Vakiosoittajia ovat muun muassa monet yksin kotona asuvat iäkkäät pitkäaikaissairaat, jotka tarvitsevat ambulanssia sairaalassa käyntiä varten.
Toinen usein hätänumeroon soittavien ryhmä on joukko syrjäytyneitä, joille viranomainen on ainoa omainen. Heillä on usein ongelmia alkoholin käytön kanssa ja soittoja tulee sekä aiheesta että aiheetta.
Viranomaisen ongelmana on, että useasti aiheetta soittaneiden henkilöiden avuntarve on arvioitava joka kerta uudestaan. Muutamat soittajat näppäilevät 112-numeron jopa satoja kertoja vuodessa. Tuolloin kyse on lähes poikkeuksetta ilkivallasta.
Hätänumeroon soitetaan vuosittain lähes neljä miljoonaa kertaa. Sekä todelliset että aiheettomat hätäpuhelut ovat viime kuukausina lisääntyneet.