Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 15 vuotta vanha

WWF moittii EU:n turskarajoituksia riittämättömiksi

Ympäristöjärjestö WWF sanoo Itämeren itäisen turskakannan kuolevan sukupuuttoon EU:n kalastusneuvoston päätöksen takia. EU-maat ovat päättäneet vähentää turskan kalastusta itäisellä Itämerellä kymmenen prosenttia ja lyhentää kalastuskautta.

Avaa Yle-sovelluksessa

WWF:n mielestä rajoitukset ovat riittämättömiä ja merkitsevät kuolemantuomiota Itämeren itäiselle turskakannalle. Järjestön mukaan tiedemaailma on toistuvasti sanonut, että turskan kalastus olisi tuolla alueella lopetettava kokonaan.

- Pohjois-Atlantin turskakanta romahti ensin ja nyt on Itämeren turskien vuoro kokea sama, sanoo WWF:n Suomen suojelujohtaja Jari Luukkonen.

Luukkosen mielestä EU-ministerit työnsivät päätöksellään jälleen taka-alalle sekä tieteen että järjen.

Itämeren turskan läntisen kannan kalastuskiintiötä pienennetiin kuusi prosenttia, mikä sekin on WWF:n mukaan liian vähän.

EU:n kalastusneuvosto oli koolla Luxemburgissa tiistaina ja keskiviikkona. Kokouksen puheenjohtajana toimi maa- ja metsätalousministeri Juha Korkeaoja.

Suosittelemme