Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 14 vuotta vanha

Syrjintälautakunta: YLEn Manne-TV ei syyllistynyt häirintään

YLEn esittämä Manne-TV-ohjelma ei syyllistynyt häirintään, toteaa syrjintälautakunta päätöksessään. Lautakunnan mukaan Yleisradion toiminta ei täyttänyt yhdenvertaisuuslain määrittämiä häirinnän piirteitä.

Avaa Yle-sovelluksessa

Päätöksen mukaan on lisäksi otettava huomioon, että loukkaaviksi mainitut sketsijaksot olivat vain osa laajempaa ohjelmasarjaa.

Romaniväestöä edustava järjestö sekä yksittäiset romanit valittivat lautakunnalle televisio-ohjelmasta, joka heidän mielestään syrji romaniväestöä.

Ohjelma rikkoi valituksen mukaan yhdenvertaisuuslakeja ja lisäsi suvaitsevattomuutta romaniväestöä vastaan. Loukkaavana pidettiin myös ohjelman nimessä esiintynyttä manne-nimitystä.

YLEn mukaan vuonna 2007 esitetyssä ohjelmassa pyrittiin huumorin avulla herättämään keskustelua ja murtamaan ennakkoluuloja.

Ohjelman tekijätiimissä oli romaniväestöä, ja ohjelman nimi vaihdettiin alkujaksojen jälkeen Romano-TV:ksi. Ohjelma herätti runsaasti keskustelua, ja sitä vaadittiin pois ruuduista jo esitysaikanaan.

Asiasta on valitettu myös hallinto-oikeuteen. Päätös saataneen ensi vuoden puolella.

Suosittelemme