Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 15 vuotta vanha

Junaliikenne Turun ja Tampereen välillä toimii taas

Junaliikenne Turun ja Tampereen välillä on saatu avattua. Junayhteys oli poikki lauantaina noin viisi ja puoli tuntia sähköratavaurion vuoksi. Junat alkoivat liikennöidä normaalisti kahdeksan aikaan illalla.

Avaa Yle-sovelluksessa

Raiteille pudonnut ajojohdin pysäytti junaliikenteen Maarian liikennepaikalla noin kello 14.30. Samalla jännitteet hävisivät koko alueelta. Yhteyksiä jouduttiin korvaamaan busseilla ja tilatakseilla.

- Aika mittavat järjestelyt ovat olleet, sanoo VR:n liikenteenohjausyksikön päällikkö Mauno Haapala.

Ajojohdin saatiin siirrettyä sivuun, niin että junat pääsevät nyt liikkumaan alueen ohi. Junat joutuvat kuitenkin ottamaan vauhtia ja rullaamaan vapaalla ilman virtaa noin neljän kilometrin pituisen matkan jännitteettömän osuuden yli. Kun alue on ohitettu, juna jatkaa normaalisti matkaa.

Vaurio vaikutti kaikkiaan seitsemän henkilöjunan ja kahden tavarajunan kulkuun. Matkat ovat viivästyneet enimmillään noin pari tuntia.

Haapalan mukaan vauriopaikka saadaan toivon mukaan korjattua sunnuntain vastaisen yön aikana. - Liikenteen pitäisi olla sunnuntaina normaalia, Haapala sanoo. YLE Uutiset

Suosittelemme