäsihteeri, Vantaa

Kannosto, Maria Elisabeth, sosiaalityöntekijä, Helsinki

Kantokoski, Pirjo Kyllikki, lastentarhanopettaja, Alajärvi

Karhu, Ilkka Tapani, kouluttaja, Kirkkonummi

Karjalainen, Laila Annikki, perintätoimihenkilö, Oulu

Karttunen, Kalevi Ensio, yleisammattimies, Outokumpu

Karvinen, Airi Sinikka, hallintosihteeri, Kotka

Karvinen, Pasi Lauri Johannes, hätäkeskuspäivystäjä, Valkeakoski

Karvinen, Tuula Anneli, korvausneuvoja, Helsinki

Kasanko, Kristiina, osastosihteeri, Hämeenlinna

Kasiotis, Riitta, palveluneuvoja, Helsinki

Kaskimäki, Veijo Eino Vilhelm, rakennusmies, Karvia

Kaukinen, Susanna Maarit, toimistoassistentti, Lohja

Kauppinen, Jarmo Lauri Kalervo, elektroniikka-asentaja, Iisalmi

Keihäs, Hanna Kristiina, vanhempi konstaapeli, Raisio

Kejonen, Arja Kyllikki, henkilöstöassistentti, Mikkeli

Kekki, Tiina Susanna, viestityssihteeri, Järvenpää

Kekkonen, Anu Mervi Johanna, lupasihteeri, Joensuu

Kellokumpu, Sirpa Anitta, erikoislaboratoriomestari, Oulu

Keränen, Osmo Petteri, tutkimusmestari, Siikajoki

Keskiniva, Tuija Mirjami, asiantuntija, Rovaniemi

Keskitalo, Tuula Marja, henkilöstösihteeri, Rovaniemi

Ketonen-Heiska, Marita, rahtivirkailija, Espoo

Kettu, Varma, myyjä, Kuopio

Kettunen, Heli Anneli, toimistosihteeri, Savonlinna

Kihlström, Kirsi Anneli, palkkaturvavalmistelija, Jyskä

Kiiskinen, Tapio, verosihteeri, Lieksa

Kilpeläinen, Kaisu Marketta, nuorisosihteeri, Kemijärvi

Kinnunen, Eila Anneli, maidontuotannon asiantuntija, Kitee

Kinnunen, Piia Maarit, laboratoriomestari, Helsinki

Kirjavainen, Hilkka Marjatta, käräjäsihteeri, Suonenjoki

Kiuru, Ari Heimo Tauno, LVI-asentaja, Helsinki

Kivelä, Matti Jalmari, sähköasentaja, Tampere

Kivelä, Mika Sakari, vanhempi konstaapeli, Taivalkoski

Kivimäki, Mirkka Mari Anne, ylipäivystäjä, Pornainen

Kivisaari, Keijo Salomon, rata-asentaja, Ilmajoki

Kivistö, Anja Irmeli, laiteasiantuntija, Kokkola

Kjellbäck, Veli Matti, metallimies, Vimpeli

Klaus, Anja, toimistosihteeri, Kotka

Kluuskeri, Aarre Sakari, prosessinhoitaja, Uusikaupunki

Kohtala, Sonja Maarit, vanhempi konstaapeli, Espoo

Koivisto, Hannu Olavi, kartoittaja, Askola

Koivisto, Päivi Marita, tarkastaja, Tampere

Kokki, Riitta Maija Kaarina, palveluneuvoja, Espoo

Kokkonen, Sauli Mikael, osastosihteeri, Nigeria

Kola, Antti Mikael, ylikonstaapeli, Kaustinen

Koljonen, Kaisa Elina, asiantuntija, Oulu

Kolkka, Jarmo Juhani, kiinteistönhoitaja, Uusikaupunki

Komulainen, Keijo Tapani, vartija, Tuusula

Komulainen, Minna Kristiina, asiantuntija, Joensuu

Komulainen, Mona Marika, apulaistarkastaja, Kuhmo

Kontio, Risto Juhani, päivystäjä, Rovaniemi

Konttila, Marja Helena, laskenta-asiantuntija, Vantaa

Konttinen, Juha Antero, autonkuljettaja, Vantaa

Koponen, Anita Maarit, standardisointiassistentti, Vantaa

Korhonen, Pertti Uolevi, tuotannonsuunnittelija, Seinäjoki

Korhonen, Petri Juhani, vanhempi konstaapeli, Vihti

Korhonen, Petri Tapani, elintarviketyöntekijä, Punkalaidun

Korhonen, Ritva Helena, puhtauspalveluesimies, Nurmes

Korpi, Anne Marja Kristiina, hätäkeskuspäivystäjä, Helsinki

Korpihuhta, Ulla Irja Marjatta, perhepäivähoitaja, Somero

Kortteus, Jorma Lasse Kalervo, kiinteistönhoitaja, Kankaanpää

Koskela, Eila Inkeri, virastosihteeri, Sukeva

Koski, Heli Marita, toimistosihteeri, Taivassalo

Koskinen, Minna-Maria, tietopalvelusihteeri, Helsinki

Koskinen, Riitta Kaarina, logistiikan assistentti, Ylöjärvi

Koskinen, Ritva Tuulikki, myyjä, Loimaa

Koskinen-Vuori, Minna Johanna, vuorovastaava, Kirkkonummi

Kostiainen, Ulla Maria, työpajaohjaaja, Helsinki

Kosunen, Paula Anneli, suunnittelija, Kuopio

Kotamäki, Juha-Pekka Kalervo, vanhempi rikoskonstaapeli, Marttila

Kovala, Anitta Orvokki, kirjanpitäjä, Kajaani

Kuismanen, Pertti Eino Antero, turvallisuusasiantuntija, Porvoo

Kuittinen, Marja-Liisa, kirjastosihteeri, Helsinki

Kuitunen, Jari Antero, vanhempi konstaapeli, Järvenpää

Kuitunen, Rauno Kalevi, kalanviljelijä, Laukaa

Kuivasto, Anu Maija, toimistovirkailija, Valkeakoski

Kujala, Timo Tapani, vanhempi rikoskonstaapeli, Oulu

Kujanpää, Hannu Tapani, tarkastaja, Valkeakoski

Kujansuu, Susanna Marika, vanhempi rikoskonstaapeli, Kankaanpää

Kukkola, Vuokko Anneli, verosihteeri, Kajaani

Kukkonen, Jari Pekka Olavi, vanhempi konstaapeli, Kangasala

Kunelius-Kuvaja, Aila Inkeri, kouluttaja, Kemijärvi

Kuoppala, Irma Elisa, viestintä- ja toimistosihteeri, Ähtäri

Kuoppala, Tuula Katariina, tietopalvelusuunnittelija, Mäntsälä

Kursula, Helena Tuulikki, henkilöstösihteeri, Rovaniemi

Kuusela, Marianne Kristiina, hammashoitaja, Lohja

Kuusisto, Airi Helena, laboratoriohoitaja, Säkylä

Kuusisto, Tuomo Heikki, järjestelmäasiantuntija, Kurikka

Kuvaja, Reija Hillevi, lähihoitaja, Nurmes

Kvist, Mikko Markus, vanhempi konstaapeli, Kouvola

Kytölä, Marjo Kaisa Mirjami, henkilöstösihteeri, Kangasala

Kytömaa, Elsa Kaarina, palvelukoordinaattori, Kuopio

Kyyrönen, Anita, palkkayhdyshenkilö, Vantaa

Käki, Jaana Kristiina, myyntipäällikkö, Vantaa

Käpynen, Päivi Anneli, assistentti, Rauma

Kärkkäinen, Tarja Maarit, taloussihteeri, Joensuu

Kärkkäinen, Tuija Hillevi, kirjastosihteeri, Kiuruvesi

Kärkäs, Leena Hannele, verosihteeri, Jyväskylä

Kärnä, Tiina, suunnittelija, Vantaa

Kääriäinen, Veijo Tapio Taavetti, vartija, Vilppula

Laakkonen, Tarja Aulikki, verosihteeri, Mikkeli

Laakso, Satu Kaarina, tapahtumakoordinaattori, Järvenpää

Laaksoharju, Maria Leena, nuorisosihteeri, Seinäjoki

Laamanen, Päivi Marjatta, projektiavustaja, Tuusula

Laaouina, Abdelali, konduktööri, Helsinki

Lahti, Timo Matti, vartija, Hyvinkää

Lahtinen, Anna-Liisa, välinehuoltaja, Vantaa

Lahtinen, Ari Pekka, kuljetusyrittäjä, Muurame

Laine, Irja Kaarina, palvelupäällikkö, Kustavi

Laine, Marja Katri Anneli, kirjanpitäjä, Heinola

Laine, Soile Hannele, henkilöstöpäällikkö, Kerava

Laine-Santanen, Suvi Päivikki, hoitaja, Ulvila

Laitinen, Sirpa Helena, tilineuvoja, Kuopio

Lamberg, Markku Tapio, vanhempi konstaapeli, Helsinki

Lantela, Marita Hannele, toimistosihteeri, Lappajärvi

Lanteri, Sari Tuulikki, laboratoriomestari, Nurmijärvi

Lappalainen, Esa Antero, maidontuotannon asiantuntija, Liperi

Lappalainen, Marja-Leena, asiantuntija, Kajaani

Larinoja, Tytti Helena, laborantti, Kirkkonummi

Latva, Aino Elisabet, ratkaisuasiantuntija, Kouvola

Latvalehto, Elvi Marjatta, lähihoitaja, Oulainen

Laukkanen, Päivi Talvikki, lainkäyttösihteeri, Riihimäki

Laulumaa, Harri Sulevi, vanhempi rikoskonstaapeli, Vantaa

Laune, Marianne, graafinen suunnittelija, Tuusula

Laurila, Jouni Tapio, ohjelmistosuunnittelija, Kerava

Lavonen, Tarja Tuulikki, laborantti, Kemi

Lehtinen, Lauri Juhani, ohjaaja, Espoo

Lehtinen, Leena Kristiina, asiakasneuvoja, Tampere

Lehtinen, Raija Ritva-Liisa, hallintopalvelusihteeri, Säkylä

Lehtisalo, Jarmo Juhani, vapaaehtoistyön aktiivi, Naantali

Lehto, Tapio Juhani, tuotepakkaaja, Seinäjoki

Lehtonen, Jukka Pekka, virastomestari, Helsinki

Lehtonen, Veli Juhani, asiantuntija, Saarijärvi

Lehtosaari, Ulla Anu Birgitta, palveluneuvoja, Helsinki

Leino, Kai Markus, vanhempi konstaapeli, Keuruu

Leino, Kirsi Kaarina, asiantuntija, Helsinki

Lemi, Timo Ilari, yhdyskuntarakentaja, Hämeenlinna

Lepistö, Jari Olavi, vanhempi konstaapeli, Sipoo

Lepistö, Maija Maria Katriina, aikuiskoulutusneuvoja, Tampere

Leppämäki, Timo Seppo, vanhempi rikoskonstaapeli, Nurmijärvi

Leppänen, Marja Hannele, ostolaskunkäsittelijä, Tampere

Leskinen, Marja-Leena, kirjanpitäjä, Lapinlahti

Leskinen, Minna Helena Kristiina, lainkäyttösihteeri, Siilinjärvi

Leskinen, Osmo, isännöitsijä, Helsinki

Liimatainen, Ari Ilmari, tuotannonsuunnittelija, Tuusula

Lilja, Merja Anneli, konduktööri, Kouvola

Lillomäki, Tuula Irmeli, palveluneuvoja, Tampere

Lind, Tommy Christian, vanhempi tekninen asiantuntija, Lempäälä

Lindell, Pirjo-Liisa Orvokki, myyntisihteeri, Tampere

Lindeman, Tarja Irmeli, raitiovaununkuljettaja, Helsinki

Lindqvist, Gunvor Margareta Anita, övervakningssekreterare, Korsholm

Lindqvist, Krista Susanna, seurakuntamestari, Lempäälä

Lindström, Riitta Kaarina, laatuassistentti, Valkeakoski

Linna, Veikko Olavi, kalastusmestari, Enonkoski

Lintuala, Satu Sinikka, hammashoitaja, Turku

Lipiäinen-Medjeral, Leena Anneli, myyntineuvottelija, Lappeenranta

Louhivuori, Tarja Tuulikki, toimistosihteeri, Vantaa

Lucenius, Jani Veli Johannes, vartija, Loppi

Lukkarinen, Armi Elisa, laboratoriotyöntekijä, Joensuu

Lukkarinen, Markku Matti, huoltoteknikko, Klaukkala

Lundström, Anne Riitta, asiakaspalvelusihteeri, Mustasaari

Luoma, Pekka Olavi, koneenkuljettaja, Eskola

Luomanen, Veikko, kirvesmies, Reisjärvi

Lustig, Soile Mari Sinikka, laborantti, Porvoo

Luumi, Taina Elise, korvausratkaisija, Helsinki

Lyytikäinen, Aune Maria, myyntikoordinaattori, Kouvola

Lähdemaa, Pertti Olavi, myyjä, Somero

Lähdemäki, Sari Hannele, henkilöstöasiantuntija, Kangasala

Lähteenmäki, Pertti Yrjö Mikael, asiantuntija, Ylöjärvi

Lähteenmäki, Taria Disa Ester, lupasihteeri, Pälkäne

Länsiaho, Aulikki Irene, yrittäjä, Virrat

Löytynoja, Marja-Liisa, laskentasihteeri, Kalajoki

Maaranen, Jukka Pekka, vanhempi konstaapeli, Joensuu

Maaranta, Liisa Heleena Katriina, nuorisonohjaaja, Espoo

Malinen, Pirjo Maritta, apulaistarkastaja, Kuhmo

Manner, Sami Jalmar, vanhempi konstaapeli, Vinkkilä

Marjamäki, Tuomo Tapani, johtava nuorisotyönohjaaja, Turku

Markkunen, Tuula Hannele, asiakassihteeri, Muurame

Martelius, Catrine Elisabeth, kundansvarig, Vanda

Martikainen, Kirsi Hannele, toimistosihteeri, Kiuruvesi

Martiskainen, Risto Juhani, vanhempi konstaapeli, Joensuu

Matikainen, Susa, palveluneuvoja, Helsinki

Matikainen, Ville Kustaa, vanhempi konstaapeli, Kauhava

Matinlassi, Marko Kristian, vanhempi konstaapeli, Rovaniemi

Matomäki, Heli Susanna, toimistovirkailija, Lappeenranta

Mattila, Sirpa Anneli, verosihteeri, Savonlinna

Melanen, Pirkitta Kaarina, asiantuntija, Helsinki

Meriluoto, Harri Olavi, asentaja, Kouvola

Meriläinen, Eija Annikki, kassatoimihenkilö, Juuka

Metsävainio, Sirpa Maarit, myyntiassistentti, Oulu

Miettinen, Airi Johanna, vartija, Vantaa

Miettinen, Anja Maritta, laskentasihteeri, Tuusniemi

Miettinen, Reijo Kalevi, asiantuntija, Kuopio

Mikkola, Visa Markus, metsäneuvoja, Laitila

Mikkonen, Anja Kaisu Anneli, osastosihteeri, Oulu

Moberg, Heli Emma Elisabeth, vastaanottovirkailija, Ikaalinen

Moore, Anna, personalsekreterare, Mariehamn

Muhonen, Ari Jukka Kalevi, asiakasneuvoja, Savonlinna

Munck, Marja Annele, asiakasneuvoja, Nummela

Murrola, Auli Sinikka, erikoislaboratoriomestari, Helsinki

Mustonen, Jaakko Juhani, kartoittaja, Oulu

Myllyaho, Juha Heikki, vanhempi konstaapeli, Kempele

Myllymäki, Anna Maria Katarina, vanhempi konstaapeli, Seinäjoki

Myllymäki, Kari Johannes, koneenasentaja, Tampere

Myllymäki, Tuula Anneli, lähihoitaja, Isojoki

Mynttinen, Leena Hannele, palveluneuvoja, Helsinki

Mytty, Markku Sakari, tiimiesimies, Vantaa

Mård, Kari Heikki, vanhempi konstaapeli, Joensuu

Mårtens, Anne Marie Kristiina, kanslist, Nykarleby

Mäkelä, Anja Maria, taloussihteeri, Hämeenlinna

Mäkelä, Marja Annikki, osastosihteeri, Jämsä

Mäkelä, Marja-Leena, tarkastaja, Muhos

Mäkelä, Mervi Hannele, palkka-asiantuntija, Pukkila

Mäki, Tia Tuulikki, aluejohdon sihteeri, Vantaa

Mäkinen, Aune Marjatta, asiakasneuvoja, Helsinki

Mäkinen, Satu Sinikka, vanhempi konstaapeli, Kerava

Mäkinen, Veikko Ensio, laitosmies, Pälkäne

Mäkiniemi, Tarja Hannele, rakennusvalvontasihteeri, Lappajärvi

Mäkipelkola, Maria Johanna, mielenterveyshoitaja, Kauhava

Männistö, Ossi Antero, asiantuntija, Oulainen

Mäntylä, Pirjo Hannele, tarkastaja, Helsinki

Mäntylä, Satu Maarit, kirjanpitäjä, Kurikka

Määttä, Hilkka Marketta, sihteeri, Kuusamo

Määttä, Sinikka Maarit, apulaistarkastaja, Kuhmo

Määttä, Suoma Esteri, matkahallinnon asiantuntija, Riihimäki

Möttönen, Anne Kaarina, asiantuntija, Kajaani

Nakko, Jaana Irmeli, taloussihteeri, Kouvola

Nenonen, Ari-Pekka, tuotannonpalveluoperaattori, Sonkajärvi

Neuvonen, Tuula Helena, assistentti, Helsinki

Niemelä, Kaisu, pankkitoimihenkilö, Teuva

Niemelä, Rauno Matias, työnjohtaja, Helsinki

Niemi, Jarmo Kalevi, sähköradan käyttöpäivystäjä, Akaa

Niemi, Marja Elina, hammashoitaja, Lohja

Niemi, Merja Kaarina, kirjanpitäjä, Kokkola

Nieminen, Outi Päivikki, matkasihteeri, Turku

Niemi-Nikkola, Tuija Helena Anneli, kiinteistösihteeri, Hämeenlinna

Niinistö, Markku Valio, tutkimusmestari, Seinäjoki

Nikander, Outi Kristiina, HR-asiantuntija, Siilinjärvi

Nikkanen, Jaana Maarit, asiakasneuvoja, Riihimäki

Nikula, Markku Olavi, käyttömies, Raahe

Nikula, Timo Kalevi, tutkimusmestari, Jokioinen

Niskanen, Sirkka Tellervo, sosiaalityöntekijä, Lohja

Nissi, Osmo Olavi, vahtimestari, Hämeenlinna

Nissinen, Jouko Tapani, koneyrittäjä, Rantasalmi

Nokela, Ebba Kanerva, toimistosihteeri, Merijärvi

Nokelainen, Ritva Hannele, vanhempi rikoskonstaapeli, Parikkala

Nummela, Ilpo Jorma Juhani, vartija, Mäntsälä

Nuppula, Raini Hannele, kalanviljelijä, Inari

Nurminen, Tiina Carita, asiakasneuvoja, Hyvinkää

Nuurtila, Leena Kristiina, asiantuntija, Espoo

Nybacka, Silvo Juhani, lähihoitaja, Lumijoki

Nyholm, Mimmi, speciallärare, Mariehamn

Nykänen, Eeva Irene, fysioterapeutti, Viitasaari

Nykänen, Kaisu Leena, asiantuntija, Lieksa

Nylund, Ismo Timo Tapani, tietohallintopäällikkö, Vantaa

Nylund, Marjut Hannele, tilipalvelupäällikkö, Tampere

Nyman, Paula Marjatta, opintosihteeri, Espoo

Nyström, Krista Maaria, hallintosihteeri, Sipoo

Nyyssönen, Arja Liisa Marjatta, toimistosihteeri, Leppävirta

Oinonen, Timo Olavi, virastomestari, Helsinki

Ojala, Veikko Tapani, talonmies, Iitti

Ojaniemi, Marja-Leena, palkanlaskija, Seinäjoki

Oksanen, Tarja Maritta, palvelusihteeri, Oulu

Oksman, Kaija Kyllikki, kirjanpitäjä, Iisalmi

Orädd, Elvi Aino Maria, verosihteeri, Nurmijärvi

Ounila, Olli Miikka Olavi, vanhempi konstaapeli, Padasjoki

Paakkonen, Taina Anneli, toimistosihteeri, Siikalatva

Paananen, Alli Marjatta, arkistosihteeri, Viitasaari

Pajarinen, Jukka Kalervo, vanhempi menekinedistäjä, Joensuu

Pajunen, Sirkku Leena Helinä, liikuntakoordinaattori, Sastamala

Palomurto, Eerika Jaakontytär, vanhempi rikoskonstaapeli, Järvenpää

Palonen, Minna Katariina, virastosihteeri, Helsinki

Palosaari, Merja Elisabeth, asiantuntija, Oulu

Parikka, Riitta Hannele, hallinnollinen avustaja, Helsinki

Parpala, Sinikka, tietopalvelusihteeri, Helsinki

Partanen, Hilja Inkeri, palvelusihteeri, Lapinlahti

Partanen, Outi Elina, vanhempi rikoskonstaapeli, Helsinki

Partio, Riikka Hannele, vanhempi rikoskonstaapeli, Helsinki

Parviainen, Mikko Juho Henrikki, vanhempi konstaapeli, Nurmijärvi

Pasanen, Katja Kristiina, HR-asiantuntija, Rovaniemi

Patjas, Eila, lomasihteeri, Kalajoki

Pekkala-Rekilä, Anne Marjut, suunnittelija, Oulu

Pelkkikangas, Heli Susanna, tietopalvelusihteeri, Helsinki

Peltola, Juha Tapani, hankinta-assistentti, Kyyjärvi

Peltola, Ritva Hannele, käräjäsihteeri, Iitti

Peltola, Saija Susanna, vastaava fysioterapeutti, Nurmijärvi

Peltomäki, Tuija Päivikki, tutkimusteknikko, Huittinen

Peltonen, Kari Tapani, vanhempi konstaapeli, Paimio

Pentikäinen, Anne Margit, tutkintasihteeri, Imatra

Pentikäinen, Eeva Riitta, palkkaturvavalmistelija, Kuopio

Pentikäinen, Paula, mela-asiamies, Kärsämäki

Penttinen, Anja Maria, toimistosihteeri, Helsinki

Penttinen, Santtu Kalevi, vartija, Riihimäki

Perhomaa, Ritva Anneli, osastosihteeri, Oulu

Perkola, Jussi Sakari, vanhempi rikoskonstaapeli, Vantaa

Perkonoja, Ville Tuomas, vanhempi konstaapeli, Vanhalinna

Pernu, Merja Maria Aulikki, assistentti, Loviisa

Perokorpi, Anna Mari Cecilia, restaurangföreståndare, Jomala

Perttula, Harri Henrik, konduktööri, Helsinki

Perttula, Jari-Matti Antero, palomies, Porvoo

Pesola, Mikko Petteri, rikosylikonstaapeli, Pietarsaari

Pesola, Riitta Kaisa, asiantuntija, Oulu

Pesonen, Else Anneli, sihteeri, Kuusamo

Pesonen, Jussi Petteri, vanhempi konstaapeli, Vantaa

Pesonen, Leena Marjatta, palveluneuvoja, Vantaa

Peurala, Anne Maarit, taloussihteeri, Seinäjoki

Pietilä, Elina Maria, lähihoitaja, Pirkkala

Pihlajaviita, Eeva Anneli, laboratoriomestari, Nummijärvi

Piippo, Ritva Maarit, vesitalousassistentti, Kokkola

Pirttijoki, Vuokko Marketta, vastuunvalintakäsittelijä, Helsinki

Pispala, Sirkku Maria, palkanlaskija, Kangasala

Pitkänen, Eija Maritta, lentoemäntä, Helsinki

Pohjavirta, Päivi Kaarina, hoitaja, Valkeakoski

Pohjonen, Satu Maarit, vanhempi konstaapeli, Espoo

Porspakka, Lili Charlotte, tutkimusassistentti, Jokela

Potinoja, Minna Katariina, asiantuntija, Kokkola

Prusila, Anne Katri Helena, laboratoriomestari, Latva

Pugin, Marina Tita, assistentti, Helsinki

Pulkkinen, Aleksi Juhana, paloesimies, Turku

Pulkkinen, Sari Susanna, kirjanpitäjä, Mikkeli

Puntala, Raila Hellevi, toimistosihteeri, Kangasala

Purhonen, Jaana Kristiina, vanhempi rikoskonstaapeli, Hattula

Putila, Ari Olavi, tuotantotyöntekijä, Lohja

Putkonen, Liisa Inkeri, sosiaaliohjaaja, Salo

Puusaari, Sirkka Tuulikki, seurakunnan emäntä, Liminka

Puustinen, Helena Sirkka, henkilöstöassistentti, Espoo

Pölkki, Tuula Maija, myyjä, Äänekoski

Raatikainen, Jari Tapio, vanhempi konstaapeli, Leppävirta

Raikunen, Mauri Arto Uolevi, valvomonhoitaja, Sastamala

Raimo, Mervi Aulikki, myyntineuvottelija, Turku

Rakkolainen, Jari Matti Juhani, vesilaitoksenhoitaja, Säkylä

Randelin, Elspeth, skolbibliotekarie, Mariehamn

Rannikko, Satu Maarit, assistentti, Kaarina

Rantanen, Jukka Kalervo, haastemies, Helsinki

Rantanen, Maija Helmi Marjatta, tuotevalmistaja, Kitee

Rantanen, Päivi Johanna, henkilöstösihteeri, Vantaa

Rantanen, Ritva Tuulikki, ostolaskun tarkastaja, Vantaa

Rantanen, Taija Hannele, tarkastaja, Loimaa

Rantanen, Tuula Kaarina, tilastonlaatija, Nurmijärvi

Rapo, Raija, palvelupäällikkö, Vaasa

Rask, Marja Helena, lupasihteeri, Järvenpää

Ratilainen, Pekka Olavi, toimistosihteeri, Valtimo

Rauhala, Jussi Markus Antero, vanhempi konstaapeli, Mikkeli

Rauhala, Seppo Jaakko, operaattori, Porvoo

Rautanen, Jouko, yrittäjä, Loimaa

Rautiainen, Riitta Maarit Susanna, lupasihteeri, Kuopio

Rautiainen, Seppo Olavi, vanhempi konstaapeli, Pori

Rautio, Maarit Hannele, tuotantoassistentti, Raahe

Rautio, Vesa Pekka, vanhempi konstaapeli, Oulu

Reijonen, Eija Hannele, myyntiassistentti, Seinäjoki

Reijonen, Timo Tapio, lastenkodin ohjaaja, Oulu

Reittu, Tauno, kunnossapitoasentaja, Helsinki

Riekkinen, Timo Ilmari, haastemies, -

Riepponen, Juha Pekka, tietojärjestelmäsuunnittelija, Kuopio

Riikonen, Leena Anneli, tutkintasihteeri, Kouvola

Rinne, Sari Marketta, sihteeri, Raisio

Rintamaa, Kirsi-Marja Helena, hallintosihteeri, Nakkila

Rintaniemi, Katri Marjaana, asiakasomistajaneuvoja, Lapua

Rissanen, Harri Antero, erikoissuunnittelija, Helsinki

Ristiluoma, Anja Elli Marjatta, ravitsemistyöntekijä, Teuva

Roiha, Marjo Hannele, asiantuntija, Kotka

Roimola, Lahja Marjatta, toiminnansuunnittelija, Kouvola

Roinila, Anja Helena, assistentti, Helsinki

Romppainen, Merja Elina, verosihteeri, Oulu

Roos, Hedvig Marina, chefsassistent, Esbo

Ros, Seija-Sisko, tutkimusassistentti, Valkeakoski

Rosenberg, Rami Ilmari, haastemies, Nokia

Rossi, Jarkko Oskari, vanhempi konstaapeli, Vantaa

Ruissalo, Tuula Johanna, vanhempi sijoitusasiantuntija, Pori

Ruponen, Pirjo Tellervo, verosihteeri, Riihimäki

Ruuskanen, Vuokko Hillevi, asiakasneuvoja, Kuopio

Rytilahti, Niina Ursula, johdon assistentti, Jääli

Ryynänen, Eila Sisko Tellervo, talousasiantuntija, Kerava

Räisänen, Marjo Annukka, palveluneuvoja, Helsinki

Rämö, Jussi Henrik, vanhempi rikoskonstaapeli, Hyvinkää

Räsänen, Esko Juhani, lastentarhanopettaja, Lohja

Räsänen, Timo Johannes, prosessiasiantuntija, Helsinki

Räty, Ari Tapani, operaattori, Porvoo

Rönnberg, Pether Pentti, ylipalomies, Littoinen

Saalasti, Tuula Ulla Anneli, myymäläpäällikkö, Suomenniemi

Saarenketo, Marjo Helena, laskenta-asiantuntija, Jyväskylä

Saarikoski, Irma Hanneli, jalkojenhoitaja, Helsinki

Saarinen, Kirsi Hannele, käräjäsihteeri, Porvoo

Saarinen, Marketta Helena, asiakasneuvoja, Jyväskylä

Saarinen, Satu Helinä, esiopetuksen päätoiminen tuntiopettaja, Muhos

Saario, Juhani Jaripekka, vanhempi konstaapeli, Kaarina

Saavalainen, Jonna Maria, vanhempi rikoskonstaapeli, Helsinki

Salakari, Berit Maria, palkkasihteeri, Pori

Salenius, Irja Annikki, lainkäyttösihteeri, Kuopio

Salminen, Virpi Katariina, toimistosihteeri, Espoo

Salonen, Katri Alina, laboratoriomestari, Oulu

Saloseutu, Pirjo Hannele, tutkimusmestari, Vantaa

Salovuori, Eija Irmeli, asiakaspalvelusihteeri, Turku

Sanaksenaho, Riitta Anneli, myyjä, Inkoo

Sandvik, Jan-Robert Matias, äldre konstapel, Karleby

Santavuori, Ritva Kaarina, tuoteryhmävastaava, Lammi

Sarkkinen, Juha Antero, tilapalvelusihteeri, Oulu

Sarkonen, Sari Maaria, nuoriso-liikuntasihteeri, Ikaalinen

Sarrivaara, Anne Helena, sihteeri, Helsinki

Sassali, Esa Fredrik, Sodankylän Rintamaveteraanit ry:n sihteeri, Sodankylä

Saunio, Sari Helena, asiakasneuvoja, Kangasala

Selin, Lea Anneli, projekticontroller, Espoo

Selin, Mauno Kalevi, laboratoriotekninen, Porvoo

Sepponen, Marja-Riitta Hannele, verosihteeri, Pieksämäki

Seppälä, Marja-Liisa, osastosihteeri, Oulu

Seppänen, Kirsi Irene, osastosihteeri, Helsinki

Setälä, Lasse Kalevi, vanhempi konstaapeli, Helsinki

Siekkinen, Mirja Kyllikki, ravitsemustyönjohtaja, Pihtipudas

Siirtola, Irma Johanna, kanslisti, Lappajärvi

Siitonen, Seija Anneli, sovellusasiantuntija, Vantaa

Sikiö, Osku Antero, tietopalvelusihteeri, Espoo

Silfsten, Alisa, assistentti, Nurmijärvi

Silfvast, Marcus Henrik, ledande nödcentralsoperatör, Vasa

Sillanpää, Heimo Ossi, aggregaattiasentaja, Sastamala

Silvan, Pauliina, tutkintasihteeri, Hämeenlinna

Sinkko, Olli Juhani, rata-asentaja, Lappeenranta

Sipiläinen, Riitta Orvokki, toimistosihteeri, Alajärvi

Sipinen, Kari Olavi, lentokonemekaanikko, Espoo

Sirkiä, Marjaana Saara Helena, hammashoitaja, Lohja

Sirola, Jukka Sakari, vartija, Akaa

Sironen, Kirsi Hannele, toimistosihteeri, Soini

Sirvio, Kaisu Elina, vanhempi konstaapeli, -

Sisättö, Satu Tellervo, viestintäsuunnittelija, Helsinki

Sivonen, Ari Pekka, vanhempi rikoskonstaapeli, Riihimäki

Sivula, Marko Mikael, vanhempi konstaapeli, Kurikka

Sjöblom, Sanna Mari, lupasihteeri, Vantaa

Sjölund, Maria Elisabeth, sihteeri, Karjaa

Snellman, Matias Peter, ledande nödcentralsoperatör, Korsholm

Soini, Helena, toimistosihteeri, Ilmajoki

Solaluoto, Lea Kaarina, palveluneuvoja, Helsinki

Solehmainen, Raili Helena, toimistosihteeri, Tampere

Sommarberg, Pekka Olavi, hallinnollinen avustaja, Japani

Somppi, Juha Kalevi, myyjä, Vaasa

Sormunen, Suvi Tuuli Helinä, asiantuntija, Kajaani

Sotejeff, Markku Juhani, vanhempi rikoskonstaapeli, Tampere

Stigell, Pirjo Marjatta, ohjaaja, Helsinki

Strömberg, Päivi Irmeli, sopimuskäsittelijä, Helsinki

Suikkanen, Erja Ilona, palvelussuhdeasiantuntija, Hamina

Sundström, Henrik Birger, dokumentförvaltningsexpert, Esbo

Sundström, Kurt Jörgen, puheenjohtaja, Lappohja

Suokas, Kirsti Anneli, henkilöstöasiantuntija, Rovaniemi

Suokonautio, Tuija Maarit, osastoassistentti, Vantaa

Suomalainen, Matti Sakari, automyyjä, Hyvinkää

Suomela, Eeva Kaisa, toimistosihteeri, Mikkeli

Suomi, Aulikki Eliisabet, käyttöliittymäsuunnittelija, Tampere

Suominen, Jari Juhani, linjamestari, Aura

Suominen, Kai Juhani, huoltopäällikkö, Turku

Suominen, Sirkka Tuulikki, hankesihteeri, Oulu

Suominen, Tuula Irmeli, taloussihteeri, Espoo

Suorajärvi, Marke Hillevi, koulunkäynninohjaaja, Kuusamo

Särkelä, Viveca Christina, HR-asiantuntija, Seinäjoki

Södergård-Ahlskog, Lena, hallintosihteeri, Mustasaari

Söderström, Benita Maria, familjerådgivare, Esbo

Tainala, Ari Marko Tapani, vanhempi rikoskonstaapeli, -

Taipale, Juha Pekka, laiteasentaja, Jämsä

Tallgren, Marja-Terttu, verosihteeri, Lahti

Tallqvist, Sari Anita, kanavamarkkinointipäällikkö, Espoo

Tammi, Ilkka Tapani, vanhempi konstaapeli, Vantaa

Tamminen, Kristiina, hallintosihteeri, Pori

Tammi-Sirén, Tuula Hannele, assistentti, Helsinki

Tanni, Regina Riitta Erika, vastaava lastenohjaaja, Lempäälä

Tapanainen, Marja Riitta, sairaanhoitaja, Seinäjoki

Tarkkanen, Kirsi Tuulikki, vuoropäällikkö, Joutsa

Tarkkinen, Aila Hilkka Helena, lastenkodin ohjaaja, Oulu

Tauriainen, Aira Maritta, koulusihteeri, Taivalkoski

Tauriainen, Pertti Väinö Juhani, vartija, Sukeva

Tiainen, Aija Kaarina, tilastonlaatija, Espoo

Tiainen, Mauri Kalervo, työpajaohjaaja, Kontiolahti

Tiirinki, Matti Antero, automaatioasentaja, Vantaa

Timlin, Eeva-Kaisa, päätoiminen tuntiopettaja, Siikajoki

Timonen, Paula Päivikki, nuorisosihteeri, Lieksa

Timonen, Sari Marjaana, tutkintasihteeri, Nurmes

Toivanen, Anna Terttu Esteri, asiantuntija, Oulu

Toivanen, Tuula Talvikki, hätäkeskuspäivystäjä, Pori

Toropainen, Leo Ilmari, tuotevalmistaja, Joensuu

Toropainen, Marko Petteri, vanhempi rikoskonstaapeli, Kouvola

Torppa, Merja Talvikki, kulttuurikoordinaattori, Tampere

Torvinen, Pia Michailine, maankäyttöasiantuntija, Vihti

Träskelin, Leena Tuulikki, toimistosihteeri, Vantaa

Tuhkanen, Riitta Esteri, hankesihteeri, Suonenjoki

Tukiainen, Raija Sisko, tarkastaja, Espoo

Tukiainen, Tiina Arja, käräjäsihteeri, Varkaus

Tulisalo, Erkki Jaakko, lihantarkastaja, Isokyrö

Tuominen, Eeva Riitta, lupasihteeri, Joutsa

Tuominen, Tommi Esa Tapani, vastaanottovirkailija, Kajaani

Tuomisalo, Jukka Olavi, valmistusprosessinkehittäjä, Pori

Tuomivirta, Arja Anitta, toimistosihteeri, Kaskinen

Tuomola, Päivi Susanna, tutkimusmestari, Lieto

Turpeinen, Marja-Liisa, asiantuntija, Haapajärvi

Turunen, Eeva Sinikka, asiantuntija, Kuopio

Turunen, Merja Anita, henkilöstösihteeri, Kuopio

Turunen, Minna Hellevi, palkkapalvelusihteeri, Juva

Tuukkanen, Eija Liisa Tuulikki, kotitalouden ja kotipuutarhan asiantuntija, Kokkola

Tuunanen, Leena Anneli, toimistonhoitaja, Parikkala

Tynnilä, Päivi Hannele, sosiaaliohjaaja, Parikkala

Tyrväinen, Eira Kyllikki, lähihoitaja, Pirkkala

Tyynelä, Marja Annikki, palvelusihteeri, Uusikaupunki

Törhönen, Jouni Kristian, vanhempi rikoskonstaapeli, Lahti

Törmänen, Aila Helinä, kirjanpitäjä, Kuusamo

Törmänen, Ritva Anna Heleena, asiakaspalvelusihteeri, Kemijärvi

Uitti, Heikki Pentti, yrittäjä, Orivesi

Ukkonen, Kirsti Anneli, ilmakuvaoperaattori, Vantaa

Utriainen, Mirja Maarit, tekninen avustaja, Lappeenranta

Utriainen, Ulla Annikki, suunnittelija, Kemi

Uusikartano, Arja Helena, matkalaskuntarkastaja, Lieto

Uutela, Veli-Pekka, vanhempi konstaapeli, Seinäjoki

Vainikka, Seija Kaarina, kirjaaja, Lappeenranta

Valikainen, Eija Irmeli, osastosihteeri, Oulu

Valkeejärvi, Raimo Tapio, asentaja, Juupajoki

Valkeinen, Pirkko Marketta, laborantti, Espoo

Wallenius, Pirjo Annukka, opintosihteeri, Rusko

Valtanen, Eija Irmeli, tuotantosihteeri, Lapinlahti

Vanhakangas, Kari Hannu, työlupakoordinaattori, Kokkola

Warg, Eivor Ulla-Maj, rahoitusneuvoja, Helsingby

Varila, Jaana Maria, henkilöstösihteeri, Haapajärvi

Varinen, Jukka Tapio, tarkastaja, Nurmijärvi

Varjonen, Eija Anneli, tekninen avustaja, Aura

Vartiainen, Mirja Tellervo, asiantuntija, Kuopio

Vasara, Jorma Edvard, luotsikutterinhoitaja, Kotka

Vassinen, Kaisu Kristiina, lisäetuasiantuntija, Vantaa

Vastela, Kaisu Marjatta, myyntivalmentaja, Helsinki

Vehkamäki, Sirkka Kaisu, kirjanpitäjä, Oulu

Veijola, Airi Anneli, käräjäsihteeri, Oulu

Vesa-Tiltti, Tuula Maritta, tutkintasihteeri, Kempele

Wessman, Nina Caterina, myyntisihteeri, Kirkkonummi

West, Sari Hannele, assistentti, Vaasa

Wester, Håkan Emanuel, pälsdjursfarmare, Korsnäs

Vesterbacka, Jarmo Juhani, operaattori, Porvoo

Westerlund, Rikard Magnus, mjölkinstruktör, Kimitoön

Wikman, Marja Hannele, asiakasneuvoja, Turku

Viljanen, Jan-Erik, asemamestari, Rauma

Viljanmaa, Kaisu Marjatta, perhepäivähoitaja, Teuva

Vilkki, Tero, haastemies, Helsinki

Viren, Jari Arto Antero, koneistaja, Nokia

Virtanen, Esa Valtteri, tutkimusmestari, Loppi

Virtanen, Kimmo Henrik, vanhempi rikoskonstaapeli, -

Virtanen, Outi, ravintolapäällikkö, Hyvinkää

Virtanen, Tarja Anneli, vanhempi rikoskonstaapeli, Hämeenlinna

Virtanen, Veli-Matti, erityisnuorisotyöntekijä, Pöytyä

Vitikainen, Päivi Eva Helena, asiakaspalvelupäällikkö, Mikkeli

Vivolin, Airi Helena, henkilöstösihteeri, Hyvinkää

Vuorela, Jarkko Kalevi, vanhempi konstaapeli, Pori

Vuorenmaa, Jouni Aslak, tienpidon assistentti, Rovaniemi

Vuoristo-Salonen, Lea Anneli, puheenjohtaja, Helsinki

Väisänen, Kirsi Helena, osastopäällikkö, Vantaa

Väliaho, Katja Maarit, käräjäsihteeri, Raisio

Välimaa, Marja-Leena, etuntitarkastaja, Seinäjoki

Välimäki, Raili Annikki, toimistovastaava, Lempäälä

Välkki, Merja Sirpa Sinikka, toimistosihteeri, Vantaa

Väänänen, Sari Hannele, palveluvastaava, Siilinjärvi

Väärämäki, Reijo Antero, voimansiirtoasentaja, Äänekoski

Wörlin, Markku Lauri, laboratoriomestari, Porvoo

Yli-Jylhä, Matti Valtteri, työntutkija, Kannus

Ylinen, Anja Helena, toimistosihteeri, Mänttä-Vilppula

Ylinen, Riitta Anne-Mari, tuotantoneuvoja, Vimpeli

Ylä-Jussila, Eila Sinikka, osastosihteeri, Lappeenranta

Åkerfelt, Harry Martin, NDT-tarkastaja, Helsinki

Äikäs, Hannu Heikki, CNC-sorvaaja, Ylöjärvi

Övermark, Gun-Lis Birgitta, lastentarhanopettaja, Lappajärvi

Suomen Valkoisen Ruusun mitali

Aalto, Kimmo Martti, huoltomies, Sipoo

Ahola, Hannu Sakari, pakkaaja, Kouvola

Ahola, Keijo Tapio, propulsiolaiteasentaja, Vantaa

Ahtiainen, Saija Eliisa, palkanlaskija, Raisio

Alho, Veli-Pekka, käytön hoitaja, Rauma

Allonen, Seija Sinikka, palveluassistentti, Kerava

Arffman, Anna Helena, siivooja, Kajaani

Aronen, Ritva Annikki, siipikarjatyöntekijä, Kangasala

Berg, Asko Juhani Matias, asentaja, Lapua

Bergman, Jan-Erik, vahtimestari, Helsinki

Björk, Tom Greger, brandman, Nykarleby

Delgosha, Afsaneh, kojeistoasentaja, Vantaa

Diedler, Jukka Peetter, virastomestari, Vantaa

Ekblom, Marina Birgitta, dagvårdare, Lovisa

Ekholm, Marja Tuula, ruokapalvelutyöntekijä, Lohja

Ekman, Kaija Anneli, myyjä, Ylöjärvi

Engblom, Monika, husmor, Lemland

Erkkilä, Ulla Anna-Maija, myyntisihteeri, Nivala

Fagersund, Rami Peter, vartija, Pietarsaari

Forsblom, Päivi Orvokki, lähettämön hoitaja, Turku

Haapaniemi, Tiina Kaarina, elintarviketyöntekijä, Seinäjoki

Haatainen, Ritva Anneli, tuotantotyöntekijä, Kangasala

Hakkinen, Arja Annikki, tuotteen loppukokoonpanija, Vaasa

Halttunen, Pekka Martti, hioja, Suolahti

Hannula, Ulla Inkeri, täydennysvastuumyyjä, Espoo

Happonen, Soili Paula Orvokki, myyjä, Espoo

Hartikainen, Kauko Olavi, prosessinhoitaja, Heinola

Hatanpää, Katri Helena, elintarviketyöntekijä, Seinäjoki

Havusela, Merja Sisko Tellervo, elektroniikkatyöntekijä, Laihia

Heikkilä, Matti Tapani, käytön hoitaja, Eurajoki

Heikkilä, Pirjo Helena, lastenohjaaja, Lempäälä

Heikkilä, Päivi Johanna, ravitsemustyöntekijä, Kangasala

Heikkinen, Esa Uolevi, vartija, Kajaani

Heikkinen, Jari Olavi, virastomestari, Kuhmo

Heikkinen, Raija Margit, myyjä, Kuusamo

Heiskanen, Markku, havaitsija, Joensuu

Hellgren, Kirsti Marjatta, ruokapalvelutyöntekijä, Karkkila

Hiltunen, Bror-Göran, viestiasentaja, Kirkkonummi

Hinkkanen, Juha Pekka, kojeistoasentaja, Vantaa

Hokkanen, Tuula Maria, perushoitaja, Espoo

Hongisto, Anne Kristiina, siivooja-vahtimestari, Turku

Huskanen, Pentti Juhani, prosessihuoltaja, Kuopio

Huuskonen, Pia Kristiina, ravintolatyöntekijä, Kirkkonummi

Hyttinen, Liisa Anna Helena, kokki, Outokumpu

Hytönen, Risto Antero, roottorinvalmistaja, Vantaa

Hämäläinen, Aatto Otto, teollisuusvartija, Ilomantsi

Hämäläinen, Irma Helena, päivähoitoavustaja, Parikkala

Hämäläinen, Raimo Kalevi, tutkintasihteeri, Lieksa

Hämäläinen, Vesa Tapio, prosessinhoitaja, Reila

Härkönen, Juha Tapani, ohjaaja, Lappeenranta

Hölsö, Jarmo Tapio, sammuttamonkoneenhoitaja, Lohja

Höykinpuro, Heli Birgitta, myyjä, Alajärvi

Invenius, Iivo Ossian, kunnossapitäjä, Kerava

Itänen, Pirjo Terhikki, laitoshuoltaja, Kankaanpää

Jaatinen, Olli Pekka, järjestelijä, Raahe

Jalava, Mariella, terveyskeskusavustaja, Lohja

Jama, Anna-Kristiina, perushoitaja, Pello

Johansson, Hans Roger, kunnossapitoasentaja, Kråkö

Joki, Aija Anneli, tutkintasihteeri, Orimattila

Jämsä, Leo Timo Kusti, keittäjä, Helsinki

Järviö, Raija Anneli, varastotyöntekijä, Jyväskylä

Kaartinen, Riitta-Leena, ravintolatyöntekijä, Nurmes

Kaatikko, Hannu Kullervo, palomies, Vaasa

Kaisto, Hemmi, havaitsija, Oulu

Kajasrinne, Yrjö Antero, automaatioasentaja, Pirkkala

Kalliomäki, Esa Johannes, palomies, Vaasa

Kantanen, Birgitta Hannele, huoltamokahvilatyöntekijä, Lieto

Karjalainen, Ari Juhani, ohjaaja, Imatra

Karlsson, Johan Torbjörn, KP-asentaja, Vaasa

Karppinen, Tuula Irmeli, myyjä, Espoo

Karttunen, Sauli Topias, ostoreskontran hoitaja, Jyväskylä

Kauko, Kateriina, lupasihteeri, Asikkala

Kauppinen, Liisa Marketta, perushoitaja, Vieremä

Keinänen, Leena Kaarina, palveluohjaaja, Kuopio

Kelja, Päivi Sinikka, kassamyyjä, Kuusamo

Kemppi, Sari Sinikka, lupasihteeri, Riihimäki

Kerman, Niina Johanna, toimialasihteeri, Helsinki

Keski-Kuha, Rauno Veli, kunnossapitäjä, Seinäjoki

Kirjavainen, Vesa, tarjoilija, Kuopio

Kivimäki, Esa, havaitsija, Eura

Knuutila, Päivi Helena, lupasihteeri, Kangasniemi

Koivisto, Anja Anneli, myyjä, Joutsa

Kolehmainen, Marja-Leena, laitossiivooja, Outokumpu

Koljonen, Sinikka, lastenohjaaja, Hämeenlinna

Koppinen, Kim, virastomestari, Inkoo

Korhonen, Eila Anneli, keittäjä, Nurmes

Korhonen, Hannu Juhani, valvomonhoitaja, Joensuu

Korhonen, Kai Onni, tarkastaja, Porvoo

Korhonen, Leena Kaarina, virastomestari, Helsinki

Koskinen, Esa Kalevi, yhdyskuntarakentaja, Hämeenlinna

Kotti, Minna Maria Helena, ohjaaja, Somero

Kuitunen, Eero Juhani, teurastamotyöntekijä, Äänekoski

Kukkoniemi, Tero, havaitsija, Orivesi

Kulju, Kari Olavi, suojelumies, Keminmaa

Kurttio, Aira Hannele, kokki, Lohja

Kuusisto, Sirkka Sinikka Helena, laitosapulainen, Jalasjärvi

Lahtinen, Markku Feelix, koneenkäyttäjä, Vaasa

Laine, Ulla Siviä, myyjä, Turku

Latvala, Antti Kalevi, kojeistoasentaja, Vähäkyrö

Lehtimäki, Hannu Vihtori, tuotantotyöntekijä, Tampere

Lehto, Pentti Juhani, operaattori, Raisio

Lehtola, Erkki Juhani, kiinteistönhoitaja, Sonkajärvi

Lehtonen, Hilja Sisko, perhepäivähoitaja, Lohja

Lehtovaara, Erik Åke, hautausmaantyöntekijä, Turku

Lepistö, Leila Marjatta, tuotantotyöntekijä, Huittinen

Lepola, Juha, havaitsija, Haapajärvi

Leppänen, Maritta Eeva-Liisa, kokki, Ikaalinen

Leppänen, Pertti Juhani, perämies, Tampere

Leskelä, Paula Mirjami, myyjä, Kuusamo

Levänen, Jari Olavi, renkaan paistaja, Nokia

Liimatainen, Tiina Riitta Kaarina, kirjastovirkailija, Lestijärvi

Lindholm, Hannu Sakari, laminoitsija, Pälkäne

Lindholm, Tarja Hannele, kokki, Lohja

Lääkkölä, Jukka Tapani, kiinteistönhoitaja, Ii

Marjeta, Tapio, havaitsija, Pello

Marjorinne-Kukkola, Saila Sisko, tutkintasihteeri, Kouvola

Martikainen, Anitta Margit, toimistosihteeri, Helsinki

Matfeinen, Anja, havaitsija, Ilomantsi

Matikainen, Juha Kalevi, hautomotyöntekijä, Parikkala

Mattila, Pekka Juhani, vartija, Espoo

Muhonen, Kari Juhani, särmäyksen valvoja, Imatra

Multala, Jorma Pekka Kalevi, kalustonhoitaja, Pyhäjärvi

Myllykangas, Seija Birgit, vahtimestari, Lohja

Mäkelä, Mirja Meeri, varastotyöntekijä, Janakkala

Mäntynen, Kari Juhani, myyjä, Lammi

Mäntyvaara, Sari Johanna, nuorisotyöntekijä, Forssa

Niemi, Juha Pentti Tapani, sähkökoneenasentaja, Helsinki

Nieminen, Sirpa Hellevi, kunto-ohjaaja, Lempäälä

Nieminen, Yrjö Olavi, varastomies, Helsinki

Niemi-Nikkola, Seija Aune Inkeri, myyjä, Ilmajoki

Nissinen, Jaska Juhani, logistiikkatyöntekijä, Järvenpää

Nore, Eva, palvelupisteen hoitaja, Helsinki

Norrgård, Kimmo Mikael, brandman, Korsholm

Noukka, Tero Tapani, nuorisotyöntekijä, Sastamala

Numminen-Aho, Elina Marjatta, kotipalvelutyöntekijä, Janakkala

Nurminen, Jaana Marjut, tuotantotyöntekijä, Kangasala

Nyman, Leif Rurik, käämijä, Mustasaari

Oikarainen, Keijo Kalevi, kassa, Kuusamo

Ojanen, Päivi Orvokki, iltapäiväkerhon ohjaaja, Lohja

Olén, Ann-Louise Maria, byråsekreterare, Korsholm

Ollikkala, Anne Martta Maria, hylsynleikkaaja, Valkeakoski

Paananen, Juha Sakari, käynnissäpitäjä, Äänekoski

Paananen, Kalevi Juhani, vuorokorjausmies, Suolahti

Paaso, Merja Anneli, myyjä, Oulu

Pakarinen, Heikki Tapani, sinkittäjä, Hämeenlinna

Pallari-Vulkko, Sanna Karoliina, virastomestari, Vantaa

Partanen, Esko Johannes, masuunien valvomonhoitaja, Tuomioja

Pelkonen, Veli Pekka, virastomestari, Oulu

Penttinen, Raimo Petteri, puistotyöntekijä, Leppävirta

Petenius, Matti Kalevi, koulutuskoordinaattori, Imatra

Petsola, Jaska Matti Aleksi, ohjaaja, Lappeenranta

Pietiläinen, Anja, huoltamokahvilatyöntekijä, Pihtipudas

Pietiläinen, Marja-Liisa, laitoshuoltaja, Vantaa

Pieviläinen, Maritta Annikki, liikennemyymälätyöntekijä, Valtimo

Piippo, Tarja-Anneli, vahtimestari, Turku

Pirkola, Marja-Leena, kotitalousasiantuntija, Oulu

Pirttikoski, Markku Tapio, apulaistarkastaja, Vantaa

Pouhula, Aulikki Emilia, palkanlaskija, Seinäjoki

Puikko, Esko Kalervo, videopajaohjaaja, Kemijärvi

Pusa, Heikki Tapani, prosessinhoitaja, Heinola

Pärkinen, Helena, kuivaaja, Savonlinna

Pöytälaakso, Litha Margareta, kiinteistöassistentti, Parainen

Raijas, Sirkku Hannele, henkilöstösuunnittelija, Espoo

Rannikko, Tiina Tellervo, myyjä, Nurmijärvi

Rantala, Pertti Juhani, hautomotyöntekijä, Seinäjoki

Rantanen, Tapio Sakari, vaihetyöntekijä, Turku

Ranto, Antti Tapani, siipikarjatyöntekijä, Jurva

Rekola, Riitta Anneli, hoitoapulainen, Hämeenlinna

Riikonen, Jouni Tapio, autonkuljettaja, Hämeenlinna

Rikkilä, Lea Eila Tellervo, myyjä, Savitaipale

Rintala, Eva Aulikki, tuotteen loppukokoonpanija, Vaasa

Rissanen, Reijo Sakari, koneenhoitaja, Raisio

Ristimäki, Raija Hannele, myyjä, Ilmajoki

Romu, Terttu Irmeli, palvelusihteeri, Raisio

Runtti, Hannu Sakari, kunnossapitoasentaja, Kiiminki

Ruohonen, Juhani Uolevi, virastomestari, Turku

Ruponen, Katri Johanna, neuloja, Kangasala

Ruuskanen, Kirsti Marjatta, laitoshuoltaja, Vantaa

Räty, Keijo Olavi, valvomon hoitaja, Joensuu

Saarela, Liisa Marketta, myyjä, Tyrnävä

Saarva, Sam Petteri, pysäköinnintarkastaja, Helsinki

Salmela, Milja Marjatta, siivooja, Hämeenlinna

Salokangas, Oili Hannele, siivooja, Kouvola

Salomaa, Pekka Tapani, myyjä, Helsinki

Santaharju, Maija-Liisa, laitoshuoltaja, Tampere

Saukko, Sylvi Maria, valmistuksenohjaaja, Nivala

Savolainen, Raija Anneli, kassavastaava, Tuusula

Seppälä, Pirkko Kaarina, tuotantotyöntekijä, Tampere

Sillanpää, Raimo Antero, hiekkapuhaltaja, Pieksämäki

Sirén, Veijo Tapio, rullamies, Tampere

Sirviö, Matti, havaitsija, Sotkamo

Sivonen, Merja, asuntoneuvoja, Helsinki

Sivula, Ilpo Olavi, asentaja, Lempäälä

Strand, Anna-Maija, laboratoriotyöntekijä, Jyväskylä

Sundman, Marja Helena, vyyhdenvalmistaja, Helsinki

Suomi, Mauri Johannes, mekaanikko, Hämeenlinna

Suoranta, Terttu Helena, talonmies, Helsinki

Suvilampi, Taru Päivikki, palvelusihteeri, Ikaalinen

Suvinen, Veera Orvokki, toimistovirkailija, Leppävirta

Säisä, Kauko Ensio, perämies, Tampere

Tahkoniemi, Tapio Pertti Juhani, käyttömies, Eurajoki

Talso, Jukka Pekka, koneistaja, Vaasa

Tanskanen, Sakari Ensio, kokooja, Joensuu

Teurokoski, Teuvo Antero, asennus- ja korjausmies, Mäntsälä

Tiihonen, Inga Maria, lastenhoitaja, Jyväskylä

Tissari, Tuija Orvokki, perhepäivähoitaja, Sonkajärvi

Toivonen, Pauli Kalevi, kuljetusmies, Valkeakoski

Tommiska, Aimo Mauritz, gårdskarl, Lappträsk

Toppi, Aila Marjatta, etuuskäsittelijä, Kiiminki

Torsti, Pasi Esko, palomies, Vaasa

Torvinen, Katriina Tuovi, yhdistelmätyöntekijä, Leppävirta

Touru, Timo Tapani, levittimenkuljettaja, Lempäälä

Tunkkari, Jukka-Pekka, etumies, Kokkola

Tuomikoski, Tuija Anneli, tutkintasihteeri, Nurmijärvi

Tuomola, Tero Antero, koneasentaja, Eurajoki

Turkki, Niilo Hannu Tapani, pakkaustarvikevaraston hoitaja, Vantaa

Tyykiluoto, Timo Johannes, kuljetusjärjestelijä, Ii

Udd, Lassi-Pekka, prosessinohjaaja, Siilinjärvi

Ujanen, Pirjo Marja Hannele, palkanlaskija, Seinäjoki

Ukskoski, Reijo Armas, ulkoilualueiden työntekijä, Perho

Utter, Hille Marketta, myyjä, Lahti

Uusitalo, Ensio Aulis, koneenhoitaja, Tornio

Wahtera, Mats, kiinteistönhoitaja, Parainen

Vainila, Leila Marianne, tavaran vastaanottaja, Vaasa

Vaitniemi, Sinikka Irja Alina, päivähoitaja, Lempäälä

Viiman, Mirja Helena, toimistoassistentti, Hämeenlinna

Vikeväkorva, Arto Sakari, käämijä, Helsinki

Viljanen, Maaret Margareta, varastotyöntekijä, Orismala

Villanen, Rauni Anneli, mittaustiedon ylläpitäjä, Kuopio

Visala, Merja Tuulikki, myyjä, Ähtäri

Vuolle, Johanna Annikki, myyjä, Kangasala

Vuontisjärvi, Elma Ida Helena, osastoapulainen, Enontekiö

Vuorinen, Antti Everd, laitosmies, Karstula

Väisänen, Hilkka Marjatta, myyjä, Taivalkoski

Ylönen, Eero Olavi, laitoksenhoitaja, Leppävirta

Yrjölä, Reija Helena, liikennemyymälätyöntekijä, Lahti