Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 14 vuotta vanha

Arhinmäelle ei sittenkään syytettä

Vasemmistoliiton kansanedustaja Paavo Arhinmäki ei saa sittenkään syytettä Smash Asem -mielenosoituksesta. Kihlakunnansyyttäjä Harri Ilader on luopunut syytteistä Arhinmäkeä ja kahta muuta vastaan.

Avaa Yle-sovelluksessa

Kihlakunnansyyttäjä Ilanderin mukaan kaikki kolme olivat tapahtumapaikalla lyhyen aikaa, eikä näyttö osoita poliisin antaneen sinä aikana heitä velvoittavia käskyjä. Osaa poliisin ohjeista on myös voitu syyttäjän mukaan tulkita väärin.

Arhinmäen mukaan poliisin todistuksissa on myös tullut ilmi, että poliisien tilanteessa antama poistumiskäsky oli asiaton. Arhinmäkeä epäiltiin niskoittelusta poliisia vastaan.

Smash Asem -mielenosoitus järjestettiin viime vuoden syyskuussa Helsingin keskustassa. Alunperin kaikkiaan 86:ta mielenosoittajaa vastaan nostettiin syytteitä mm. lasipullojen heittämisestä poliiseja kohti, uhkailusta ja poliisin väkivaltaisesta vastustamisesta.

Suosittelemme