Lauantai 7.1.2023 (radio)
Koronatilanne ja Kiinan-lennot
Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru sanoo, että Suomi haluaa torjua mahdollista uutta koronaviruksen tautiaaltoa. Kiuru muistuttaa, että koronapotilaat ovat kuormittaneet syksyn aikana terveydenhuoltoa.
Kiuru sanoo, että Kiinan koronatilanteesta ja uudesta virusmuunnoksesta ei ole saatu tarpeeksi tietoa. Siksi Kiinan-lentojen matkustajille tarvitaan koronarajoituksia.
Kiinan-lentojen matkustajilta aletaan pian vaatia negatiivista koronatestitodistusta. Kiuru sanoo, että määräys tulee voimaan mahdollisimman pian. Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru oli lauantaina vieraana Ylen Ykkösaamu -ohjelmassa.
Päivystysten ruuhkat
Terveydenhuollon päivystysten ruuhkat jatkuvat. Päivystyksiä kuormittaa esimerkiksi pula vanhusten jatkohoitopaikoista. Jatkohoitopaikkoja on liian vähän. Siksi päivystyksiin tulee potilaita, joita ei pystytä hoitamaan muualla.
Esimerkiksi Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue aikoo vähentää palveluasumispaikkoja ja sairaalapaikkoja, koska hyvinvointialue haluaa säästää rahaa.
Myös muilla hyvinvointialueilla mietitään keinoja säästää.
USA:n edustajainhuone
USA:n edustajainhuone on valinnut uuden puhemiehen. Uusi puhemies on republikaani Kevin McCarthy.
Puhemiehen valitseminen oli harvinaisen vaikeaa ja valitseminen kesti 5 päivää. USA:n edustajainhuone äänesti puhemiehestä 15 kertaa.
Edustajainhuone säätää USA:ssa lakeja. Edustajainhuoneen puhemies on USA:n hallinnon kolmanneksi korkein virka. Korkeampia virkoja ovat vain presidentti ja varapresidentti.
Sähkötuki
Kela on julkaissut lomakkeen, jolla voi hakea tukea kalliisiin sähkölaskuihin. Tukea myönnetään pienituloisille.
Sähkötukea voi saada tammikuulta, helmikuulta ja maaliskuulta. Kelan sähkötukea voi saada, jos sähkölasku on yli 400 euroa kuukaudessa. 400 euroa ylittävään määrään voi saada tukea 60 prosenttia.
Hakemuksen liitteeksi tarvitaan sähkölasku. Sähkötuen hakemuslomake on julkaistu Kelan verkkosivuilla.
Sää

Talven pakkasennätys on rikkoutunut Muoniossa. Muonion kirkonkylän havaintoasemalla oli lauantaina aamulla pakkasta 34,8 astetta.
Sunnuntaina on pilvistä. Lännessä alkaa sataa lunta. Aivan idässä aurinko voi vielä paistaa välillä. Lämpötila on -5 ja -15 asteen välillä.