Maanantai 7.9.2020 (radio)
Vienti vähenee
Suomen vienti on vähentynyt koronatilanteen takia.
Tavaravientie pieneni heinäkuussa noin 14 prosenttia viime vuoden heinäkuusta. Öljytuotteiden, paperin ja kuljetusvälineiden kauppa Suomesta ulkomaille on vähentynyt.
Monet vientifirmat ovat vähentäneet henkilökuntaa, koska vienti vähenee ja firmoilla menee aiempaa huonommin. Tänä vuonna teknologiateollisuudesta vähenee ehkä noin 10 000 työpaikkaa.
Käsidesistä kysytään aiempaa enemmän
Käsidesistä tulee aiempaa enemmän soittoja Myrkytystietokeskukseen. Soittajat kysyvät usein alle 6-vuotiaista lapsista. Lapsi on esimerkiksi pannut käsidesiä vähän suuhun. Se ei ole yleensä vaarallista. Jotkut aikuiset ovat juoneet käsidesiä tahallaan. Se on vaarallista.
Suomalaiset käyttävät käsidesiä paljon aiempaa enemmän. Siksi kyselyitä tulee Myrkytystietokeskukseen aiempaa enemmän.
Kyselyitä on tullut yli kaksi kertaa niin paljon kuin viime vuonna.
Nyt on rengasturvallisuusviikko

Tällä viikolla vietetään rengasturvallisuusviikkoa. Rengasturvallisuusviikolla muistutetaan autoilijoita, että autossa pitää olla hyvät renkaat.
Kuluneet renkaat ovat liukkaat ja siksi vaaralliset. Kuluneet autonrenkaat voivat aiheuttaa onnettomuuksia ja kuolemia.
Koronatilanteen takia tänä vuonna ei järjestetä perinteisiä rengasratsioita, joissa neuvotaan autoilijoita. Poliisi kuitenkin valvoo liikennettä ja autojen renkaita.
Yksi uusi koronakuolema
Suomessa on raportoitu 1 uusi koronaviruskuolema. Tautiin, jonka koronavirus aiheuttaa, on kuollut Suomessa yhteensä 336 ihmistä.
Uusia koronavirustartuntoja on raportoitu maanantaina 36. Päijät-Hämeessä tartuntoja on raportoitu 11, mikä on siellä paljon.
Tiistaina sataa koko maassa

Vielä sääennuste. Tiistaina sataa paljon. Aluksi sataa lännessä. Illalla sadealue saavuttaa maan itäosan ja lännestä selkenee. Päivän ylin lämpötila on 9 ja 16 asteen välillä.