Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 12 vuotta vanha

Evira: Epäilyttäviä vihanneksia ei ole tuotu Suomeen

EHEC-tapauksia voi ilmetä myös Suomessa, arvioi Elintarviketurvallisuusviraston Eviran pääjohtaja Jaana Husu-Kallio. Hän painottaa lähinnä ulkomailta Suomeen palaavien matkailijoiden osuutta tartuntojen leviämisessä. Husu-Kallion mukaan epäilyksenalaisia tuotteita ei todennäköisesti ole tuotu Suomeen.

Kurkkua leikataan veitsellä
Elintarvikkeiden jäljitettävyys toimii Husu-Kallion arvion mukaan melko hyvin. Kuva: EPA/ Martin Gerten
Avaa Yle-sovelluksessa

- Alun alkaenkin suurin riski on ollut ilman muuta heillä, jotka ovat olleet siellä Saksassa, Husu-Kallio painottaa.

Husu-Kallion mukaan nyt, kun uusia tapauksia varmistuu lisää, näyttää siltä, että bakteerin itämisaika on tavallista pidempi. Yleensä se on 3-4 vuorokautta.

- On hyvin mahdollista, että Suomessa ja muissa maissa tulee uusia tapauksia esille, Husu-Kallio arvioi.

Elintarvikkeiden jäljitettävyys toimii Husu-Kallion arvion mukaan melko hyvin.

- Mikään ei viittaa siihen, että mitään epäilyksen alaista tuotetta olisi Suomeen tuotu, Husu-Kallio sanoo.

EHEC-bakteerin aiheuttamaan sairauteen on kuollut ainakin 17 ihmistä. Suurin osa kuolleista on saksalaisia, tauti on jyllännyt etenkin Hampurin seudulla. Tartunnan on saanut arviolta 2 000 ihmistä. Suomesta ei ole toistaiseksi löytynyt EHEC-bakteerin tartunnan saaneita.

Suosittelemme